iOS 17, watchOS 10 oraz iPadOS 17 - już dostępne! Zobacz listę zmian i nowych funkcji

Nowe wersje systemów operacyjnych dla iPhone, iPada i Apple Watch, które zaprezentowano podczas konferencji dla programistów WWDC 2023, zostały udostępnione użytkownikom 18 września 2023 roku. Sprawdźmy, jakie nowości przynoszą iOS 17, iPadOS 17 i watchOS 10 oraz na których urządzeniach Apple można je zainstalować.

Nowe systemy Apple już dostępne!

Tuż przed rozpoczęciem sprzedaży iPhone’a 15 oraz nowych zegarków Apple Watch Series 9 i Ultra 2, oficjalne wersje najnowszych systemów operacyjnych dla smartfonów, tabletów i smartwatchów trafiły na serwery Apple. Chcąc je zainstalować, wystarczy skorzystać z zakładki „Uaktualnienia" w ustawieniach urządzenia. Najnowsze wersje urządzeń, takie jak iPhone 15, Apple Watch Series 9 oraz Apple Watch Ultra 2, mają już zainstalowane najnowsze oprogramowanie, dlatego aktualizacja nie jest potrzebna.

Sprawdź także: Jak zaktualizować iOS? Instrukcja krok po kroku

Najnowszy iOS - co go wyróżnia?

iOS 17 wprowadza wiele zmian w działaniu iPhone’a. Lista modyfikacji, która obejmuje zarówno sam system, jak i fabrycznie zainstalowane aplikacje, jest bardzo długa. Dotyczą one sposobu korzystania z funkcji dzwonienia, wysyłania wiadomości, udostępniania treści czy kontaktów, a także wielu czynności wykonywanych podczas codziennego użytkowania urządzenia.

Sprawdźmy, jakie nowości przynosi iOS 17 i które modele iPhone'ów są zgodne z najnowszą wersją systemu Apple.

iOS 17 - co nowego?

Plakaty kontaktów

W iOS 17 każdy kontakt może mieć przypisany plakat, czyli atrakcyjnie wyglądającą wizytówkę widoczną np. w trakcie dzwonienia. Tworząc plakat dla wybranego kontaktu (lub dla siebie), można przypisać mu zdjęcie lub Memoji, ustawić czcionkę i jej kolor oraz wybrać efekt nałożony na obraz.

 

iOS 17 - plakaty kontaktówFot. iOS 17 - plakaty kontaktów

 

Nowe opcje w apce Wiadomości

Aplikacja Wiadomości otrzymała nowy przycisk do udostępniania treści, dzięki któremu w treść wiadomości można wstawić zdjęcie, naklejkę, plik audio czy wysłać odbiorcy swoje położenie.

Korzystając z przycisku +, odpowiadającego za wywołanie tej funkcji, można również uruchomić opcję „Daj znać", dzięki której telefon iPhone powiadomi bliską osobę, gdy dotrzesz do celu swojej podróży.

 

iOS 17 - nowe opcje w apce WiadomościFot. iOS 17 - nowe opcje w apce Wiadomości

 

Wiadomości zyskały również nowe filtry w zakresie wyszukiwania, możliwość szybkiego odpisywania na wątek w konwersacji przez przesunięcie w prawo czy strzałkę, która przenosi do pierwszej nieodczytanej wiadomości.

Twórz własne Naklejki

W iOS 17 z łatwością stworzysz oryginalne naklejki, którymi będziesz mógł dzielić się ze znajomymi. Wystarczy, że przytrzymasz palcem obiekt ze zdjęcia i zapiszesz go jako naklejkę. Co więcej, tak stworzony dodatek możesz wzbogacić jednym z kilku dostępnych efektów, takich jak np. Połysk czy Komiks.

 

iOS 17 - twórz własne NaklejkiFot. iOS 17 - twórz własne Naklejki

 

Tryb czuwania w trakcie ładowania telefonu

Jeśli korzystasz z ładowarki do telefonu w formie uchwytu, która trzyma go w pozycji poziomej, będziesz mógł zamienić iPhone w elektroniczny zegarek, kalendarz czy interaktywny wyświetlacz oferujący wiele przydatnych funkcji.

 

iOS 17 - StandbyFot. iOS 17 - Tryb czuwania w trakcie ładowania telefonu

 

NameDrop

NameDrop, to funkcja, dzięki której udostępnisz kontakt do siebie innej osobie bez konieczności dyktowania swojego numeru telefonu czy adresu e-mail. Wystarczy, że zbliżysz swojego iPhone lub zegarek Apple Watch do iPhone’a drugiej osoby, a wybrane elementy kontaktowe zostaną wysłane.

Kontynuuj wysyłanie danych przez AirDrop na odległość

Jeśli transfer AirDrop w związku z oddaleniem się dwóch urządzeń ulegnie przerwaniu, pliki mogą być wciąż wysyłane. Wystarczy spełnić dwa warunki - obie osoby muszą mieć dostęp do internetu i być zalogowane do iCloud.

SharePlay

Kolejną nowością jest SharePlay. Opcja ta pozwoli Ci oglądać to samo wideo, słuchać tej samej muzyki czy grać w te same gry, co druga osoba, z którą zbliżyliście swoje iPhone’y. Ponadto, SharePlay działa również w trybie CarPlay, dzięki czemu inni pasażerowie będą mogli zarządzać muzyką słuchaną w samochodzie.

Kilka minutników

Nowy system iOS pozwala ustawić kilka minutników jednocześnie. Co więcej, możesz zatytułować każdy z nich, aby wiedzieć, czego dotyczy.

 

iOS17 - ustawienie kilku minutnikówFot. iOS 17 - ustawienie kilku minutników

 

Klawiatura z predykcją w języku polskim

Aktualizacja iOS 17 przynosi spore zmiany w sposobie korzystania z wbudowanej klawiatury. Udostępnia opcję predykcji dla języka polskiego oraz poprawia funkcje autokorekty, co znacznie przyśpiesza wprowadzanie tekstu na iPhonie.

Interaktywne widżety

Używając najnowszej wersji systemu dla iPhone’a możesz korzystać z interaktywnych widżetów na ekranie początkowym. Dzięki nim nie będziesz musiał uruchamiać aplikacji, aby wykonać podstawowe czynności, takie jak np. odtwarzanie muzyki czy zmiana piosenki.

FaceTime z pocztą głosową

Zmiany związane z nową wersją systemu iOS dotyczą również FaceTime. Przede wszystkim, po nieudanym połączeniu będziesz mógł nagrać wiadomość głosową lub wideo i zostawić ją na poczcie głosowej. Ponadto, jeśli używasz Apple TV przy swoim telewizorze, będziesz mógł korzystać z iPhone jako kamery i widzieć swojego rozmówcę na dużym ekranie.

Bardziej prywatne Safari

Jeśli korzystasz z iPhone Apple do załatwiania wielu spraw, np. rodzinnych, osobistych i zawodowych, możesz dla każdego z typów założyć osobny profil przeglądania. Pozwoli Ci to oddzielić historię, rozszerzenia, ciasteczka czy ulubione w zależności od tego, w jakim trybie jesteś.

 

iOS 17 - bardziej prywatne SafariFot. iOS 17 - bardziej prywatne Safari

 

Co więcej, karty w Safari uruchomione w trybie przeglądania prywatnego, wymagają ponownej autoryzacji, co sprawia, że oddając komuś telefon Apple, nie będzie miał dostępu do tych kart.

Ponadto, nowa wersja Safari potrafi odczytywać kody weryfikacyjne przychodzące mailem i automatycznie je uzupełniać.

Dziel się hasłami

iOS 17 pozwala udostępniać klucze i hasła zaufanym użytkownikom. Co ważne, wszystkie hasła są automatycznie uaktualniane u każdej z osób w grupie.

AirPlay

Jeśli korzystasz z AirPlay, system nauczy Ci Twoich zachowań i będzie sugerował urządzenia, z którymi możesz się połączyć.

Dźwięk adaptacyjny w AirPods Pro 2

Aktualizacja iPhone przynosi również znaczącą zmianę w działaniu słuchawek AirPods Pro 2. generacji. Wprowadza tryb, który dostosowuje poziom dźwięków otoczenia do tego, co aktualnie robisz i w jakim otoczeniu przebywasz.

Pobieraj mapy offline

Teraz aplikacja Mapy pozwala zapisać fragment mapy na iPhonie i korzystać z niej w trybie offline.

Skróty aplikacji w trakcie wyszukiwania Spotlight

Ta bardzo przydatna funkcja ułatwia korzystanie z różnych aplikacji. Dzięki niej, np. szukając aplikacji Muzyka, w sekcji Najcelniejsze otrzymasz sugestie związane z kolejną czynnością, którą możesz wykonać w jej obrębie, np. uruchomić ostatnio słuchaną piosenkę.

Powiększ zdjęcie, aby przyciąć

Teraz, zamiast przechodzić do ekranu edycji, aby przyciąć zdjęcie, wystarczy powiększyć je uzyskując oczekiwany efekt i wybrać przycisk Kadruj w prawym górnym rogu.

Wsadowa edycja zdjęć

Jeśli chcesz, aby kilka zdjęć miał ten sam efekt, możesz – po edycji jednego zdjęcia – skopiować wprowadzone zmiany i wkleić je na innych obrazach.

 

iOS 17 - wsadowa edycja zdjęćFot. iOS 17 - wsadowa edycja zdjęć

 

Wypełnianie plików PDF

Znacznej poprawie uległa funkcja wypełniania plików PDF, w tym automatycznego, które wykorzystuje dane z Kontaktów.

Na jakie modele iPhone jest iOS 17?

Aktualizację do najnowszej wersji systemu, tj. iOS 17 otrzymały następujące smartfony Apple:

 • iPhone XR,
 • iPhone XS / iPhone XS Max,
 • iPhone SE (2. generacji) / iPhone SE (3. generacji),
 • iPhone 11 / iPhone 11 Pro / iPhone 11 Pro Max,
 • iPhone 12 mini / iPhone 12 / iPhone 12 Pro / iPhone 12 Pro Max,
 • iPhone 13 mini / iPhone 13 / iPhone 13 Pro / iPhone 13 Pro Max,
 • iPhone 14 / iPhone 14 Plus / iPhone 14 Pro / iPhone 14 Pro Max,
 • iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max.

iOS 17 czy warto?

Tak, warto zainstalować najnowszą wersję iOS 17, ponieważ:

 1. Oferuje nowe możliwości – wymienione wyżej funkcje podnoszą przyjemność korzystania z systemu, wprowadzają elementy, które ułatwiają pracę na telefonie i przyśpieszają wykonywanie czynności;
 2. Poprawia bezpieczeństwo – każda nowa wersja iOS pomaga chronić smartfon przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z działaniem złośliwego oprogramowania;
 3. Podnosi stabilność i poprawia wydajność – najnowszy iOS zawiera poprawki związane z ogólną stabilnością, które podnoszą wydajność urządzenia;
 4. Nowe standardy technologiczne – nowe funkcje, które oferuje iOS 17 powoli stają się standardem wśród właścicieli iPhone’ów – jeśli nie będziesz korzystał z najnowszej wersji oprogramowania, nie będziesz mógł ich używać (np. NameDropa czy plakatów kontaktów).

Nowy system dla Apple Watch - jakie zmiany?

Wraz z premierą nowych zegarków Apple Watch – Series 9 i Ultra 2, użytkownicy pozostałych modeli dostali możliwość zaktualizowania systemu operacyjnego do wersji watchOS 10. Oto najważniejsze zmiany, które przyniosła ostatnia aktualizacja.

Odświeżone aplikacje systemowe

Aplikacje takie jak Pogoda, Giełda, Dom, Mapy, Wiadomości, Aktywność czy Zegary świata zostały przeprojektowane w taki sposób, aby optymalnie wykorzystać przestrzeń wyświetlacza oraz usprawnić przeglądanie prezentowanych informacji.

Stos inteligentny

Funkcja, którą aktywuje się przekręcając pokrętłem Digital Crown, wyświetli Ci wybrane widżety aplikacji odpowiadające aktualnej sytuacji – co innego ujrzysz rano, gdy rozpoczniesz dzień, a co innego w trakcie podróży.

 

watchOS 10 - stos inteligentny

Fot. watchOS 10 - stos inteligentny

Nowe tarcze

Wraz z systemem watchOS 10 otrzymasz dwie nowe tarcze:

 • Paleta – zmienia kolory wraz z upływem czasu,
 • Snoopy – ruchoma tarcza reagująca na warunki pogodowe i wykonywane ćwiczenia, prezentująca bohaterów komiksowych Snoopy’ego i Woodstocka.

 

watchOS 10 - Snoopy - ruchoma tarcza Fot. watchOS 10 - Snoopy - ruchoma tarcza 

 

Jazda na rowerze

Jeśli lubisz jeździć na rowerze, to instalując najnowszą aktualizację otrzymasz zaawansowane pomiary (również korzystające ze sparowanych akcesoriów Bluetooth) i widoki na tarczy swojego Apple Watcha. Co więcej, trening kolarski paruje się z Apple iPhone, prezentując osiągnięcia jako wydarzenie na żywo na większym ekranie.

Górskie wędrówki

Zmiany, jakie przynosi watchOS 10 docenią również miłośnicy górskich wycieczek. Teraz, aplikacja Kompas automatycznie stworzy dwa punkty trasy:

 • ostatniego miejsca z zasięgiem komórkowym Twojej sieci,
 • ostatniego miejsca z zasięgiem dowolnej sieci komórkowej, z którego możliwe jest wykonanie połączenia alarmowego.

Zdrowie psychiczne

Dzięki aplikacji Uważność, możesz rejestrować swój codzienny nastrój, aby później przeglądać i analizować go na ekranie iPhone’a.

Zapobieganie krótkowzroczności

Zegarki Apple Watch, które posiadają czujnik oświetlenia zewnętrznego, mogą teraz mierzyć czas spędzony w świetle dziennym. Jest to ważne, ponieważ zbyt krótki czas na świeżym powietrzu może prowadzić (szczególnie dzieci) do krótkowzroczności.

NameDrop

Funkcja, której opis znajdziesz w sekcji nowych funkcji w iOS17, pozwala na szybką wymianę wizytówek między urządzeniami przez zbliżenie Apple Watcha i iPhone’a.

Mapy offline

Po pobraniu fragmentu mapy na dysk iPhone’a, można z niej korzystać również na smartwatchu Apple Watch z systemem watchOS 10.

Nowe możliwości FaceTime

Posiadając najnowszą wersję systemu na swoim zegarku, możesz rozpocząć odtwarzanie wideo w aplikacji FaceTime bezpośrednio na ekranie iWatcha. Ponadto, smartwatch obsługuje teraz grupowe połączenia FaceTime w wersji audio.

Przypomnienia w apce Leki

Jeśli korzystasz z aplikacji Leki, teraz będziesz mógł otrzymać dodatkowe przypomnienie, jeśli w ciągu 30 minut od zaplanowanej godziny, apka nie odnotuje zażycia lekarstwa.

Na jakie zegarki Apple jest watchOS 10?

Aby móc zainstalować system watchOS 10 na swoim zegarku, konieczne jest posiadanie iPhone’a z zainstalowanym systemem iOS 17 oraz jednego z poniższych smartwatchów:

 • Apple Watch Series 4,
 • Apple Watch Series 5,
 • Apple Watch SE,
 • Apple Watch Series 6,
 • Apple Watch Series 7,
 • Apple Watch Series 8,
 • Apple Watch Series 9,
 • Apple Watch Ultra,
 • Apple Watch Ultra 2.

watchOS 10 - dlaczego warto?

Warto zainstalować nowy system watchOS 10, ponieważ:

 1. To największa aktualizacja systemu od momentu powstania watchOS,
 2. Zmieniony sposób sterowania urządzeniem przyśpiesza wykonywanie wielu czynności,
 3. Oferuje przebudowane aplikacje, które ułatwiają korzystanie z prezentowanych informacji,
 4. Dodaje nowe wskaźniki treningu rowerowego,
 5. Wprowadza informacje pomocne w dbaniu o kondycję psychiczną i stan wzroku.

iPadOS 17 - jakie nowości oferuje system?

Najnowsza wersja oprogramowania na tablety Apple iPad przynosi wiele zmian. Dzięki niej możesz jeszcze mocniej spersonalizować swoje urządzenie oraz skorzystać z funkcji, które usprawniają korzystanie i zarządzanie systemem iPadOS, takich jak odświeżony Stage Manager, profile w Safari czy udostępnianie haseł.

Konfigurowalny ekran blokady

Jeśli zaktualizujesz oprogramowanie swojego iPada do najnowszej wersji, będziesz mógł – podobnie jak na iPhonie - dostosować ekran blokady do swoich potrzeb, ustawiając:

 • tapetę, również dynamiczną, korzystając z Live Photos,
 • czcionkę, kolor i styl zegara,
 • widżety wyświetlające najistotniejsze informacje pochodzące z używanych aplikacji,
 • wydarzenia na żywo, np. dostawy jedzenia czy uruchomionych minutników.

 

iPadOS 17 - konfigurowalny ekran blokadyFot. iPadOS 17 - konfigurowalny ekran blokady

 

Interaktywne widżety

Podobnie jak w przypadku iOS 17, tak i na iPadOS 17 możesz korzystać z interaktywnych widżetów na ekranie początkowym i ekranie blokady iPada.

Rozbudowane Wiadomości

Wiadomości na iPadzie otrzymują dokładnie te same funkcje, które wraz z ostatnią aktualizacją systemu trafiły na iPhone’a, tj. nowy przycisk do udostępniania treści, możliwość szybkiego odpowiadania na wybrany wątek, nowe filtry wyszukiwania, udostępnianie bieżącej lokalizacji.

Autorskie Naklejki      

Również na iPadzie możesz tworzyć nowe naklejki korzystając ze zdjęć i Live Photos, aby dzielić się nimi ze znajomymi w każdej aplikacji, w której dostępna jest klawiatura systemowa.

Większe możliwości FaceTime

Jeśli chcesz zostawić wiadomość wideo osobie, która nie odbiera Twojego połączenia FaceTime, możesz to zrobić nie tylko na iPhonie, ale również na iPadzie z zainstalowanym systemem iPadOS 17.

Dopasowana apka Zdrowie

Dzięki dużemu ekranowi iPada, wyświetlanie trendów i przeglądanie danych dotyczących Twojego zdrowia w aplikacji Zdrowie jest jeszcze wygodniejsze.

Odległość od oczu

Podobnie jak iPhone, tablet Apple iPad pomoże chronić Twój wzrok informując Cię, jeśli przez dłuższy czas korzystasz z tabletu w odległości mniejszej niż 30 cm od oczu.

Pomocna klawiatura

Klawiatura z predykcją tekstu w języku polskim dostępna jest również na iPadzie. Co więcej, system iPadOS 17 przynosi poprawę w zakresie autokorekty, aby pisanie było jeszcze szybsze i wygodniejsze.

Nowe możliwości apki Zdjęcia

Zmiany w iPadOS 17 zaszły również w apce Zdjęcia. Od teraz możesz edytować punkt ostrości na fotografii, dodawać do wspomnień dowolne zdjęcia z biblioteki oraz zmieniać ich kolejność we wspomnieniach. Ponadto, apka potrafi rozpoznawać zwierzęta domowe i sortować je w albumie Osoby i zwierzaki.

Profile w Safari i udostępnianie haseł

Safari na iPadzie, podobnie jak na iPhonie, otrzymało nowe możliwości:

 • tworzenie profili do różnych zastosowań (np. prywatne i pracownicze),
 • automatyczne wpisywanie kodów weryfikacyjnych w formularzach na stronach internetowych otrzymanych w aplikacji Poczta,
 • udostępnianie kodów i haseł zaufanym osobom,
 • blokowanie kart prywatnych w momentach bezczynności.

Stage Manager

Zmiany wprowadzone przez iPadOS 17 dotyczą również Stage Managera. Teraz, bez problemu możesz swobodnie przestawiać okna i zmieniać ich rozmiar oraz używać wbudowanej kamery z podłączonego do iPada wyświetlacza, np. Apple Studio Display.

Może Cię zainteresować: Stage Manager - jak działa na iPadzie i MacBooku?

Nowe narzędzia i funkcja śledzenia w apce Freeform

Aplikacja Freeform otrzymała nowe narzędzia do rysowania (akwarela, pióro do kaligrafii, zakreślacz, kredka, linijka). Po zainstalowaniu aktualizacji, będziesz mógł również śledzić edycję w trakcie wspólnej pracy, aby widzieć, nad czym pracują inne osoby.

Notatki

Teraz możesz wyświetlać skany i pliki PDF bezpośrednio w Notatkach oraz dodawać łącza do powiązanych notatek.

Na jakie tablety Apple jest iPadOS 17?

Aktualizacja iPadOS 17 dostępna jest na następujących modelach tabletu Apple:

 • iPad Pro 12,9 cala (2. lub nowszej generacji)
 • iPad Pro 10,5 cala
 • iPad Pro 11 cali (1. lub nowszej generacji))
 • iPad Air (3. lub nowszej generacji)
 • iPad (6. lub nowszej generacji)
 • iPad mini (5. lub nowszej generacji)

iPadOS 17 - z jakich funkcji warto skorzystać?

Nowa wersja iPadOS 17 przynosi wiele przydatnych zmian i nowych funkcji. Warto przetestować każdą z nich, aby wypracować nowy workflow oparty o unowocześnione narzędzia.

Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim zmiany dotyczące:

 • personalizacji ekranu blokady,
 • Safari,
 • Wiadomości,
 • Klawiatury,

Zaktualizuj systemy Apple już dziś!

Systemy iOS 17, iPadOS 17 oraz watchOS 10 przynoszą mnóstwo zmian i usprawnień w działaniu telelefonów iPhone, tabletów iPad i zegarków Apple Watcha. Ponadto, jak każda duża aktualizacja, dostarczają ważne poprawki zabezpieczeń, poprawiają wydajność oraz eliminują błędy i problemy, które mogły pojawiać się w poprzednich wersjach oprogramowania.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz wszystkie topowe produkty: Apple oraz dedykowane im akcesoria.

Pamiętaj, że wszystkie zakupy w Lantre możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z oferty leasingu. Poznaj również Lantre Plan, wyjątkową ofertę, dzięki której odłożysz spłatę na 12 miesięcy bez ponoszenia dodatkowych kosztów, po upływie tego czasu, będziesz mógł rozłożyć kwotę na 36 rat. Zapraszamy do skorzystania z oferty!