iMac M1 Vs iMac M3. Jakie są różnice?

Zastanawiasz się nad wymianą komputera iMac M1 na nowszy model iMac M3? A może rozważasz przejście z Maca z procesorem Intel na model z czipem Apple Silicon i nie wiesz, którą generację urządzenia Apple All-in-One wybrać? Zobacz nasze porównanie iMac M1 vs iMac M3 i zdecyduj, który z nich lepiej odpowiada na Twoje potrzeby.

Komputery iMac z procesorami Apple

iMac, to komputer All-in-One od Apple. Pierwszy model z tej serii został wyprodukowany w 1998 roku i od samego początku wyróżniał się przede wszystkim konstrukcją, która łączy wyświetlacz z jednostką centralną. Dzięki temu, iMac zajmuje mało miejsca na biurku i wymaga jedynie kabla zasilającego do działania, co czyni go idealnym wyborem dla miłośników estetyki i minimalistycznego designu.

W trakcie swojej historii, iMac kilkukrotnie zmieniał wygląd, aby w 2021 roku przyjąć zupełnie nową, ultrasmukłą formę. Najnowszy komputer Apple All-in-One ma grubość zaledwie 11,5 mm i waży niecałe 5 kg. Od strony technicznej, opiera się na wydajnym i energooszczędnym układzie Apple Silicon, a za wyświetlany obraz odpowiada ekran 4,5K o przekątnej 24 cale.

iMac M1 Vs iMac M3 - porównanie specyfikacji

iMac 24 cale z 2021 roku, którego sercem jest procesor Apple M1, został zastąpiony przed nowszą generację – model iMac M3. Czym różnią się te dwa komputery? Który z nich – iMac M3 czy iMac M1 – będzie lepszym wyborem dla Ciebie? Przeanalizujmy komponenty obu urządzeń aby zdecydować, jakie nowości wprowadza druga generacja 24-calowego komputera Apple All-in-One. 

Ekran

Apple iMac 24 M1 jest wyposażony w 24-calowy wyświetlacz Retina 4,5K który dysponuje 11,3 milionami pikseli. Wyróżnia się szeroką gamą kolorów P3 i jasnością na poziomie 500 nitów. Dzięki wysokiemu zagęszczeniu pikseli na cal, obraz cechuje się niezwykłą szczegółowością, a pokrycie palety P3 sprawia, że jest doskonałym wyborem dla osób pracujących z kolorem – grafików czy fotografów. 

Ekran jego następcy, komputera iMac 24 M3 jest identyczny. Również ma przekątną 24-cale, pokrywa przestrzeń barw P3 i świeci z luminancją do 500 nitów.  

Seria procesora i rdzenie

W pojedynku iMac M1 vs iMac M3 największą różnicę można dostrzec w wydajności urządzeń. iMac 2021 dostępny jest w dwóch konfiguracjach, z procesorem:

 1. Apple M1 z 8-rdzeniowym CPU i 7-rdzeniowym GPU,
 2. Apple M1 z 8-rdzeniowym CPU i 8-rdzeniowym GPU.

Nowszy model, iMac 2023, również występuje w dwóch konfiguracjach, z czipami:

 1. Apple M3 z 8-rdzeniowym CPU i 8-rdzeniowym GPU,
 2. Apple M3 z 8-rdzeniowym CPU i 10-rdzeniowym GPU.

Dzięki nowoczesnej technologii 3 nm, iMac 24 M3 zawiera więcej tranzystorów - 25 miliardów, w porównaniu do 16 miliardów w poprzedniku, co m.in. przekłada się na znaczny wzrost wydajności. W praktyce, iMac M3 jest szybszy od modelu z czipem M1 o:

 • 30% w przypadku działania przeglądarki Safari,
 • 30% w pracy w aplikacjach typu Microsoft Excel,
 • 50% w przypadku częstości klatek w grach,
 • trzy razy przy montażu wideo 4K,
 • dwa razy w retuszu zdjęć.

Pamięć RAM

Ze względu na różnice w czipach, iMac M3 i iMac M1 różnią się również ilością obsługiwanej pamięci RAM.

iMac M1 jest dostępny w dwóch konfiguracjach:

 • 8 GB zunifikowanej pamięci RAM,
 • 16 GB zunifikowanej pamięci RAM.

Z kolei iMac M3 obsługuje:

 • 8 GB zunifikowanej pamięci RAM,
 • 16 GB zunifikowanej pamięci RAM,
 • 24 GB zunifikowanej pamięci RAM.

Różnica między modelami pojawia się również w przepustowości pamięci RAM, czyli zdolności do przesyłania danych w ciągu sekundy. W iMacu M1 wynosi ona 68,25 GB/s podczas gdy w iMacu M3 przepustowość wzrasta do 100 GB/s.

Pojemność dysku

Pomimo zmian w procesorach, opcje konfiguracji pojemności dysków SSD pozostają takie same zarówno dla iMaca z 2021 jak i 2023 roku. Oba modele można wyposażyć w pamięć wbudowaną o pojemności:

 • 256 GB,
 • 512 GB,
 • 1 TB,
 • 2 TB.

Dostępne porty

iMac 24 M3 nie różni się od poprzednika, iMaca 24 M1, również pod względem dostępnych portów. Bazowe konfiguracje komputerów (M1 z 7-rdzeniowym GPU i M3 z 8-rdzeniowym GPU) wyposażone są w:

 • 2 porty Thunderbolt / USB 4,
 • Gniazdo słuchawkowe.

Oba porty Thunderbolt w iMacu M1 obsługują:

 • DisplayPort,
 • Thunderbolt 3 (transfer do 40 Gb/s),
 • USBC 4 (do 40 Gb/s),
 • USB 3.1 drugiej generacji (do 10 Gb/s)
 • Za pomocą przejściówek, również inne technologie przesyłania obrazu, np. HDMI czy DVI.
 • Wyższe konfiguracje komputerów (M1 z 8-rdzeniowym GPU i M3 z 10-rdzeniowym GPU), oprócz dwóch portów Thunderbolt / USB 4 i gniazda słuchawkowego, oferują również 2 dodatkowe porty USB 3. Ponadto, posiadają złącze Ethernet w standardzie (w niższym modelu jest opcją).

Jedyna różnica w portach między dwoma generacjami iMaków dotyczy gniazda słuchawkowego, model z 2023, w przeciwieństwie do poprzednika, zapewnia obsługą słuchawek o wysokiej impedancji.

System kamery i głośników

Obie generacje komputerów iMac są wyposażone w kamerę FaceTime HD 1080p z zaawansowanym procesorem ISP, w modelu z czipem M3, jest on nowszy, co skutkuje nieco lepszą jakością rejestrowanego obrazu.

Większych różnic nie ma również w kwestii dźwięku. Oba iMaki oferują:

 1. System sześciu głośników hi-fi z przetwornikami niskotonowymi w technologii force-cancelling, co zapewnia czysty dźwięk, szczególnie w niskich częstotliwościach,
 2. Przestrzenny dźwięk stereo,
 3. Wsparcie dla technologii Dolby Atmos,
 4. Układ trzech mikrofonów klasy studyjnej.

Dzięki tym parametrom, komputery iMac nie wymagają podłączenia zewnętrznych głośników, mikrofonu czy kamery, doskonale spiszą się nie tylko podczas wideokonferencji, ale również w trakcie oglądania filmów czy słuchania muzyki.

Wygląd i kolor obudowy

Pod względem wyglądu, pojedynek iMac M1 vs iMac M3 kończy się remisem, ponieważ oba modele prezentują się identycznie. 

Komputer Apple All-in-One z czipem Apple Silicon charakteryzują się elegancką, smukłą obudową, której profil boczny ma grubość zaledwie 11,5 mm. 24-calowy ekran dominujący na przednim panelu otoczony jest subtelną, białą ramką i ma niewielki „pas” u dołu, gdzie znajdują się główne komponenty komputera. Całość spoczywa na smukłej podstawce, która pozwala na regulację kąta nachylenia ekranu.

Obie generacje iMaków dostępne są w kilku kolorach. Wersje podstawowe (z 7-rdzeniowym GPU w przypadku M1 i 8-rdzeniowym GPU w przypadku M3) w kolorach:

 • Niebieskim,
 • Zielonym,
 • Różowym,
 • Srebrnym.

W przypadku mocniejszych konfiguracji, do powyższych opcji kolorystycznych dochodzą także:

 • Żółty,
 • Pomarańczowy,
 • Fioletowy.

Co ważne, dołączone do iMaka akcesoria, czyli klawiatura Apple Magic Keyboard, myszka Apple Magic Mouse, gładzik Apple Trackpad, a nawet magnetyczny kabel zasilający, są dopasowane kolorystycznie do obudowy komputera.

Apple iMac 24" 4,5K Retina M3 8-core CPU + 10-core GPU / 24GB / 2TB SSD / Gigabit Ethernet / Fioletowy (Purple) Apple iMac 24" 4,5K Retina M3 8-core CPU + 10-core GPU / 24GB / 2TB SSD / Gigabit Ethernet / Fioletowy (Purple)
Apple iMac 24" 4,5K Retina M3 8-core CPU + 10-core GPU / 24GB / 2TB SSD / Gigabit Ethernet / Fioletowy (Purple) Apple iMac 24" 4,5K Retina M3 8-core CPU + 10-core GPU / 24GB / 2TB SSD / Gigabit Ethernet / Fioletowy (Purple)
Apple iMac 24" 4,5K Retina M3 8-core CPU + 10-core GPU / 24GB / 2TB SSD / Gigabit Ethernet / Fioletowy (Purple) Apple iMac 24" 4,5K Retina M3 8-core CPU + 10-core GPU / 24GB / 2TB SSD / Gigabit Ethernet / Fioletowy (Purple)

Fot. iMac - wygląd

iMac M1 Vs iMac M3 - różnice

Parametry iMac 24 M1 iMac 24 M3
Taktowanie procesora: 3,20 GHz 4,05 GHz
Technologia produkcyjna 5 nm 3 nm
Układ GPU 7 lub 8-rdzeniowy 8 lub 10-rdzeniowy
Pamięć RAM 8GB, 16GB 8GB, 16GB, 24GB
Przepustowość pamięci 68,25 GB/s 100 GB/s
Gniazdo słuchawkowe 3,5 mm 3,5 mm z obsługą słuchawek o wysokiej impedancji
Łączność Wi-Fi Wi-Fi 6 Wi-Fi 6E
Bluetooth Wersja 5.0 Wersja 5.3

Dla kogo komputery iMac?

Apple iMac 24, czyli najpopularniejszy komputer stacjonarny Mac, został zaprojektowany z myślą o konkretnych grupach użytkowników. Najlepiej sprawdzi się na biurku takich osób jak:

 1. Użytkownicy domowi – to doskonały wybór dla osób, które potrzebują komputera do codziennego używania, pracy zdalnej, tworzenia projektów graficznych, półprofesjonalnej obróbki zdjęć i filmów.
 2. Nauczyciele i uczniowie – iMac to niezwykle popularny komputer w środowiskach naukowych i edukacyjnych - zapewnia wysoką wydajność, prostotę obsługi i kompatybilność z edukacyjnymi aplikacjami.
 3. Pracownicy biurowi, środowiska biznesowe – elegancki wygląd i solidna konstrukcja iMaka sprawiają, że sprawdzi się zarówno na recepcji, jak i w biurze managera czy dyrektora.
 4. Artyści – doskonałej jakości wyświetlacz w połączeniu z wydajną jednostką sprawia, że komputer jest ceniony przez projektantów, fotografów czy grafików.

Polecane produkty z kategorii iMac

iMac M1 czy iMac M3 - który model wybrać?

Główne różnice między dwoma generacjami iMaków dotyczą wydajności i drobnych niuansów. Dlatego rozważając, wybrać iMac M3 czy iMac M1, musisz określić swoje potrzeby i wymagania.

Jeśli:

 • przesiadasz się z komputera Apple z procesorem Intel,
 • zależy Ci na wysokiej wydajności oferowanej przez czip Apple M3,
 • jesteś graczem oczekującym wsparcia dla najnowszych tytułów,
 • zajmujesz się obróbką zdjęć i wideo,
 • korzystasz ze słuchawek o wysokiej impedancji,

to wybierz nowszy model, iMac 24 M3. 

Z kolei, gdy:

 • ma to być Twój pierwszy komputer Mac,
 • szukasz komputera stacjonarnego do codziennych, podstawowych zadań,
 • dysponujesz ograniczonym budżetem,

to iMac 24 M1 będzie dla Ciebie lepszym wyborem.

Adam Kozak

Apple iMac M1, stanowi idealny wybór dla osób, które posiadają ograniczony budżet i chcą nabyć pierwszy stacjonarny komputer Apple oraz dla osób, które na co dzień używają iMaca jeszcze z procesorem Intela.

Ten model świetnie sprawdzi się do codziennej pracy biurowej, prac graficznych czy do nauki oraz rozrywki. To komputer All-in-one, oferujący dobrą wydajność i gwarantujący efektywną pracę i płynne przełączanie się między zadaniami.

Linkedin Adam Kozak, Zastępca Managera Biura Obsługi Klienta Linkedin

iMac Apple Silicon - podsumowanie

Apple iMac M1 i M3, to dwie generacje komputerów Apple, które oferują zachwycający ekran 4,5K, wysoką wydajność i energooszczędność gwarantowaną przez procesory Apple Silicon, a także niepowtarzalny, minimalistyczny design, który pasuje do różnorodnych wnętrz. Najważniejsze różnice między tymi modelami dotyczą wydajności - to powinno być głównym kryterium Twojego wyboru. 

A gdy już wiesz, który model iMaca jest dla Ciebie, to odwiedź sklep Lantre, autoryzowanego sprzedawcy Apple. W ofercie posiadamy obie generacje komputerów All-in-One od Apple w różnych konfiguracjach i kolorach oraz inne urządzenia rodem z Cupertino. 

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. Poznaj również ofertę Lantre Plan, dzięki której możesz odroczyć spłatę nawet na 12 miesięcy, bez żadnych ukrytych kosztów. Decydując się na regulowanie należności po tym okresie, masz możliwość rozłożenia jej na 36 komfortowych rat. Zapraszamy!

 

 

Źródła:

1. Oficjalna strona Apple