Jak odblokować iPhone? Poradnik od A do Z

Każdy iPhone wymaga utworzenia hasła przy pierwszej konfiguracji. Tylko co zrobić w sytuacji, kiedy zapomnisz kodu, a Twój telefon zostanie zablokowany? Oto szczegółowy poradnik jak odblokować iPhone'a.

Blokada ekranu iOS - po co ją stosować?

Firma Apple od lat słynie z wysokiego poziomu bezpieczeństwa swoich urządzeń. Złamanie zabezpieczeń systemowych Apple jest niezmiernie trudne, a w większości przypadków wręcz niemożliwe. Dzięki temu nawet w przypadku utraty telefonu możesz być pewien, że jego zawartość jest dobrze chroniona. Oczywiście warunkiem dla zachowania bezpieczeństwa przechowywanych danych jest skorzystanie ze wszystkich technologii, które oferuje firma Apple.

W systemie iOS pierwszą barierę przed niepowołanym dostępem osób trzecich stanowi 6-cyfrowy kod. iPhone wymaga wpisania kodu w kilku sytuacjach:

 • tuż po włączeniu telefonu,
 • w celu odblokowania ekranu,
 • w celu zmiany hasła do konta Apple ID,
 • w celu ponownej aktywacji funkcji Face ID lub Touch ID po kilku (lub kilkunastu) nieudanych próbach wpisania kodu,
 •  w celu zmiany ustawień w zakładkach „Face ID i kod” lub „Touch ID i kod”.

Ustawianie kodu dostępu do iPhone'a odbywa się w momencie jego pierwszej konfiguracji. Zabezpieczenie iPhone'a kodem nie jest konieczne, ale zalecane. W ten sposób możesz ochronić zawartość swojego telefonu oraz korzystać z niektórych funkcji, np. płatności Apple Pay. Bez uprzedniego ustawienia kodu dostępu, aktywacja funkcji Apple Pay nie jest możliwa.

Aby jeszcze lepiej chronić zawartość telefonu, w ustawieniach iPhone'a (iPhone menu > Ustawienia > „Face ID i kod” lub „Touch ID i kod”) możesz włączyć funkcję „Wymaż dane”, która automatycznie wymaże wszystkie dane z urządzenia po 10 nieudanych próbach wprowadzenia kodu.

Jak odblokować iPhone? Sposoby od Lantre

1. Jak odblokować iPhone gdy nie pamiętasz kodu przy użyciu iTunes?

W tym celu, skorzystaj z programu iTunes na swoim komputerze. Jeśli posiadasz komputer PC z systemem Windows, aplikację iTunes pobierzesz bezpłatnie z oficjalnej strony Apple. Jeśli korzystasz z Maca, zamiast programu iTunes użyj Findera, czyli wbudowanego narzędzia w komputerach z systemem macOS.

Jeśli na ekranie telefonu wyświetla się komunikat „iPhone zablokowany” lub „iPhone jest zablokowany, połącz z iTunes” – wówczas możesz przystąpić do działania:

2.1. Najpierw wyłącz telefon. Sposób wyłączania telefonu zależy od modelu iPhone’a

 • Jeśli posiadasz nowy iPhone (od modelu 8 w górę) – naciśnij równocześnie przycisk boczny iPhone i przycisk zmniejszania głośności. Trzymaj oba przyciski tak długo, aż zobaczysz na ekranie suwak „Wyłącz”. Następnie przeciągnij go w prawo.
 • Jeśli posiadasz iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 6 lub iPhone 6s – naciśnij i przytrzymaj przycisk boczny. Trzymaj przycisk tak długo, aż na ekranie wyświetli się suwak „Wyłącz”. Następnie przeciągnij go w prawo.
 • Jeśli posiadasz iPhone SE (1. generacji), iPhone 5s lub dowolny starszy model – naciśnij i przytrzymaj przycisk górny. Trzymaj przycisk tak długo, dopóki nie zobaczysz suwaka „Wyłącz”. Następnie przeciągnij go w prawo.

Po przeciągnięciu suwaka odczekaj minutę, aby mieć pewność, że iPhone został wyłączony.

2.2. Uruchom w smartfonie iPhone tryb awaryjny.

Sposób uruchamiania trybu awaryjnego zależy od modelu iPhone’a. Rozpocznij od znalezienia przycisku, który będzie Ci za chwilę potrzebny:

 • iPhone 8 lub nowszy – przycisk boczny,
 • iPhone 7 lub 7 Plus – przycisk zmniejszania głośności,
 • iPhone SE (1. generacji), iPhone 6s, iPhone 6 lub starszy – przycisk Początek (okrągły przycisk pod ekranem).

Teraz przytrzymaj wskazany wyżej przycisk i w tym samym czasie podłącz telefon do komputera za pomocą kabla USB – tego samego, którego używasz do ładowania. Trzymaj przycisk tak długo, aż na telefonie pojawi się ekran trybu awaryjnego (czarny ekran z rysunkiem przewodu ładującego).

2.3. Ostatni krok polega na odtworzeniu iPhone’a, czyli przywróceniu go do ustawień fabrycznych.

W tym celu:

 • Otwórz aplikację iTunes na komputerze (jeśli korzystasz z komputera PC) lub znajdź swojego iPhone’a w Finderze na Macu
 • Kliknij opcję „odtwórz” i poczekaj na zakończenie procesu.
 • Następnie odłącz iPhone'a od komputera i skonfiguruj go ponownie.

Pamiętaj, że odtworzenie iPhone’a jest równoznaczne z usunięciem całej jego zawartości. Jeśli zastanawiasz się jak odblokować iPhone bez utraty danych – jedynym rozwiązaniem jest odtworzenie telefonu (w opisany wyżej sposób), a następnie przywrócenie zapisanego backupu. Warunkiem przywrócenia danych jest posiadanie włączonej funkcji tworzenia backupu na koncie iCloud (jeszcze przed zablokowaniem urządzenia).

2. Jak odblokować iPhone gdy nie pamiętasz bez iTunes?

Zablokowany iPhone możesz odblokować również bez programu iTunes. Warunek jest jeden: przed zablokowaniem urządzenia musiało być ono zsynchronizowane z chmurą iCloud, a w ustawieniach iCloud musiała być włączona opcja „Znajdź mój telefon”.

Jeśli tak było, postępuj według instrukcji:

 • Wejdź na stronę www.icloud.com (na dowolnym urządzeniu).
 • Zaloguj się do swojego konta Apple ID (tego samego, które było podpięte do Twojego iPhone’a).
 • Kliknij symbol kwadratów w prawym górnym rogu ekranu i wybierz opcję „Znajdź”.
 • Jeśli jest taka potrzeba – ponownie wprowadź hasło do konta Apple ID.
 • Z listy rozwijanej wybierz urządzenie, które chcesz wymazać, a tym samym odblokować.
 • W wyświetlonym oknie kliknij opcję „Wymaż iPhone”.
 • Poczekaj na ukończenie procesu, a następnie skonfiguruj telefon od początku.

Polecane produkty z kategorii Kable i adaptery

Odblokowanie iPhone'a - o tym pamiętaj!

Niezależnie od tego, który sposób odblokowania iPhone’a wybierzesz (poprzez iTunes lub iCloud), w obu przypadkach musisz podać hasło do konta Apple ID, jeżeli telefon był z tym kontem powiązany. Jest to zabezpieczenie, które chroni zawartość telefonu w razie kradzieży lub innego nieuprawnionego przejęcia.

Zapomniałem hasła do iPhone. Ile kosztuje odblokowanie iPhone?

Odblokowanie iPhone nic nie kosztuje, ponieważ całą procedurę możesz przeprowadzić samodzielnie, za pomocą wyżej przedstawionych sposobów. Z kolei, jeśli masz na myśli zdjęcie blokady iCloud, czyli wylogowanie się z konta iCloud bez wpisywania hasła – taki zabieg nie jest możliwy do wykonania nawet w serwisie. Między innymi na tym opiera się bezpieczeństwo stosowane w urządzeniach Apple.

Gdy już wiesz jak odblokować iPhone'a, to odwiedź sklep Lantre - autoryzowanego sprzedawce Apple. W naszej ofercie znajdziesz topowe produkty Apple, w tym: iPhone, , iPady, komputery stacjonarne Mac, laptopy Apple i zegarki Apple Watch.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!