MacBook nie chce się włączyć - co robić? Odpowiadamy!

MacBook nie chce się włączyć, to najgorszy scenariusz dla osób, które pracują przy komputerze. Czy w takiej sytuacji należy oddać laptopa do serwisu? Zobacz, co może być powodem, że laptop nie chce się włączyć i co możesz zrobić, żeby zaczął działać!

MacBook nie chce się włączyć - przyczyny

Powodów, które odpowiadają za to, że MacBook nie chce się włączyć, może być kilka. Wystarczy, że któryś z podzespołów bateria, ekran czy pamięć RAM, uległ awarii, a laptop Apple się nie uruchomi. W przypadku uszkodzenia któregoś z komponentów MacBook'a, konieczne będzie oddanie komputera na gwarancję, a w przypadku jej braku, wizyta w serwisie specjalizującym się w naprawie urządzeń Apple. Poniżej poznasz kilka możliwych scenariuszy, przez które MacBook nie reaguje.

Przedstawione poniżej czynności dotyczą komputerów przenośnych MacBook Pro i MacBook Air.

Wadliwe źródło zasilania

Gdy naciśniesz przycisk zasilania na MacBooku i nie widzisz obrazu wyświetlanego na ekranie, nie słyszysz sygnału uruchamiania czy szumu wentylatora, możliwe, że za problem odpowiada wadliwe zasilanie. W tej sytuacji wina może leżeć po stronie:

 • gniazda ładowania w MacBooku,
 • przewodu zasilającego,
 • ładowarki.

Najprościej będzie spróbować podłączyć komputer Mac do prądu używając innego kabla i ładowarki. Pamiętaj, aby wykorzystać oryginalne akcesoria Mac lub najwyższej klasy zamienniki. 

Bateria

Jeśli Twój MacBook nie włącza się po rozładowaniu, być może za problem odpowiada bateria. Optymistyczny scenariusz zakłada, że się rozładowała (wówczas wystarczy zostawić MacBooka na kilka minut pod prądem), jednak bardziej prawdopodobne jest, że bateria jest uszkodzona. W takiej sytuacji nie obejdzie się bez serwisu.

Uszkodzony ekran

Gdy słyszysz dźwięk uruchomienia komputera, jednak ekran nie pokazuje obrazu, być może problem leży po stronie wyświetlacza. Nie jest to dobra wiadomość, gdyż ekran MacBooka to jeden z najdroższych elementów laptopa. Możesz spróbować podłączyć zewnętrzny monitor do MacBooka, by zweryfikować problem

Wadliwa pamięć RAM

Jeśli w trakcie uruchamiania słyszysz powtarzające się sygnały dźwiękowe, a Twój MacBook nie reaguje, winna może być pamięć RAM. W starszych modelach laptopów Apple (przed 2012 rokiem), możliwe było samodzielne rozbudowanie pamięci operacyjnej. W najnowszych komputerach Mac, RAM jest częścią integralną czipu Apple Silicon, co znacząco minimalizuje problemy z RAMem. Niestety, wiąże się to również z tym, że awarii ulega nie sama pamięć, a cały czip.

Polecane produkty z kategorii Kable i adaptery

MacBook - diagnostyka i zalecenia

Problemów sprzętowych, które sprawiają, że MacBook nie chce się włączyć nie usuniesz we własnym zakresie. Możesz jednak spróbować poradzić sobie z częścią usterek związanych z oprogramowaniem. Poniżej zobaczysz 5 kroków, które warto wykonać, gdy MacBook nie reaguje.

Twardy reset

Jeśli MacBook się zawiesił i nie reaguje, spróbuj wykonać tzw. twardy reset (ang. hard reset). W tym celu podłącz komputer Mac do ładowania, a następnie naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania (na laptopach z Touch ID naciśnij i przytrzymaj Touch ID). Po przytrzymaniu przycisku przez około 10 sekund, zwolnij go i normalnie naciśnij

Zobacz także: Reset MacBooka - jak to zrobić? Poradnik krok po kroku

Tryb awaryjny

Rozwiązaniem, które może pomóc w przypadku problemów z tzw. softwarem, jest tryb awaryjny. Macbook uruchomi wówczas tzw. tryb bezpieczny, który pozwala określić, czy przyczyną problemu jest oprogramowanie ładowane podczas startu komputera. 

Uruchomienie trybu bezpiecznego zależy od tego, czy używasz MacBooka z procesorem Apple, czy z Intelem.

Tryb bezpieczny - MacBook z procesorem Apple

 1. Próbując uruchomić komputer Mac, przytrzymaj przycisk Touch ID do momentu, aż pojawi się okno opcji uruchamiania.
 2. Wybierz dysk startowy, po czym naciśnij i przytrzymaj klawisz Shift, jednocześnie wybierając opcję Kontynuuj w trybie bezpiecznym.
 3. Zaloguj się na Macu.

Tryb bezpieczny – MacBook z procesorem Intel

 1. Naciśnij i przytrzymaj przycisk Shift w trakcie uruchamiania laptopa Apple.
 2. Zwolnij klawisz, gdy zobaczysz okno logowania.
 3. Zaloguj się na Macu.

Odłączenie urządzeń peryferyjnych

Gdy komputer Mac wykryje, że podłączone do niego urządzenia takie jak zewnętrzny dysk twardy, hub czy nawet kabel HDMI mają zwarcie lub pobierają nietypową ilość prądu, kontroler zarządzania systemem przerwie proces włączania. Aby wyeliminować problem odłącz wszystkie urządzenia od laptopa, nawet ładowarkę. Czasami jedno uszkodzone urządzenie peryferyjne może sprawiać, że MacBook nie chce się włączyć.

Resetowanie MacBooka

Jeśli MacBook nie ładuje systemu, możesz spróbować go zresetować, a konkretnie pamięć PRAM/NVRAM oraz układ SMC.

Reset PRAM/NVRAM

PRAM (parametryczna pamięć o dostępie swobodnym) i NVRAM (nieulotna pamięć o dostępie swobodnym) zachowują informacje o komputerze Mac, nawet gdy ten jest wyłączony. W układ PRAM wyposażone są stare modele PowerPC, nowsze MacBooki mają NVRAM. 

Aby zresetować NVRAM na MacBooku z procesorem Intela:

 1. Naciśnij przycisk zasilania.
 2. Zanim pojawi się szary ekran, jednocześnie naciśnij klawisze CMD + Option + P + R i przytrzymaj je.
 3. Zwolnij klawisze, gdy usłyszysz drugi dźwięk uruchamiania. 

Powyższa instrukcja nie dotyczy MacBooka z procesorem Apple Silicon – w przypadku tych komputerów Mac, pamięć NVRAM resetowana jest automatycznie.

Reset SMC

MacBook nie chce się włączyć mimo wykonania powyższych kroków? Spróbuj zresetować SMC (kontroler zarządzania systemem). Czynność tę należy traktować jako ostatnią próbę naprawienia bieżącej wersji systemu operacyjnego przed próbą odzyskania danych i ponowną instalacją macOS. 

Reset SMC dotyczy jedynie MacBooka z procesorem Intel. Komputer Mac z układem Apple Silicon wykonuje reset SMC w momencie restartu systemu macOS. 

Aby zresetować układ SMC:

 1. Odłącz, a następnie podłącz kabel zasilający do MacBooka.
 2. Jednocześnie naciśnij klawisze Shift + Control + Option i przycisk zasilania. Przytrzymaj przez 10 sekund.
 3. Zwolnij klawisze i spróbuj ponownie włączyć komputer Mac.

Sprawdź także: MacBook reset SMC - po co i jak zresetować SMC MacBooka?

Przywrócenie oprogramowania sprzętowego

Jeśli wszystkie powyższe metody nie przyniosły efektu, konieczna może być ponowna instalacja systemu macOS. Zanim spróbujesz zainstalować oprogramowanie na nowo, warto przeprowadzić backup niezbędnych plików. 

Wykonaj backup

Aby wykonać backup plików na MacBooku, na którym macOS nie chce się załadować, musisz połączyć swój laptop z drugim komputerem Mac, np. za pomocą kabla USB-C. Następnie:

 1. Spróbuj uruchomić MacBooka jednocześnie naciskając klawisz T.
 2. Nie puszczaj klawisza, dopóki nie usłyszysz dźwięku uruchamiania systemu.
 3. Jeśli procedura przebiegła poprawnie, w Finderze na drugim komputerze Mac zobaczysz dysk uszkodzonego MacBooka.

Ponownie zainstaluj system macOS

Po utworzeniu backupu, możesz spróbować zainstalować system operacyjny korzystając z trybu ponownej instalacji systemu macOS:

 1. Uruchom MacBook w trybie odzyskiwania (przytrzymaj klawisze CMD+R przy starcie, jeśli posiadasz laptop z procesorem Intel lub przytrzymaj przycisk Touch ID, jeśli korzystasz z MacBooka z procesorem Apple Silicon).
 2. W trybie odzyskiwania wybierz instalację najnowszego systemu operacyjnego i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Polecane produkty z kategorii Ładowarki

MacBook nie chce się włączyć - wnioski

Od teraz, gdy Twój laptop Apple się nie uruchamia, możesz sprawdzić nasze sprawdzone metody. W niektórych sytuacjach nie będziesz w stanie samodzielnie rozwiązać problem i tym samym czeka Cię wizyta w serwisie i profesjonalna diagnostyka. Pamiętaj również, aby na bieżąco robić backup swoich plików, dzięki temu w sytuacji, gdy MacBook nie chce się włączyć, nie utracić dostępu do cennych i aktulanych danych.

Zapraszamy do sklepu Lantre - autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz laptopy Apple w różnych konfiguracjach, również tych rozbudowanych (CTO) oraz akcesoria Mac takie jak: klawiatury, myszki, kable, podstawki, etui i zasilacze.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Dla przedstawicieli sektora B2B mamy również możliwość odroczenia płatności za zakupiony sprzęt. Zapraszamy!