MacBook - klawiatura w układzie PL czy USA? Radzimy, którą wybrać

Klawiatury w laptopach mogą się różnić zastosowanym układem klawiszy. Wszystko zależy od tego, na jaki rynek został przewidziany konkretny model MacBooka. Różnice między poszczególnymi układami klawiatur mogą być mniejsze lub większe. Jaką klawiaturę wybrać? Tłumaczymy w poniżym artykule.

Kupujesz sprzęt Apple? Klawiatura z odpowiednim układem to podstawa

Kiedy polski użytkownik kupuje nowego laptopa w sklepie, nie zastanawia się nad tym, w jaką klawiaturę będzie wyposażony. To oczywiste, że laptopy trafiające do Polski muszą być w pełni przystosowane do swobodnego pisania w naszym języku.

Inaczej wygląda sytuacja, kiedy polskie sklepy sprzedają komputery przeznaczone docelowo na inny rynek, lub gdy rozważasz zakup sprzętu używanego. Wówczas musisz się upewnić, jaką klawiaturę posiada laptop, którego sobie upatrzyłeś. W dalszej części artykułu omówimy dwa najpopularniejsze typy klawiatur w Macbookach, które nadają się dla polskiego użytkownika.

Układ klawiatury – co to jest?

Układ klawiatury to nic innego jak rozmieszczenie klawiszy na obszarze roboczym, a także rodzaj dostępnych przycisków. W zależności od regionu przeznaczenia danej klawiatury (lub całego laptopa), w różnych krajach można spotkać różne układy klawiatur. Dotyczy to zarówno przycisków podstawowych (np. liter i cyfr), jak i przycisków generujących określone znaki specjalne.

Polecamy również: Touch Bar w MacBooku Pro - co to jest i jakie ma funkcje?

Klawiatura zagraniczna QWERTY

Podstawowym rodzajem klawiatury jest klawiatura QWERTY, stosowana w większości państw na całym świecie. Jej nazwa pochodzi od pierwszych sześciu liter zlokalizowanych tuż obok tabulatora (pod klawiszami numerycznymi). Rozmieszczenie klawiszy na klawiaturze QWERTY nie jest przypadkowe. Zaprojektowano ją w taki sposób, aby pisanie odbywało się w sposób ergonomiczny i komfortowy.

MacBook Air - według pojemności dysku

Typy klawiatur popularnych na świecie

Różne odmiany klawiatur QWERTY (przeznaczonych dla konkretnych krajów) mogą różnić się między sobą rozmieszczeniem klawiszy oraz istnieniem dodatkowych znaków (charakterystycznych dla danego języka). Z tego względu wyróżnia się m.in. klawiaturę brytyjską, niemiecką, francuską czy skandynawską.

Klawiatura niemiecka a polska

Dla przykładu omówimy różnice pomiędzy klawiaturą niemiecką a polską. W tym przypadku różnica jest bardzo wyraźna, ponieważ klawiatura niemiecka działa na bazie układu QWERTZ, gdzie litera „Z” jest zamieniona miejscami z literą „Y”. Dodatkowo klawiatury niemieckie posiadają przyciski generujące znaki umlaut, charakterystyczne dla języków germańskich.

Klawiatura Apple polska i angielska (USA) – różnice

Laptopy MacBook oferują różne rodzaje klawiatur – w zależności od rynku, na jakie zostały przewidziane. Dotyczy to zarówno laptopów MacBook Air, jak i MacBook Pro. W Polsce można spotkać najczęściej dwa typy klawiatury: międzynarodową (zwaną inaczej EU, US lub US-International) oraz angielską (w nomenklaturze Apple traktowaną jako USA). W praktyce układ klawiatury amerykański to tak naprawdę układ międzynarodowy – stosowany również w Polsce.

Układ klawiatury Apple w wersji angielskiej (USA) różni się od polskiej (US-International) kilkoma drobnymi szczegółami.

  • w linii klawiszy numerycznych tuż nad cyfrą „2” znajduje się znak cudzysłowu (") zamiast małpy (@),
  • natomiast nad cyfrą „3” znajduje się symbol brytyjskiego funta (£) zamiast krzyżyka (#).
  • w porównaniu do klawiatury polskiej są one przeniesione tuż obok Entera (po jego lewej stronie).
  • trzecia i ostatnia zauważalna różnica polega na innym umiejscowieniu klawisza backslash (). W przypadku klawiatury angielskiej znajduje się on po prawej stronie od lewego klawisza Shift. Z kolei w klawiaturze polskiej (międzynarodowej), backslash jest umiejscowiony nad klawiszem Enter.

Laptop MacBook. Układ klawiatury: polski (Pro) – jak ustawić?

Podczas pierwszej konfiguracji systemu macOS będziesz mógł wybrać wersję językową, którą będzie obsługiwać Twoja klawiatura. MacBook oraz inne sprzęty Apple umożliwiają wybór języka w tzw. wersji Pro (przeznaczonej dla programistów). W rzeczywistości jest to klasyczna klawiatura, z której korzystamy na co dzień, obsługująca wszystkie polskie znaki.

Ich wprowadzanie odbywa się za pomocą standardowej formuły Option + [litera do utworzenia polskiego znaku diakrytycznego].

Klawiatura Mac przy ustawieniu w wersji Pro jest odpowiednia dla wszystkich polskich użytkowników komputerów MacBook. Zmiana klawiatury na dowolny inny język jest możliwa w każdym momencie z poziomu preferencji systemowych.

Zobacz także: Skróty klawiszowe MacBooka - 15 najważniejszych kombinacji, które musisz znać!

Przydatne informacje

Warto wiedzieć, że najnowsze MacBooki nie oferują już klawiatury motylkowej, która często ulegała awariom. Zastąpiła ją klawiatura nożycowa. Dzięki równomiernemu naciskowi na tzw. kopułki, klawiatura nożycowa MacBook’a jest znacznie trwalsza.

Czasem może się zdarzyć, że klawiatura nie reaguje na naciskanie klawiszy. Przeprowadź wtedy reset klawiatury Apple, próbując ją odłączyć i podłączyć ponownie. Jeśli taki sam problem napotkasz w laptopie MacBook, spróbuj podłączyć go do zasilania.

Układ klawiatury – jaki wybrać? Opinia eksperta Lantre

Z punktu widzenia polskiego klienta różnice pomiędzy klawiaturą polską (układ klawiatury US) a angielską są kosmetyczne. Jeśli kupujesz nowego MacBooka z polskiej dystrybucji, wówczas możesz mieć pewność, że wbudowana klawiatura (keyboard) będzie w układzie międzynarodowym. Tak samo wygląda sytuacja, kiedy kupujesz klawiaturę Apple Magic Keyboard jako samodzielny produkt lub w zestawie z komputerem iMac.

Zakup MacBooka z innej dystrybucji niż polska może się wiązać z obecnością klawiatury brytyjskiej. Jeśli jednak trafisz na ofertę, w której MacBook z brytyjską klawiaturą będzie kusił swoją ceną – nie zastanawiaj się i korzystaj z okazji. Prawdopodobnie nawet nie odczujesz różnicy pomiędzy jednym a drugim układem, tym bardziej że opcje systemowe pozwalają na ustawienie w pełni polskiej klawiatury pomimo innych symboli małpy czy krzyżyka umieszczonych na poszczególnych klawiszach.

MacBook Pro - ilości pamięci RAM

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku innych rodzajów klawiatur. Przykładowo, układ klawiatury rosyjskiej zawiera rosyjskie znaki. Przez to zupełnie nie nadaje się do używania jej w Polsce, nawet z ustawionym polskim językiem w systemie.

Zwiększ produktywność dzięki skrótom! Zwiększ produktywność dzięki skrótom!

Kupujesz laptop Mac? Klawiatura spełni Twoje oczekiwania

Wiesz już jaki układ klawiatury wybrać oraz czym się różnią poszczególne typy klawiatur. Pamiętaj, że klawiatura międzynarodowa i angielska różnią się tylko nieznacznie, dlatego ostatecznie nie ma większego znaczenia, z jakiej klawiatury Apple Keyboard przyjdzie Ci korzystać. Charakterystyka wymienionych urządzeń dotyczy zarówno klawiatury wbudowanej w MacBookach, jak i klawiatury Magic Keyboard dołączanej np. do iMaca.

Zachęcamy do obejrzenia oferty sklepu internetowego Lantre, w której znajdziesz topowe urządzenia Apple oraz przydatne akcesoria i peryferia, takie jak klawiatura Mac Keyboard (Apple Magic Keyboard).