iOS 16 - co się zmieniło? Podsumowanie zmian i nowe funkcje

Równolegle z premierą nowych smartfonów firma Apple zaprezentowała kolejny system operacyjny. Jakie nowości oferuje iOS 16? Jak korzystać z poszczególnych funkcji? Oto lista wszystkich najważniejszych zmian.

Najnowszy iOS - co go wyróżnia?

Firma Apple przyzwyczaiła nas do regularnych aktualizacji swoich systemów operacyjnych. Każda duża aktualizacja ukazuje się raz w roku. W przypadku smartfonów ma to miejsce w okresie jesiennym - tuż po konferencji prezentującej nowe urządzenia Apple. Nie inaczej było tym razem. Szesnasta odsłona systemu operacyjnego iOS została oficjalnie udostępniona 12 września 2022 roku - kilka dni po prezentacji smartfonów iPhone 14 oraz modeli pokrewnych (iPhone 14 Plus / Pro / Pro Max).

Nowy iOS 16 przyniósł kilka funkcji, które usprawniają i uprzyjemniają codzienne korzystanie ze smartfona. Najbardziej "widoczną" nowością jest konfigurowalny ekran blokady, który od teraz możesz w pełni dostosować do swoich potrzeb. Przydatną funkcją jest też możliwość automatycznego wycinania rozmaitych obiektów ze zdjęć.

Jakie jeszcze nowości oferuje system iOS 16? Jak zaktualizować telefon do nowego systemu oraz jakie urządzenia są kompatybilne z nową wersją? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Zaczynajmy!

iOS 16 - co nowego?

1. Personalizacja ekranu blokady

Od szesnastej wersji systemu iOS, iPhone umożliwia swobodną personalizację ekranu blokady. Po krótkim przytrzymaniu zablokowanego ekranu uruchamia się tryb edycji. Możesz wtedy:

 1. rozplanować położenie wyświetlanych informacji (w tym godziny i daty)
 2. ustawić rodzaj i kolor czcionki,
 3. dodawać widżety - iPhone może wtedy wyświetlać:

  • informacje pogodowe,
  • aktualny stan baterii telefonu i połączonych z nim urządzeń,
  • pierścienie aktywności,
  • wiele innych istotnych dla Ciebie informacji z różnych aplikacji.
 4. zmieniać tapety - możesz zaznaczyć swoje ulubione zdjęcia z galerii, aby wyświetlały się na Twoim ekranie blokady i automatycznie zmieniały po upływie zadanego czasu. Z kolei specjalne tapety astronomiczne mogą wyświetlać aktualne zachmurzenie nad Twoim miejscem zamieszkania.

2. Powiadomienia w formie rozszerzonej listy lub stosu

Od teraz powiadomienia na iPhonie są wyświetlane w formie rozszerzonej listy lub stosu, w dolnej części ekranu. Dzięki temu nie będą Cię rozpraszały, a przy okazji łatwiej będzie Ci do nich sięgnąć jedną ręką.

Polecane produkty z kategorii iPhone 14 /iPhone 14 Plus

3. Ulepszony tryb skupienia

Ulepszony tryb skupienia umożliwia połączenie go z konkretnym ekranem blokady dla łatwiejszego uruchamiania. Wybór konkretnego ekranu blokady spowoduje włączenie konkretnego trybu skupienia.

4. Wydarzenia na żywo

Specjalnym udogodnieniem jest funkcja Wydarzenia na żywo, która może na bieżąco wyświetlać wynik meczu (lub inne informacje dotyczące wydarzeń na żywo) czy status dostawy jedzenia - a to wszystko na zablokowanym ekranie. Aktualny wynik śledzonego meczu będzie prezentował się szczególnie atrakcyjnie na telefonach iPhone z linii 14 Pro, których atutem jest dynamiczna wyspa (Dynamic Island) oraz ekran Always on Display.

5. Procentowe zużycie baterii

Najnowszy system operacyjny iPhone'a, czyli Apple iOS 16 przywrócił znaną sprzed lat możliwość włączenia procentowego wskaźnika baterii w prawym górnym rogu ekranu. Dzięki temu nie musisz rozwijać już górnej belki, aby dowiedzieć się, jaki dokładnie jest stan baterii w telefonie. Niektóre modele smartfonów (np. iPhone 11 lub iPhone XR) otrzymają tę funkcję w kolejnej aktualizacji (16.1).

iPhone iOS 16 - procentowe zużycie baterii

6. Inteligentne udostępnianie zdjęć w rodzinie

Kolejną nowością jest udoskonalona chmura rodzinna. Od teraz udostępnianie zdjęć członkom rodziny (należących do jednej chmury rodzinnej) będzie znacznie łatwiejsze. Poszczególne zdjęcia mogą być dodawane do albumu rodzinnego automatycznie - na podstawie ustawionej przez Ciebie daty lub osób znajdujących się na zdjęciach.

Po skonfigurowaniu swojej rodzinnej biblioteki, zdjęcia do albumu rodzinnego mogą być dodawane automatycznie, prosto z apki Aparat. Dodatkowym udogodnieniem jest opcja automatycznego dzielenia się zdjęciami, kiedy osoby z Twojej chmury rodzinnej znajdują się w pobliżu.

7. Wycinanie obiektu z tła

Atrakcyjną oraz często przydatną funkcją może być wycinanie określonych obiektów ze zdjęć. Wybrany obiekt (np. postać, zwierzę lub potrawę) możesz automatycznie wyciąć ze zdjęcia lub wyodrębnić poprzez usunięcie tła. Wycięty lub skopiowany ze zdjęcia obiekt możesz następnie wkleić w dowolnym miejscu, np. w wiadomości iMessage lub w notatkach.

8. Ulepszona apka Wiadomości

Przeprojektowana apka Wiadomości umożliwia teraz poprawienie, a nawet cofnięcie dopiero co wysłanej wiadomości. Co więcej, funkcja SharePlay w Wiadomościach umożliwia wspólne oglądanie ulubionego serialu i wspólne słuchanie muzyki w czasie rzeczywistym - a to wszystko z możliwością bieżącego komentowania odtwarzanych treści.

Polecane produkty z kategorii iPhone 14 Pro / iPhone 14 Pro Max

9. Ulepszona apka Mail

Od teraz wysłanie wiadomości e-mail (w systemowej aplikacji Mail) możesz cofnąć lub zaplanować na dowolny termin. Na Twoje życzenie apka będzie Ci przypominać o mailach wymagających odpowiedzi, a jeśli zauważy jakikolwiek błąd w Twoim mailu - zasugeruje Ci jego poprawienie. Nowością jest też możliwość dodawania do treści maila linków z podglądem - dla szybszej weryfikacji przesyłanych informacji.

10. Funkcja Tekst na żywo w filmach

Kiedy oglądasz film, na którym zostanie wyświetlony dowolny napis, możesz go w łatwy sposób skopiować dzięki funkcji Tekst na żywo. Zaznaczony tekst możesz nie tylko skopiować, ale również momentalnie przetłumaczyć, wyszukać w internecie lub udostępnić.

11. Ulepszone Mapy

Jeśli wybierasz się w podróż, ale po drodze zamierzasz odwiedzić kilka dodatkowych miejsc, od teraz możesz śmiało dodać przystanki do swojej trasy. Dzięki temu lepiej zaplanujesz ewentualne postoje na jedzenie lub tankowanie samochodu.

12. Apple Pay i Wallet

Jeśli zechcesz udostępnić zaufanej osobie klucze, od teraz możesz to zrobić w większości popularnych komunikatorów, takich jak Wiadomości, Mail czy WhatsApp. Przesyłane w ten sposób klucze są szyfrowane, a więc możesz być pewien ich bezpieczeństwa.

13. Ulepszona apka Zdrowie

Jeszcze jedną ważną nowością jest funkcja Leki w aplikacji Zdrowie. Od teraz apka Zdrowie będzie Ci przypominać o konieczności zażycia Twoich leków, witamin lub suplementów diety, tak abyś Ty sam nie musiał o tym pamiętać.

Aktualizacja iOS - jak to zrobić?

Być może zastanawiasz się teraz, jak zaktualizować system do iOS 16. Procedura aktualizacji oprogramowania jest bardzo prosta.

Aby zaktualizować system iPhone'a do najnowszej wersji w pierwszej kolejności zrób backup

Dla przypomnienia potrzebne informacje jak to zrobić znajdziesz w artykule: Jak zrobić backup iPhone? Odpowiadamy!

Następnie otwórz kolejno:

 1. Ustawienia
 2. Ogólne
 3. Uaktualnienia
 4. stuknij opcję "Przejdź na iOS 16".

Pamiętaj, że musisz posiadać stały dostęp do internetu, a bateria w Twoim iPhonie musi być naładowana co najmniej w połowie. W zależności od szybkości łącza oraz innych czynników aktualizacja iPhone'a może potrwać od kilku do kilkudziesięciu minut.

Polecane produkty z kategorii iPhone 13 / iPhone 13 Pro

Na jakie iPhone jest iOS 16?

Możliwość aktualizacji systemu do wersji iOS 16 otrzymały wszystkie nowe iPhony oraz modele starsze, wyposażone co najmniej w układ A11 Bionic. Oznacza to, że system Apple iOS 16 można instalować na wszystkich smartfonach Apple od iPhone'a 8 (w górę) oraz iPhone'a SE 2. generacji (w górę). Dla wszystkich wymienionych telefonów iPhone system iOS 16 jest dostępny od 12 września 2022 r.

iOS 16 - zaktualizuj system już dziś!

Nowy system na smartfony iPhone - iOS 16 przyniósł kilka funkcji i usprawnień, które ułatwią i uprzyjemnią Ci codzienne korzystanie z telefonu. Jeśli więc posiadasz smartfon iPhone, najnowszy iOS 16 może stać się Twoim ulubionym systemem operacyjnym. Po instalacji nowego iOS system będzie na bieżąco aktualizowany pod względem zabezpieczeń, aby zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo i prywatność Twoich danych.

Już teraz zachęcamy Cię do odwiedzenia sklepu Lantre - autoryzowanego sprzedawcy Apple. W ofercie znajdziesz topowe produkty Apple, w tym najnowsze smartfony iPhone 14, iPhone 14 Plus oraz modele profesjonalne - Apple iPhone 14 Pro oraz Apple iPhone 14 Pro Max jak i wcześniejsze modele jak iPhone 13.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Sklep Lantre jest autoryzowanym sprzedawcą Apple. Zapraszamy!