Profesjonalny MacBook do montażu filmów to jedna z chętniej wybieranych opcji zakupowych wśród osób szukających sprzętu do pracy w branży wideo – niezależnie od tego, czy zajmują się oni produkcją teledysków, materiałów na YouTube, czy są odpowiedzialni za produkcje telewizyjno-kinowe. Sprawdź i przekonaj się, dlaczego kupując laptop do edycji wideo, warto postawić na MacBook Pro.
Czym powinien charakteryzować się laptop do montażu filmów?
Laptop do montażu filmów powinien charakteryzować się wysoką wydajnością oraz odpowiednimi parametrami technicznymi. Co to w zasadzie oznacza dla użytkownika? Otóż laptop do obróbki filmów musi gwarantować montażyście wydajność i efektywność pracy, wygodę w obsłudze, a także mobilność.
Do kluczowych specyfikacji i funkcji, które są niezbędne w laptopie do montażu filmów, zaliczamy:
Procesor (CPU)
Montaż filmów wymaga silnego procesora, który umożliwia szybkie przetwarzanie danych i płynne korzystanie z oprogramowania. Warto wybrać laptop z co najmniej 8-rdzeniowym procesorem, który zapewni wysoką wydajność i sprawność pracy.
Firma Apple dysponuje autorskim procesorem Apple Silicon, który jest stosowany w komputerach Mac i laptopach MacBook od 2020 roku. Ten rodzaj procesorów znacznie wpływa na poprawę wydajności pracy komputera. Obecnie w ofercie Apple znajduje się 5 procesorów Apple Silicon (M1, M2, M1 Pro, M1 Max, M1 Ultra) – każdy z nich występuje w kilku wariantach. Więcej o procesorach giganta z Cupertino przeczytasz w artykule: Apple Silicon - co to jest i gdzie ma zastosowanie?
Pamięć RAM
Duża ilość pamięci RAM pozwala na płynną pracę z wieloma otwartymi aplikacjami oraz efektywną obsługę dużych plików wideo. Zalecamy co najmniej 16 GB pamięci RAM, jednak 32 GB będzie optymalnym wyborem dla profesjonalistów.
Karta graficzna (GPU)
Obecnie MacBook Pro do montażu materiałów wideo stanowi doskonały wybór pod kątem grafiki, gdyż układ graficzny wyposażony jest w wyjątkowo silne procesory GPU – od 12 do 38 rdzeni, w zależności od wybranej wersji. Przyspiesza to renderowanie filmów oraz ułatwia pracę z efektami wizualnymi.
Przestrzeń dyskowa
Montaż filmów wymaga dużej ilości miejsca na dysku twardym. Zaleca się wybór laptopa z co najmniej 512 GB przestrzeni dyskowej, najlepiej w formacie SSD (dysk twardy typu NVMe), który zapewni szybszy transfer danych i krótszy czas uruchamiania systemu oraz aplikacji. Biorąc jednak pod uwagę aspekt magazynowania materiałów o dużej wadze (szczególnie w rozdzielczości 4K, gdzie 1 godzina zajmuje średnio 45 GB pamięci), warto zdecydować się nawet na 1 lub 2 TB.
Wyświetlacz MacBook Pro Retina
Montaż filmów wymaga wysokiej jakości ekranu, który pozwala na precyzyjną ocenę kolorów i detali. Wybierz laptop z matrycą o przekątnej co najmniej 14 lub 16 cali, jak najwyższej rozdzielczości oraz wysokim pokryciem przestrzeni kolorów (np. Adobe RGB, DCI-P3).
Wyświetlacz Retina 120 Hz umieszczany jest w komputerach oraz smartfonach w wersji Pro od Apple. Ten rodzaj wyświetlacza zapewnia bardzo dobre odwzorowanie kolorów, a także świetną ostrość. Dodatkowo częstotliwość odświeżania na poziomie 120 Hz pozwala na większą płynność dynamicznego obrazu.
Łączność
Montażysta musi mieć możliwość podłączenia zewnętrznych urządzeń, takich jak dyski twarde, monitory czy klawiatury. Laptop powinien posiadać minimum 2 USB 3.0 lub wyższe, HDMI lub DisplayPort, gniazdo audio oraz multimedialne porty (w tym HDMI i gniazdo na kartę SDXC) dające możliwość podłączenia 2-monitorów zewnętrznych – wszystko to zapewnisz sobie, wykorzystując w laptopie Apple wszelkie niezbędne przejściówki.
Wytrzymała bateria
Długi czas pracy na baterii umożliwia niezależność od zasilania i pozwala na pracę w różnych lokalizacjach. Wybierz laptop z przynajmniej 6-8 godzinami działania na baterii, co pozwoli na swobodną pracę w terenie bez konieczności poszukiwania gniazdka elektrycznego.
System operacyjny
System operacyjny powinien być kompatybilny z używanym oprogramowaniem do montażu filmów. Jednym z najpopularniejszych oprogramowań, które wykorzystywane jest zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów jest macOS – głównie za sprawą pełnej kompatybilności z Final Cut Pro, w którym nawet osoby montujące na własne potrzeby kanałów YouTube są w stanie stworzyć naprawdę dobrze wyglądający film.
Przy okazji programu Final Cut, Apple może się pochwalić produktami ProRes i ProRes RAW. ProRes to format używany przy profesjonalnych produkcjach wideo w celu zapewnienia wysokiej jakości i wydajności edycji. ProRes RAW stosuje technologię kompresji ProRes do danych obrazu RAW z matrycy, co pozwana zapewnić elastyczność wideo RAW z niesamowitą wydajnością ProRes w formacie HDR.
Ergonomia i wygoda pracy
Montaż filmów może trwać wiele godzin, dlatego ważne jest, aby laptop był wygodny w użytkowaniu. Wybierz model z wygodną klawiaturą, dobrą jakością głośników oraz efektywnym systemem chłodzenia, który utrzyma temperaturę urządzenia na optymalnym poziomie.
Waga i mobilność
Jeśli często pracujesz w różnych lokalizacjach, postaw na laptop o niskiej wadze (najlepiej poniżej 2 kg) i niewielkich gabarytach, który będzie wygodny do transportu. Niemniej jednak realizacja zadań na sprzęcie o przekątnej ekranu mniejszej niż 14 cali może być trudna ze względu na ilość detali.
Który MacBook jest najlepszy do montażu filmów? Poznaj najważniejsze parametry
MacBook do montażu filmów musi być urządzeniem, które przystosowane będzie do częstych i dużych obciążeń. Aplikacje do obróbki wideo i same materiały potrafią być bardzo szczegółowe, przez co ich rozmiar i waga są dużym wyzwaniem dla sprzętu (nawet 45 GB dla surowego godzinnego materiału w rozdzielczości 4K). Warto więc w trakcie zakupów zwrócić uwagę na kilka kluczowych specyfikacji, aby zapewnić sobie płynną i komfortową pracę, która przełoży się na doskonały efekt.
MacBook Pro to jedna z lepszych opcji dla montażystów wideo ze względu na jego wydajność i przenośność – w szczególności, Apple MacBook Pro 16 z procesorem M1 Pro lub M1 Max i w nowszej, dużo wydajniejszej wersji z procesorem M2 (wszystkie szczegółowe specyfikacje techniczne znajdziesz w materiale: 14 i 16-calowy MacBook Pro M2 Vs MacBook Pro 13 M2 - porównanie). Najmocniejsza dostępna wersja oferuje 12-rdzeniowy procesor M2 Max CPU i 38-rdzeniowy GPU.
Nie można przejść obojętnie również obok możliwości wyboru wersji konfiguracji pod kątem pamięci RAM i pojemności dysku. Najtańszy model MacBook Pro M2 z 12-rdzeniowym CPU i 38-rdzeniowym GPU oferuje 32 GB pamięci RAM i dysk twardy o pojemności 512 GB SSD.
Najmocniejsza wersja oddaje do Twojej dyspozycji aż 96 GB pamięci RAM i dysk twardy o pojemności 2 TB SSD. Biorąc więc pod uwagę fakt, że do obróbki wideo minimalne zakładane specyfikacje obejmują 16 GB pamięci RAM i 512 GB pojemności dyskowej, 16-calowy MacBook Pro M2 perfekcyjnie sprawdzi się w rękach montażysty wideo.
Czy inwestycja w mniejsze MacBook Pro 14 i 13 to dobry pomysł?
MacBook Pro 13 wyposażony został przede wszystkim w Touch Bar i stanowi on na ten moment jedyny model laptopa od Apple, który posiada ten element. Ma on również nieco grubsze ramki od swoich większych wersji. Dzięki wieloportowym przejściówkom w prosty sposób można zagwarantować sobie dostęp do takich portów jak MagSafe, HDMI czy czytnik pamięci.
Kolejna ogromna zmiana to różnice związane z matrycą ekranu. Wyświetlacz Retina w MacBooku Pro 13 to IPS. MacBook Pro 14 i 16 cali oferuje z kolei podświetlenie mini-LED. Jest to matryca Liquid Retina HDR, skonstruowana z małych diod LED. Za ich pomocą użytkownik otrzymuje dużo lepsze odwzorowanie barw. Jasność matrycy w MacBooku Pro 13 wynosi 500 nitów, natomiast w jego większych odpowiednikach, jasność XDR to aż 1000 i 1600 nitów dla treści HDR.
MacBook Pro 13 M2 oferuje odświeżanie matrycy na poziomie 60 Hz, przy czym MacBooki 14 i 16 cali dysponują technologią ProMotion. Jest to adaptacyjne odświeżanie ekranu do 120 Hz. Wyświetlanie dynamicznych treści na ekranie laptopów jest zatem bardziej płynne, co dla materiałów wideo może być kluczową wartością.
Oznacza to, że jeśli szukasz mobilnego sprzętu, który pozwoli Ci komfortowo pracować w podróży, Apple MacBook Pro 14 będzie lepszym wyborem niż model MacBook Pro 13. Mniejsza wersja laptopa to raczej sprzęt dedykowany dla użytkowników, którzy szukają urządzenia do pracy biurowej podczas podróżowania.
Polecane produkty z kategorii MacBook Pro 14
MacBook z procesorem M1 vs M2 - czy warto wybrać nowszą i mocniejszą wersję?
Układ Apple M2 jest większy od chipa M1. Skonstruowany został on z 20 miliardów tranzystorów, co przekłada się na wzrost o 25% w porównaniu do poprzedniej wersji. Dzięki temu użytkownicy otrzymują gwarancję wzrostu wydajności całego chipsetu i o 50% wyższą przepustowość pamięci. Nowy procesor Apple wspiera większą ilość pamięci RAM, dzięki czemu lepiej radzi sobie on ze złożonymi i wymagającymi czynnościami – co z kolei w realizacji projektów wideo jest kluczowe. W kontekście wielowątkowości, procesor M2 cechuje się 18% wzrostem wydajności.
Podsumowując, 16-calowy MacBook Pro z procesorem M2 Pro / M2 Max, 32 GB RAM, dużą ilością pamięci SSD i ekranem o wysokiej rozdzielczości oraz szerokiej gamie kolorów będzie doskonałym wyborem do montażu filmów. Ostateczny wybór zależy od budżetu i indywidualnych potrzeb.
Pamiętaj, że jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z montażem materiałów wideo i uczysz się nowych procesów z pomocą takich narzędzi jak Final Cut od Apple, model z procesorem M1 będzie równie dobry.
Polecane produkty z kategorii MacBook Pro 16
Nie zapomnij o akcesoriach!
Czego potrzebujesz do wygodnej i profesjonalnej obróbki wideo? Gdy pracujesz stacjonarnie, warto zainwestować w wysokiej jakości monitor, który wykorzystasz jako ekran główny. Wielu profesjonalnych montażystów korzysta z dwóch monitorów, używając MacBooka jako uzupełnienie. Pamiętaj, że chcąc zapewnić sobie pełną kompatybilność sprzętową, warto inwestować w markowe rozwiązania od Apple.
W Lantre znajdziesz monitory Apple Studio Display o rozmiarze 27 cali. Stanowią one idealne uzupełnienie dla komputerów MacBook Pro. Montaż wideo z ich pomocą będzie o wiele bardziej precyzyjny, gdyż oferują obsługę do 5K (5120x2880 px przy 218 px na cal, jasność 600 nitów). Dodatkowym atutem jest ultraszerokokątna kamera 12MP z funkcją Centrum uwagi. Dzięki niej Twoje spotkania online także będą prezentować świetną jakość. Zestaw uzupełnia sześć głośników z dźwiękiem przestrzennym i mikrofony klasy studyjnej.
Polecane produkty z kategorii Studio Display
Najlepszy MacBook do montażu filmów - podsumowanie
Wiesz już, że najlepszym wyborem dla osoby, która chce nabyć MacBook Pro do montażu filmów, jest model 16-calowy lub 14-calowy z procesorem M2. Dla amatorów i początkujących specjalistów czip M1 także będzie zadowalający. Po zakupie konkretnego laptopa do montażu wideo uzupełnij go o niezbędne komponenty – szczególnie monitor i mysz do pracy stacjonarnej. Wszystkie niezbędne elementy wyposażenia znajdziesz w ofercie Lantre, czyli u autoryzowanego sprzedawcy sprzętu marki Apple.
Dla naszych klientów mamy też możliwość sprzedaży sprzętu w formie rat lub leasingu. Dzięki temu Twoja inwestycja nie musi być jednorazową transakcją, a może zostać rozłożona w wygodnej dla Ciebie formie. Przedsiębiorcom oferujemy również możliwość spłaty odroczonej w czasie. Dowiedz się więcej i pamiętaj, że w razie potrzeby zespół naszych ekspertów jest do Twojej dyspozycji.