Jak działa kontrola rodzicielska? iPhone dziecka pod Twoją kontrolą

Masz dziecko i chcesz zapewnić mu bezpieczeństwo podczas korzystania ze smartfona? Firma Apple udostępnia szereg rozwiązań, dzięki którym łatwo zapanujesz nad tym, co Twoje dziecko robi aktualnie na telefonie. Pomoże Ci w tym kontrola rodzicielska iPhone'a.

iPhone - kontrola rodzicielska. Na czym polega?

Jeśli kupujesz iPhone dla dziecka, prawdopodobnie zależy Ci nie tylko na wydajnym i długo wspieranym smartfonie, ale również na bezpieczeństwie Twojej pociechy. Zwróć uwagę, że ochrona rodzicielska na telefon może mieć zastosowanie na wielu płaszczyznach. Po pierwsze, Twoje dziecko będzie bezpieczne dzięki ustawionym przez Ciebie ograniczeniom i blokadom. Po drugie zaś, Ty sam będziesz spokojny o bezpieczeństwo swojej pociechy, a i jednocześnie o własne wydatki, które musiałbyś ponieść na przykład na rzecz przypadkowych zakupów dokonanych przez Twoje dziecko.

W praktyce system iOS nie oferuje samodzielnej funkcji, którą można byłoby nazwać jako kontrola rodzicielska iPhone'a. Taką rolę pełni funkcja „Czas przed ekranem”, dostępna z poziomu ustawień iPhone'a. Z pomocą tej funkcji możesz m.in. ustawić blokadę zakupów w aplikacjach, ograniczyć możliwość korzystania z poszczególnych aplikacji czy też blokować dostęp do wybranych witryn internetowych.

Jeśli zechcesz, możesz zainstalować zewnętrzne aplikacje na iPhone'a, które pomogą Ci sprawować pośrednią kontrolę nad działaniami dziecka na smartfonie. Zatem w jaki sposób włączyć poszczególne funkcje lub jakie aplikacje zainstalować na iPhonie dziecka? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule!

Załóż konto Apple ID dla dziecka

Zanim rozpoczniesz instalację jakichkolwiek aplikacji, najpierw załóż swojemu dziecku jego własne konto Apple ID. Jest to konieczne, aby móc korzystać z udostępnianych przez Apple funkcji ochrony rodzicielskiej.

Chmura iPhone'a

Aby utworzyć konto Apple ID dla dziecka, skorzystaj z usługi iCloud rodzinny, czyli chmury rodzinnej Apple. W tym celu w dowolnym Apple iPhone, na przykład w iPhone SE 3, otwórz Ustawienia na własnym iPhonie > stuknij w swoje imię i nazwisko > wybierz opcję Chmura rodzinna > Dodaj członka rodziny > Utwórz konto dla dziecka.

 

Chmura rodzinna iPhone

Fot. iPhone - chmura rodzinna

 

Dalej postępuj zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie. Po ukończonej procedurze zaloguj się na konto Apple swojego dziecka bezpośrednio z poziomu jego iPhone'a.

Sprawdź również: Jak odzyskać hasło do Apple ID? Wyjaśniamy!

Kontrola rodzicielska iOS - dostępne opcje

1. Ustaw kod do funkcji Czas przed ekranem

Blokada rodzicielska iPhone opiera się w całości na wykorzystaniu funkcji „Czas przed ekranem”. Przed włączeniem którejkolwiek z opcji kontroli rodzicielskiej (opisanych poniżej), ustaw specjalny kod, który ochroni dostęp do poszczególnych ustawień. Dzięki temu Twoje dziecko lub inna niepowołana osoba nie będzie mogła zmienić wprowadzonych przez Ciebie opcji kontroli rodzicielskiej.

2. Blokada aplikacji iPhone

Jeśli nie chcesz, aby Twoje dziecko korzystało z aplikacji systemowych od Apple (takich jak Aparat, przeglądarka Safari czy aplikacja Portfel) - możesz je w prosty sposób wyłączyć. Aby wyłączyć aplikacje iPhone'a, otwórz Ustawienia na telefonie dziecka > stuknij zakładkę Czas przed ekranem > Ograniczaj treść i prywatność > wprowadź ustawiony przez siebie kod do funkcji Czas przed ekranem > stuknij opcję Dozwolone aplikacje.

 

iPhone - ograniczaj treść i prywatność

Fot. iPhone - ograniczanie treści i prywatności

 

W tym miejscu możesz zaznaczać i odznaczać aplikacje, które mają być widoczne lub niewidoczne na ekranie głównym iPhone'a.

3. Blokowanie aplikacji zewnętrznych

Aby uniemożliwić instalowanie lub usuwanie jakichkolwiek aplikacji na iPhonie dziecka, możesz zablokować dostęp do sklepów iTunes Store i App Store. Ustawienie tej blokady zapobiegnie również sytuacji, w której Twoje dziecko pobrałoby płatną aplikację z oferty powyższych sklepów.

Jeśli chcesz zablokować możliwość robienia zakupów w sklepach iTunes Store i App Store, otwórz Ustawienia telefonu > stuknij zakładkę Czas przed ekranem > Ograniczaj treść i prywatność > wprowadź wymagany kod > stuknij opcję Zakupy w iTunes Store i App Store > i zaznacz opcję „Nie pozwalaj”.

4. Blokowanie dostępu do wybranych stron internetowych

Jeśli zechcesz, możesz pozostawić swojemu dziecku możliwość korzystania z przeglądarki internetowej, natomiast zablokować dostęp do konkretnych witryn. Filtrowanie stron internetowych z treściami dla dorosłych odbywa się automatycznie, ale dodatkowo możesz wprowadzić własne adresy stron, do których dostęp będzie niemożliwy.

W tym celu otwórz Ustawienia telefonu > stuknij zakładkę Czas przed ekranem > stuknij opcję Ograniczaj treść i prywatność > wprowadź wymagany kod > stuknij opcję Ograniczenia dotyczące treści > Zawartość stron www. W tym miejscu zaznacz jedną z trzech opcji: „Nieograniczony dostęp” (opcja domyślnie włączona), „Blokuj witryny dla dorosłych” lub „Tylko dozwolone witryny”.

 

iPhone - blokuj witryny dla dorosłych

Fot. iPhone - blokowanie dostępu do stron WWW

 

Po wybraniu pożądanej opcji możesz dodać adresy konkretnych witryn, które mają być zawsze dostępne lub zawsze zablokowane.

5. Blokowanie dostępu do innych treści

Poza zablokowaniem dostępu do konkretnych stron internetowych możesz także zablokować możliwość odtwarzania muzyki z treściami dla dorosłych oraz filmów i programów z określonymi ocenami. Aby to zrobić, otwórz Ustawienia telefonu > stuknij zakładkę Czas przed ekranem > Ograniczaj treść i prywatność > wprowadź wymagany kod > Ograniczenia dotyczące treści.

 

iPhone - ograniczenia dotyczące treści

Fot. iPhone - blokowanie dostępu do innych treści

 

W tym miejscu znajdziesz całą listę kategorii (rodzajów treści), co do których możesz ustawić pożądane ograniczenia.

Przeczytaj także: Jaki iPhone dla dziecka wybrać? Ranking smartfonów od Apple

Zdalne przeglądanie telefonu dziecka - czy to możliwe?

Ani w sklepie App Store, ani w systemowych narzędziach iPhone'a nie znajdziesz aplikacji, która umożliwiałaby zdalne monitorowanie działań wykonywanych na innym iPhonie (w tym przypadku iPhonie Twojego dziecka). Co prawda zdalna kontrola iPhone'a jest możliwa, ale aplikacje umożliwiające tę czynność (np. TeamViewer) to narzędzia biznesowe, a nie przeznaczone do sprawowania zdalnej kontroli rodzicielskiej.

Istnieje natomiast wiele aplikacji, które mogą stanowić uzupełnienie dla systemowej funkcji „Czas przed ekranem”. Każdy profesjonalny program do kontroli rodzicielskiej oferuje m.in. rozbudowany filtr sieciowy - do kontrolowania treści w przeglądarce internetowej, a także postów, zdjęć czy filmów w mediach społecznościowych. W tym celu wypróbuj aplikacje Norton Family, Qustodio, NetNanny lub Kaspersky Safe Kids, które dostępne są na starsze generacje iPhone'ów takich jak iPhone 11 czy serii iPhone 13.

Jak sprawdzić co dziecko robi na telefonie? Tutaj z pomocą przychodzi aplikacja Bark, która rejestruje wszystkie działania podejmowane przez Twoje dziecko na telefonie i przesyła kopię zapasową podjętej aktywności do aplikacji Bark na komputerze (pod warunkiem korzystania z jednej sieci Wi-Fi).

Apple na straży bezpieczeństwa Twojego dziecka

Z pomocą odpowiednich narzędzi od Apple zapewnienie dziecku bezpieczeństwa podczas korzystania z iPhone'a jest bardzo proste. Jeśli potrzebujesz zaawansowanych rozwiązań, śmiało przetestuj aplikacje od innych firm. Możesz być pewien, że wszystkie programy do kontroli rodzicielskiej dostępne w sklepie App Store są całkowicie bezpieczne dla Twoich urządzeń.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty marki Apple.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!