Wybierz literę alfabetu pojęcia, które Cię interesuje:

System Neural Engine

Neural Engine - co to jest?

Neural Engine jest elementem czipów Apple Silicon, służącym do przetwarzanie algorytmów sztucznej inteligencji. Wykorzystywany zarówno w laptopach MacBook i komputerach stacjonarnych Mac, smartfonach iPhone, tabletach iPad, jak i zegarkach Apple Watch, umożliwia szybkie i efektywne wykonywanie zaawansowanych obliczeń związanych z uczeniem maszynowym.

Kluczową zaletą systemu Neural Engine jest przetwarzanie danych lokalnie, na urządzeniu, co zapewnia użytkownikom pełną prywatność i bezpieczeństwo danych - informacje nie są wysyłane do chmury ani udostępniane podmiotom trzecim

Neural Engine zadebiutował w 2017 roku w iPhone 8 i iPhone X z czipem A11 Bionic. Od tego czasu technologia była stale rozwijana - wydany w 2024 roku czip M4 posiada system Apple Neural Enigne wykonujący 38 bilionów operacji na sekundę, czyli jest aż 60 razy szybszy od pierwszego systemu Neural Engine w czipie A11 Bionic.

Jakie ma zastosowanie system Neural Engine?

Neural Engine od Apple jest wykorzystywany w wielu sytuacjach, zarówno w codziennym użytkowaniu urządzeń, jak i profesjonalnej pracy. Służy między innymi do:

Rozpoznawania twarzy

Umożliwia szybkie i precyzyjne rozpoznawanie twarzy. Jest to wykorzystywane nie tylko w funkcjach bezpieczeństwa, takich jak odblokowywanie telefonu za pomocą Face ID, ale także w tworzeniu Animoji i Memoji oraz w rozpoznawaniu obiektów na obrazach.

Analizy mowy

Poprawia zrozumienie i przetwarzanie języka naturalnego, co znacząco usprawnia działanie aplikacji tłumaczących i asystentów głosowych jak Siri.

Szybszej pracy w aplikacjach kreatywnych

Przyspiesza renderowanie grafiki, co jest szczególnie przydatne w aplikacjach wymagających intensywnej pracy graficznej oraz umożliwia błyskawiczne wykonywanie takich zadań jak np. izolacja obiektu z tła w wideo 4K.

Fotografii obliczeniowej

Wspomaga funkcje takie jak automatyczne kadrowanie, rozmycie tła, redukcja szumów, zwiększanie zakresu dynamiki oraz ustawianie ekspozycji i balansu bieli, wykorzystując technologie takie jak Deep Fusion czy Smart HDR.

Gamingu

Obsługuje fotorealistyczne efekty w grach 3D, zapewniając bardziej zaawansowaną grafikę i płynność działania.

Tekstu na żywo

Umożliwia optyczne rozpoznawanie znaków (OCR) w aparacie i na zdjęciach, co pozwala na łatwe kopiowanie tekstu, np. z adresów czy notatek.