Jak zresetować iPhone? Instrukcja krok po kroku

Masz problem z działaniem swojego smartphone'a bądź chcesz przygotować go do sprzedaży? Jeśli tak, to Twoim pierwszym krokiem powinien być reset systemu. Jak zresetować iPhone'a i o czym pamiętać, żeby nie stracić ważnych danych? Podpowiadamy!

iPhone - reset telefonu, czyli co?

Pod pojęciem resetu telefonu mogą się kryć różne rodzaje działań, najbardziej podstawowy podział obejmuje:

 • mięki reset (soft reset)
 • twardy reset (hard reset).

Miękki reset (soft reset)

Miękki reset,  to po prostu ponowne uruchomienie telefonu, czyli jego wyłączenie i automatyczne włączenie (restart). Miękki reset powoduje wyczyszczenie pamięci RAM w telefonie, która jest odpowiedzialna za działanie i szybkie uruchamianie aplikacji.

Twardy reset (hard reset)

Twardy reset iPhone'a może natomiast oznaczać dwa kolejne rodzaje działań: wymuszenie restartu lub przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych (usunięcie z niego wszystkich danych oraz ponowną instalację systemu). Po przywróceniu ustawień fabrycznych konieczna staje się ponowna konfiguracja iPhone'a.

W jakich sytuacjach możesz być zmuszony do skorzystania z twardego resetu iPhone'a? Na to oraz inne pytania znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu!

Resetowanie iPhone'a - kiedy i jak wykonać?

Restart iPhone'a to pierwszy krok w sytuacji, kiedy Twój iPhone zawiesił się i przestał reagować. 

Jak zresetować iPhone przy użyciu przycisków? W tym celu:

 1. Wystarczy nacisnąć i szybko puścić przycisk zwiększania głośności
 2. Następnie nacisnąć i szybko puścić przycisk zmniejszania głośności oraz nacisnąć i przytrzymać przycisk boczny, dopóki na ekranie urządzenia nie pojawi się logo Apple.

Jest to rodzaj resetu, który w wielu sytuacjach pomaga „naprawić” błędnie działający system.

Innym rodzajem resetu jest przywrócenie w iPhonie ustawień fabrycznych (inaczej wymazywanie lub zerowanie iPhone'a). Zerowanie wykonuje się w dwóch przypadkach:

 1. W razie powtarzających się problemów z systemem,
 2. Przed sprzedażą lub oddaniem telefonu innej osobie.

Pamiętaj, że ustawienia fabryczne iPhone'a to stan, w którym telefon przypomina całkowicie nowy egzemplarz, jakby dopiero co wyjęty z pudełka. Oznacza to usunięcie wszystkich danych zapisanych w pamięci iPhone'a. Dzięki temu możesz bez obaw sprzedać telefon innej osobie.

Jak przywrócić iPhone do ustawień fabrycznych?

Istnieją dwa sposoby na wyzerowanie iPhone'a:

 1. Za pośrednictwem ustawień systemowych,
 2. Przy użyciu komputera.

Najłatwiej i najszybciej wymazać iPhone'a w ustawieniach.

Aby to zrobić:

 1. Otwórz Ustawienia iPhone'a
 2. Stuknij w zakładkę Ogólne -> Przenieś zawartość lub wyzeruj.
 3. Następnie stuknij opcję „Wymaż zawartość i ustawienia”.

Wymazanie iPhone'a spowoduje wylogowanie z konta Apple ID oraz usunięcie wszystkich zainstalowanych na telefonie aplikacji i przechowywanych plików (zdjęć, filmów, dokumentów). Po tym procesie iPhone jest gotowy do przekazania innej osobie.

Jeśli zechcesz odtworzyć zawartość wymazywanego iPhone'a na innym urządzeniu, pamiętaj, żeby wykonać wcześniej backup iPhone'a (kopię zapasową).

W tym celu otwórz Ustawienia iPhone'a -> stuknij w swoje imię i nazwisko > iCloud -> Backup w iCloud -> Utwórz backup teraz.

Jak zrobić backup iPhone

Backup obejmie wszystkie elementy zaznaczone w ustawieniach chmury iCloud.

Dowiedz się więcej: Jak zrobić backup iPhone? Odpowiadamy!

Drugi sposób na zresetowanie iPhone'a to skorzystanie z komputera

Możesz w tym celu wykorzystać komputer Mac lub dowolny komputer PC z systemem Windows. Jeśli korzystasz z komputera Mac (z systemem macOS Catalina lub nowszym) - otwórz Findera.

Jeśli korzystasz z komputera PC:

 1. Otwórz aplikację iTunes (pobierzesz ją z oficjalnej strony Apple)
 2. Następnie podłącz iPhone'a do komputera (wykorzystaj do tego celu kabel USB) i wyraź zgodę na wzajemne sparowanie urządzeń (zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie).
 3. Po wyrażeniu wymaganych zgód, wybierz swoje urządzenie z listy urządzeń w Finderze lub w aplikacji iTunes, a następnie odszukaj przycisk „Odtwórz iPhone'a”. Wybierz tę opcję i potwierdź swoje żądanie.
 4. W tym momencie komputer wyzeruje iPhone'a i zainstaluje na nim najnowszą obsługiwaną przez urządzenie wersję systemu iOS.
 5. Po skończonym procesie iPhone będzie gotowy do ponownej konfiguracji jako zupełnie nowe urządzenie.

Każdy telefon iPhone resetuje się tak samo (nie istnieje rozróżnienie na poszczególne modele). Niezależnie więc od tego, czy chcesz wykonać reset iPhone 12 czy reset iPhone 13, pamiętaj, że w każdym przypadku procedura zerowania jest identyczna.

Polecane produkty z kategorii Kable do iPhone

iPhone - twardy reset czy miękki? Wiesz już wszystko!

Teraz już wiesz, czym się różni twardy reset telefonu od miękkiego i kiedy stosować które rozwiązanie. Jeżeli chcesz idealnie przygotować się do sprzedaży swojego iPhone'a, przeczytaj artykuł: Jak wyzerować iPhonea przed sprzedażą? Instrukcja krok po kroku.

Wiesz już jak przywrócić iPhone do ustawień fabrycznych, a także czym różni się twardy reset telefonu od miękkiego. Pamiętaj, że przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych to niemal obowiązkowa procedura przed sprzedażą telefonu lub oddaniem go znajomej osobie. W ten sposób zadbasz o swoje dane i przygotujesz urządzenie do ponownej konfiguracji przez nowego właściciela. Twardy reset iPhone'a może być także ratunkiem w przypadku drobnych problemów z systemem iOS.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty marki Apple, w tym akcesoria iPhone i modele, np. iPhone 13 Pro Max. Przy zakupie iPhone'a oferujemy dodatkową usługę w postaci naklejania folii ochronnej na ekran urządzenia.

W Lantre możesz także zakupić pakiet rozszerzonej obsługi serwisowej Service Pack. Zobacz, na czym polega jego najnowsza wersja dla iPhone'a, czyli Service Pack - Pakiet Platinum Pro 4Y do Apple iPhone.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!