Face ID - jak działa, na co pozwala i czy jest bezpieczne?

Szukasz sposobu na zabezpieczenie swojego telefonu przed niepowołanym dostępem osób trzecich? Najlepszą metodą jest skorzystanie z funkcji rozpoznawania twarzy Face ID. Jak działa funkcja Face ID i co musisz o niej wiedzieć?

Face ID (iPhone) - co to takiego?

Rozpoznawanie twarzy jest jedną z popularniejszych metod zabezpieczania smartfona przed niepowołanym dostępem osób trzecich. To także najszybszy sposób na odblokowanie ekranu - nie licząc możliwości skorzystania z czytnika linii papilarnych. Funkcja rozpoznawania twarzy w urządzeniach Apple nosi nazwę Face ID, a zasada działania tej funkcji wyraźnie różni się od podobnych rozwiązań stosowanych przez innych producentów smartfonów.

Rozpoznawanie twarzy jest jednym z kilku rodzajów biometrycznej autoryzacji użytkownika (obok czytnika linii papilarnych czy skanera tęczówki). Technologia FaceID weszła do użytku w 2017 roku, a pierwszym smartfonem posiadającym tę funkcję był iPhone X. Obecnie funkcja Face ID jest stosowana nie tylko w smartfonach iPhone, ale także w wybranych tabletach iPad.

Co wyróżnia funkcję Face ID, jak działa ta technologia, jaki poziom bezpieczeństwa zapewnia oraz czy jej stosowanie może Ci zaszkodzić? Czy można bezpiecznie stosować Face ID jako metodę autoryzacji płatności? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu.

Jak działa Face ID?

Technologia Face ID wykorzystuje do działania technikę matematycznego obrazowania twarzy. Każde urządzenie Face ID posiada sensor (tzw. aparat TrueDepth) złożony z dwóch modułów. Pierwszy moduł wykorzystuje podczerwień w telefonie i nakłada na twarz użytkownika tysiące niewidzialnych kropek. Drugi moduł analizuje kształt twarzy i "podejmuje decyzję" co do przyznania dostępu do smartfona. Nie musisz obawiać się niekorzystnego działania aparatu TrueDepth. Zastosowane czujniki są w pełni bezpieczne dla ludzkiego wzroku.

Konfiguracja funkcji Face ID polega na "zmapowaniu" Twojej twarzy w różnych płaszczyznach - stąd potrzeba wykonywania kolistych ruchów głową w momencie konfiguracji. Wizerunek Twojej twarzy zostaje zaszyfrowany i będzie chroniony przez Secure Enclave, czyli specjalny moduł w procesorze smartfona lub tabletu. Co ważne, technologia Face ID uczy się wizerunku Twojej twarzy przy każdym użyciu (przy każdym odblokowaniu urządzenia tą metodą), dzięki czemu jest w stanie rozpoznać Twoją twarz nawet w nietypowych okolicznościach, np. w czapce lub z założonymi okularami.

Jeśli funkcja Face ID wykryje bliskie dopasowanie (z powodu nieprecyzyjnego odczytania Twojej twarzy albo próby nieuprawnionego dostępu), urządzenie poprosi Cię o wprowadzenie kodu dostępu - celem dodatkowej weryfikacji. Dane dotyczące wizerunku Twojej twarzy są przechowywane w zaszyfrowanej formie wyłącznie na Twoim urządzeniu, dlatego nie istnieje możliwość ich nieuprawnionego przejęcia. Obraz twarzy użytkownika telefonu nie trafia na serwery Apple, nie jest powiązany z kontem Apple ID ani nie jest przechowywany w chmurze iCloud. Dzięki temu technologia Face ID oferuje pełne bezpieczeństwo.

Face ID w iPhone

Do czego służy Face ID?

Istnieje kilka zastosowań dla funkcji Face ID. Podstawowym zastosowaniem jest oczywiście zdejmowanie blokady ekranu. Jak odblokować iPhone'a za pomocą Face ID? Wystarczy wybudzić iPhone'a mając go przed sobą - naprzeciwko swojej twarzy lub pod niewielkim kątem. Ekran smartfona zostanie odblokowany automatycznie. Moment odblokowania ekranu poznasz po animacji otwieranej kłódki.

Drugim popularnym zastosowaniem dla funkcji Face ID jest autoryzacja płatności wykonywanych poprzez usługę Apple Pay (również w systemowych aplikacjach iTunes Store i App Store). Podczas płacenia za zakupy w internecie lub przy terminalu płatniczym, Twoja tożsamość zostanie automatycznie zweryfikowana przez funkcję Face ID na tej samej zasadzie co w trakcie zdejmowania blokady ekranu. Autoryzacja płatności poprzez Face ID jest rozwiązaniem nie tylko wygodnym, ale także wyjątkowo bezpiecznym.

Dowiedz się więcej: Co to jest Apple Pay i jak działa?

Jeszcze innym zastosowaniem dla technologii Face ID jest logowanie do aplikacji. Niektóre aplikacje (wymagające logowania do konta użytkownika) umożliwiają potwierdzenie tożsamości za pomocą Face ID, bez konieczności wpisywania loginu i hasła. Pamiętaj jednak, że możliwość wykorzystania funkcji Face ID do logowania zależy od konkretnej aplikacji.

Face ID z maseczką - czy to możliwe?

Jeśli posiadasz telefon iPhone 12 (lub nowszy) i chcesz korzystać z funkcji Face ID, maseczka na Twojej twarzy nie będzie żadnym problemem! W takiej sytuacji autoryzacja użytkownika odbywa się nie na podstawie całej twarzy, lecz unikatowych cech wokół oczu. Jeżeli nosisz okulary, skonfiguruj funkcję Face ID z założonymi okularami. Dzięki temu iPhone rozpozna Twoją twarz nawet w maseczce i okularach jednocześnie.

Aby technologia Face ID rozpoznawała Twoją twarz przy założonej maseczce, musisz spełnić 3 warunki: posiadać iPhone'a 12 (lub nowszego), posiadać zainstalowany system iOS 15.4 (lub nowszy) oraz włączyć odpowiednią opcję w ustawieniach telefonu. W tym celu otwórz Ustawienia > stuknij opcję "Face ID i kod" > przewiń ekran w dół i aktywuj opcję "Face ID z maseczką".

Zapraszamy do lektury: iPadOS 15 - 12 funkcji, o których musisz wiedzieć!

Face ID - zamknięte oczy

Być może jesteś ciekaw, czy otwarte lub zamknięte oczy mogą mieć wpływ na działanie funkcji Face ID. Zasadniczo technologia Face ID analizuje rysy twarzy (nie zaś tęczówkę oka), dlatego rozpoznanie twarzy przy zamkniętych oczach jest możliwe. W ustawieniach Face ID możesz samodzielnie wybrać czy aparat TrueDepth ma wymagać uwagi (Twojego spojrzenia na telefon), czy nie. Jeśli wybierzesz opcję "nie", Twój iPhone może zostać odblokowany na podstawie samego wizerunku twarzy - również przy zamkniętych oczach. Funkcję uwagi możesz włączyć lub wyłączyć przechodząc w Ustawienia > Face ID i kod > Face ID wymaga uwagi.

Face ID - zdjęcie zamiast prawdziwej twarzy?

Obecna technologia Face ID jest na tyle zaawansowana, że jej oszukanie przy pomocy zdjęcia użytkownika (zamiast jego prawdziwej twarzy) jest niezwykle mało prawdopodobne. Jak pokazują amatorskie doświadczenia, funkcja Face ID może być natomiast podatna na złamanie w przypadku bliźniąt jednojajowych.

Face ID nie działa - co robić?

Czasem może się zdarzyć, że telefon nie zostanie odblokowany za pierwszym razem i Face ID zostanie zablokowane. Wobec tego jak odblokować Face ID po kilku nieudanych próbach? Ze względów bezpieczeństwa iPhone poprosi Cię o podaniu kodu dostępu. Po podaniu kodu funkcja Face ID zostanie aktywowana ponownie.

Telefony Face ID - modele z funkcją rozpoznawania twarzy

Począwszy od iPhone'a X z 2017 roku, każdy kolejny iPhone (11 / 12 / 13) posiada funkcję Face ID. Jedynym wyjątkiem jest iPhone SE. Face ID zostało w nim zastąpione tradycyjnym czytnikiem linii papilarnych Touch ID, zatopionym przycisku Home pod ekranem. W przypadku tabletów iPad, Face ID posiadają wyłącznie modele z linii Pro (iPad Pro 11 i iPad Pro 12,9).

Technologia Face ID - iPhone pod kontrolą

Jeśli zamierzasz kupić nowy telefon iPhone, Face ID z dużą dozą prawdopodobieństwa stanie się jedną z Twoich ulubionych funkcji. Face-logowanie, czyli logowanie poprzez skaner twarzy jest nie tylko wygodne, ale przy okazji zapewnia też prywatność i wysoki stopień bezpieczeństwa.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty marki Apple, w tym zegarki Apple Watch, smartfony iPhone 13 oraz modele profesjonalne (iPhone 13 Pro / iPhone 13 Pro Max).

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!