Konferencja WWDC 2023 - nowości od Apple!

Nowe wersje systemów iOS, iPadOS, watchOS oraz macOS, komputery Mac Studio i Mac Pro z układami Apple M2 Ultra, mocno wyczekiwany MacBook Air w wersji 15-calowej, i zupełnie nowy produkt Gogle Apple Vision Pro. Zapraszamy do podsumowania nowości zaprezentowanych przez Apple w trakcie WWDC 2023.

Produkty Apple - przegląd nowości

W czerwcu 2023 roku, na konferencji WWDC 2023 (Apple Worldwide Developers Conference), Apple dokonało tego, co Tim Cook zapowiedział 3 lata temu. Od teraz wszystkie komputery firmy z Cupertino działają pod kontrolą układu Apple Silicon. Stało się to możliwe wraz prezentacją nowego komputera Mac Pro z układem M2 Ultra. Nie można również zapomnieć o premierze 15-calowego MacBooka Air M2 i odświeżeniu Maca Studio (poprzez wprowadzenie do specyfikacji procesorów M2 Max i M2 Ultra). Jednak, to nie premiera komputerów Mac zebrała najwięcej oklasków wśród widzów. Na sam koniec, Apple zaprezentowało zupełnie nowy produkt w swojej ofercie - Apple Vision Pro.

W czasie samej konferencji pokazano również kolejne innowacje dotyczą oprogramowania. Już w tym roku na pokład urządzeń od Apple trafią nowe systemy: iOS 17, iPadOS 17, watchOS 10 i macOS Sonoma. Poniżej prezentujemy najważniejsze nowości!

Procesor M2 Ultra

Po ubiegłorocznej premierze czipów Apple Silicon M2, M2 Pro i M2 Max, zaawansowani użytkownicy komputerów Apple wciąż czekali na premierę jeszcze mocniejszego układu, który wzorem M1 Ultra, nazywać się miał M2 Ultra. Ich potrzeby zostały zaspokojone w trakcie tegorocznego WWDC 2023 – Apple przedstawiło układ M2 Ultra, który zgodnie z oczekiwaniami, zachwyca wydajnością.

SoC Apple M2 Ultra składa się z 24-rdzeniowego procesora CPU oraz GPU, który może mieć nawet 76 rdzeni. Nowy układ jest szybszy od M1 Ultra o 20% w przypadku CPU i nawet o 30% w obliczeniach GPU. Procesor Neural Engine, który jest zdolny wykonać do 31,6 miliona operacji na sekundę, składa się z 32 rdzeni. Tym, co profesjonaliści przyjęli szczególnie entuzjastycznie, jest pojemność pamięci RAM. Czip Apple M2 Ultra jest w stanie obsłużyć do 192 GB zunifikowanej pamięci o przepustowości łącza 800 GB/s! Przypomnijmy, że M1 Ultra obsługiwał maksymalnie 128 GB RAMu.

Wydajność układu Apple M2 Ultra nie rozczarowuje. Według materiałów Apple, osoby korzystające z DaVinci Resolve odczują nawet 50-procentowe przyspieszenie przetwarzania wideo w porównaniu do Maca Studio z czipem M1 Ultra. W kwestii renderowania efektów 3D jest równie dobrze - czip Apple M2 Ultra potrafi to zrobić nawet 3-razy szybciej od M1 Ultra!

Apple MacBook Air 15 M2

Plotki, które krążyły po internecie od dłuższego czas okazały się prawdziwe – w trakcie WWDC 2023 zadebiutował 15-calowy MacBook Air z procesorem M2.
Nowy komputer przenośny Apple, poza większą matrycą Liquid Retina (15,3 cala) o rozdzielczości 2880 na 1864 px i jasności do 500 nitów, wyróżnia się również niską wagą wynoszącą zaledwie 1,5 kg. W parze z lekkością idzie konstrukcja komputera – MacBook Air, mierząc zaledwie 11,5 mm grubości, jest najsmuklejszym 15-calowym laptopem na świecie!

Nowy komputer przenośny Apple pracuje pod kontrolą czipu M2 z 8-rdzeniowym CPU i 10-rdzeniowym GPU, zasilany jest 8 GB zunifikowanej pamięci RAM (można rozbudować do 16 GB lub 24 GB) oraz dyskiem SSD o pojemności 256 GB (można rozbudować do 512 GB, 1 TB lub 2 TB).

Na obudowie komputera MacBook Air 15 M2 znajdziemy identyczny zestaw portów jak w mniejszym modelu: MagSafe 3 służący do ładowania komputera, 2 porty Thunderbold oraz gniazdo słuchawkowe 3,5 mm. Można będzie go kupić w 4 kolorach: północy, księżycowej poświaty, gwiezdnej szarości i srebrnym.

Fantastyczna wydajność układu M2 idzie w parze z długim czasem pracy na baterii - Apple MacBook Air 15 M2 potrafi pracować do 18 godzin z dala od gniazdka, czyli dokładnie tyle samo, co mniejszy MacBook Air 13 M2. Komputer, jak przystało na serię Air, chłodzony jest pasywnie. I choć szumu wentylatorów nie usłyszymy, to z pewnością dźwięk, jaki generować będzie układ 6 głośników, zachwyci każdego.

Polecane produkty z kategorii MacBook Air 15 M2 

Apple Mac Studio M2      

Wraz z premierą nowego układu Apple M2 Ultra, Apple odświeżyło komputer stacjonarny skierowany do zaawansowanych użytkowników – Mac Studio. Urządzenie, którego bryła nie uległa zmianie, dostępne jest w dwóch konfiguracjach: z czipem M2 Max i M2 Ultra.

Czip M2 Pro składa się z 12-rdzeniowego układu CPU, 16-rdzeniowego systemu Neural Engine i GPU, który może mieć nawet 38-rdzeni. W tej wersji komputer obsłuży do 96 GB zunikowanej pamięci RAM, a maksymalna pojemność dysku SSD wynosi 8 TB.

SoC M2 Ultra to konstrukcja z 24-rdzeniowym CPU, 32-rdzeniowym systemem Neural Engine i GPU do 76 rdzeni. Mac Studio M2 Ultra można wyposażyć nawet w 192 GB zunikowanej pamięci RAM i dysk SSD do 8 TB.

W przeciwieństwie do starszej wersji z czipem M1 Ultra, nowy Mac Studio 2023 jest w stanie obsłużyć maksymalnie 8 ekranów 4K, 6 ekranów 6K albo 3 ekrany 8K. W tegorocznym modelu unowocześnieniu uległy również moduły komunikacji bezprzewodowej. Bluetooth 5.0 zastąpił ten z numerem 5.3, a Wi‑Fi 6 802.11ax zastąpił nowy standard Wi‑Fi 6E 802.11ax.

Apple Mac Pro 2023

Pokazany w trakcie konferencji, Mac Pro z 2023 roku, to najpotężniejszy komputer stacjonarny od Apple. Poza przejściem na nową architekturę Apple Silicon, urządzenie oferuje dostęp do magistrali rozszerzającej PCIe – wolnych jest 6 slotów PCI Express w wersji 4.0 (jeden z nich zajmuje karta I/O Apple). Poza tym, użytkownik dostaje do dyspozycji 8 portów Thunderbolt (6 z tyłu obudowy, 2 na górze), 2 porty HDMI, podwójny port Ethernet 10 Gb/s., Bluetooth 5.3, Wi-Fi 6E. Do komputera Apple Mac Pro 2023 podłączyć można maksymalnie 6 ekranów Pro Display XDR.

Konfiguracja komputera Mac Pro 2023 to układ Apple M2 Ultra (24-rdzeniowy CPU, 32-rdzenio Neural Engine i 60- lub 76-rdzeniowe GPU), do 192 GB zunifikowanej pamięci RAM oraz SSD o pojemności maksymalnej 8 TB

Apple Mac Pro 2023 może być zamknięty w jednej z dwóch obudów: Tower, znanej z 2019 roku oraz serwerowej typu rack. W zestawie, poza komputerem, otrzymujemy również urządzenia wskazujące od Apple.

Co do wydajności Mac Pro z M2 Ultra? Jednostka jest 3-razy szybsza w transkodowaniu wideo i symulacji 3D od poprzedniego modelu z procesorem Intela. Umożliwia również importowanie 24 strumieni z kamer 4K i transkodowanie ich na format ProRes w czasie rzeczywistym, na jednym komputerze wyposażonym w sześć kart we/wy wideo5.

Polecane produkty z kategorii Mac Studio M2

Apple Vision Pro

Gogle Apple Vision Pro były urządzeniem długo wyczekiwanym przez wszystkich fanów nowych technologii. Gogle Apple Vision Pro oferują funkcjonalność rzeczywistości mieszanej. Za pomocą pokrętła, możemy regulować poziom zagłębienia się w nowoczesnym świecie między AR (ang. augmented reality) i VR (ang. virtual reality).

Po założeniu gogli, możemy sterować widzianym otoczeniem za pomocą oczu, rąk i głosu, korzystając z aplikacji takich jak Safari, iWork, FaceTime czy gier z Apple Arcade. Użytkownik może rozstawiać programy tworząc swoją przestrzeń roboczą. Gogle pozwalają również „wprowadzać” do swojego świata osoby, które znajdą się w zasięgu wzroku. Jest również tryb kinowy, który wygasza tło oraz możliwość współpracy z urządzeniami fizycznymi – MacBookiem, klawiaturą, myszą.

Wraz z prezentacją Apple Vision Pro zobaczyliśmy nowy system operacyjny VisionOS zaprojektowany od początku pod to urządzenie.

Gogle Apple Vision Pro w pierwszej kolejności trafią do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych na początku 2024 roku.

Zobacz też nasz #LantreHacks: Podsumowanie keynota z wydarzenia Apple WWDC 2023!

Oprogramowanie Apple - przegląd nowości

Apple w trakcie WWDC 2023, poza ogromem nowości sprzętowych, pokazano zmiany jakie zajdą w systemach operacyjnych działających w Apple iPhone, tabletach Apple, zegarkach Apple Watch i komputerach Mac.

macOS Sonoma - lista zmian

Nowa wersja systemu macOS nosić będzie nazwę Sonoma. Po wykonaniu aktualizacji na komputerach stacjonarnych i przenośnych, użytkownik otrzyma dostęp do wielu nowości.

Widgety
Pierwszą zmianą jaką przyniesie macOS Sonoma, będzie możliwość dodawania widgetów bezpośrednio na biurku. Co istotne, widgety będą przygaszone przez system, gdy użytkownik nie będzie z nich korzystał. Ciekawostką jest również to, że widgety nie muszą być zainstalowane bezpośrednio na Mac'u – macOS Sonoma będzie mógł korzystać z widgetów z iPhone’a.

Przeglądarka Safari
Duże zmiany otrzyma przeglądarka internetowa – Safari. Wśród najważniejszych wymienić warto:

Profile
Użytkownicy Safari skorzystają z profili, do których przypisane będą m.in. ciasteczka i historia przeglądania. Profile to pomysł Apple na rozdzielenie pracy w przeglądarce między życiem służbowym, a prywatnym.

PassKeys
Użytkownicy Safari będą mogli bezpiecznie udostępniać między sobą, dodawać i edytować swoje hasła i klucze dostępu.

Web Apps
Funkcja znana z iOS wreszcie trafi do desktopowej przeglądarki Safari. MacOS Sonoma pozwoli dodawać strony internetowe jako aplikacje, co z pewnością uprości korzystanie z komputera i pozwoli zaoszczędzić wiele czasu programistom tworzącym osobne aplikacje webowe.

Tryb Presenter Overlay 
Wraz z systemem macOS Sonoma użytkownicy otrzymają możliwość, jaką daje tryb Presenter Overlay, który oddziela prezentera od tła. W ten sposób możliwe będzie realistyczne nakładanie treści na tło, które może przypominać tablicę.

iOS 17 - lista zmian

W trakcie konferencji WWDC 2023 Apple pokazało również zmiany, jakie przyniesie nowa wersja systemu operacyjnego iOS 17. Wśród nich warto zwrócić uwagę na:

NameDrop
Funkcja pozwalająca wymieniać się numerami telefonów przez zbliżenie iPhone’ów lub iPhone’a i zegarka Apple Watch.

SharePlay
Opcja SharePlay pozwoli na wspólne słuchanie muzyki czy oglądanie filmu, gdy iPhone’y znajdują się w bliskiej odległości.

Aplikacja Journal
Dziennik to nowa aplikacja, która trafi na telefony iPhone. Jej zadaniem będzie wspieranie użytkowników w znajdowaniu czasu na refleksję przez prowadzenie osobistego dziennika. Ponadto, właściciele telefonów Apple otrzymają spersonalizowane sugestie na podstawie aktywności.

StandBy
Dzięki funkcji Stanu gotowości, nieużywany ekran iPhone’a będzie mógł zmienić się w inteligentny wyświetlacz prezentujący informacje z różnych źródeł, zegar, zdjęcia czy widżety.

LiveStickers
Aktualizacja iOS 17 pozwoli użytkownikowi na wyodrębnienie ze swoich zdjęć obiektów, z których stworzy naklejki. Co istotne, LiveStickers dostępne będą w całym systemie iOS, również w aplikacjach firm trzecich.

Polecane produkty z kategorii iPhone

iPadOS 17 - lista zmian

Wiele zmian trafi również do systemu iPadOS. Poniżej najważniejsze nowości, które otrzymają właściciele tabletów Apple iPad wraz z premierą 17. wersji oprogramowania:

Wigets
Na ekran iPada trafią interaktywne widżety, które znamy z systemu iOS - będzie można je otwierać i edytować bez konieczności włączania aplikacji.

LiveActivites
Od 17. wersji iPadOS użytkownicy będą mogli korzystać z interaktywnych aktywności działających w trybie live, które pokażą np. postęp z aplikacji do dostarczania jedzenia, plany podróży, wynik meczu sportowego czy włączony minutnik.

Health
Wraz z iPadOS 17 użytkownicy tabletów Apple otrzymają aplikację Zdrowie, by na bieżąco przeglądać dane dotyczące zdrowia ze wszystkich urządzeń i aplikacji.

PDF’s
Użytkownicy iPadów otrzymają możliwość skorzystania z nowej funkcji w zakresie tworzenia i edycji plików PDF. Dzięki wykorzystaniu uczenia maszynowego do rozpoznawania pól w plikach PDF, będą mogli błyskawicznie uzupełnić plik PDF o niezbędne elementy.

watchOS 10 - lista zmian

Podobnie jak iPady i iPhony, nowy system operacyjny trafi również na zegarki Apple Watch. Wśród najważniejszych zmian znajdziemy:

Kompas
Aplikacja wyświetli ostatnie miejsce, w którym dostępny był zasięg operatora oraz ostatnie miejsce z zasięgiem dowolnej sieci, skąd możliwe będzie wykonanie połączenia alarmowego.

Nowe aplikacje Fitness
Poza nowym interfejsem aplikacji Aktywność, wiele zmian czeka miłośników aktywnego spędzania czasu. Wielbiciele jazdy na rowerze zyskają nowe wskaźniki i widoki treningów, czujniki prędkości oraz kadencji. Osoby preferujące spacer, będą mogły w nowy sposób ustawiać punkty kontrolne na trasie. Ponadto, watchOS 10 ma wspierać dbanie o zdrowie psychiczne, pokaże czas spędzany przy świetle dziennym, a aplikacja Leki przypomni o pominiętych medykamentach.

Polecane produkty z kategorii Apple Watch Ultra

AirPods - Adaptive Audio

Apple w tracie eventu WWDC 2023, przekazało również informację o aktualizacji oprogramowania dla słuchawek AirPods. Najwięcej nowych funkcji otrzymają użytkownicy AirPods Pro 2:

  • Adaptive Audio,
  • Personalized Volume,
  • Conversation Awareness.

Na szczególną uwagę zasługuje funkcja Adaptive Audio. Dostarcza ona nowy tryb słuchania, który współpracuje z trybem przezroczystości i ANC w oparciu o warunki otoczenia. Funkcja ta płynnie dostosuje kontrolę hałasu, gdy słuchacz poruszać się będzie w różnym otoczeniu, np. przechodząc z głośnej ulicy do cichego biura.

Polecane produkty z kategorii AirPods

WWDC 2023 - zapowiedź kolejnych premier

W trakcie WWDC 2023 miłośnicy firmy Apple poznali mnóstwo nowości sprzętowych, które niebawem trafią do sprzedaży. Aktualizacje oprogramowania, o których wspomnieliśmy wyżej, jako pierwsze otrzymają urządzenia, które firma z Cupertino pokaże już jesienią. Wówczas zobaczymy nowy telefon iPhone 15 i najprawdopodobniej nowe iPady i zegarki Apple Watch.

Już teraz zachęcamy do odwiedzenia Lantre - autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz nowe: 15-calowe MacBooki Air M2, komputery stacjonarne Mac Studio M2, jak i telefony iPhone, tablety iPad, zegarki Apple Watch. W ofercie posiadamy również niezbędne akcesoria do tych urządzeń.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Dla przedstawicieli sektora B2B mamy również możliwość odroczenia płatności za zakupiony sprzęt. Zapraszamy!

 

Żródła

1. Oficjalna stona Apple