Jaki iPhone dla dziecka wybrać? Ranking smartfonów od Apple

Szukasz smartfona dla dziecka, a jednocześnie sam korzystasz z iPhone'a? W takiej sytuacji wybór jest oczywisty. Tylko jaki iPhone dla dziecka jest najlepszy? Prezentujemy ranking siedmiu smartfonów od Apple idealnych dla dzieci.

iPhone dla dziecka – czy to dobry pomysł?

Wielu rodziców wychodzi z założenia, że dzieci nie powinny korzystać z drogich urządzeń. Jest w tym trochę racji – dziecięca nieostrożność może doprowadzić do łatwego uszkodzenia lub zgubienia drogiego telefonu. Jednak z drugiej strony nowe technologie oferują dzieciom i ich rodzicom mnóstwo możliwości. Samo urządzenie można też w odpowiedni sposób zabezpieczyć, aby zmniejszyć ryzyko jego uszkodzenia na wypadek upuszczenia z wysokości.

Firma Apple przygotowała szereg rozwiązań systemowych, które pomagają rodzicom zadbać o bezpieczeństwo dzieci w wirtualnym świecie. Co więcej, iPhone może z powodzeniem zastąpić komputer w trakcie nauki zdalnej (np. na wyjazdach), zaś ekosystem Apple umożliwi łatwe parowanie i płynną współpracę smartfona z zegarkiem Apple Watch i słuchawkami AirPods.

W naszym dzisiejszym artykule prezentujemy ranking iPhone'ów odpowiednich dla dzieci. Poznasz też funkcje systemu iOS, które są szczególnie przydatne dzieciom i rodzicom.

Jaki iPhone dla dziecka? Lista polecanych modeli

iPhone SE 3

Ze względu na małe rozmiary i atrakcyjną cenę, iPhone SE 3 wydaje się idealnym smartfonem dla dziecka. Najnowszy, model SE 3 pochodzi z 2022 roku. Nowy iPhone SE 3 otrzymał kolejne udoskonalenia jak na przykład nowy procesor A15 Bionic (ten sam procesor, znajdujący się w iPhone'ach z serii 13), dzięki czemu zwiększyła się jego funkcjonalność.

Smartfon iPhone SE 3 posiada ekran o wyjątkowo niewielkiej przekątnej 4,7 cala. Mały obszar roboczy to największa zaleta dla młodszych dzieci (do 13 roku życia), ponieważ łatwo jest im sięgnąć w każdy zakątek ekranu. Poza tym model SE 3 to najbardziej podstawowy iPhone dostępny w sprzedaży. Oferuje szerokokątny aparat 12 MP oraz czytnik linii papilarnych Touch ID, który zabezpiecza urządzenie przed dostaniem się w niepowołane ręce. Wyróżnikiem tego modelu są szerokie przestrzenie obudowy nad i pod ekranem.

Polecane produkty z kategorii iPhone SE

iPhone 11

Biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości, iPhone 11 to prawdopodobnie najlepszy smartfon, jaki możesz obecnie kupić swojemu dziecku. Jedenastka posiada znacznie większy wyświetlacz niż wspomniany model SE (6,1 cala) – z tego powodu polecamy ten model starszym dzieciom lub nastolatkom. Mimo premiery w 2019 roku smartfon iPhone 11 nadal znajduje się w czołówce świetnych urządzeń. Młoda osoba znajdzie w nim wszystko to, czego w swoim wieku może oczekiwać od smartfona.

Urządzenie posiada podwójny aparat 12 MP do robienia zdjęć standardowych i ultraszerokokątnych, wydajny czip A13 Bionic (wystarczający do grania w większość gier ze sklepu App Store) oraz wydajną baterię – z możliwością odtwarzania wideo nawet do 17 godzin na jednym ładowaniu. Dostępu do telefonu strzeże funkcja rozpoznawania twarzy Face ID, natomiast samo urządzenie jest wodoodporne na głębokości do 2 metrów przez 30 minut.

Polecane produkty z kategorii iPhone 11

iPhone 12

Smartfon iPhone 12 jest ulepszonym następcą jedenastki. Od poprzednika różni się kilkoma szczegółami: obsługuje szybki internet 5G, posiada jaśniejszy główny aparat, lepszy procesor A14 Bionic, wyświetlacz OLED, wyższy stopień wodoodporności (do 6 metrów) oraz minimalnie lepszą baterię.

Wyróżnikiem iPhone'a 12 (oraz modelu iPhone 13) jest wyświetlacz pokryty ceramiczną powłoką Ceramic Shield. Ma ona za zadanie minimalizować ryzyko stłuczenia ekranu w czasie upadku – to szczególnie ważna zaleta podczas korzystania ze smartfona przez dzieci.

Oprócz tego iPhone 12 jest zgodny z akcesoriami MagSafe (np. z magnetyczną ładowarką indukcyjną od Apple lub portfelem przyczepianym magnetycznie do plecków). Na korzyść modelu 12 przemawia fakt, że będzie on o rok dłużej wspierany przez Apple – w porównaniu z modelem 11.

Polecane produkty z kategorii iPhone 12

iPhone 13

iPhone 13 posiada procesor A15 Bionic, zestaw dwóch aparatów z dużą matrycą światłoczułą i trybem filmowym (wymarzonym do nagrywania filmów na TikToka), a także większą baterię niż iPhone 12 (nawet do 19 godzin odtwarzania wideo). Jeśli Apple utrzyma obecny trend wydawania aktualizacji, iPhone 13 będzie wspierany co najmniej do 2026 roku.

iPhone 13 mini

Jeśli chodzi wielkość wyświetlacza, modele 12 mini i 13 mini to najlepsze smartfony dla dzieci. Bryła obu smartfonów jest identyczna. Oba urządzenia posiadają ekran o przekątnej 5,4 cala – optymalny dla niewielkich dziecięcych dłoni. W odróżnieniu od modelu SE 2 (z ekranem 4,7 cala), ekran w iPhone'ach mini zajmuje cały front urządzenia.

Smartfony iPhone 12 mini oraz iPhone 13 mini śmiało można zaliczyć do grupy najlepszych urządzeń dostępnych w sprzedaży. Oba modele posiadają superwydajne procesory A14 i A15 Bionic, które napędzają każdą czynność wykonywaną na telefonie.

Różnice w specyfikacji pomiędzy modelem 12 mini a 13 mini są niewielkie. iPhone 13 mini oferuje przede wszystkim udoskonalone aparaty, jaśniejszy wyświetlacz i lepszą baterię. Oba urządzenia oferują bezpieczną funkcję rozpoznawania twarzy Face ID, są wodoodporne na głębokości do 6 metrów przez 30 minut, a także kompatybilne z akcesoriami MagSafe (m.in. z magnetyczną ładowarką indukcyjną Apple).

Sprawdź również: iPhone 13 mini vs iPhone 13 – podobieństwa i różnice

Polecane produkty z kategorii iPhone 13

iPhone 14 

Różnice w specyfikacji pomiędzy modelem 12 mini a 13 mini są niewielkie. iPhone 13 mini oferuje przede wszystkim udoskonalone aparaty, jaśniejszy wyświetlacz i lepszą baterię. Oba urządzenia oferują bezpieczną funkcję rozpoznawania twarzy Face ID, są wodoodporne na głębokości do 6 metrów przez 30 minut, a także kompatybilne z akcesoriami MagSafe (m.in. z magnetyczną ładowarką indukcyjną Apple).

iPhone 14, to flagowy smartfon Apple z 2022 roku, wyposażony w procesor A15 Bionic, zestaw dwóch aparatów, większą ilość wbudowanej pamięci RAM (która pozwoli na lepsze działania aplikacji i gier), a także większą baterię niż iPhone 13 (nawet do 20 godzin odtwarzania wideo). Jeśli Apple utrzyma obecny trend wydawania aktualizacji, iPhone 14 będzie wspierany co najmniej do 2027 roku.

 

Polecane produkty z kategorii iPhone 14

iPhone 15

iPhone 15, to nowa wersja flagowego modelu z 2023 roku. Względem poprzedniego modelu, telefon otrzymał: wydajny procesor (ten sam który znajdziemy w iPhone 14 Pro), dynamiczną wyspę, złącza USB-C, nowe aparaty i super jasny wyświetlacza (do 2 000 nitów w plenerze).  Wersja dostępna również z 6,7-calowym ekranem (iPhone 14 Plus) jest dedykowana zwykłym użytkownikom, ale także dla miłośników fotografii mobilnej.

Polecane produkty z kategorii iPhone 15

iPhone 15 Pro

Smartfon iPhone 15 Pro to propozycja skierowana do nastolatków, którzy na pewno w większym stopniu wykorzystają potencjał tego modelu niż młodsze dzieci. Model 15 Pro to obecnie najlepszy i najbardziej wydajny smartfon w katalogu produktów Apple. Oferuje zestaw trzech najlepszych aparatów, lepszą baterię niż podstawowe modele (do 23 godzin odtwarzania wideo) oraz najbardziej zaawansowany czip A17 Pro. Telefon skierowany jest również do miłośników gier mobilnych, potężna moc nowego procesora pozwala na odpalenie gier, które do tej pory były tylko zarezerwowane dla konsol (Playstation, Xbox).

Polecane produkty z kategorii iPhone 15 Pro

Model 15 Pro to droga propozycja, ale też inwestycja na lata – posłuży Tobie i Twojemu dziecku przez kolejne 5-6 lat. Wydając jednorazowo dużą kwotę, otrzymujesz urządzenie najwyższej jakości oraz funkcjonalności, które nie zdezaktualizują się przez następne lata.

Może Cię zainteresować: iPhone 15 Vs iPhone 15 Pro - jaki model smartfona Apple wybrać?

Konfiguracja iPhone dla dziecka

1. Apple ID dla dziecka

Zgodnie z zasadami Apple, jeśli Twoje dziecko nie ukończyło 16 lat, nie może założyć konta Apple ID samodzielnie. Musisz to zrobić Ty – z poziomu swojego własnego konta Apple ID. W tym celu skorzystaj z usługi pn. chmura rodzinna Apple, którą znajdziesz na swoim iPhonie lub innym urządzeniu Apple. Konfiguracja chmury rodzinnej to prosta czynność, która nie powinna sprawić Ci żadnych problemów. Jako założyciel chmury rodzinnej (organizator w rodzinie) będziesz mógł zaprosić do niej wszystkich członków swojej rodziny (maksymalnie 5 osób), którzy korzystają z urządzeń Apple.

Chmura rodzinna Apple jest kompatybilna z usługą iCloud, przez co umożliwia lokalizowanie iPhone'a dowolnego członka rodziny, np. Twojego dziecka. Pomoże Ci w tym systemowa aplikacja Lokalizator, która może automatycznie udostępniać położenie jednego członka rodziny innym. Na podobnej zasadzie działa funkcja Znajdź mój iPhone, która umożliwia zlokalizowanie iPhone'a w razie jego zagubienia lub kradzieży. Jeśli doszłoby do kradzieży lub zgubienia telefonu, możliwa jest zdalna blokada iPhone'a.

Przeczytaj także: Znajdź mój iPhone – jak włączyć i wyłączyć tę funkcję w urządzeniach Apple?

2. Kontrola rodzicielska iPhone

Firma Apple udostępnia szereg rozwiązań, które pozwalają rodzicom sprawować tzw. nadzór rodzicielski, czyli nadzorować aktywność dziecka na jego iPhonie. Służy do tego systemowa opcja „Czas przed ekranem”, którą znajdziesz w ustawieniach iPhone'a. Jeśli skonfigurowałeś chmurę rodzinną, przed wprowadzeniem pożądanych ograniczeń na telefonie dziecka musisz wskazać, że mają one dotyczyć konta Apple ID Twojego dziecka.

Przy wykorzystaniu opcji „Czas przed ekranem” możesz m.in. zablokować możliwość zakupów w sklepach iTune Store i App Store, ograniczać możliwość korzystania z poszczególnych aplikacji, blokować dostęp do treści dla dorosłych (blokada rodzicielska iPhone), a także ograniczyć funkcje aplikacji Game Center. Zdalna kontrola iPhone'a Twojego dziecka jest możliwa w czasie korzystania z funkcji „Poproś o zakup”. Wówczas na swoim urządzeniu musisz zaakceptować ewentualne zakupy dziecka, których ono samo chce dokonać na własnym smartfonie.

Po ustawieniu wszystkich opcji na telefonie dziecka możesz użyć „kodu Czasu przed ekranem”, który zabezpieczy dostęp do ustawień oraz pozwoli przydzielić dodatkowy czas dla korzystania z poszczególnych aplikacji po upływie ustalonego wcześniej limitu.

Zobacz także: Jak działa kontrola rodzicielska? iPhone dziecka pod Twoją kontrolą

iPhone dla dzieci – jak go zabezpieczyć?

Sklep Lantre oferuje dwie usługi, które pozwolą lepiej zadbać o bezpieczeństwo iPhone'a Twojego dziecka – Service Pack i Lantre Care. Plan ochronny Service Pack to rozszerzenie standardowej gwarancji producenta. Jeśli smartfon Twojego dziecka ulegnie awarii, otrzymasz te same przywileje co w czasie obowiązywania standardowego okresu gwarancyjnego. Ponadto na czas naprawy otrzymasz urządzenie zastępcze. W zależności od Twoich oczekiwań plan ochronny Service Pack możesz wykupić na okres jednego roku, dwóch lub trzech lat.

Może Cię zainteresować: Jak zabezpieczyć iPhone'a przed uszkodzeniami? 3 wskazówki od Lantre

Zważywszy na dziecięcą nieostrożność, równie atrakcyjną ofertą jest możliwość wykupienia ubezpieczenia dla telefonu Twojego dziecka. Ubezpieczenie Lantre Care może obejmować przypadkowe uszkodzenia samego ekranu iPhone'a, przypadkowe uszkodzenie całego uszkodzenia lub dodatkowo kradzież i rabunek. W przypadku korzystania ze smartfona przez dziecko, ubezpieczenie Lantre Care to najlepsza możliwa inwestycja. Ubezpieczenie możesz wykupić na okres jednego roku, dwóch lub trzech lat.

Zobacz też nasz #LantreHacks co zrobić z nowym iPhonem?

Smartfon dla dziecka – skorzystaj z oferty Apple i Lantre

Jak sam widzisz, smartfony Apple to urządzenia uniwersalne, które przy odpowiedniej konfiguracji nadają się tak samo dobrze dla dzieci, jak i dla dorosłych. Zaawansowane systemy bezpieczeństwa oraz możliwości systemu iOS w zakresie sprawowania nadzoru rodzicielskiego dadzą Ci to, co dla rodzica jest najważniejsze – poczucie, że Twoje dziecko jest bezpieczne w sieci. To wystarczający powód, aby uznać, że iPhone dla dziecka to dobre rozwiązanie.

Jeśli dodatkowo skorzystasz z planu ochronnego i ubezpieczenia od Lantre, wówczas możesz być całkiem spokojny o telefon swojego dziecka. Pamiętaj też, że wytrzymały telefon dla dziecka to taki, który jest przechowywany w odpowiednim etui i ma naklejoną folię ochronną. Sklep Lantre oferuje usługę profesjonalnego naklejania folii na ekran iPhone'a, która ochroni go przed zarysowaniami i zminimalizuje ryzyko pęknięcia ekranu w razie upadku z wysokości.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre - autoryzowanego sprzedawcy Apple, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty marki Apple, w tym smartfony iPhone.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. Zapoznaj się również z Lantre Plan, dzięki któremu odłożysz spłatę za 12 miesięcy bez dodatkowych kosztów z opcją rozłożenia całej kwoty na 36 rat po tym czasie. Zapraszamy!