iMac M3 - recenzja komputera all in one od Apple

 

Od lutego 2024 roku korzystam z komputera Apple iMac M3 w rozbudowanej konfiguracji i od pierwszych chwil po uruchomieniu, uważam, że to jeden z najlepszych komputerów Apple. Co sprawia, że wyróżnia się na tle innych modeli? Zobacz recenzję iMaca 24 cale!

 

Dlaczego zdecydowałem się na zakup iMaca M3?

Decyzja została w dużej mierze podyktowana moimi wcześniejszymi doświadczeniami z Apple iMac 21,5 sprzed wielu lat, który zapadł mi w pamięci dzięki fantastycznemu ekranowi i przyjemności z użytkowania. Dodając do tego specyfikajcę oraz cenę za którą można go nabyć, a także ogromną słabość do minimalistycznego designu iMaca wiedziałem, iż prędzej czy później zdecyduję się na zakup.

Zdaję sobie sprawę, że wybierając iMaca, zamiasta laptopa z monitorem, straciłem na mobilności. Ale po pierwsze, pracuję głównie przy biurku, a po drugie, mam iPada, który z zewnętrzną klawiaturą doskonale spisuje się jako komputer przenośny.

Była jedna rzecz, której się obawiałem w związku z wyborem iMaca, to ekran o przekątnej 24 cale. Czy obawy były słuszne? Nie, wyświetlacz 24 cali okazał się idealny, bez problemu obejmuję go wzrokiem siedząc na fotelu wsuniętym pod blat. 

Inną sprawą jest rozdzielczość, bo to ona wpływa na obszar roboczy. iMac przy rozdzielczości 4,5K udostępnia obszar o rozmiarze 2240 na 1260 pikseli. Przy mojej pracy, czyli bardzo często otwartych dwóch oknach obok siebie, sprawdza się idealnie. 

Co jeszcze sprawia, że iMac M3 wyróżnia się na tle innych modeli? Zobacz recenzję i przekonaj się sam!

Pierwsze wrażenia

Paczkę z iMacem M3 zamówioną w sklepie Lantre otworzyłem pod wieczór, gdyż kurier, będący zarazem moim sąsiadem, dostarczył ją jako ostatnią na swojej trasie. Mógłbym dodać coś w stylu, że blask bijący od nowego iMaca rozświetlił mi zimowy wieczór, ale brzmiałoby to zbyt patetycznie. Choć w pewnym sensie tak właśnie było!

Proces rozpakowania komputera był niezwykle przyjemny, typowy dla produktów Apple. Szybki ruch taśmą zabezpieczającą, pociągnięcie za jedną część kartonu i oto jest – srebrny iMac M3.

Pierwsze wrażenie? Przepiękny! Nigdy nie widziałem tak smukłego komputera. Jego grubość (11,5 mm) robi piorunujące wrażenie. Jest tak cienki jak mój iPhone 13 Mini! 

iMac M3 - pudełko iMac M3 - pudełko
iMac M3 - zestaw iMac M3 - zestaw
iMac M3 - grubość iMac M3 - grubość

Fot. iMac M3 - pierwsze wrażenie

Wygląd zewnętrzny

1. Budowa i jakość wykonania

Jak już wspomniałem, Apple iMac 24 zachwyca smukłością. Oto jego wymiary:

  • wysokość: 46,1 cm,
  • szerokość: 54,7 cm,
  • grubość: 1,15 cm,
  • głębokość podstawki: 14,7 cm,
  • szerokość podstawki: 13 cm.

W parze ze smukłością idzie niska waga. Jest on znacznie lżejszy niż mój 27-calowy monitor. Wydajny komputer stacjonarny Mac wraz z ekranem waży zaledwie 4,46 kg. Jest na tyle lekki, że bez trudu można przenosić go między pokojami, a nawet zabrać w podróż samochodem. Z tego co zdążyłem się zorientować, można kupić do niego gustowne etui, więc czemu nie?

iMac M3, w kolorze srebrno-białym, prezentuje się wyjątkowo elegancko. Tylna część obudowy, belka pod ekranem oraz podstawa wykończone są w kolorze srebrnym, natomiast ramka wokół ekranu jest biała. Zastosowana minimalistyczna kombinacja kolorystyczna, która sprawia, że kiedy  postawi się komputer na białym blacie z białą ścianą z tyłu robi piorunujące wrażenie. Mac doskonale wtapia się w otoczenie, tworząc harmonijną całość, a srebrne elementy dodają elegancji bez zbędnych rozpraszaczy.

 

iMac M3 - przycisk zasilania iMac M3 - przycisk zasilania
iMac M3 - porty iMac M3 - porty
iMac M3 - stopka iMac M3 - stopka
iMac M3 - wygląd zewnętrzny iMac M3 - wygląd zewnętrzny
iMac M3 - wygląd zewnętrzny iMac M3 - wygląd zewnętrzny

Fot. iMac M3 - wygląd zewnętrzny

 

Całość uzupełniają dobrze znane akcesoria: klawiatura Magic Keyboard oraz mysz Magic Mouse wykończone w kolorach pasujących do obudowy komputera. 

Mimo niskiej wagi, iMac M3 jest solidny, czuć, że pochodzące z recyklingu aluminium i tworzywa sztuczne, z których jest wykonany, zostały zaprojektowane przez najlepszych inżynierów. Rezultatem jest komputer all-in-one nie tylko piękny, ale i wytrzymały. 

Po rozpakowaniu, podłączyłem go do prądu kablem z magnetyczną wtyczką, która automatycznie „wskoczyła” w gniazdo. Kabel pokryty eleganckim oplotem to miły dodatek, który podkreśla dbałość o szczegóły. 

2. Fenomenalny wyświetlacz

Gdy uruchomiłem komputer Apple, na ekranie pojawiły się opcje konfiguracji, a charakterystyczny dźwięk startowy macOS natychmiast przyciągnął moją uwagę. I jak można się domyślać – zrobiłem „WOW”. Im więcej treści pojawiało się na ekranie, tym bardziej byłem zachwycony. 

Rozdzielczość Retina 4,5K na 23,8-calowym ekranie z jasnością 500 nitów, robi niewiarygodne wrażenie. Tekst jest krystalicznie ostry, zdjęcia pełne detali, a błyszcząca powłoka ekranu zapewnia oszałamiająco głęboki kontrast.                     

3. Głośniki i gniazdo słuchawkowe

Apple iMac M3, wyposażony jest w zaawansowany system sześciu głośników hi-fi z technologią force cancelling, które imponują głębią basu, czystością wysokich tonów oraz doskonałą reprodukcją wokali. 

Dodatkowym atutem jest wsparcie dla dźwięku przestrzennego Dolby Atmos, które znacząco zwiększa immersję podczas seansów filmowych. Mimo że posiadam znacznie większy telewizor, to kilkukrotnie uruchamiałem filmy z doskonale zrealizowaną ścieżką dźwiękową na iMacu, tylko po to, aby ponownie doświadczyć tego, jak potężny i przestrzenny dźwięk potrafią wygenerować jego głośniki. Kilkukrotnie zdarzyło się nawet, że instynktownie oglądałem się dookoła, reagując na realistycznie odtworzone efekty dźwiękowe.

Zostając w temacie muzycznym, iMac M3 dysponuje również gniazdem słuchawkowym 3,5 mm, które znajduje się na bocznej krawędzi obudowy. Choć lokalizacja ta może wywoływać pewne zastrzeżenia estetyczne, ponieważ podłączone słuchawki wystają z boku ekranu, warto zwrócić uwagę na jakość samego gniazda.

Do iMaca M3 podłączyłem słuchawki Sennheiser HD650 i rezultat przerósł moje oczekiwania. Nawet bez zewnętrznego wzmacniacza słuchawkowego, iMac M3 dostarczał wystarczająco mocy, aby napędzić te zaawansowane słuchawki, bez problemów z ich „wysterowaniem”. To była naprawdę miła niespodzianka, świadcząca o wysokiej klasie audio w tym modelu.

4. Kamera i mikrofony

Nad ekranem iMaca dyskretnie umieszczona jest kamera FaceTime HD 1080p. Rejestrowany przez nią obraz cechuje dobra jakość - idealnie nadaje się do prowadzenia wideorozmów, nawet w gorszych warunkach oświetleniowych, szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę opcję centrum uwagi. Dzięki niej kamera „wędruje” za rozmówcą trzymając go zawsze na środku ekranu.

Na górnej krawędzi komputera zamontowano trzy mikrofony klasy studyjnej, które bardzo dobrze zbierają dźwięk i bez problemu można z nich korzystać podczas rozmów przez internet. 

5. Porty i łączność

Z tyłu obudowy komputera (poza wspomnianym wyżej złączem magnetycznym dla kabla zasilającego), znajdują się porty. W mojej wersji iMaca są to:

  • 2 porty Thunderbolt / USB 4, które oferują prędkość transferu do 40 Gb/s,
  • 2 porty USB 3, z prędkością do 10 Gb/s.

Jak przystało na nowoczesny komputer Apple, wszystkie porty są w standardzie USB-C. Trochę żałuję, że producent nie pokusili się o czytnik kart SDXC, choć przy tak smukłej obudowie, jestem w stanie wybaczyć mu tę niedogodność. Do iMaca podłączałem szybkie dyski zewnętrzne SSD oraz zewnętrzny monitor 4K i w obu przypadkach nie napotkałem żadnych problemów z prędkością transferu czy wyświetlanym obrazem. 

24-calowy iMac dysponuje nowoczesnymi modułami łączności: Bluetooth 5.3 oraz Wi-Fi 6E. Dodatkowo, w rozbudowanej wersji iMaca, którą posiadam, znajduje się również złącze Ethernet, sprytnie umieszczony w kostce zasilacza. Dzięki temu, nawet podłączając kabel Ethernet, zachowujemy nienaganny wygląd zestawu.

 

iMac M3 - porty iMac M3 - porty
iMac M3 - gniazdo słuchawkowe iMac M3 - gniazdo słuchawkowe
iMac M3 - port zasilający iMac M3 - port zasilający

Fot. iMac M3 - porty i łączność

Wydajność w teorii (benchmarki)

Zamówiony iMac 24 przeze mnie, ma następującą konfigurację:

  • procesor Apple Silicon: Apple M3 (8-rdzeniowy CPU + 10-rdzeniowy GPU + 16-rdzeniowy Neural Engine),
  • zunifikowana pamięć RAM: 16 GB,
  • dysk SSD: 512 GB.

Link do konfiguracji którą posiadam: https://lantre.pl/apple-imac-24-4-5k-retina-m3-8-core-cpu-10-core-gpu-16gb-512gb-ssd-gigabit-ethernet-srebrny-silver-mqrj3ze-a-r1-d1.html

Polecane produkty z kategorii iMac M3

Benchmarki, w których postanowiłem przetestować komputer to:

  • Geekbench 6.3.0 – do testów CPU i GPU,
  • Cinebench 2024 – do testów CPU i GPU,
  • Blackmagic Disk Speed Test – do testów prędkości dysku SSD.

1. Wydajność CPU

Wyniki uzyskane przez komputer dostępne są w poniższych tabelkach. Jak widać, procesor Apple M3 osiąga imponujące rezultaty w testach mierzących efektywność pojedynczego rdzenia, co jest efektem taktowania na poziomie 4,05 GHz. 

Nieco gorzej prezentuje się w testach wielowątkowych, co jest skutkiem ograniczonej liczby rdzeni. Było to do przewidzenia, w końcu Apple M3 to podstawowy model, oferujący niższą wydajność niż układy Apple M3 Pro i Apple M3 Max.

 

  iMac M3  MacBook Air M1
Cinebench - CPU (Single-Core) 141 109
Cinebench - CPU (Multi-Core) 626 439
Cinebench - GPU 3 298 1 260
  iMac M3  MacBook Air M1
Geekbench - CPU (Single-Core) 2 997 2 367
Geekbench - CPU (Multi-Core) 12 103 8 519
Geekbench - GPU (OpenCL) 30 500 18 814
Geekbench - GPU (Metal) 48 140 30 995

2. Wydajność GPU

10-rdzeniowe GPU w iMacu M3 oferuje wydajność, która umieszcza je gdzieś pomiędzy mobilnym Radeonem Pro 5500M a procesorem M1 Max, który jest wyposażony w układ graficzny z nawet 32 rdzeniami.

3. Prędkość dysku SSD

Dysk 512 GB będący integralną częścią czipu Apple M3 osiąga średnie prędkości odczytu / zapisu na poziomie około 3000 MB/s. 

Posiadając MacBooka Air M1 w podstawowej konfiguracji, postanowiłem uruchomić te same testy benchmarkowe, które przeprowadziłem na iMacu M3. Wyniki, jak można było przewidywać, okazały się znacznie gorsze.

Porównując wyniki komputerów w benchmarkach, widzimy, że iMac M3 jest o ponad 50% szybszy od MacBooka Air M1.

  iMac M3  MacBook Air M1
Black Magic Speed (Zapis) 3 230.6 2 123.8
Black Magic Speed (Odczyt) 3 023.4 2 974.2

Wydajność w praktyce

Wyniki benchmarków jednoznacznie wskazują, że czip Apple M3 w iMacu stanowi znaczący skok wydajnościowy w porównaniu do urządzeń wyposażonych w czip Apple M1. Jednak ważne jest, aby pamiętać o tym, że są to testy syntetyczne. Benchmarki jedynie symulują potencjalne zachowanie komputera pod obciążeniem i nie zawsze odzwierciedlają realne warunki użytkowania.

Dlatego, aby w pełni ocenić, czy iMac 24 był dla mnie dobrym wyborem, zdecydowałem się przeprowadzić testy w moim naturalnym środowisku pracy.

Na co dzień używam komputera do pracy w dwóch scenariuszach:

  1. Do pracy z edytorem tekstu i w przeglądarce,
  2. Do edycji zdjęć w aplikacji Adobe Lightroom.

iMac M3 radzi sobie znakomicie w codziennych zadaniach biurowych oraz podczas intensywnego korzystania z przeglądarki. Nawet przy 20-30 otwartych kartach w Safari czy Google Chrome, komputer działa płynnie i responsywnie. Przez ponad trzy miesiące użytkowania nie napotkałem żadnych problemów z wydajnością, co sprawia, że praca na tym komputerze jest czystą przyjemnością.

Aby sprawdzić wydajność iMaca M3 w bardziej wymagających warunkach, przeprowadziłem testy w Adobe Lightroom, aplikacji do edycji zdjęć. 

Do testów użyłem 2 paczek zdjęć:

  1. 50 plików RAW o rozdzielczości 24 Mpix (z Fuji X100V)
  2. 50 plików RAW o rozdzielczości 33 Mpix (z Sony A7C II).

Obie paczki zaimportowałem do Lightrooma i wyeksportowałem z nałożonym własnym presetem z opcją standardowego wyostrzania na ekran, bez zmiany rozmiaru obrazu.

Czas eksportu zdjęć w Adobe Lightroom

  iMac M3  MacBook Air M1
50 plików RAW o rozdzielczości 33 Mpix (z Sony A7C II) 00:01:32 00:02:04
50 plików RAW o rozdzielczości 24 Mpix (z Sony A7C II) 00:00:43 00:01:34

 

iMac M3 poradził sobie z eksportem zdjęć dwukrotnie szybciej niż MacBook Air M1. Jednak trzeba tutaj wziąć pod uwagę, że MacBook Air M1 wyposażony był w 8 GB pamięci RAM (czyli o połowę mniej niż iMac), co z pewnością przełożyło się na wyniki.

Kolejnym testem, który przeprowadziłem, była operacja usuwania szumu ze zdjęć, która jest realizowana z wykorzystaniem AI, w związku z czym głównie zależy od mocy procesora graficznego. Przypomnę, że iMac M3 wyposażony jest w 10-rdzeniowy GPU, a MacBook Air M1 w 7-rdzeniowy GPU.

Czas odszumiania zdjęć w Adobe Lightroom

  iMac M3  MacBook Air M1
50 plików RAW o rozdzielczości 33 Mpix (z Sony A7C II) 00:35:00 02:50:00
50 plików RAW o rozdzielczości 24 Mpix (z Sony A7C II) 00:31:00 02:31:00

 

W teście usuwania szumu, różnica na korzyść iMaca była miażdżąca. Proces odszumiania w iMacu M3, wyposażonym w mocniejszy 10-rdzeniowy procesor graficzny, zajmował około 30 minut niezależnie od rozdzielczości zdjęć, 31 minut dla plików 24 Mpix i 35 minut dla plików 33 Mpix.

Tymczasem MacBook Air M1, który korzystał z mniej wydajnego 7-rdzeniowego GPU, potrzebował średnio pięciokrotnie więcej czasu na wykonanie tego samego zadania. Z pewnością trzeba uwzględnić fakt, że MacBook Air jest chłodzony pasywnie, przez co pojawiał się throttling (obniżenie mocy procesora, w celu ochrony urządzenie przed przegrzaniem). Jednak już estymowany czas w Lightroomie nie pozostawiał złudzeń co do przepaści w wydajności obu komputerów.

Plusy

Minęło już kilka miesięcy od zakupu, emocje związane z nowym komputerem opadły, a ja obrobiłem na nim tysiące zdjęć. Dzięki temu mogę dokładnie określić, co cenię w iMacu M3, a co uważam za mniej udane. Zacznijmy od pozytywów:

Wygląd

iMac 24 zachwyca minimalistycznym designem, dbałością o detale i pierwszorzędną jakością wykonania. Jego estetyka robi ogromne wrażenie.

Przyjemność korzystania

Korzystanie z iMaca 24 jest niesamowicie przyjemne, dzięki przemyślanej konstrukcji (wystarczy jeden kabel do działania), pięknemu wyglądowi, znakomitemu ekranowi i topowej responsywności.

Wydajność

Procesor Apple M3 bardzo dobrze radzi sobie nawet w wymagających zadaniach, takich jak np. obróbka zdjęć czy używanie narzędzi AI.

Ekran

24-calowy wyświetlacz 4,5K jest niesamowity, jego kolory są nasycone, wyświetlany tekst jest bardzo ostry, a kąty widzenia wzorowe.

Głośniki

Przed zakupem iMaca zazwyczaj wyłączałem głośniki w monitorach, jednak te wbudowane w iMaca grają na poziomie zewnętrznych zestawów audio za kilkaset złotych.

Gniazdo jack

Złącze słuchawkowe oferuje tak dobrą jakość dźwięku, że mogłoby nim zastąpić DAC z dedykowanym wzmacniaczem słuchawkowym wartym około 1 000 zł.

Cena

Mój model kosztował nieco ponad 10 tys. zł (cena aktualna w dniu zakupu), ale biorąc pod uwagę cenę porównywalnego Maca mini M2 Pro, monitora, głośników, mikrofonów, kamery oraz zestawu myszki z klawiaturą, iMac M3 okazuje się być przystępny cenowo.

Cicha praca

Dopiero przy benchmarkach usłyszałem wentylatory, podczas codziennej pracy iMac pozostaje cichy.

Minusy

Oto słabsze strony tego urządzenia:

  • 24-calowy wyświetlacz może okazać się zbyt mały do niektórych zadań,
  • błyszczący ekran potrafi w niektórych sytuacjach odbijać tło w bardzo jasnych pomieszczeniach,
  • brak wersji z procesorami Pro i Max, 
  • brak możliwości rozbudowy konfiguracji,
  • brak czytnika kart SDXC, 
  • złącze Lightning w myszce i klawiaturze.

Czy jestem zadowolony z zakupu?

Michał Kamiński

Tak! Za każdym razem, gdy siadam przy biurku i odblokowuję komputer przykładając palec do czytnika Touch ID w klawiaturze, na mojej twarzy pojawia się uśmiech. Uwielbiam z niego korzystać, obrabiać zdjęcia na jego fantastycznym ekranie, a nawet słuchać muzyki z doskonałych głośników. Użytkowanie tego komputera Mac, to czysta przyjemność!

Nie będzie przesadą, jeśli napiszę, że to właśnie dzięki iMacowi M3 zrozumiałem, jak ważny jest dla mnie design urządzenia i jak bardzo może on wpłynąć na moje nastawienie do pracy. Ten komputer Apple nie tylko spełnia wszystkie moje oczekiwania, ale również inspiruje mnie każdego dnia.

Michał Kamiński, członek Redakcji Lantre

Dla kogo iMac M3, to dobry wybór?

Choć każdego dnia z przyjemnością korzystam z iMaca M3, zdaję sobie sprawę, że nie jest to komputer dla każdego. Urządzenie, to skierowane jest do specyficznych grup użytkowników, którzy cenią sobie nie tylko wydajność i wyniki w benchmarkach, ale także chcą czerpać przyjemność z codziennego użytkowania. 

Komputer Apple iMac 24 jest idealnym wyborem dla osób poszukujących komputera do domu lub biura. Pasuje praktycznie do każdego wystroju wnętrz, umożliwiając komfortową pracę na macOS: w pakiecie biurowym, przy obróbce zdjęć i filmów z wakacji, przeglądaniu internetu i oglądaniu filmów. iMac, to świetny komputer dla osób potrzebujących urządzenia do wykonywania zadań, które są utrudnione na urządzeniach mobilnych, takich jak iPhone czy iPad.

Czy iMac M3 sprawdzi się w pracy kreatywnej? Tak, ale Maki z procesorem M3 Pro czy M3 Max działają szybciej. Niemniej, żaden mocniejszy komputer z nie ozdobi biurka czy stołu w salonie tak pięknie, jak iMac. Jest to komputer, który nie tylko świetnie działa, ale także doskonale wygląda.

iMac M3 czeka na Ciebie w Lantre!

Znasz już opinię jednego z naszych ekspertów na temat iMaca 24 cale z procesorem M3. Teraz czas na Ciebie! Jeżeli szukasz wydajnego komputera all-in-one, być może to właśnie iMac spełni Twoje oczekiwania. Pamiętaj, że możesz zamówić komputer Mac we własnej konfiguracji sprzętowej!

Jeśli zdecydujesz się na zakup iMaca, to zachęcamy Cię do odwiedzenia naszego sklepu Lantr - autoryzowanego sprzedawcy Appla. Każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych.

Zapoznaj się również z ofertą Lantre Plan. Dzięki niej możesz odroczyć spłatę nawet na 12 miesięcy, bez żadnych ukrytych kosztów. Decydując się na regulowanie należności po tym okresie, masz możliwość rozłożenia jej na 36 komfortowych rat. Zapraszamy!

 

 

Źródła:

1. Geekbench Browser

2. Cinebench

3. Aplikacja Blackmagic Disk Speed Test 

4. Oficjalna strona Apple