9 cech i funkcji, które musisz znać w Apple iMac M3!

W trakcie konferencji „Scary Fast”, Apple zaprezentowało nowy czip M3, a wraz z nim odświeżone modele komputerów Mac. Jednym z nich jest nowy iMac M3, który, choć na pozór niewiele różni się od poprzednika, jest od niego znacznie wydajniejszy. Jakie funkcje oferuje? Czym się wyróżnia na tle innych komputerów stacjonarnych Apple? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Nowy iMac z procesorem M3

W 2022 roku firma Apple zakończyła transformację swoich komputerów Mac, przechodząc z procesorów Intel na własną technologię Apple Silicon. Najnowszym przedstawicielem tej rodziny procesorów jest chip Apple M3, w który wyposażony jest komputer stacjonarny iMac 24 cale. Urządzenie, podobnie jak poprzedni komputer model, wyróżnia się energooszczędnością oraz wysoką wydajnością. Co jeszcze oferuje? Czym się różni od urządzenia z 2021 roku?

W dalszej części artykułu przyjrzymy się szczegółowo nowemu iMakowi M3, jego podzespołom, znajdziemy podobieństwa i różnice względem poprzedniej wersji oraz zdecydujemy, dla kogo ten komputer będzie najlepszym wyborem. Zapraszamy do lektury!

iMac 2023 – garść informacji

1. Seria procesora i rdzenie

Najistotniejszą zmianą, jaką wprowadza iMac 24 M3, jest procesor. Za moc urządzenia odpowiada czip Apple M3, który zadebiutował razem z komputerem. Układ ma 8-rdzeniowe CPU oraz maksymalnie 10-rdzeniowe GPU. Jego wydajność jest dwukrotnie wyższa niż czipu Apple M1, co przekłada się na większą responsywność podczas codziennego użytkowania i skrócenie czasu wykonywania zadań. Przykładowo, iMac 2023 w porównaniu do swojego poprzednika oferuje:

 • o 30% szybsze działanie przeglądarki Safari,
 • o 30% szybsze działanie aplikacji Microsoft Excel,
 • o 50% większą częstość klatek w grach komputerowych. 

Ponadto, czip M3 dostarcza moc idealną do tworzenia różnego rodzaju contentu: obróbki zdjęć, grafiki czy montażu wideo. Dzięki obsłudze techniki mesh shadingu z przyspieszeniem sprzętowym oraz sprzętowemu przyspieszeniu ray tracingu, w porównaniu do 24-calowego iMaca M1 możesz:

 • montować i odtwarzać nawet trzy razy więcej strumieni wideo w jakości 4K,
 • nawet dwukrotnie szybciej realizować projekty wideo w Final Cut Pro,
 • nawet dwukrotnie szybciej retuszować zdjęcia w Adobe Photoshop.

2. Pamięć RAM

Przejście z czipu M1 na M3 pozwoliło na zwiększenie maksymalnej ilości pamięci RAM w nowym iMacu M3. Procesor, wykonany w zaawansowanym 3-nanometrowym procesie technologicznym, obsługuje zunifikowaną pamięć operacyjną o następujących pojemnościach:

 • 8 GB,
 • 16 GB,
 • 24 GB.

3. Pojemność dysku

Apple iMac 24 M3 oferuje możliwość wyboru dysku SSD o tej samej pojemności co model z chipem M1, tj.:

 • 256 GB,
 • 512 GB,
 • 1 TB,
 • 2 TB.

Warto zaznaczyć, że największa opcja – dysk 2 TB, jest dostępna wyłącznie w konfiguracji komputera z 10-rdzeniowym układem GPU.

4. Wygląd i wymiary

Wizualnie nowy iMac M3 nie różni się od swojego poprzednika. Nadal imponuje smukłą obudową o grubości 11,5 mm oraz cienkimi, białymi ramkami wokół ekranu. Pod wyświetlaczem znajduje się obszar w jaśniejszym odcieniu niż ten na tylnej części obudowy. Komputer, składający się z jednostki centralnej i monitora, osadzony jest na eleganckiej podstawce o głębokości 14,7 mm. Całkowita wysokość urządzenia wynosi 46,1 cm, szerokość to 54,7 cm, a jego waga to 4,43 kg dla modelu z 8-rdzeniowym GPU i 4,48 kg dla wersji z 10-rdzeniowym GPU.

5. Kolor obudowy

To, w jakim odcieniu wykończona jest obudowa komputera zależy od wybranej konfiguracji GPU w Apple iMac 24 cale. Kolory w wariancie z 10-rdzeniowym układem graficznym są następujące:

 • różowy,
 • zielony,
 • niebieski, 
 • srebrny,
 • pomarańczowy,
 • żółty,
 • fioletowy.

Podstawowy model iMaca 2023 z 8-rdzeniowym GPU dostępny jest w 4 kolorach:

 • różowy,
 • zielony,
 • niebieski
 • srebrny.
iMac M3 Pomarańczowy (Orange) iMac M3 Pomarańczowy (Orange)
iMac M3 Pomarańczowy (Orange) iMac M3 Pomarańczowy (Orange)
iMac M3 Pomarańczowy (Orange) iMac M3 Pomarańczowy (Orange)
iMac M3 Pomarańczowy (Orange) iMac M3 Pomarańczowy (Orange)

Fot. iMac M3 - wygląd

6. Wyświetlacz

iMac 24, będąc komputerem typu All-in-One, wyposażony jest w wbudowany 23,5-calowy wyświetlacz Retina o rozdzielczości 4,5K. Ekran ten pokrywa gamę kolorów P3 i oferuje jasność do 500 nitów.

Ciekawostką jest zastosowanie technologii True Tone, znanej chociażby z iPhone’ów. Automatycznie dopasowuje ona temperaturę barw do oświetlenia w pomieszczeniu, dzięki czemu wyświetlany obraz wygląda w każdych warunkach naturalnie. Jest to szczególnie przydatne podczas pracy z arkuszem kalkulacyjnym, edytorem tekstu, prezentacją czy przy przeglądaniu internetu. W przypadku filmów i seriali przyda się zgodność z technologią HDR10, która zapewnia żywszy i bardziej realistyczny obraz z wiernie odwzorowanymi kolorami, ciemniejszą czernią i jaśniejszą bielą.

Dzięki powyższym cechom, ekran iMaca 24 idealnie nadaje się do zadań takich jak:

 • retusz zdjęć,
 • przygotowanie zdjęć i grafiki do druku,
 • praca nad prezentacjami,
 • praca biurowa,
 • oglądanie filmów i seriali.

7. Kamera i system głośników

iMac 2023 został wyposażony w dwie pary głośników niskotonowych oraz dwa głośniki wysokotonowe (łącznie sześć głośników hi-fi). Dzięki nim oraz zaawansowanym algorytmom, komputer Apple może odtwarzać dźwięk przestrzenny podczas słuchania muzyki i oglądania materiałów wideo w technologii Dolby Atmos. Za rejestrowanie dźwięku odpowiada natomiast układ trzech mikrofonów o jakości studyjnej, który minimalizuje sprzężenia. Wspiera je technologia kształtowania wiązki akustycznej, dzięki której mikrofony skuteczniej ignorują dźwięki dobiegające z tła.

Wysokiej klasy mikrofony i głośniki sprawiają, że iMac doskonale nadaje się do wideokonferencji czy rozmów ze znajomymi. Wysokiej jakości obraz zapewnia kamera FaceTime HD 1080p, która korzysta z zaawansowanego procesora ISP wykorzystującego techniki wideografii obliczeniowej. Dzięki temu obraz jest jasny, wiernie oddaje kolory skóry i otoczenia oraz zapewnia odpowiednią szczegółowość.

8. Dostępne porty i akcesoria w zestawie

iMac 24 w wersji z 8-rdzeniowym GPU oferuje dwa porty Thunderbolt 4 oraz gniazdo słuchawkowe 3,5 mm obsługujące słuchawki o wysokiej impedancji. Rozszerzona wersja (z 10-rdzeniowym procesorem graficznym) oferuje cztery porty - dwa Thunderbolt 4 (do 40 Gb/s) oraz dwa USB 3 (do 10 Gb/s). Jeśli np. zechcesz podłączyć urządzenia wyposażone w standardowe złącze USB typu A, będziesz musiał skorzystać z odpowiedniej przejściówki. Wersja z 10-rdzeniowym GPU zawiera także złącze Ethernet wbudowane w zasilacz, który dostępny jest jako opcja dodatkowa w tańszym modelu (oba warianty obsługują łączność bezprzewodową Wi-Fi 6E).

W zestawie z podstawową (tańszą) wersją komputera iMac M3, otrzymasz standardową klawiaturę Magic Keyboard oraz myszkę Magic Mouse z portami Lightning. Oba akcesoria łączą się z komputerem bezprzewodowo wykorzystując Bluetooth 5.3. Jeśli jednak zdecydujesz się na droższy model iMaca, otrzymasz klawiaturę z wbudowanym polem Touch ID, tj. czytnikiem linii papilarnych, służącym m.in. do logowania czy zatwierdzania płatności w systemie macOS. Taką samą klawiaturę możesz dostać za dopłatą przy zakupie podstawowego wariantu komputera. Istnieje również możliwość zmiany standardowej klawiatury na wariant z polem numerycznym oraz wymiany myszki na Apple TrackPad podczas konfiguracji komputera.

9. iMac 24 jest złotym środkiem między 21,5- i 27-calowym iMakiem

W ofercie komputerów Apple All-in-One opartych na procesorach Intel dostępne były modele w 2 rozmiarach: 21,5 cala oraz 27 cali. iMac 24 stanowi złoty środek między tymi dwoma wariantami, łącząc wysoką wydajność, którą do 2020 roku oferował model 27-calowy, z atrakcyjną ceną, będącą główną zaletą mniejszej wersji.

Brak planów Apple w zakresie produkcji 27-calowego iMaca z układem Apple Silicon potwierdziła przedstawicielka firmy ds. PR, Starlayne Meza. Zaleciła ona osobom, którzy potrzebują większego ekranu niż 24 cale, rozważenie zakupu monitora Apple Studio Display o rozdzielczości 5K w połączeniu z komputerem Mac mini lub Mac Studio.

Nowy iMac - dla kogo?

Nowy iMac M3, to doskonały wybór dla osób, które posiadają komputer Mac z procesorem Intel. Przejście na nowy model oznacza znaczącą poprawę wydajności – sprzęt Apple All-in-One z czipem M3 jest czterokrotnie szybszy od najmocniejszego modelu iMaca 21,5 cala oraz 2,5 razy szybszy niż 27-calowych iMaki. Również posiadacze iMaca M1 zauważą różnicę – nowy chip M3 oferuje aż o 35% większą moc w porównaniu do poprzednika i obsługuje do 24 GB RAM.

iMac 2023 to również dobrym wybór dla osób, które szukają swojego pierwszego komputera z macOS lub chcą rozbudować swój ekosystem Apple. Urządzenie łączy w sobie wszystkie cechy charakterystyczne dla Apple – wyjątkowy design, wysoką wydajność oraz doskonałą integrację z innymi produktami firmy, takimi jak iPhone, iPad czy Apple TV.

Niezależnie od tego, którym z użytkowników jesteś, iMac 24 M3 idealnie sprawdzi się na biurku:

 • przedsiębiorcy,
 • ucznia,
 • nauczyciela,
 • gracza,
 • początkującego i półprofesjonalnego fotografa lub montażysty wideo,
 • domowym, służąc wszystkim członkom rodziny,
 • w recepcji hotelu czy na ladzie designerskiego sklepu.

Polecane produkty z kategorii iMac M3

iMac - komputer na miarę Twoich potrzeb!

Jeśli zamierzasz kupić komputer stacjonarny Mac, nowy iMac M3 z pewnością spełni Twoje oczekiwania. To urządzenie dla osób ceniących minimalizm, atrakcyjny design oraz wysoką wydajność – wszystkie wymienione elementy otrzymasz w jednym urządzeniu.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą sklepu Lantre, autoryzowanego sprzedawcy Apple. Zakup topowych sprzętów od Apple (nie tylko komputerów) możesz rozłożyć na dogodne raty. Firmom z kolei oferujemy skorzystanie z atrakcyjnej usługi leasingu.

Zapoznaj się również z naszą wyjątkową ofertą Lantre Plan. Opcja ta pozwoli Ci odroczyć spłatę na 12 miesięcy bez ukrytych kosztów. Jeśli zdecydujesz się na uregulowanie należności po tym czasie, będziesz mógł rozłożyć płatność na 36 wygodnych rat. Zapraszamy!

 

 

Źródła

1. Oficjalna strona Apple