Jak zabezpieczyć iPhone'a przed uszkodzeniami - 3 wskazówki

Nawet najbardziej ostrożny użytkownik smartfona nie może mieć 100% pewności, czy nie przydarzy mu się sytuacja, w której jego iPhone ulegnie uszkodzeniu. Upuszczenie telefonu lub zarysowanie ekranu może się przydarzyć każdemu. W takim razie jak zabezpieczyć iPhone'a przed uszkodzeniami? Oto 3 praktyczne wskazówki.

Dlaczego warto zadbać o ochronę iPhone'a?

Nietrudno zgadnąć, że spośród wszystkich urządzeń elektronicznych to właśnie smartfon jest najbardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne. Przyczyna jest prozaiczna – ze smartfona korzystamy najczęściej i w najróżniejszych sytuacjach.

Niezależnie od miejsca korzystania z telefonu, ryzyko przypadkowego upuszczenia telefonu jest zawsze takie samo. Wystarczy chwila nieuwagi, aby telefon wyślizgnął się z ręki, kieszeni, torby czy plecaka. Jeśli telefon nie był odpowiednio zabezpieczony, skutek upadku często zależy od szczęścia lub… nieszczęścia. Jeśli telefon upadnie na płytki, bruk lub inną twardą powierzchnię, szansa na wyjście z opresji w nienaruszonym stanie jest minimalna.

Tak samo trudno ustrzec się zarysowań, które mogą powstawać na ekranie lub obudowie urządzenia wskutek nieostrożnego, ale także zwykłego użytkowania. Często wystarczy wsadzić telefon do tej samej kieszeni co klucze, aby ekran zyskał widoczne zarysowania. A mocno porysowany ekran telefonu wpływa nie tylko na ogólny wygląd urządzenia, ale również na komfort jego obsługi.

O dobry stan iPhone’a warto dbać ze względu na własny komfort użytkowania, ale nie tylko. Bo jeśli postanowisz w przyszłości sprzedać swój telefon, będziesz miał nieporównywalnie większe szanse na szybką sprzedaż w dobrej cenie, jeżeli ekran i obudowa iPhone’a będą zachowane w dobrym stanie wizualnym. Wygląd zewnętrzny to pierwsza rzecz, która przyciąga uwagę potencjalnych nabywców, a porysowany telefon nie jest atrakcyjny dla kupującego.

Na szczęście ryzyko uszkodzenia telefonu w wyniku upadku lub zarysowania można w prosty sposób ograniczyć – wystarczy zabezpieczyć telefon za pomocą wskazówek opisanych w poniższym artykule.

Zabezpieczenie iPhone'a przed uszkodzeniami. 3 najważniejsze wskazówki

Ekran iPhone'a (począwszy od modelu 12) jest pokryty specjalną warstwą ceramiczną o nazwie Ceramic Shield. Zgodnie z deklaracjami Apple, warstwa Ceramic Shield cechuje się aż czterokrotnie większą wytrzymałością na upadki niż wartwa użyta w staszych modelach Apple iPhone. Liczne testy faktycznie potwierdzają większą wytrzymałość wyświetlaczy z powłoką Ceramic Shield na upadki.

Jednak nawet najlepszy wyświetlacz nie oprze się prawom fizyki, jeżeli nieszczęśliwie upadnie z dużej wysokości, szczególnie na twarde podłoże. Właśnie z tego powodu warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie i uniknąć w pszyszłości wymiany wyświetlacza iPhone'a.

W celu zabezpieczenia iPhone'a przed skutkami upadku z wysokości wystarczy podjąć kilka prostych kroków. 

Polecane produkty z kategorii Etiu iPhone

1. Naklej szkło hartowane lub folię ochronną

Właściwa ochrona ekranu zapobiega powstawaniu zarysowań i ogranicza ryzyko uszkodzenia ekranu w momencie upadku urządzenia z wysokości lub uderzenia nim o twardy przedmiot. Standardowo można wyróżnić dwa rodzaje „ochraniaczy” na ekran: szkło hartowane i folię ochronną.

Za najlepszą ochronę dla wyświetlacza uważa się szkło hartowane. To nic innego jak twarda szybka ochronna, która chroni przed zarysowaniami, a w momencie upadku smartfona z wysokości przejmuje energię upadku na siebie. W razie twardego lądowania smartfona na bruku lub innej twardej powierzchni, wysokiej jakości szkło hartowane może się rozbić, ale wyświetlacz smartfona pozostanie nienaruszony.

Hartowane szkło na ekran iPhone'a – w zależności od rodzaju i producenta tegoż szkła – może być oznaczone symbolem 9H. Symbol 9H oznacza dziewiąty poziom twardości w skali Mohsa, a to oznacza, że szkło 9H może zostać zarysowane tylko ostrzem diamentowym. Taka właściwość dowodzi skuteczności szkła hartowanego.

Być może zastanawiasz się, czy nie lepszym wyborem będzie folia. iPhone zabezpieczony folią ochronną jest odporny na zarysowania, ale niestety w znikomym stopniu przed rozbiciem ekranu w razie upadku. Alternatywą dla klasycznych folii ochronnych są folie żelowe, które mają większe właściwości amortyzujące, dlatego mogą rywalizować z szybkami ze szkła hartowanego. Ostateczny wybór należy do Ciebie.

W sklepie internetowym Lantre.pl znajdziesz folie i szkła hartowane różnych producentów, zazwyczaj w komplecie z zestawem montażowym (mokrą i suchą szmatką do usunięcia zabrudzeń przed naklejeniem zabezpieczenia). Niektóre szkła hartowane posiadają specjalną warstwę oleofobową, która ogranicza powstawanie odcisków palców na ekranie urządzenia.

2. Korzystaj z etui lub futerału

Drugim najważniejszym elementem dla zachowania iPhone’a w zadowalającym stanie technicznym oraz wizualnym jest używanie pokrowca. W dobrym etui iPhone jest bardziej bezpieczny. Na rynku znajdziesz zarówno etui zakładane na same plecki urządzenia, jak i futerały z klapką, która dodatkowo chroni front telefonu.

Wybór konkretnego rodzaju etui zależy od Twoich preferencji. Jeżeli wcześniej zabezpieczysz telefon szkłem ochronnym, etui na plecki powinno być wystarczające. Jeśli jednak postawisz na dwustronny case, iPhone będzie jeszcze lepiej zabezpieczony od frontu, niezależnie od zastosowania szkła lub folii.

Możesz kupić etui na telefon od dowolnego producenta lub skorzystać z propozycji bezpośrednio od Apple. Firma Apple posiada w swojej ofercie dwa rodzaje własnych etui – skórzane i silikonowe – oba zakładane na plecki urządzenia. Etui od Apple są dostępne w różnych kolorach oraz zgodne z technologią MagSafe. Dzięki temu indukcyjne ładowanie telefonu (oraz magnetyczne przyciąganie poprzez MagSafe) nie stanowi żadnego problemu.

3. Zadbaj o ochronę obiektywów

Większość etui dostępnych w sprzedaży oferuje podniesione krawędzie okalające wyspę z aparatami, dzięki czemu obiektywy nie dotykają powierzchni, na której leży telefon (np. blatu biurka). Obiektywy nie są jednak chronione, kiedy telefon spadnie z wysokości i niefortunnie uderzy o obiektywy.

Z tego powodu trzecim polecanym rodzajem zabezpieczenia jest szkło na aparat iPhone’a. Właściwości szkiełek oraz folii na obiektywy są adekwatne do właściwości szkieł hartowanych i folii ochronnych przeznaczonych na ekran.

Polecane produkty z kategorii Folie i szkła ochronne iPhone

Lantre Care, czyli ubezpieczenie i Service Pack

Ochrona iPhone’a za pomocą akcesoriów jest przydatna, ale całkowity spokój co do bezpieczeństwa telefonu zapewniają dodatkowe usługi chroniące przed awariami i przypadkowymi uszkodzeniami. Sklep Lantre wychodzi swoim klientom naprzeciw i w ramach Lantre Care oferuje dwa rodzaje usług: ubezpieczenie Lantre Care oraz usługę serwisową Service Pack.

Ubezpieczenie Lantre Care

Jeśli zależy Ci na ubezpieczeniu iPhone’a od przypadkowych uszkodzeń fizycznych, polecamy wykupienie ubezpieczenia Lantre Care. W zależności od wybranego pakietu, ubezpieczenie Lantre Care może obejmować jedną z trzech sytuacji: przypadkowe uszkodzenie ekranu iPhone'a, przypadkowe uszkodzenie całego urządzenia lub przypadkowe uszkodzenie urządzenia rozszerzone o kradzież połączoną z włamaniem, lub rabunkiem. Ubezpieczenie zapewnia także m.in. ochronę przed zalaniem urządzenia wodą — pełen zakres oraz warunki ubezpieczenia są dostępne na stronie Lantre w OWU, które warto dokładnie przeczytać przed zakupem, aby poznać pełny zakres ochrony. Ubezpieczenie Lantre Care możesz wykupić na okres od jednego roku do trzech lat.

Polecane produkty z kategorii Service Pack iPhone

Usługa serwisowa Service Pack

W parze z ubezpieczeniem (lub osobno) możesz wykupić usługę serwisową Service Pack, który działa jak rozszerzenie podstawowej gwarancji producenta. Jeśli Twój iPhone ulegnie awarii, otrzymasz te same przywileje co w czasie obowiązywania standardowego okresu gwarancyjnego, a urządzenie zostanie naprawione w autoryzowanym serwisie Apple Service Pack możesz wykupić na okres od jednego do nawet 4 lat od daty zakupu. Dodatkowo na czas naprawy otrzymasz urządzenie zastępcze

Teraz już znasz najważniejsze wskazówki ochrony iPhone'a

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre – autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz topowe produkty Apple: najnowsze smartfony iPhone oraz dedykowane im akcesoria iPhone, np. etui lub szkło hartowane. iPhone wyposażony w etui oraz szkło ochronne będzie nieporównywalnie mniej narażony na wszelkie uszkodzenia, ale tylko połączenie takiego zestawu z dodatkowymi usługami - ubezpieczeniem i usługą serwisową zapewnia maksymalną ochronę.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!