Recenzja iPhone'a 16 Pro! Czy warto go kupić i dla kogo jest to dobry wybór?
Już po kilku godzinach użytkowania iPhone 16 Pro wiedziałem, że to najlepszy smartfon, z jakim miałem do czynienia. Czym zasłużył sobie na takie miano? Jakie cechy wyróżniają ten model na tle konkurencyjnych urządzeń? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej, w mojej recenzji iPhone'a 16 Pro. Zapraszam!
Pierwsze wrażenia
Apple iPhone 16 Pro miał premierę we wrześniu 2024 roku. Tak jak w przypadku innych premier od samego początku opinie o nim były podzielone. Jedni zachwycali się udoskonalonym aparatem i poprawionym czasem pracy na baterii, inni krytykowali niewielkie zmiany względem poprzednika.
Postanowiłem sam sprawdzić, co oferuje i do dwutygodniowych testów otrzymałem iPhone 16 Pro 256 GB w kolorze Tytan czarny. Mogłoby się wydawać, że to zbyt krótki czas, aby wyrobić sobie o nim zdanie, jednak jak przeczytacie w dalszej części recenzji, mi wystarczyło, by ocenić telefon obiektywnie, bez emocji, które często towarzyszą pierwszym dniom użytkowania nowego sprzętu Apple.
iPhone 16 Pro dostarczany jest w niewielkim pudełku, które oprócz telefonu w zestawienie zawiera: szpilkę do wyjmowania tacki na kartę SIM, kabel USB-C do ładowania smartfonu oraz dokumenty.
Co uważniejsi użytkownicy urządzeń Apple z pewnością zauważyli, że nie wspomniałem o naklejkach z logiem firmy, które od czasów PowerBooków G3 były dodawane do zestawu sprzedażowego. W najnowszych iPhone'ach firma z Cupertino z nich zrezygnowała.
Tradycyjnie, w pudełku nie znalazła się również ładowarka, w związku z czym należy rozważyć jej zakup lub skorzystać np. z zasilacza z iPada. Warto również wspomnieć, że dołączony pleciony kabel USB-C obsługuje tylko USB 2.0, co oznacza, że najlepiej korzystać z niego jedynie do ładowania baterii. Do zastosowań wymagających większej prędkości transmisji danych, jak praca z dyskiem SSD, lepiej użyć osobnego przewodu wspierającego USB-C 10 Gbit/s.
Już przy pierwszym kontakcie z iPhone 16 Pro poczułem, że mam do czynienia z urządzeniem premium. Jego waga, forma i głęboki czarny kolor sprawiły, że chciałem go trzymać w dłoniach. Co więcej, pierwsze wrażenia nie minęły wraz z upływem czasu i przez cały okres testów, telefon Apple nieustannie przyciągał mnie do siebie, zachęcając do częstszego użytkowania. Czy to dobrze? Każdy powinienem odpowiedzieć sobie na to pytanie zgodnie z własnym sumieniem.
Fot. iPhone 16 Pro Tytan czarny - wygląd
Apple iPhone 16 Pro - specyfikacja recenzowanego modelu
- Kolor obudowy: Tytan czarny,
- Procesor: A18 Pro,
- RAM: 8 GB,
- Pamięć masowa: 256 GB,
- Wyświetlacz, 6,3” OLED 120 Hz,
- Wymiary: 149,6 x 71,5 x 8,25 mm,
- Masa: 199 g,
- Dual SIM (nano-SIM i eSIM),
- 5G, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.3,
- Bateria: 3582 mAh,
- iOS: 18.1,
- Cena: od 5 999 zł (cena telefonu aktualna na dzień publikacji artykułu).
Pozostałe parametry przedstawię przy omawianiu konkretnych podzespołów smartfonu Apple.
1. Wygląd i jakość użytych materiałów
Na pierwszy rzut oka, właściciele iPhone'a 15 Pro mogą pomylić go z nowszym modelem. Oba urządzenia dzielą charakterystyczne wcięcie w ekranie (Dynamiczna wyspa), niezwykle smukłe ramki okalające ekran, sporych rozmiarów wyspę aparatów czy port USB-C do transferu danych i ładowania baterii. Jednak na tym kończą się podobieństwa.
iPhone 16 Pro jest odrobinę masywniejszy od swojego poprzednika, co wynika z większego ekranu, który z 6,1 cala urósł do 6,3 cala. Mimo to, dzięki ultracienkim ramkom zwiększenie rozmiaru obudowy jest prawie niezauważalne. Całość waży 199 gramów i posiada certyfikat IP68, co oznacza odporność na wodę i kurz. Urządzenie można zanurzyć na głębokość do 6 metrów przez około 30 minut.
Obudowa iPhone 16 Pro jest wykonana z tytanu klasy 5, co gwarantuje stosunkowo niską wagę i wysoką wytrzymałość. Przez czas używania smartfonu nie dopatrzyłem się żadnej ryski, więc można pokusić się o korzystanie bez etui ochronnego. Co ważne, Apple utrzymało matowe wykończenie, które dodaje modelom Pro luksusowego wyglądu i przyjemności w dotyku.
Linia stylistyczna urządzenia jest płaska, kontynuując trend zapoczątkowany przez iPhone'a 12. Pisząc „płaska”, mam na myśli, że urządzenie leży stabilnie ekranem do dołu, natomiast na plecach, które chroni szkło Corning, dominuje duża wyspa aparatów.
Nowością w iPhone 16 Pro jest przycisk Sterowanie aparatem (Camera Control) umieszczony na prawej krawędzi obudowy. Choć jego lokalizacja może wydawać się niefortunna, okazał się niezwykle przydatny podczas użytkowania, co szczegółowo opiszę w dalszej części recenzji. Do tego stopnia go polubiłem, że po powrocie do mojego daily, wyraźnie odczuwałem jego brak.
Na koniec warto wspomnieć o dostępnych czterech kolorach obudowy:
- Tytan czarny (z którego korzystałem),
- Tytan biały,
- Tytan naturalny,
- Tytan pustynny.
2. Ekran i ergonomia
Ekran iPhone 16 Pro to 6,3-calowy LTPO Super Retina XDR OLED, którego rozdzielczość 2622 x 1206 pikseli zapewnia wzorcową ostrość obrazu. Wyświetlacz zabezpieczony jest warstwą Ceramic Shield następnej generacji zaprojektowaną pod kątem trwałości.
Wyświetlacz telefonu posiada Dynamiczną wyspę przy górnej krawędzi, która jest dużym udogodnieniem dla osób przyzwyczajonych do modeli z wcięciem notch. Wyspa to nie tylko obszar dla systemu rozpoznawania twarzy Face ID, ale też sposób interakcji z telefonem.
Może Cię zainteresować: Dynamiczna wyspa w iPhone'ach – co to jest Dynamic Island i jak działa?
Za płynność animacji na ekranie odpowiada technologia ProMotion, umożliwiająca adaptacyjne odświeżanie do 120 Hz. Gdy wyświetlane są statyczne elementy, odświeżanie może spaść do 1 Hz, co pozytywnie wpływa na żywotność baterii. W przypadku dynamicznych ruchów, takich jak przewijanie treści w Internecie, częstotliwość wzrasta do 120 Hz, co zapewnia niezwykłą płynność.
Chciałbym przy okazji odnieść się do informacji pojawiających się w mediach społecznościowych, gdzie niektórzy użytkownicy twierdzą, że nie zauważają różnicy między 60 Hz (standardową częstotliwością odświeżania we flagowych modelach iPhone’ów) a 120 Hz. Zapewniam, że różnica w płynności i komforcie użytkowania jest kolosalna!
Wyświetlacz iPhone'a 16 Pro jest również bardzo jasny. Choć listopadowa aura w Polsce nie dostarczyła mi wystarczająco pogodnych dni, aby sprawdzić czytelność w pełnym słońcu, to podczas korzystania w jasnych przestrzeniach (np. galerii handlowej) nie doświadczyłem jakichkolwiek niedogodności. Jest to efektem luminancji na poziomie 2000 nitów w trybie automatycznym (smartfon sam dopasowywał jasność względem panujących warunków), a nawet więcej, gdy z ekranu znikał kolor biały (typowe zachowanie dla paneli OLED).
Dodatkowo ekran wspiera funkcję Always-On Display oraz obsługuje wideo w standardach HDR10 i Dolby Vision, co gwarantuje głęboki i ostry obraz podczas oglądania odpowiednich treści. Co ważne, HDR aktywuje się nawet wtedy, gdy film nie zajmuje całego ekranu uruchamiając się jedynie na jego części.
Subiektywnie mogę stwierdzić, że wyświetlacz jest fenomenalny. Sprawia, że korzystanie ze smartfonu dostarcza ogromnej przyjemności, a kolory zdjęć czy filmów urzekają. Gdy tylko porównałem go ze starszym, flagowym modelem, szybko zatęskniłem za jakością ekranu Pro. Warto też dodać, że dokładność kolorów po wyłączeniu funkcji True Tone jest perfekcyjna. Zdarzało mi się bowiem wyświetlać zdjęcia na iPhone 16 Pro i porównywać z wynikami osiągniętymi na skalibrowanym monitorze.
3. Przycisk czynności i Sterowanie aparatem
iPhone 16 Pro, oprócz standardowych przycisków znanych z poprzednich modeli, wyposażony jest w dwa dodatkowe:
- Przycisk czynności,
- Sterowanie aparatem.
Przycisk czynności, zlokalizowany na lewej krawędzi tuż nad przyciskami regulacji głośności, oferuje szerokie możliwości konfiguracji. Można go zaprogramować do wykonywania jednej z predefiniowanych akcji (np. włączenie Trybu cichego, Latarki czy Tłumacza), aktywacji jednego z ulubionych narzędzi lub wybrać opcję Skrót.
Ostatnia opcja otwiera przed użytkownikiem niemal nieskończone możliwości konfiguracji, umożliwiając dostosowanie działania przycisku do indywidualnych potrzeb.
Zobacz także: Przycisk czynności w iPhone - funkcje i możliwości!
Fot. iPhone 16 Pro - konfiguracja Przycisku czynności
Sytuacja z przyciskiem Sterowanie aparatem jest nieco inna. Został on stworzony specjalnie z myślą o kontrolowaniu kamer w modelach serii iPhone 16. Początkowo byłem podekscytowany możliwością użycia smartfonu w sposób podobny do tradycyjnego aparatu, gdzie lekkie naciśnięcie spustu migawki ustawia ostrość, a mocniejsze rejestruje obraz. Niestety, w obecnej wersji oprogramowania, Apple zaplanowało działanie tego przycisku nieco inaczej.
Po wciśnięciu przycisku Sterowanie aparatem uruchamiana jest kamera lub inna aplikacja związana z aparatem, np. aparat w Instagramie lub czytnik kodów QR. Przycisk obsługuje nie tylko pełne naciśnięcie, ale również lekkie dotknięcie, które umożliwia wybór narzędzia do kontroli ustawień obrazu:
- Ekspozycja, służąca do przyciemniania lub rozjaśniania sceny,
- Głębia do kontroli przysłony aparatu, czyli efektu głębi ostrości,
- Zoom do korzystania z zoomu,
- Aparaty do przełączania się między poszczególnymi aparatami, również tym do selfie,
- Styl do zmiany stylu fotograficznego,
- Ton do zmiany tonu.
Opcje można kontrolować, przesuwając palcem po przycisku Sterowanie aparatem, np. aby zmienić przysłonę, wystarczy delikatnym naciśnięciem przejść do trybu Głębi i przesunąć palec w lewo lub w prawo, co zwiększy lub zmniejszy otwór obiektywu.
Fot. iPhone 16 Pro - konfiguracja Sterowanie aparatem
W ustawieniach iOS istnieje możliwość regulacji siły lekkiego naciśnięcia oraz szybkości podwójnego kliknięcia, co teoretycznie poprawia jego użytkowanie.
Korzystanie z funkcji przycisku Sterowanie aparatem wymaga przyzwyczajenia, to oczywiste. Jednak „na papierze” brzmi to znacznie intuicyjnej niż jest w rzeczywistości. Niejednokrotnie wolałem stuknąć w ustawienia kamery widoczne na ekranie, niż korzystać z dedykowane przycisku, bo było to zwyczajnie szybsze.
Nie pomaga również umiejscowienie przycisku, z którego korzystanie szczególnie po założeniu etui, jest niewygodne. Mocno wierzę, że w kolejnych aktualizacjach, Apple poprawi działanie tej funkcji, bo ma ona ogromny potencjał.
Dlaczego zatem na początku artykułu wspomniałem, że tęsknię za tym przyciskiem, gdy wracam do mojego osobistego smartfonu, który go nie posiada? Zacząłem z niego korzystać w taki sposób, że już przy chwycie iPhone 16 Pro uruchamiałem aparat. Wyjaśnię to opisując sytuację z życia wziętą: widząc śmieszne zachowanie mojej kotki, aby nie stracić cennych chwil w których mogła zmienić pozę, przy sięganiu po telefon mój kciuk automatycznie wędrował na przycisk Sterowanie aparatem i uruchamiał aplikację Aparat.
Dzięki temu oszczędzam cenne sekundy i mogłem szybko wykonać zdjęcie. Ta metoda sprawdza się szczególnie w trybie pionowym, ale nie jest tajemnicą, że większość zdjęć robionych smartfonami jest właśnie taka (szczególnie te, które wędrują do Social Mediów).
Sprawdź także: Przycisk Sterowanie aparatem w iPhone - zasada działania i oferowane możliwości!
Fot. iPhone 16 Pro - używanie Przycisku czynności i Sterowania aparatem
4. Aparat
Do serii iPhone 15 było tak, że aparaty w smartfonach Pro i Pro Max były inne z przewagą dla większego modelu. iPhone 16 Pro kończy z tą „tradycją”, oferując identyczny zestaw obiektywów co jego większy odpowiednik. Dzięki temu, wybór między tymi modelami nie musi już wynikać z różnic w aparacie.
iPhone 16 Pro wyposażony jest w następujący zestaw aparatów:
- główny aparat Fusion: 48 MP, f/1,78, 24 mm, rozmiar 1/1,28”,
- aparat ultraszerokokątny: 48 MP, f/2,2, 13 mm, rozmiar: 1/2,55”,
- teleobiektyw: 12 MP, f/2,8, 120 mm, rozmiar: 1/3,06”,
- przedni aparat: 12 MP, f/1,9, 23 mm, rozmiar: 1/3,6”.
Aparat główny i 2x zoom optyczny
Aparat główny posiada największy sensor o rozmiarze 1/1,28”. Dzięki temu, zdjęcia robione za jego pomocą są najbardziej szczegółowe i dobrze nasycone. Warto podkreślić, że nasycenie kolorów jest bliższe naturalnemu, a nie przesadzone jak u niektórych konkurencyjnych producentów.
Matryca aparatu głównego ma 48 MP, co umożliwia uchwycenie mnóstwa szczegółów. W wielu sytuacjach dużo praktyczniejszy będzie jednak tryb 24 MP, który poza generowaniem zdjęć o wielu szczegółach, zapewnia mniejszy rozmiar plików.
Co istotne, korzystając z aparatu głównego mogłem wybrać jedną z trzech ogniskowych (realizowaną przez przycięcie zdjęcia):
- 24 mm (domyślna),
- 28 mm (1,2x),
- 35 mm (1,5x).
Takie rozwiązanie było dla mnie szczególnie przydatne, bo choć perspektywa zdjęć się nie zmieniała, to uważam, że ogniskowe 28 mm i 35 mm są dużo bardziej uniwersalne niż zbyt szerokie 24 mm.
Fot. iPhone 16 Pro - ustawienia Aparatu Fusion
Poza aparatem głównym, pragnę pochwalić również 2x zoom optyczny, który zapewnia ekwiwalent ogniskowej 48 mm, idealny do zdjęć ludzi. Generuje on wysokiej jakości pliki, zachowując naturalne proporcje i detale, nawet w wymagających warunkach oświetleniowych.
Aparat ultraszerokokątny
Nowością w serii iPhone 16 Pro jest przeprojektowany aparat ultraszerokokątny, który wykorzystuje 48-megapikselowy czujnik Quad Bayer zamiast konwencjonalnego 12-megapikselowego RGB. Jego sensor ma rozmiar 1/2,55”, bardzo zbliżony do aparatu głównego, co pozwala na szerokie kadry przy zachowaniu wysokiej jakości obrazu. Posiada również tryb makro, który aktywuje się po ręcznym uruchomieniu lub przy zbliżeniu się do obiektu na odległość około 2 cm. Choć sam preferuję dłuższe ogniskowe robiąc zdjęcia makro, wielu użytkowników z pewnością doceni możliwości tego trybu.
Teleobiektyw i przedni aparat
Największe przybliżenie oferuje teleobiektyw, z ogniskową 120 mm, idealną do ciasnych portretów czy fotografowania z daleka, np. krajobrazów. Pomimo mniejszego przetwornika o rozmiarze 1/3,06”, zdjęcia przy dobrym świetle zachowują kolorystykę znaną z pozostałych aparatów z odpowiednią ilością szczegółów, gwarantując przy tym piękne rozmycie tła. Nie polecam jednak stosowania teleobiektywu w trudnych warunkach oświetleniowych, które uwydatniają jego najgorsze cechy.
Jeśli chodzi o aparat do selfie, to generuje on szczegółowe zdjęcia, idealnie nadające się do podzielenia z bliskim lub publikacji w Social Mediach.
Tryb zdjęć nocnych
Osobno postawiłem opisać tryb zdjęć nocnych. W przypadku aparatu głównego, ze względu jasność f/1,78, nie aktywuje się on zbyt często, ale jest niezwykle przydatny w scenach o dużym kontraście i słabym oświetleniu. Zauważyłem, że przy teleobiektywie tryb nocny włącza się nieco częściej niż w aparacie głównym, a przy ultraszerokokątnym - jeszcze częściej.
Zdjęcia nocne wykonane iPhone'em 16 Pro stoją na naprawdę wysokim poziomie. Aparat skutecznie dobiera ekspozycję koncentrując się na światłach, rzadko prowadząc do widocznych „przepaleń”. Rzecz jasna, najlepsze efekty w trybie nocnym można uzyskać korzystając z aparatu głównego. Te robione obiektywami ultraszerokątnym i tele nie są co prawda tak zachwycające, w wyniku mniejszej liczby szczegółów i sporej ilości szumu, ale bronią się dokładnym balansem bieli.
Style fotograficzne
W iPhone 16 Pro, uzyskanie upragnionych efektów kolorystycznych ułatwiają udoskonalone Style fotograficzne, które można regulować za pomocą przycisku Sterowanie aparatem. Dostępnych jest wiele „gotowców” takich jak np. neutralny, różowe złoto, żywy, wyrazisty, przytulny czy przygaszony czarno-biały. Dodatkowo, każdy styl można indywidualnie edytować, dostosowując ton, nasycenie kolorów oraz paletę.
Dla mniej doświadczonych fotografów, system iOS oferuje pomocną funkcję, która po wskazaniu czterech ulubionych zdjęć z galerii Photos, sama dobiera optymalny styl do potrzeb użytkownika.
Ciekawostką dotyczącą nowych stylów fotograficznych jest to, że nie działają tak jak popularne nakładki w aplikacjach firm trzecich. Aktywują się już w momencie robienia fotografii, umożliwiając podgląd na żywo. Jakby było tego mało, nawet po zrobieniu zdjęcia, istnieje możliwość ich edycji za pomocą innych stylów. To znacznie ułatwia proces postprodukcji, szczególnie u mniej doświadczonych fotografów mobilnych.
Fot. iPhone 16 Pro - Style fotograficzne
Zdjęcia ProRAW
Jak przystało na model z serii Pro, telefon oferuje możliwość zapisywania zdjęć w formacie ProRAW. Funkcja ta jest idealna dla osób, które chcą pracować na surowym materiale z matrycy w zaawansowanych programach do obróbki, takich jak np. Adobe Lightroom. Osobiście, byłem tak zachwycony tym formatem, że niemal zapomniałem o bardzo dobrej jakości plikach JPG i HEIF, wykonując praktycznie wszystkie zdjęcia w ProRAW. Efekty, jakie można osiągnąć, są niesamowite, zwłaszcza biorąc pod uwagę rozmiar sensorów aparatów.
Podsumowując: czy byłem zadowolony z efektów fotograficznych, które udało mi się uzyskać korzystając z iPhone 16 Pro? Zdecydowanie tak! Niech najlepszym dowodem na potwierdzenie tych słów będzie fakt, że gdy chciałem szybko zrobić zdjęcie, np. podczas spaceru, z pełnym zaufaniem sięgałem po smartfon Apple zamiast wyciągać aparat cyfrowy, który nosiłem w torbie na ramieniu.
Fot. iPhone 16 Pro - zdjęcia ProRAW
Możliwości wideo
Choć nie jestem specjalistą w dziedzinie wideo i zdecydowanie pewniej czuję się w fotografii, nie mogę nie docenić możliwości filmowych iPhone’a 16 Pro.
Urządzenie może nagrywać wideo w jakości 4K przy 60 kl./s każdą dostępną kamerą. Główny aparat oferuje dodatkowo nagrywanie w 4K przy 120 kl./s przy powiększeniu 1x i 2x. Obsługiwane są różne formaty, takie jak HEVC/h.265, AVC/h.264 czy Dolby Vision.
Apple wprowadziło również znaczące ulepszenia w zakresie audio, w tym możliwość nagrywania dwóch ścieżek: stereo AAC i czterokanałowego APAC, co umożliwia rejestrowanie przestrzennego dźwięku Spatial Audio, dedykowanego Apple Vision Pro. Ponadto, telefony z serii iPhone 16 obsługują funkcję Miks Audio, którą dokładniej omówię później.
Filmy nagrywane iPhone’em 16 Pro zachwycają szczegółowością, odpowiednio dobranym balansem bieli, nasyceniem i dynamiką obrazu. Imponująco działa również stabilizacja – nagrywając „z ręki” miałem wrażenie jakby telefon był umieszczony na gimbalu. Przejścia, nawet te dynamiczne, były płynne, a ruchy, np. podczas spacerowania czy biegu, stabilne. Nie bez powodu specjaliści od wideo zazwyczaj wskazują iPhone’a 16 Pro jako najlepszy smartfon do nagrywania filmów.
Jedynym minusem jest duży rozmiar plików – 1 minuta nagrania w 4K przy 120 kl./s zajmuje około 750 MB. Na szczęście, podobnie jak w modelu poprzednim, istnieje możliwość nagrywania bezpośrednio na zewnętrzny nośnik podłączony przez USB-C, np. na szybki dysk SSD.
Fot. iPhone 16 Pro - ustawienia Wideo
Wracając do funkcji Miks Audio, umożliwia ona edycję dźwięku w nagranych filmach bez potrzeby korzystania z profesjonalnych narzędzi do postprodukcji.
Oprócz standardowego ustawienia, można wybrać jedną z gotowych konfiguracji, takich jak:
- W kadrze – usuwa dźwięki ze źródeł niewidocznych w kadrze,
- Studyjny - usuwa dźwięki tła i pogłosu tworząc efekt nagrywania w profesjonalnym studio,
- Filmowy – oddziela głosy i dźwięki otoczenia tworząc filmowy efekt.
Co istotne, przy wyborze jednego z gotowych ustawień, można zwiększyć lub zmniejszyć siłę efektu i poziomy dźwięków otoczenia.
5. Wydajność
Będąc przyzwyczajonym do tego, że z każdą nową generacją iPhone’a, Apple prezentuje nową wersję swojego czipu bijącego rekordy w benchmarkach, wydajność iPhone 16 Pro mogę streścić jednym słowem: bezkonkurencyjna.
Czip A18 Pro w iPhone 16 Pro został zbudowany w 3-nanometrowym procesie technologicznym drugiej generacji (N3E). Procesor CPU zawiera 6 rdzeni (64-bit), z czego 2 wydajnościowe są taktowane zegarek 4,04 GHz, a pozostałe 4 energooszczędne pracują z częstotliwością 2,2 GHz. Układ GPU obejmuje 6 rdzeni o taktowaniu 1,45 GHz, wspiera Dynamic Caching, a także obsługuje sprzętowe przyspieszenie Ray Tracing.
A18 Pro jest również wyposażony w 16-rdzeniowy system Neural Engine obsługujący funkcje AI o mocy 35 TOPS. Pamięć RAM ma pojemność 8 GB i prędkość 7500 MT/s. W porównaniu do poprzednika, Apple A17 Pro, nowy procesor oferuje wzrost wydajności o około 15% przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii o 20%.
Testy syntetyczne wykorzystujące pełnię mocy iPhone 16 Pro i jego poprzednika, potwierdzają te różnice:
Kategoria | iPhone 16 Pro | iPhone 15 Pro |
---|---|---|
Geekbench Single-Core | 3 418 | 2 889 |
Geekbench Multi-Core | 8 455 | 7 171 |
Geekbench Metal | 32 752 | 27 212 |
Geekbench AI | 44 969 | 32 532 |
W praktyce iPhone 16 Pro działa niezwykle płynnie. Nie napotkałem żadnych zacięć interfejsu czy opóźnień. Wszystkie programy i animacje działają bez zarzutu. W połączeniu z 8 GB pamięci RAM, nawet przy kilkudziesięciu otwartych aplikacjach, nie dostrzegłem spowolnień. Urządzenie utrzymuje płynność także przy przełączaniu się między obiektywami aparatu podczas nagrywania wideo, jednocześnie korzystając z Adobe Lightroom i przeglądarką Safari z otwartymi ponad 20 kartami.
iPhone 16 Pro doskonale radzi sobie również w grach. Nawet wymagająca gra akcji Genshin Impact nie stanowi dla niego wyzwania.
Kultura pracy telefonu
Zapewne wielu użytkowników poprzednich modeli zastanawia się, jak na jego tle wypada nowy model pod względem temperatur pracy. Podczas typowego użytkowania, tj. korzystaniu z Aparatu, przeglądaniu internetu, rozmowach telefonicznych, obudowa iPhone 16 Pro była przyjemnie chłodna. Uruchomienie benchmarków powoduje lekkie grzanie, lecz obudowa nigdy nie parzyła w dłonie. Trzeba przy tym pamiętać, że chłodny listopadowy klimat z pewnością też temu sprzyjał.
Na koniec warto wspomnieć o funkcji, której w Polsce jeszcze nie mogłem przetestować, czyli o Apple Intelligence. Mimo korzystania z wersji oprogramowania iOS 18.1, która integruje pewne funkcje AI, nie miałem możliwości ich wykorzystania. Na szczęście, Apple zapowiedziało, że od kwietnia 2025 roku funkcje Apple Intelligence będą dostępne dla użytkowników iPhone’ów w Unii Europejskiej, co otwiera perspektywy na nowe możliwości i usprawnienia, które mogą znacząco podnieść komfort użytkowania oraz efektywność pracy z urządzeniem.
6. Pamięć masowa
iPhone 16 Pro, który miałem okazję testować, wyposażony był w pamięć masową o pojemności 256 GB. Jeżeli, podobnie jak ja, zamierzasz używać formatu Apple ProRAW do zdjęć, warto uznać tę pojemność za sensowne minimum, albowiem zdjęcia w rozdzielczości 48 MP mogą zajmować około 75 MB każde. To zapotrzebowanie na przestrzeń dodatkowo rośnie, szczególnie wtedy, gdy planujesz również nagrywać filmy. Nieprzypadkowo Apple ustaliło, że 256 GB to minimalna pojemność, umożliwiająca nagrywanie wideo ProRes w pamięci urządzenia – 1 minuta takiego nagrania może bowiem ważyć ponad 1,5 GB.
Na szczęście, skutecznym rozwiązaniem ograniczeń pamięci wewnętrznej jest korzystanie z zewnętrznych nośników danych, takich jak szybkie dyski SSD, które można łatwo sparować z iPhonem wpinając je do złącza USB-C. Po podłączeniu urządzeń, filmy ProRes można zapisywać bezpośrednio na zewnętrznym nośniku lub nawet w pamięci podłączonego MacBooka, co pozwala oszczędzić miejsce na smartfonie. Co ważne, podłączenie zewnętrznego nośnika odbywa się bez potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania czy konfiguracji.
Dla osób, które preferują cyfrowe rozwiązania, dobrym wyborem będzie także korzystanie z dysku iCloud, który pozwala na synchronizację danych bezpośrednio z pamięci urządzenia.
7. Czas pracy na baterii i ładowanie
Mocną stroną iPhone 16 Pro, szczególnie z perspektywy użytkowników starszych modeli, jest czas pracy. Pojemność baterii 3582 mAh, wspierana przez energooszczędny czip sprawiają, że smartfon nie wymaga codziennego ładowania.
Podczas intensywnego użytkowania iPhone'a 16 Pro, notowałem ponad 7 godzin aktywnego ekranu (SOT – Screen On Time), kończąc dzień z baterią na poziomie 15-20%. Przy normalnym użytkowaniu ładowałem telefon dopiero w połowie następnego dnia. Co ważne, żywotność baterii była bardzo przewidywalna, co pozwalało mi łatwo ocenić, kiedy urządzenie będzie potrzebowało ładowania.
Jeśli chodzi o czas ładowania, iPhone radzi sobie poprawnie. Używając zasilacza 20 W, w ciągu pół godziny bateria osiągała 50% pojemności (dotyczy to również ładowania MagSafe 25 W za pomocą zasilacza 30W), a pełne naładowanie trwało nieco ponad 1,5 godziny. Chociaż wstępne testy wskazywały na możliwość ładowania z mocą 45 W, informacje te ostatecznie się nie potwierdziły. Mam jednak nadzieję, że przyszłe modele iPhone'a będą obsługiwały szybsze ładowanie, umożliwiające uzupełnienie baterii do pełna w około godzinę.
W modelu dostępna jest również funkcja, która umożliwia kontrolę maksymalnego poziomu naładowania baterii. Dzięki temu, użytkownicy mogą ograniczyć naładowanie do 80%, co pozwala zmniejszyć zużycie baterii i wydłużyć jej żywotność, szczególnie w sytuacjach, gdy pełne naładowanie nie jest wymagane.
Fot. iPhone 16 Pro - ustawienia ładowania baterii
8. Głośniki
iPhone 16 Pro jest wyposażony w głośniki stereo, z których jeden umieszczony jest obok portu USB-C, a drugi służy również jako głośnik do rozmów. Jakość dźwięku generowanego przez te kompaktowe moduły przerosła moje oczekiwania.
Brzmienie głośników jest żywe, dynamiczne, głębokie, a jednocześnie zrównoważone. Podczas korzystania nie zauważyłem żadnych zniekształceń, nawet przy maksymalnej głośności. Podczas oglądania filmów na YouTube czy słuchaniu podcastów nie odczuwałem potrzeby używania dodatkowych głośników czy przesyłania dźwięku przez AirPlay do domowego zestawu hi-fi. Wierzcie mi, głośniki grają znakomicie!
Polecane produkty z kategorii iPhone 16 Pro
iPhone 16 Pro - plusy i minusy
Plusy:
- najwyższa wydajność wśród smartfonów,
- fenomenalny ekran z jasnością 2000 nitów i odświeżaniem do 120 Hz,
- doskonała jakość wykonania i użytych materiałów,
- uniwersalny aparat z topowym aparatem głównym i przydatnym teleobiektywem oferującym 5x zoom optyczny,
- przydatne Style fotograficzne,
- bezkonkurencyjne wśród smartfonów możliwości wideo ze skuteczną stabilizacją,
- funkcja Miks audio,
- długi czas pracy na baterii,
- złącze USB-C 3.2 (2. generacji),
- obsługa Wi-Fi 7,
- bardzo dobre głośniki,
- przydatny przycisk Sterowanie aparatem (w niektórych sytuacjach).
Minusy
- stosunkowo wolne ładowanie,
- kabel USB 2.0 w zestawie,
- mocno wystające obiektywy wyspy aparatów.
- nowy przycisk Sterowanie aparatem mógłby być lepiej umieszczony i działać jak przycisk migawki w aparatach cyfrowych.
Dla kogo iPhone 16 Pro to dobry wybór
- Osób szukających wysokiej jakości smartfonu od Apple, który posłuży przez długie lata,
- Twórców treści, którzy potrzebują kompaktowego urządzenia z wszechstronnym aparatem, zapewniającym wysoką jakość zdjęć i filmów,
- Entuzjastów nowych technologii, którzy pragną być na bieżąco z najnowszymi trendami i innowacjami w branży.
Które modele warto wymienić na nowszą wersję?
Zastanawiasz się, czy warto wymienić swój obecny iPhone na najnowszy model Pro? Oto subiektywna lista modeli Apple, które szczególnie zyskają na zamianie:
- iPhone 12 Pro i starsze modele (w tym flagowe) – nowy model oferuje znaczące ulepszenia we wszystkich aspektach: od ekranu z odświeżaniem 120 Hz, poprzez wydajność, jakość zdjęć i filmów, aż po dłuższy czas pracy na baterii,
- iPhone 13 Pro i iPhone 14 Pro – czyli modele, które stanowiły podstawę dla innowacji 16 Pro. Nowy model rozwija wprowadzone przez nie zmiany, dodając takie nowości jak złącze USB-C, przyciski czynności i Sterowanie aparatem oraz Dynamiczną wyspę,
- iPhone 15 Pro - szczególnie jeśli zależy Ci na jeszcze lepszym aparacie, interesuje Cię przycisk Sterowanie aparatem, doświadczasz problemów z przegrzewaniem się obudowy lub potrzebujesz 5-krotnego zoomu optycznego.
Czy warto kupić iPhone’a 16 Pro?
Podsumowanie recenzji
Smartfon iPhone 16 Pro użytkowałem przez około 2 tygodnie. W tym czasie był moim daily, tj. przełożyłem do niego swoją kartę SIM i korzystałem jak z prywatnego telefonu. Czy zdecyduję się go kupić dla siebie? Obawiam się, że w niedalekiej przyszłości mój portfel będzie zmuszony znieść ten wydatek, ale traktuję go jako inwestycję.
Znasz już opinię jednego z naszych ekspertów na temat iPhone 16 Pro. Teraz czas na Ciebie! Jeżeli szukasz topowego smartfonu Apple, być może to właśnie ten model spełni Twoje oczekiwania.
Jeśli zdecydujesz się na zakup iPhone 16 Pro, to zachęcamy Cię do odwiedzenia naszego sklepu Lantre - autoryzowanego sprzedawcy Apple. Posiadamy wszystkie wersje pamięciowe i kolorystyczne dostępne od ręki lub na zamówienie oraz dedykowane temu modelowi akcesoria iPhone, takie jak etui, szkła i folie na ekran, kable czy ładowarki.
Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych.
Zapoznaj się również z ofertą Lantre Plan. Dzięki niej możesz odroczyć spłatę nawet na 12 miesięcy, bez żadnych ukrytych kosztów. Decydując się na regulowanie należności po tym okresie, masz możliwość rozłożenia jej na 36 komfortowych rat. Zapraszamy!
Źródła:
1. Oficjalna strona Apple
2. Geekbench Browser