MacBook Air M2 Vs MacBook Air M1. Czy nowe znaczy lepsze dla każdego?

Już w czerwcu 2023 roku do sprzedaży trafią nowe laptopy MacBook Air 15 cali z procesorem Apple M2. Jaką przewagę mają laptopy z układem M2 względem swoich poprzedników? Który model wybrać? Oto pojedynek MacBook Air M2 vs MacBook Air M1.

MacBook Air - modele dostępne w sprzedaży

W czerwcu 2022 r. odbyła się konferencja WWDC, podczas której firma Apple zaprezentowała całkiem nową wersję podstawowego laptopa - MacBooka Air (2022). Głównym wyróżnikiem nowego MacBook'a Air, obok zmienionego designu (nawiązującym do nowych MacBooków Pro 14 i 16) jest procesor Apple M2. Jednocześnie w sprzedaży nadal pozostał MacBook Air 2020, wyposażony w procesor Apple M1. W 2023 roku na konferencji pod tą samą nazwą, Apple zaprezentował nowy model: Apple MacBook Air 15 M2.

Oba modele MacBook Air M2 są szybsze od swojego poprzednika z procesorem M1, ale czy warto do nich dopłacać? Czy poszczególne modele różnią się między sobą czymś jeszcze? Od czego uzależnić wybór konkretnego modelu? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule!

MacBook Air M2 vs MacBook Air M1 - porównanie parametrów

Wygląd i wymiary

MacBook Air 13 M2 jest urządzeniem cieńszym i lżejszym od swojego poprzednika. Jego waga wynosi zaledwie 1,24 kg, a grubość - 1,13 cm (vs. 1,29 kg oraz 1,61 cm w modelu Air M1). W przypadku MacBook Air 15 M2 (za sprawą większej matrycy), parametry wygladają nieco inaczej. Waga to 1,51 kg, a grubość 23,76 cm. Takie parametry wymiarów i wagi powodują, że 15-calowy model jest najgrubszy i najcieższy od 13-calowego modelu jak i również od modelu z 2020 roku.

Nowy laptop Air M2 jest dostępny w czterech wersjach kolorystycznych (północ, gwiezdna szarość, srebrny, księżycowa poświata). W przypadku laptopów M1 są to trzy kolory (gwiezdna szarość, srebrny, złoty).

Procesor M2

Główna i najważniejsza różnica pomiędzy  laptopami dotyczy rodzaju procesora. Nowy MacBook Air z 2022 i z 2023 roku został wyposażony w czip Apple M2, który jest następcą układu M1 z 2020 roku. Czip Apple M1 był pierwszym procesorem komputerowym zaprojektowanym przez Apple. Układ wykonano w architekturze ARM, która umożliwia połączenie dwóch ważnych parametrów: wysokiej wydajności i równie wysokiej energooszczędności (wyjątkowo ważnej w przypadku laptopów). Zgodnie z deklaracjami Apple, MacBook Air M2 może być nawet 1,4x szybszy niż model z czipem M1.

Jeżeli chodzi o ilość rdzeni procesora, to każdy MacBook Air jest dostępny w dwóch wariantach. Starszy MacBook Air (2020) może posiadać czip M1 z 8-rdzeniowym procesorem głównym (CPU) i 7-rdzeniowym procesorem graficznym (GPU) lub z 8-rdzeniowym CPU i 8-rdzeniowym GPU. Oba warianty oferują dodatkowo 16-rdzeniowy system Neural Engine (do uczenia maszynowego).

W przypadku 13 i 15 calowego MacBooka, układ M2 z 8-rdzeniowym CPU i 8-rdzeniowym GPU stanowi wersję podstawową. Rozszerzona wersja oferuje 8-rdzeniowe CPU i 10-rdzeniowe GPU. Wybór konkretnego wariantu musisz uzależnić od rodzaju czynności wykonywanych na komputerze. W przypadku bardziej wymagającej pracy graficznej rozważ zakup laptopa z procesorem graficznym (GPU) o większej ilości rdzeni.

Dodatkowo każdy procesor jest dostępny w konkretnych wariantach pamięci RAM. MacBook Air M1 jest dostępny w dwóch wariantach: 8 GB lub 16 GB. Z kolei MacBook M2 Air oferuje dodatkowo wersję 24 GB. Ponadto układ M2 posiada dedykowany silnik multimedialny do obsługi kodeków wideo (m.in. HEVC i ProRes), który do tej pory był zarezerwowany tylko dla czipów M1 Pro i M1 Max.

Wyświetlacz

Druga istotna różnica dotyczy parametrów ekranu. Laptopy są uznawane generalnie za modele 13-calowe i 15-calowe, ale rzeczywista przekątna ekranu wynosi 13,3" cala w przypadku modelu M1, 13,6" cala w przypadku modelu M2 i 15,3" cala. Ekran MacBooka Air 13 M2 jest zatem minimalnie większy od poprzednika. Z kolei w przypadku MacBooka Air 15 M2 jest to różnica na poziomie 2 cali. Cieńsze są także ramki wokół ekranu. Kamera w nowym MacBooku została umieszczona w notchu (niewielkim czarnym polu w górnej części ekranu, tak samo jak w przypadku MacBooka Pro 16 czy 14 z 2021 roku).

Rozdzielczość obu wyświetlaczy jest porównywalna, natomiast ekran MacBook Air Retina M2 (Liquid Retina) umożliwia wyświetlanie miliarda kolorów, a jasność matrycy wynosi 500 nitów. Z kolei MacBook Air Retina M1 (zwykła Retina) umożliwia wyświetlanie milionów kolorów, a maksymalna jasność matrycy wynosi 400 nitów. Oba ekrany obsługują technologię True Tone - sztandarową funkcję marki Apple, która dostosowuje barwę treści wyświetlanych na ekranie do warunków otoczenia.

Polecamy artykuł: Wyświetlacz Retina - co musisz wiedzieć o ekranie od Apple?

Kamera, dźwięk, porty

Różnice w obu MacBookach dotyczą także wbudowanej kamery i głośników. Starszy MacBook Air 13 M1 posiada kamerę FaceTime HD o standardowej rozdzielczości 720p (zwykły standard HD). W nowym MacBooku Air M2 kamera została ulepszona i jest to kamera FaceTime HD 1080p (popularny standard Full HD).

Ponadto MacBook Air M2 został wyposażony w system czterech głośników z funkcją dźwięku przestrzennego oraz dynamicznym śledzeniem ruchu głowy przy korzystaniu z najnowszych słuchawek AirPods. Zainstalowane gniazdo słuchawkowe 3,5 mm umożliwia podłączenie słuchawek o wysokiej impedancji (słuchawki o na kabel i o wyższej impedancji mogą oferować lepszą jakość dźwięku niż słuchawki bluetooth, choć są mniej wygodne).

Polecane produkty z kategorii: MacBook Air 13 M2

Oba laptopy oferują dwa porty Thunderbolt 4 (USB-C). Porty Thunderbolt 4 mogą pełnić rolę portów do szybkiego ładowania innych urządzeń (np. iPhone'a), portu do ładowania samego laptopa, a także portu DisplayPort (służącego np. do podłączenia zewnętrznego monitora). W przypadku chęci podłączenia większej ilości urządzeń peryferyjnych, lub urządzeń o innych złączach, musisz skorzystać z odpowiednich hubów lub przejściówek. Standard Thunderbolt 4 jest wstecznie zgodny ze standardem Thunderbolt 3 i zwykłym złączem USB-C.

Stałym elementem każdego laptopa (niezależnie od wybranego wariantu sprzętowego) jest podświetlana klawiatura Magic Keyboard z wbudowanym czytnikiem linii papilarnych Touch ID. Na pokładzie obu laptopów znajdziesz intuicyjny system operacyjny macOS.

Zobacz także: Akcesoria do MacBooka - 8 niezbędnych dodatków, które musisz znać!

Bateria i zasilanie

Nowe MacBooki M2 obsługują szybkie ładowanie o maksymalnej mocy 70 W. Dla MacBooka M1 maksymalna moc ładowania wynosiła 30 W. Od wybranego wariantu laptopa M2 zależy moc dołączonego w komplecie zasilacza (zasilacz 30 W / zasilacz 35 W / zasilacz 67 W). Zgodnie z deklaracjami Apple, MacBook Air M1 oraz M2 umożliwiają pracę na baterii o jednakowym czasie (15 godzin bezprzewodowego przeglądania internetu / 18 godzin odtwarzania filmów w apce Apple TV), jednak przy znacznie lepszej wydajności w nowym modelu. Warto zaznaczyć, że wersja 15-calowe posiada największą pojemność baterii - 66,5 Wh.

Dodatkowo MacBooki Air M2 z 2022 i 2023 roku posiadają magnetyczne złącze zasilające MagSafe 3. Umożliwia ono łatwe odłączenie laptopa na wypadek przypadkowego pociągnięcia za kabel.

Polecane produkty z kategorii: MacBook Air 15 M2

MacBook Air M2 czy MacBook Air M1 - który wybrać?

Wybór konkretnego modelu MacBooka musisz uzależnić od swoich potrzeb. Jeśli szukasz laptopa do najbardziej podstawowych zadań (przeglądanie internetu, oglądanie filmów, korzystanie z pakietu biurowego) lub chcesz dopiero rozpocząć swoją przygodę z ekosystemem Apple, wówczas w zupełności wystarczy Ci MacBook Air M1 (2020). Starszy MacBook Air M1 będzie także wystarczająco wydajny do podstawowej obróbki zdjęć czy montażu filmów. Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby - przykładowo - renderowanie filmów zabierało Ci mniej czasu i chcesz korzystać z większego obszaru roboczego, to wówczas zastanów się nad zakupem nowego MacBooka Air z czipem M2.

Jako sklep Lantre oferujemy dwa rodzaje usług, które służą zachowaniu sprzętu w dobrym stanie przez długi czas. Jest to ubezpieczenie Lantre Care oraz usługa serwisowa Service Pack. Ubezpieczenie Lantre Care możesz wykupić na wypadek dwóch sytuacji: przypadkowego uszkodzenia całego urządzenia (upadek z wysokości / zalanie / inne niespodziewane sytuacje) lub dodatkowo na wypadek kradzieży powiązanej z włamaniem / rabunkiem. Ubezpieczenie możesz wykupić na okres jednego roku, dwóch lub trzech lat.

Polecane produkty z kategorii: MacBook Air M1

Z kolei usługa serwisowa Service Pack jest rozszerzeniem standardowej gwarancji producenta. Jeśli Twój laptop ulegnie awarii, otrzymasz te same przywileje, co w czasie obowiązywania standardowego okresu gwarancyjnego. Dodatkowo na czas naprawy otrzymasz urządzenie zastępcze. Service Pack możesz wykupić na okres jednego roku, dwóch lub trzech lat. Obecnie są dostępne nowe warianty gwarantujące Ci spokój nawet przez cztery lata po skończonej gwarancji standardowej (pakiet Platinum Pro 4Y).

MacBook Air M2 i MacBook Air M1 - podobieństwa

 • Wyświetlacz z szeroką gamą kolorem P3 i technologią True Tone
 • 8-rdzeniowy CPU
 • 16-rdzeniowy system Neural Engine
 • 8 GB lub 16 GB ujednoliconej pamięci RAM
 • Maks. do 2 TB pamięci masowej
 • Do 18 godzin pracy na baterii podczas odtwarzania wideo
 • Touch ID
 • Podświetlana klawiatura Magic Keyboard
 • Gładzik Force Touch
 • Gniazdo słuchawkowe 3,5 mm
 • Dwa porty Thunderbolt 4 / USB 4
 • Wi‑Fi 6 802.11ax i Bluetooth 5.0
 • Dostępny w kolorze: Gwiezdna szarość, Srebrny

MacBook Air M2 i MacBook Air M1 - różnice

MacBook Air M2 MacBook Air M1
Wyświetlacz o przekątnej 13,6 cala lub 15,3 cala Wyświetlacz o przekątnej 13,3 cala
Wyświetlacz Liquid Retina Wyświetlacz Retina z podświetleniem LED w technologii IPS
Jasność ekranu: 500 nitów Jasność ekranu: 400 nitów
Rozdzielczość: 2560 na 1664 piksele lub 2880 na 1864 piksele Rozdzielczość: 2560 na 1600 pikseli
Czip Apple M2 Czip Apple M1
Maks. 10-rdzeniowe GPU 8-rdzeniowy GPU
Maks. 24 GB ujednoliconej pamięci RAM Maks. 16 GB ujednoliconej pamięci RAM
Notch Brak notcha
Kamera FaceTime HD 1080p Kamera FaceTime HD 720p
Silnik multimedialny: Sprzętowa akceleracja obsługi H.264, HEVC, ProRes i ProRes RAW, Silnik dekodowania wideo, Silnik kodowania wideo, Silnik kodujący i dekodujący format ProRes Brak silnika multimedialnego
System czterech głośników z funkcją dźwięku przestrzennego oraz dynamicznym śledzeniem ruchu głowy przy korzystaniu z najnowszych słuchawek AirPods Głośniki stereofoniczne z funkcją dźwięku przestrzennego
Zasilacz USB-C o mocy 30 W; Zasilacz USB-C z dwoma portami o mocy 35 W; Zasilacz USB-C o mocy 67 W; Zasilacz USB-C o mocy 70 W Zasilacz USB-C o mocy 30 W
Możliwość szybkiego ładowania Brak możliwości szybkiego ładowania
Porty: dwa porty Thunderbolt / USB 4, MagSafe 3, Gniazdo słuchawkowe 3,5 mm z zaawansowaną obsługą słuchawek o wysokiej impedancji Porty: dwa porty Thunderbolt / USB 4, Gniazdo słuchawkowe 3,5 mm
Dostępny w kolorach: Gwiezdna szarość, Srebrny, Północ, Księżycowa poświata Dostępny w kolorach: Gwiezdna szarość, Srebrny, Złoty

MacBook Air M2 czy MacBook Air M1 - wybierz swój idealny model

Nowy procesor Apple M2 otworzył kolejny rozdział w historii Apple, ale czy warto do niego dopłacić? Wszystko zależy od Twoich wymagań i przeznaczenia komputera. Jeśli szukasz laptopa z myślą o rozrywce lub średnio wymagającej pracy biurowej, w zupełności wystarczy Ci MacBook Air M1. Do bardziej profesjonalnych zastosowań, gdzie liczy się szybkość działania, lepszy lub w przypadku 15-calowego modelu o wiele większy ekran, lepszy będzie MacBook Air M2.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty marki Apple: akcesoria komputerowe i przede wszystkim laptopy MacBook Air w różnych konfiguracjach sprzętowych.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!