MacBook Air M2 vs MacBook Pro 13 M2 - który MacBook wybrać?

W 2022 r. firma Apple zaprezentowała zupełnie nowy czip Apple M2, a wraz z nim zaprojektowany od podstaw MacBook Air M2 oraz odświeżony MacBook Pro 13 M2. Rok później do oferty Apple trafił nowy model MacBook Air 15 M2! Który z laptopów Apple jest lepszym wyborem i dla kogo? Przed Tobą porównanie!

MacBook Air M2 i Pro 13 M2 - nowe propozycje od Apple

Dokładnie po dwóch latach od premiery układu M1 - pierwszego procesora Apple własnego projektu - firma zaprezentowała jego drugą generację. Oficjalna premiera układu M2 odbyła się podczas konferencji WWDC 2022. Nowy czip Apple M2 jest szybszy od poprzednika (Apple M1), ale jednocześnie znajduje się niżej w hierarchii niż układy M1 Pro, M1 Max i M1 Ultra.

Zapraszamy do lektury: Apple M2 pod lupą Lantre - czym cechuje się nowy czip Apple?

Równocześnie z premierą procesora M2 ukazały się dwa MacBooki: zupełnie nowy MacBook Air i odświeżony MacBook Pro z serii 13 - oba wyposażone w nowy procesor. W 2023 roku doczekaliśmy się również nowej wersji: MacBook Air 15 M2! Jaką wydajność oferuje każdy z modeli i czym różnią się laptopy Apple? Który MacBook z czipem M2 będzie lepszy właśnie dla Ciebie? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w naszym dzisiejszym artykule!

Pomocne mogą okazać się też informacje zawarte w artykule: MacBook Air czy Pro? Jaki MacBook będzie najlepszy? który opisuje różnice i podobieństwa serii Air i Pro.

MacBook Air M2 vs MacBook Pro 13 M2 - porównanie parametrów

Procesor

Zarówno MacBooki Air 2022/2023, jak i MacBook Pro 2022 posiadają procesor Apple M2, natomiast MacBook Air możesz kupić w dwóch wariantach: podstawowym (z mniejszą ilością rdzeni) lub rozszerzonej (z większą ilością rdzeni) oraz z 13 lub 15-calowym ekranem. W przypadku zakupu wersji rozszerzonej otrzymasz dokładnie taki sam układ, jaki posiada MacBook Pro 13 M2.

Najbardziej podstawowy MacBook Air M2 posiada 8-rdzeniowy procesor główny (CPU), 8-rdzeniowy procesor graficzny (GPU), 16-rdzeniowy system Neural Engine (do uczenia maszynowego), pamięć o przepustowości 100 GB/s oraz silnik multimedialny do kodowania i dekodowania wideo - również w formacie ProRes.

Polecane produkty z kategorii MacBook Air 13 M2

Z kolei laptopy: rozszerzony MacBook M2 Air i MacBook Pro 13 M2, posiadają procesor różniący się od wyżej wspomnianego ilością rdzeni układu graficznego (10-rdzeniowe GPU). Lepszy układ graficzny jest zarezerwowany dla bardziej wymagających użytkowników, którzy oczekują szybszego działania komputera podczas obsługi profesjonalnych programów (szczególnie do projektowania szeroko pojętej grafiki).

Z punktu widzenia użytkownika, różnica pomiędzy procesorem Apple M1 oraz Apple M2 polega na szybszej prędkości działania tego drugiego. Zgodnie z obliczeniami producenta, laptop z czipem M2 jest do 1,4x szybszy niż model czipem M1. Dodatkową zaletą procesora M2 jest możliwość wyboru pamięci RAM w trzech wariantach: 8, 16 lub 24 GB. Ilość pamięci RAM ma bezpośrednie przełożenie na płynność systemu macOS podczas wykonywania wielu zadań jednocześnie.

Wyświetlacz

13-calowe MacBooki Pro i Air posiadają identyczne wyświetlacze pod względem technologii wykonania matrycy (matryca IPS z podświetleniem LED i jasnością maksymalną na poziomie 500 nitów). Znaczna różnica dotyczy wielkości obu ekranów i ilości możliwych do wyświetlenia kolorów. Pod tym względem wygrywa większy 15-calowy MacBook Air M2 z ekranem Liquid Retina o przekątnej 15,3 cala i możliwością wyświetlania miliarda kolorów. Z kolei MacBook Pro M2 posiada dokładnie taki sam wyświetlacz, co jego poprzednik z 2020 roku (MacBook Pro M1), czyli ekran Retina o przekątnej 13,3 cala z możliwością wyświetlania milionów kolorów.

Odmieniony wygląd ekranu MacBooka Air M2 jest szczególnie zauważalny w porównaniu ze starszym laptopem MacBook Air M1. Ulepszony Air M2 posiada znacznie cieńsze ramki, minimalnie większy wyświetlacz i charakterystyczny notch (czarne pole w górnej części ekranu z ukrytą kamerą i czujnikami).

Dowiedz się więcej: MacBook Air M2 Vs MacBook Air M1. Czy nowe znaczy lepsze dla każdego?

Wygląd i masa

Pod względem masy i wymiarów oba 13-calowe laptopy Apple są do siebie bardzo podobne. Laptop Apple MacBook Pro 13 M2 jest tylko nieznacznie cięższy (1,4 kg) od modelu MacBook Air 13 M2 (1,24 kg), co wynika z zastosowania większej baterii. Największą masę posiada MacBook Air 15 M2 (1,51 kg), która wynika z zastosowania większej matrycy i baterii. Niewielkie wymiary i lekkość konstrukcji każdego z laptopów mają pozytywne przełożenie na wygodę z ich korzystania przy konieczności częstego zmieniania miejsca pracy lub w podróży.

Polecane produkty z kategorii MacBook Air 15 M2

Kolejne różnice dotyczą kolorów obudowy. 13" i 15" MacBook Air z czipem M2 jest dostępny w czterech wersjach kolorystycznych (północ, księżycowa poświata, gwiezdna szarość, srebrny), natomiast MacBook Pro 13 M2 - w dwóch klasycznych kolorach (gwiezdna szarość, srebrny).

Dostępne porty i funkcje dodatkowe

Podobnie jak laptopy MacBook M1, tak też laptopy MacBook M2 oferują po dwa porty Thunderbolt / USB 4 obsługujące ładowanie (za pomocą ładowarki USB-C), funkcję DisplayPort (do podłączenia zewnętrznych monitorów) oraz starsze standardy USB-C (w tym Thunderbolt 3 i USB 3.1 drugiej generacji) do podłączenia innych urządzeń.

Nowością w modelu Air M2 jest magnetyczne złącze MagSafe 3 do ładowania urządzenia za pomocą magnetycznej wtyczki, która eliminuje ryzyko zrzucenia komputera z biurka w momencie przypadkowego pociągnięcia za przewód. Standardem w laptopach (Air i Pro) jest gniazdo słuchawkowe 3,5 mm.

Cechą wspólną dla obu laptopów jest czytnik linii papilarnych Touch ID do uwierzytelniania płatności w internecie. Z kolei dotykowy pasek Touch Bar (zastępujący klawisze funkcyjne) jest zarezerwowany wyłącznie dla MacBooka Pro.

Zobacz także: Touch Bar w MacBooku Pro - co to jest i jakie ma funkcje?

Kamera i dźwięk

Pojedynek MacBook Pro M2 vs Air M2 pod względem jakości wbudowanej kamery wygrywa podstawowy MacBook Air. Model Air M2 został wyposażony w kamerę FaceTime HD 1080p, która umożliwia nagrywanie w jakości Full HD. Dla porównania MacBook Pro 13 2022 posiada kamerę FaceTime HD 720p, czyli o standardowej rozdzielczości HD.

Co ciekawe, Apple MacBook Air M2 wygrywa z modelem Pro również pod względem ilości wbudowanych głośników. Model Air 13 M2 posiada system czterech głośników, z kolei jego większy odpowiednim posiada system sześciu głośników. Oba modele Air obsługują funkcje: dźwięku stereo, technologię Dolby Atmos i dynamiczne śledzenie ruchów głowy przy korzystaniu ze słuchawek AirPods. Dla porównania MacBook Pro 13 posiada standardowe głośniki stereo, choć również wyposażone w wymienione wyżej funkcje.

Bateria i zasilanie

Biorąc pod uwagę czas pracy na baterii, zwycięzcą pojedynku jest MacBook Pro. Zgodnie z deklaracjami Apple, MacBook Pro M2 pozwala na 17 godzin bezprzewodowego przeglądania internetu i do 20 godzin oglądania filmów w aplikacji Apple TV. W przypadku modeli Air M2, czas ten wynosi odpowiednio 15 i 18 godzin. Zaletą obu urządzeń jest szybkie ładowanie baterii (zasilaczem o mocy nawet 70 W).

MacBook Air M2 czy MacBook Pro 13 M2 - który wybrać?

Dla zdecydowanej większości użytkowników odpowiednim wyborem będzie MacBook Air M2. Nowy model Air posiada wszystkie najważniejsze funkcje, których może oczekiwać nawet bardziej wymagający użytkownik laptopa: mocny procesor, bardzo dobry wyświetlacz, wystarczający większości czas pracy na baterii, kamerę Full HD czy świetne głośniki. Co więcej, przy tak wielu zaletach MacBook Air M2 w swojej bazowej wersji jest urządzeniem tańszym niż model Pro.

Przewaga MacBooka Pro nad modelem Air dotyczy kilku istotnych obszarów, m.in. dłuższego czasu pracy na baterii czy obecności ułatwiającego pracę paska Touch Bar nad klawiaturą. Ponadto MacBook Pro oferuje w standardzie lepszy układ graficzny - w porównaniu z bazową wersją MacBooka Air M2. Z tego względu model Pro może być bardziej atrakcyjny dla osób, które wykorzystują laptopa jako narzędzie pracy.

Którego MacBooka wybrać?

MacBook Air 2022/2023 czy MacBook Pro 2022? Wybór konkretnego modelu laptopa musisz dostosować do swoich potrzeb i rodzaju zadań, które najczęściej wykonujesz na komputerze.

Jeśli cenisz sobie:

  • długi czas pracy na baterii
  • zależy Ci na bardziej wydajnym układzie graficznym,

lepszym wyborem będzie dla Ciebie MacBook Pro M2.

W przeciwnym razie wybierz MacBooka Air M2, który:

  • ma większy ekran,
  • lepszą kamerę,
  • możliwość szybkiego ładowania,
  • nowy design.

Zwróć uwagę, że model MacBook Pro 13 M2 może być dla Ciebie interesujący zwłaszcza w przypadku, kiedy posiadasz laptopa Apple działającego w oparciu o inny czip, niż autorski procesor z linii M (model sprzed 2020 roku). Różnica w komforcie Twojej pracy będzie kolosalna!

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty marki Apple: różne konfiguracje laptopów MacBook, akcesoria Mac, a nawet pokrowce, torby i plecaki.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!