Apple M2 Vs M3. Porównanie procesorów Apple

Czip Apple M3, to pierwszy procesor na rynku, który wykorzystuje technologię produkcyjną 3 nm, co przekłada się na jego wydajność i energooszczędność. Nie znaczy to jednak, że komputery wyposażone w poprzednią generację układu przestały być dobrym wyborem. Zobacz porównanie Apple M2 Vs M3 i poznaj kluczowe różnice między nimi!

Apple M3 - przełomowa technologia w komputerach osobistych

Apple M3, to kolejna generacja autorskich procesorów Apple, będąca następcą układów Apple M1 i M2, która składa się z 3 modeli:

 • Apple M3,
 • Apple M3 Pro,
 • Apple M3 Max.

Dzięki zaawansowanemu procesowi produkcyjnemu 3 nm, Apple zdołało umieścić w czipie więcej tranzystorów (np. w M3 Max jest 92 miliardów, a w M2 Max 67 miliardów), co wpłynęło na kolejny wzrost wydajność i energooszczędność w porównaniu z poprzednimi generacjami. Czip Apple M3 wprowadza również technologie dotychczas niedostępne w procesorach dla Maców, takie jak:

 1. Dynamiczne buforowanie. 
 2. Sprzętowe wsparcie ray tracingu i mesh shadingu.

Apple M2 i M3 - charakterystyka układów scalonych

Procesory z rodziny M2 i M3, to układy scalone Apple Silicon zawierające kluczowe komponenty komputera, takie jak:

 1. Procesor (CPU),
 2. Procesor graficzny (GPU),
 3. Pamięć RAM,
 4. Silnik neuronowy.

Sprawdźmy, czym różnią się te komponenty w obu generacjach czipów i jaki mają wpływ na wydajność.

CPU

Podstawowy procesor Apple M3, składa się z ośmiu rdzeni, z czego cztery to rdzenie wydajnościowe, a pozostałe cztery odpowiadają za oszczędność energii. Liczba rdzeni procesora rośnie wraz z klasą układu, maksymalnie osiągając 16 rdzeni w wersji Apple M3 Max. Większa liczba rdzeni procesora sprawia, że system może wykonać w danym momencie więcej zadań, co szczególnie docenią użytkownicy profesjonalnych narzędzi do obróbki wideo czy grafiki. 

 

Fot. M3 family performance cores

Fot. M3 family performance cores

 

Procesor Apple M2 również posiada 8-rdzeniowy układ CPU, z czego połowa odpowiada za wydajność, a druga połowa za energooszczędność. W wyższych wersjach przedstawia się to następująco:

 • Apple M2 Pro: 12-rdzeniowe CPU (8 rdzeni wydajnych + 4 rdzenie energooszczędne)
 • Apple M2 Max: 12-rdzeniowe CPU (8 rdzeni wydajnych + 4 rdzenie energooszczędne)
 • Apple M3 Pro: 12-rdzeniowe CPU (8 rdzeni wydajnych + 4 rdzenie energooszczędne)
 • Apple M3 Max: maksymalnie 16-rdzeniowe CPU (12 rdzeni wydajnych + 4 rdzenie energooszczędne)

W porównaniu wydajności, Apple M3 jest o 15% szybszy od M2 w przypadku rdzeni wydajnościowych i o 30% szybszy w przypadku rdzeni energooszczędnych.

 

Fot. M3 family efficiency cores

 

GPU

Podstawowy procesor graficzny w obu generacjach czipów Apple składa się z 8 rdzeni (w M3 może mieć również 10 rdzeni), z możliwością rozbudowy w mocniejszych iteracjach:

 • Apple M2 Pro: 16 lub 19 rdzeni,
 • Apple M2 Max: 30 lub 38 rdzeni,
 • Apple M3 Pro: 14 lub 18 rdzeni,
 • Apple M3 Max: 30 lub 40 rdzeni.

Liczba rdzeni GPU ma wpływ na wydajność aplikacji korzystających z mocy kart graficznych, np. służących do skomplikowanej edycji zdjęć, efektów wideo czy grafiki 3D. Dzieje się tak ze względu na to, że dodatkowe rdzenie mogą w danym momencie wykonywać skomplikowane obliczenia, co całościowo skraca czas ich zakończenia przez układ GPU.

Jednak nie tylko liczba rdzeni ma wpływ na możliwości graficzne oferowane przez nowszy czip. GPU w Apple M3 wykorzystuje technologię Dynamic Caching, która w czasie rzeczywistym rozdziela lokalną pamięć między zasoby sprzętowe – działa w taki sposób, aby każde z zadań otrzymało dokładnie tyle pamięci, ile potrzebuje. 

Nowości w czipach Apple 3. generacji obejmują także:

 1. Sprzętowe przyspieszenie ray tracingu, pozwalające generować realistyczne obrazy z naturalnie zachowującym się światłem,
 2. Technologię mesh shadingu z przyspieszeniem sprzętowym, dzięki której możliwe jest tworzenie bardziej złożonych scen.

Jeśli chodzi o porównanie wydajności obu generacji układów graficznych, w teście OpenCL w benchmarku GeekBench, 40-rdzeniowy Apple M3 Max jest szybszy od 38-rdzeniowego Apple M2 Max o około 10%:

 

 

Poniżej wyniki Apple M2 vs M3 z tego samego benchmarku w teście Metal:

 

Silnik multimedialny

Oba czipy wykorzystują 16-rdzeniowy system Neural Engine, ale nowszy model M3 osiąga o 15% lepsze wyniki w zadaniach związanych z AI i uczeniem maszynowym. 

 

M3 family Neural Engine performanceFot. M3 family Neural Engine performance

 

Ponadto, wszystkie układy z rodziny M3 i M2 są wyposażone w silnik multimedialny wykorzystujący przyśpieszenie sprzętowe dla najpopularniejszych kodeków wideo, tj. H.264, HEVC, ProRes i ProRes RAW. Główną różnicą między dwoma generacjami jest dekoder AV1 w czipie M3, który poprawia efektywność strumieniowania wideo wysokiej jakości.

Zunifikowana pamięć

Ilość obsługiwanej pamięci operacyjnej różni się w zależności od klasy układu. Procesory Apple 2. generacji obsługują:

 • Apple M2: 8 GB, 16 GB, 24 GB,
 • Apple M2 Pro: 16 GB, 32 GB,
 • Apple M2 Max: 16 GB, 32 GB, 64 GB, 96 GB.

Czip Apple M3 w wersjach Pro i Max obsługuje większą ilość zunifikowanej pamięci RAM:

 • Apple M3: 8 GB, 16 GB, 24 GB,
 • Apple M3 Pro: 18 GB, 36 GB, 
 • Apple M3 Max: 36 GB, 48 GB, 64 GB, 96 GB, 128 GB.

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro M2

Różnice między M2 a M3!

Przy wykonywaniu zadań dotyczących CPU, GPU, pamięci RAM czy silnika neuronowego, czip Apple 3. generacji przewyższa swoich poprzedników praktycznie w każdej dziedzinie. Jednak różnice między M2 a M3 wahają się wokół 10-20%, dlatego praktyczny zysk związany z wykorzystaniem nowszego układu odczują przede wszystkim najbardziej zaawansowani użytkownicy. 

Oto główne różnice, które dotyczą procesorów Apple M2 i Apple M3:

 1. Technologia 3 nm w M3 w porównaniu do 5 nm w M2,
 2. 15% wyższa wydajność CPU w M3,
 3. Minimum 10% wyższa wydajność GPU w M3,
 4. 15% wydajniejszy system Neural Engine w M3,
 5. Obsługa większej ilości pamięci RAM w M3,
 6. Sprzętowe wsparcie ray tracingu i mesh shadingu w M3,
 7. Dekoder AV1 w M3,
 8. GPU z dynamiczna alokacją pamięci w układzie M3,
 9. Dłuższe działanie na baterii w laptopach z układem M3.

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro M3

Mac z procesorem Apple M2 czy M3?

Choć czip Apple M3 praktycznie w każdej kategorii jest wydajniejszy od swojego poprzednika, wybór między dwiema generacjami procesorów nie jest łatwy. Czip Apple M2 to wciąż bardzo wydajny układ SoC, który doskonale sprawdzi się nawet w najbardziej wymagających pracach graficznych, programistycznych czy inżynieryjnych. Który z nich wybrać: Apple M2 czy M3?

Jeśli:

 • posiadasz komputer Mac z procesorem Intel lub z  Apple M1,
 • 96 GB RAM to wystarczająca dla Ciebie ilość pamięci operacyjnej,
 • nie potrzebujesz najwyższej wydajności graficznej,

to wybierz komputer z układem Apple M2 w optymalnej dla Ciebie konfiguracji. 

Jeśli szukasz urządzenia do podstawowych zadań, laptopy Apple z linii MacBook Air lub Mac mini będą dla Ciebie najlepszym wyborem. Jeśli jednak zależy Ci na wyższej wydajności, rozważ MacBook Pro M2 14 lub 16 calowego z czipem Pro lub Max albo Mac Studio z czipem M2 Max lub M2 Ultra.

Natomiast, jeśli:

 • posiadasz Maca z procesorem Intel lub Apple M1,
 • wymagasz topowej wydajności i wysokiej energooszczędności
 • pracujesz w profesjonalnych aplikacjach do obróbki zdjęć, wideo, grafiki 3D,
 • często streamujesz wideo z kodekiem AV1,

to komputery Mac z układem Apple M3 są dla Ciebie. MacBook Pro M3 lub iMac M3 będą idealne do podstawowych zadań, natomiast w przypadku bardziej zaawansowanych prac, rozważ zakup MacBooka Pro 14 lub MacBooka Pro 16 z procesorami M3 Pro lub M3 Max. 

 

Laptopy Apple oraz komputery stacjonarne Mac najlepiej kupić w Lantre – autoryzowanym sklepie Apple. W naszej ofercie znajdziesz najnowsze modele wyposażone w czipy Apple M2 oraz Apple M3, również w konfiguracjach CTO (Configure-to-Order), a także dedykowane im akcesoria Mac – etui, torby, przejściówki, kable czy urządzenia wskazujące.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. Poznaj również usługę Lantre Plan, dzięki której odłożysz płatność na 12 miesięcy bez dodatkowych kosztów z opcją, aby po tym okresie skorzystać z 36 rat. Zapraszamy!

 

 

Źródła:

1. Oficjalna strona Apple

2. Geekbench Browser