Jak zrobić backup iPhone lub go odtworzyć? Odpowiadamy!

Regularne wykonywanie kopii zapasowej jest niepisanym obowiązkiem każdego posiadacza smartfona. Backup pozwala zabezpieczyć się przed utratą cennych plików oraz danych. Jak go wykonać w smartfonach iPhone? Podpowiadamy!

Co to jest backup?

Backup jest pojęciem równoważnym z kopią zapasową – pozwala w szybki sposób odtworzyć pliki (oraz inne dane) zapisane w pamięci urządzenia. Kopia zapasowa telefonu może Ci się przydać w różnych sytuacjach, np. przy wymianie telefonu na nowy, w razie awarii urządzenia lub w momencie przywracania w nim ustawień fabrycznych. Jeśli jesteś użytkownikiem jakiegokolwiek smartfona iPhone, backup powinien być Twoim punktem obowiązkowym.

Jak zrobić kopię zapasową iPhone'a? Jedyne czego potrzebujesz to dostęp do internetu lub komputera. W naszym dzisiejszym poradniku prezentujemy szczegółową instrukcję, która krok po kroku przeprowadzi Cię przez proces tworzenia backupu iPhone'a.

Kopia zapasowa iPhone – garść informacji

Zakres kopii zapasowej

Kopia zapasowa iPhone obejmuje wszystkie najważniejsze rodzaje plików i ustawień:

 • ekran początkowy,
 • układ aplikacji,
 • dane aplikacji,
 • zdjęcia i filmy,
 • wiadomości (SMS, MMS, iMessage),
 • backupy zegarka Apple Watch,
 • ustawienia urządzeń,
 • dzwonki,
 • historię zakupów w usługach Apple.

Ze względów bezpieczeństwa backup nie obejmuje ustawień płatności Apple Pay oraz funkcji uwierzytelniania (Face ID / Touch ID).

Sprawdź także: Co to jest Apple Pay i jak działa?

Dwa sposoby na wykonanie kopii zapasowej

Wyróżnia się dwa sposoby tworzenia kopii zapasowej iPhone, przy użyciu:

 1. chmury iCloud
 2. dowolnego komputera (Mac lub PC).

Najwygodniejszym sposobem tworzenia backupu jest skorzystanie z chmury iCloud. Kopia zapasowa telefonu w iCloud tworzy się automatycznie, codziennie, bez Twojej ingerencji. Dzięki temu – jeśli zajdzie potrzeba nagłego odtworzenia danych – backup z iCloud gwarantuje przywrócenie najnowszych danych.

Pamiętaj, że backup obejmuje tylko te elementy, które przechowujesz na telefonie. Oznacza to, że kopia zapasowa nie uwzględnia plików przechowywanych w chmurze iCloud.

Innym sposobem utworzenia kopii zapasowej telefonu jest użycie komputera. Możesz użyć dowolnego komputera z systemem macOS lub Windows. Jeśli korzystasz z komputera Mac, narzędzie do tworzenia kopii zapasowej znajdziesz bezpośrednio w systemie macOS (w wersji 10.15 lub nowszej).

Jeśli natomiast używasz komputera z systemem Windows (lub komputera Mac ze starszym systemem niż 10.15), wówczas musisz skorzystać z aplikacji iTunes.

Kopia zapasowa telefonu na komputerze to dobry sposób na zabezpieczenie swoich danych wrażliwych, np.:

 • haseł do aplikacji
 • danych z aplikacji Zdrowie.

Jest to możliwe dzięki opcji szyfrowania danych, dostępnej tylko na komputerach

Przeczytaj również: Jak przenieść dane z Androida na iPhone?

Jak zrobić backup iPhone'a?

iCloud – backup przy użyciu chmury

Włączenie funkcji automatycznego tworzenia kopii zapasowej iPhone'a zajmie Ci dosłownie moment. Zanim zaczniesz, upewnij się tylko, czy jesteś zalogowany do swojego konta Apple ID.

 1. Jeśli tak, otwórz aplikację Ustawienia > stuknij w swoje imię i nazwisko > stuknij w zakładkę iCloud > Backup w iCloud.
 2. Następnie przesuń suwak, aby został podświetlony na zielono.

Usługa iCloud, czyli chmura iPhone'a polega na automatycznym tworzeniu kopii zapasowych. Backup jest wykonywany raz dziennie, kiedy iPhone jest podłączony do źródła zasilania, zablokowany i połączony z siecią Wi-Fi.

Jeśli zależy Ci na tym, aby wykonać backup w konkretnym momencie, musisz zainicjować proces ręcznie. W tym celu stuknij opcję Utwórz backup teraz.

Jeśli chcesz sprawdzić szczegóły dostępnych backupów:

 1. Otwórz Ustawienia > stuknij w swoje imię i nazwisko > iCloud > Zarządzaj miejscem > Backupy.

W tym miejscu możesz sprawdzić datę wykonania i rozmiar poszczególnych kopii, usunąć wybrane backupy, a także odznaczyć aplikacje, których nie chcesz uwzględniać podczas tworzenia kolejnych kopii zapasowych.

iTunes – backup przy użyciu komputera PC z systemem Windows

Do wykonania kopii zapasowej na komputerze PC potrzebujesz przewodu USB i aplikacji iTunes. Jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z aplikacji iTunes, pobierz ją z oficjalnej strony Apple i zainstaluj na komputerze. Następnie podłącz telefon do komputera za pomocą przewodu USB i uruchom aplikację iTunes.

W celu utworzenia backupu:

 1. Kliknij w znaczek iPhone'a widoczny w lewym górnym rogu aplikacji iTunes.
 2. Następnie, z listy po lewej stronie wybierz zakładkę „Podsumowanie”.
 3. Aby utworzyć backup na komputerze, zaznacz pole „Ten komputer”.
 4. Następnie kliknij „Utwórz backup teraz”.

Jeśli chcesz, aby kopia zapasowa zawierała hasła do Twoich kont, dane zdrowotne z aplikacji Zdrowie oraz dane z pakietu HomeKit, przed utworzeniem backupu zaznacz pole „Szyfruj backup lokalny”. Zostaniesz poproszony o podanie hasła, które zabezpieczy Twoją kopię zapasową.

Na komputerze możesz przechowywać wiele kopii zapasowych swojego iPhone'a. Aby zobaczyć wszystkie backupy przechowywane na komputerze, wybierz z menu pole Edycja, a następnie Preferencje > Urządzenia.

Finder – backup przy użyciu komputera Mac

Aby utworzyć kopię zapasową na komputerze Mac:

 1. Podłącz do niego telefon za pomocą przewodu USB,
 2. Następnie zaznacz swojego iPhone'a na pasku bocznym w Finderze (menadżerze plików).
 3. U góry okna kliknij zakładkę „Ogólne”, a następnie zaznacz „Twórz backup wszystkich danych iPhone'a na tym Macu”.
 4. Jeśli chcesz przechowywać w backupie swoje dane wrażliwe (hasła, dane zdrowotne), zaznacz opcję „Szyfruj backup lokalny”.
 5. Na sam koniec kliknij pole „Utwórz backup teraz”.

Zobacz też nasz #LantreHacks: Zrób kopię zapasową Maka lub iPhona

Jak odtworzyć backup iPhone'a?

Aby odtworzyć back up iPhone'a, czyli przywrócić na nim dane z kopii zapasowej, włącz nowego lub dopiero co wymazanego iPhone'a (przywróconego do ustawień fabrycznych) i stuknij pole „Odtwórz z backupu w iCloud” na ekranie powitalnym.

Jeśli zechcesz odtworzyć backup iPhone'a na komputerze PC, w aplikacji iTunes kliknij w znaczek swojego iPhone'a, a na ekranie powitalnym wybierz pole „Odtwórz z tego backupu”.

Polecane produkty z kategorii Kable do iPhone

Backup telefonu iPhone – chmura czy komputer?

Ze względu na automatyczną archiwizację danych przechowywanie kopii zapasowej w chmurze jest zdecydowanie wygodniejsze. Mimo to okresowa archiwizacja iPhone'a na komputerze również jest wskazana. Pamiętaj, aby posiadać co najmniej jedną kopię zapasową swojego smartfona – niezależnie od miejsca jej przechowywania. Dzięki temu masz pewność, że nie stracisz żadnych cennych danych w razie jakiejkolwiek niespodziewanej sytuacji.

Opcję tworzenia backupu znajdziesz we wszystkich telefonach iPhone, w najnowszych smartfonach iPhone 13 oraz modelach pokrewnych: iPhone 13 mini / iPhone 13 Pro / iPhone 13 Pro Max.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe smartfony Apple oraz dedykowane im akcesoria iPhone.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. Zapraszamy!