Jak włączyć MMS w iPhone? Instrukcja Lantre

Zastanawiasz się nad tym, dlaczego nie możesz odbierać ani wysyłać MMS-ów na iPhonie? Prawdopodobnie nie aktywowałeś jeszcze usługi MMS. Jak to zrobić? Oto szczegółowa instrukcja krok po kroku.

Jak włączyć MMSy w iPhonie? Zacznij od ustawień - instrukcja krok po kroku

Jeśli czytasz ten artykuł, to na pewno pamiętasz MMS-y, czyli wiadomości multimedialne wysyłane z telefonu na telefon poprzez sieć komórkową. Co prawda MMS-y nie są już tak popularne, jak kiedyś (wyparły je komunikatory internetowe), ale w różnych sytuacjach nadal bywają przydatne. W zawartości MMS-a można wysyłać zdjęcia, obrazki, filmy czy dźwięki. Wysyłanie MMS iPhone wygląda identycznie jak wysyłanie SMS, tylko zamiast tekstu przesyła się multimedia.

iPhone - obsługa MMS

O ile wysyłanie SMS-ów jest aktywne domyślnie w każdym smartfonie z aktywną kartą SIM, tak funkcję wysyłania MMS-ów należy wcześniej skonfigurować. Pamiętaj, że obsługa MMS iPhone jest możliwa tylko za pośrednictwem internetu od operatora, czyli poprzez dane sieci komórkowej. Bez dostępu do internetu (lub z dostępem do sieci Wi-Fi) MMS na iPhone nie zadziała.

Konfiguracja MMS iPhone jest względnie prosta – ogranicza się do wprowadzenia odpowiednich danych w ustawieniach. W dzisiejszym artykule prezentujemy szczegółową instrukcję jak aktywować MMS-y w iPhonie.

Włączanie MMS iPhone

Aktywację wiadomości MMS musisz przeprowadzić w ustawieniach swojego iPhone'a. Zwróć uwagę, że sposób aktywacji MMS-ów zależy od tego, z jakiego operatora usług korzystasz. Co to oznacza w praktyce?

Otóż ustawienie MMS iPhone wymaga podania kilku specyficznych danych:

 • nazwy punktu dostępu (APN),
 • identyfikatora centrum MMS (MMSC),
 • adresu proxy oraz maksymalnej wielkości pojedynczej wiadomości MMS.

Wymienione dane są inne dla każdego operatora. Poniżej znajdziesz instrukcję z podziałem na różnych operatorów sieci komórkowych.

Krok 1. Otwórz ustawienia MMS iPhone

Aby włączyć usługę MMS:

 1. Otwórz Ustawienia iPhone’a (ikona koła zębatego na ekranie głównym).
 2. Następnie stuknij zakładkę: Sieć komórkowa > włącz Dane sieci komórkowej (przesuń suwak, aby podświetlił się na zielono) > i stuknij opcję Sieć komórkowa danych.
 3. W kolejnym oknie odszukaj sekcję zatytułowaną MMS. iPhone wymaga tutaj wprowadzenia konkretnych danych od operatora.

Krok 2. Wprowadź dane operatora

Nasza instrukcja opisuje konfigurację usługi MMS na iPhone dla czterech największych sieci komórkowych w Polsce: Play, Orange, T-Mobile i Plus. Oto potrzebne dane:

iPhone MMS dla sieci Play:

 • APN: mms
 • MMSC: http://mmsc.play.pl/mms/wapenc
 • Proxy MMS: 10.10.25.5:8080
 • Maks. wielkość MMS: 307200

iPhone MMS dla sieci Orange:

 • APN: mms
 • MMSC: http://mms.orange.pl
 • Proxy MMS: 192.168.6.104:8080
 • Maks. wielkość MMS: 614440

iPhone MMS dla sieci T-Mobile:

 • APN: mms
 • MMSC: http://mms/servlets/mms
 • Proxy MMS: 13.158.194.226:8080
 • Maks. wielkość MMS: 614440

iPhone MMS dla sieci Plus:

 • APN: mms
 • MMSC: http://mms.plusgsm.pl:8002
 • Proxy MMS: 212.2.96.16:8080
 • Maks. wielkość MMS: 307200

Jak włączyć MMS w iPhone w sieci Plus?

Jeśli posiadasz numer w Plusie, istnieje ryzyko, że napotkasz problemy podczas konfiguracji wiadomości MMS. Jeżeli po wpisaniu powyższych danych nadal nie możesz wysyłać i odbierać MMS-ów, w polu „Maks. wielkość MMS” spróbuj wpisać inne wartości: 9216000 lub 2147483647. W ten sposób problem powinien zostać rozwiązany.

Krok 3. Aktywuj opcję MMS w iPhone

Ostatni krok to aktywacja MMS-ów na telefonie iPhone. Ustawienie MMS ogranicza się do przesunięcia suwaka w ustawieniach aplikacji Wiadomości.

W tym celu wróć do głównego menu ustawień (lub od nowa otwórz Ustawienia) > stuknij w nazwę aplikacji Wiadomości > odszukaj sekcję „SMS/MMS” > i przesuń suwak w prawo, tak aby podświetlił się na zielono. Jeśli korzystasz z dwóch kart SIM, możesz wybrać numer, dla którego chcesz włączyć usługę MMS.

 

MMS w iPhone

 

Fot. iPhone - aktywowanie opcji MMS

 

Czasem po wykonaniu wszystkich kroków wiadomości MMS nadal mogą nie działać. Aby rozwiązać problem, wystarczy zrestartować telefon, czyli uruchomić go ponownie lub ręcznie wyłączyć i włączyć. Restart telefonu powinien przynieść pożądany efekt.

Od tego momentu możesz odbierać i wysyłać wiadomości MMS. Pamiętaj tylko, że wysyłanie i odbieranie MMS-ów jest możliwe tylko wtedy, kiedy masz włączone dane sieci komórkowej.

Polecane produkty z kategorii Kable i adaptery

Wszystko, co musisz wiedzieć na temat MMS w iPhone

Nie mogę wysłać MMS iPhone – co robić?

Być może zadajesz sobie pytanie „dlaczego nie mogę wysłać MMS iPhone’em”. Jeśli zastosowałeś się do instrukcji z artykułu, a wiadomości MMS nadal do Ciebie nie dochodzą (albo Ty nie możesz ich wysłać) - powodów może być kilka.

Oto wskazówki, które pomogą Ci rozwiązać większość problemów z wysyłaniem i odbieraniem MMS-ów na iPhonie:

1. Sprawdź, czy masz włączone dane sieci komórkowej

W tym celu rozwiń górną belkę (przesuń palcem od prawego górnego rogu ekranu w dół) i stuknij symbol anteny, aby podświetlił się na zielono. Tę samą czynność możesz wykonać w ustawieniach iPhone’a.

W tym celu:

 1. Otwórz Ustawienia
 2. Stuknij zakładkę Sieć komórkowa > i przesuń suwak aktywacji danych komórkowych.
 3. Pakiet danych komórkowych musisz mieć wykupiony u swojego operatora.

2. Upewnij się, czy problem z wysyłaniem i odbieraniem MMS-ów nie leży po stronie Twojego operatora.

Sprawdź potrzebne informacje na stronie internetowej operatora lub skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta.

3. Zweryfikuje czy masz wolne miejsce w telefonie

Jeśli to Ty jesteś odbiorcą MMS-a, upewnij się, że Twój iPhone dysponuje odpowiednią ilością wolnego miejsca w pamięci masowej.

4. Sprawdź, czy numer telefonu jest popprawny

Ostatnia porada wydaje się błaha, ale jest oczywistą przeszkodą w dostarczaniu wiadomości SMS. Mianowicie upewnij się, że numer telefonu osoby, do której wysyłasz wiadomość MMS, jest poprawny.

iMessage – alternatywa dla wiadomości SMS i MMS

Ze względu na uciążliwą konfigurację, korzystanie z wiadomości MMS możesz uznać za mało wygodne i czasochłonne. Alternatywą dla wiadomości MMS jest usługa iMessage, czyli jabłkowy komunikator wbudowany w aplikację Wiadomości. Jeśli Twój rozmówca również posiada iPhone’a, możecie ze sobą rozmawiać oraz wysyłać sobie multimedia bezpośrednio w aplikacji Wiadomości (na wzór SMS-ów i MMS-ów), zupełnie za darmo. Jedynym warunkiem jest aktywne połączenie internetowe, poprzez sieć Wi-Fi lub dane komórkowe.

Aby korzystać z usługi iMessage, musisz mieć ją aktywną w ustawieniach telefonu (Ustawienia > Wiadomości), posiadać aktywne połączenie z internetem oraz być zalogowanym na swoje konto Apple ID. To wszystko! Komunikator iMessage jako natywna usługa systemu iOS jest znacznie wygodniejszym sposobem do przesyłania wiadomości i plików.

Polecane produkty z kategorii Ładowarki iPhone

Włączanie MMS iPhone to nie problem!

Aktywacja wiadomości MMS nie jest specjalnie trudnym zadaniem, jeśli tylko znasz potrzebne dane. Warto zaznaczyć, że smartfony Apple iPhone nie są wyjątkiem pod względem konieczności konfiguracji usługi MMS. W telefonach iPhone ustawienia MMS należy tak samo skonfigurować, jak w wielu smartfonach innych producentów. Jeśli nie chcesz się tym zajmować, najlepszą alternatywą dla MMS-ów pozostaje komunikator iMessage.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre – autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz topowe produkty Apple, w tym najnowsze smartfony iPhone. Każdy telefon iPhone możesz u nas kupić na raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!