Jak zaktualizować iOS? Instrukcja krok po kroku

Nie wiesz, jak zaktualizować iOS w swoim iPhonie? Możesz to zrobić na kilka sposobów. W poniższym artykule pokażemy Ci trzy metody, dzięki którym wgrasz nowy system operacyjny na iPhone’a. Dowiesz się również, co zrobić, jeśli nie możesz zainstalować aktualizacji iOS. Zapraszamy!

System iOS - co to jest?

iOS to mobilny system operacyjny iPhone’a, dzięki któremu sterujesz swoim smartfonem. Oprogramowanie telefonu, które występuje w różnych wersjach, obsługujesz za pomocą dotykowego ekranu telefonu wykonując na nim różne gesty typu: stukanie, przesuwanie.

iOS, to obok Androida, najpopularniejszy mobilny system operacyjny. Szacuje się, że w 2023 roku z systemu od Apple korzystać będzie 1,36 miliarda ludzi na świecie.

Zobacz także: iOS czy Android? Porównanie. 6 powodów, dlaczego warto wybrać iOS

Aktualizacja iOS - dlaczego warto?

System iOS występuje w różnych wersjach. Każda kolejna aktualizacja iPhone wprowadza nowe funkcje, poprawki bezpieczeństwa i optymalizacje systemu. Dlatego warto aktualizować oprogramowanie iPhone – w ten sposób dbamy o jego prędkość działania, funkcjonalność i bezpieczeństwo.

Polecane produkty z kategorii Ładowarki iPhone

Jak zaktualizować iOS w iPhone?

Uaktualnienie telefonu Apple iPhone możesz przeprowadzić na kilka sposobów. Najprościej zrobić to ręcznie wymuszając aktualizację iOS lub korzystając z automatycznego wgrywania nowej wersji oprogramowania. Istnieje również opcja, aby dokonać aktualizacji iPhone wykorzystując komputer Mac.

Ręczna aktualizacja Apple iPhone

Aby ręcznie zaktualizować telefon iPhone:

 1. Otwórz Ustawienia w iOS.
 2. Przejdź do Ogólne.
 3. Wybierz Uaktualnienia.

Jeśli aktualizacja iOS będzie dostępna, zobaczysz opcję Pobierz i zainstaluj. Po wprowadzeniu hasła logowania i wyrażeniu zgody na instalację, system iPhone’a pobierze nowe oprogramowanie iPhone’a, zainstaluje je, a na koniec uruchomi się ponownie

Pamiętaj, żeby przed rozpoczęciem aktualizacji systemu iOS zrobić backup w iCloud.

 

iPhone - aktualizacja systemu iOS do wersji 16.5Fot. iPhone - aktualizacja systemu iOS do wersji 16.5

 

Automatyczna aktualizacja iOS

Telefon Apple iPhone może również aktualizować się automatycznie. Aby włączyć tę opcję:

 1. Otwórz Ustawienia w iOS.
 2. Przejdź do Ogólne.
 3. Wybierz Uaktualnienia.
 4. Stuknij w Uaktualnienia automatyczne.
 5. Zaznacz opcje przesuwając suwak w prawo przy:
 • Pobieraj uaktualnienia iOS.
 • Instaluj uaktualnienia iOS.
 • Pilne uaktualnienia i pliki systemowe.

 

iPhone - uaktualnienie automatyczne

Fot. iPhone - uaktualnienie automatyczne

 

iOS - aktualizacja przez komputer Mac

Dla niektórych osób wygodną opcją jest wgranie nowego oprogramowania iOS korzystając z systemu macOS. Zobacz, jak zaktualizować iPhone przez komputer Mac:

 1. Korzystając z kabla USB-C/USB – Lightning lub USB-C/USB-C, podłącz iPhone’a do komputera Mac.
 2. Otwórz okno Findera na macOS.
 3. Po lewej stronie okna, w sekcji Miejsca zobaczysz swojego iPhone’a – kliknij w niego.
 4. Jeśli podłączasz pierwszy raz iPhone’a do Maca, musisz kliknąć Zaufaj, zarówno na smartfonie, jak i komputerze. Konieczne będzie również wprowadzenie hasła blokady iPhone’a.
 5. Przed wykonaniem aktualizacji iOS, zalecamy wykonać backup w iCloud – w sekcji Backupy kliknij w Utwórz backup teraz.
 6. Po utworzeniu kopii zapasowej, kliknij w Sprawdź uaktualnienia. Jeśli Twój telefon iPhone ma starszą wersję oprogramowania, będziesz mógł zainstalować ostatnie dostępne uaktualnienie iOS.

 

Aktualizacja iOS przez komputer MacFot. Aktualizacja iOS przez komputer Mac

Polecane produkty z kategorii Etui iPhone

Dlaczego nie mogę zainstalować aktualizacji iPhone?

Czasami, mimo dostępnej aktualizacji iOS, instalacja nowej wersji systemu operacyjnego na iPhone jest niemożliwa. Oto kilka możliwych przyczyn.

Sprawdź połączenie z Wi-Fi

Niekiedy sygnał Wi-Fi, z którego korzystasz w swoim iPhone’ie jest niestabilny lub ma za niską przepustowość. W takiej sytuacji możesz zobaczyć komunikat Nie można sprawdzić dostępności aktualizacji. Aby ominąć ten problem, spróbuj skorzystać z innej sieci Wi-Fi lub uruchom ponownie router.

Naładuj baterię

Aby zaktualizować oprogramowanie iPhone’a, musisz mieć naładowaną baterię w smartfonie do minimum 50%. Zalecamy, aby przeprowadzać aktualizację iOS ze smartfonem podłączonym do ładowania.

Zwolnij miejsce w pamięci iPhone'a

Każda aktualizacja iOS, to zestaw danych, które – szczególnie przy „dużych” update’ach – mogą ważyć nawet kilka GB. Jeśli na dysku iPhone brakuje wolnego miejsca, nie będziesz mógł pobrać, a następnie zainstalować uaktualnienia.

Sprawdź także: Jak zwolnić miejsce w iPhone? Poradnik Lantre

Zresetuj iPhone’a do ustawień fabrycznych lub wykonaj twardy reset

Zanim wykonasz ten krok, pamiętaj o zrobieniu backupu iPhone’a w iCloud!

Przywrócenie smartfona z iOS do ustawień fabrycznych usunie wszystkie dane i ustawienia z iPhone’a – przywróci go do stanu „jak z pudełka”. Jednak, dzięki utworzonemu backupowi, będziesz mógł go odtworzyć z kopii zapasowej.

Niekiedy, w przypadku problemów z aktualizacją oprogramowania może pomóc zwykły reset telefonu.

Może Cię zainteresować: Jak zresetować iPhone? Instrukcja krok po kroku

Polecane produkty z kategorii Słuchawki iPhone

Aktualizacja systemu iPhone – wnioski

Aktualizacja iOS to najprostszy sposób, aby Twój iPhone był bezpieczny i pozwalał Ci korzystać z nowych funkcji mobilnego systemu od Apple. Jednak zanim dokonasz uaktualnienia iOS, pamiętaj, by uprzednio wykonać backup w chmurze iCloud. Pozwoli Ci to uniknąć przykrych sytuacji związanych np. z utratą danych.

Jeśli jesteś sceptycznie nastawiony do nowych wersji systemu i wolisz zrobić to po testach recenzentów, zmień swoje podejście przy pilnych uaktualnieniach zabezpieczeń. To drobne aktualizacje iOS, które zawierają bardzo ważne poprawki niemogące czekać na kolejną aktualizację iOS.

Gdy już wiesz, jak zaktualizować iOS do nowej wersji, odwiedź sklep Lantre.pl – autoryzowanego sprzedawcę Apple. Znajdziesz u nas najnowsze telefony iPhone, a także dopasowane do nich akcesoria.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Dla przedstawicieli sektora B2B mamy również możliwość odroczenia płatności za zakupiony sprzęt. Zapraszamy!