14 i 16-calowy MacBook Pro M2 Vs MacBook Pro 13 M2 - porównanie

Firma Apple oferuje trzy modele profesjonalnych MacBooków, różniących się między sobą wielkością ekranu, modelem procesora i innymi parametrami. Którego z nich wybrać? Czy lepszy jest MacBook Pro M2 z 2023 roku w wariancie Pro lub Max, czy MacBook Pro M2 z 2022 roku? Podpowiadamy!

14 i 16-calowy MacBook Pro M2 Vs 13-calowy MacBook Pro M2 - co się zmieniło?

Zaledwie kilka miesięcy dzieli moment premiery 14 i 16-calowych MacBooków Pro M2 oraz 13-calowych MacBooków Pro M2. Wymienione komputery Mac różnią się nie tylko wielkością ekranu i modelem procesora, ale również innymi parametrami (tj. wygląd, jasność wyświetlacza, żywotność baterii), które należy uwzględnić podczas zakupu.

Co można powiedzieć o wydajności poszczególnych laptopów Apple? W testach wydajnościowych pojedynczego rdzenia czip Apple M2 jest na tym samym poziomie co M2 Pro i M2 Max. Przewaga układów M2 Pro i M2 Max uwydatnia się dopiero w testach wielordzeniowym. Dlatego w tym przypadku trudno wyłonić jednoznacznego zwycięzcę testów wydajnościowych.

Pozostałe parametry, takie jak wielkość ekranu czy parametry matrycy można ocenić w znacznie łatwiej. W dzisiejszym artykule porównamy ze sobą wszystkie parametry dostępnych MacBooków Pro. Odpowiemy również na pytanie, który MacBook Pro sprawdzi się lepiej pod względem danego sposobu użytkowania.

MacBook Pro z serii M2 - porównanie parametrów

Wygląd

Wszystkie MacBooki Pro są dostępne w dwóch wersjach kolorystycznych: gwiezdnoszarym i srebrnym. Obudowa laptopów jest aluminiowa, a na środku zewnętrznej klapy znajduje się logo Apple.

Najbardziej widoczna różnica między modelami dotyczy:

 • wielkości ramek,
 • zastosowanych rozwiązań w obrębie klawiatury,
 • ilości portów.

MacBook Pro 13 (2022) posiada minimalnie grubsze ramki niż modele 14 i 16-calowe. W większych MacBookach ramki są cieńsze, a w górnej części ekranu znajduje się notch, czyli czarny pasek wyposażony w przednią kamerę i zestaw czujników. W MacBook Pro 13 kamera jest ukryta w górnej ramce z kolei w większych MacBookach Pro we wcześniej wspomnianym notch'u. Rzeczą, którą można zauważyć w 13-calowym modelu na pierwszy rzut oka, jest obecność touchbara (jest to obecnie jedyny laptop z oferty Apple, wyposaży w ten funkcjonalny pasek między klawiaturą i ekranem) i brak niektórych portów. W tej wersji Macbooka nie uświadczysz MagSafe, HDMI, czy czytnika kart SD.

Matryca

Pierwsza ważna różnica między MacBookami Pro dotyczy wielkości matrycy. Apple MacBook Pro 13 M2 to laptop kompaktowy, z ekranem o przekątnej 13,3 cala. Jak wynika z samych oznaczeń, modele 14" i 16" posiadają większe ekrany (14,2 cala w MacBooku Pro 14 oraz 16,2 cala w MacBooku Pro 16).

Pozostałe różnice dotyczą specyfikacji matrycy. Wyświetlacz Retina w MacBooku Pro 13 został wykonany w klasycznej technologii IPS. W większych MacBookach Pro (14" i 16") zastosowano podświetlenie mini-LED, czyli matrycę Liquid Retina HDR, wyposażoną w maleńkie diody LED - jeszcze mniejsze niż w klasycznej matrycy LED IPS. Dzięki temu odwzorowanie barw i kontrola jasności są w laptopach 14" i 16" są jeszcze lepsze niż w modelu 13".

Jasność matrycy w MacBooku Pro 13 wynosi standardowe 500 nitów. W laptopach 14" i 16" jasność XDR wynosi 1000 nitów, a szczytowo nawet 1600 nitów (dla treści HDR). Dzięki temu laptopy MacBook Pro 14 i 16 nadają się do korzystania nawet w bardzo jasnym pomieszczeniu lub w plenerze.

Jeszcze jedna ważna różnica dotyczy odświeżania ekranu. MacBook Pro 13 M2 oferuje zwykłe odświeżanie matrycy na poziomie 60 Hz. Z kolei profesjonalne MacBooki 14 i 16 cali oferują technologię ProMotion, czyli adaptacyjne odświeżanie ekranu do 120 Hz. Dzięki temu przewijanie ekranu oraz wyświetlanie dynamicznych treści na ekranie laptopów jest bardziej płynne.

Procesor

Czas omówić specyfikację procesorów. MacBook Pro 13 jest dostępny z procesorem Apple M2. Model ten jest następcą laptopa MacBook Pro 13 M1, wyposażonego w pierwszy autorski czip firmy Apple. Poza procesorem MacBook Pro 13 różni się od swojego następcy jedynie niuansami.

Układ Apple M2 oferuje 8-rdzeniowy procesor główny (CPU), 10-rdzeniowy procesor graficzny (GPU), 16-rdzeniowy system Neural Engine (do uczenia maszynowego) oraz 100 GB/s przepustowości pamięci. Oprócz tego posiada dedykowany silnik multimedialny do kodowania i dekodowania wideo, również w formacie ProRes. Czip Apple M2 możesz skonfigurować z pamięcią RAM o pojemności 8, 16 lub 24 GB.

MacBooki Pro 14 i 16 z 2023 roku, są dostępne w dwóch wariantach z procesorem Apple M2 Pro lub Apple M2 Max. Modele są następcami laptopów Apple z 2021 roku o tych samych przekątnych ekranu. Nowa generacja procesór w zależności od rodzaju testów jest nawet 16 razy lepsza od M1 Pro. Wybierając laptopa MacBook Pro 14 M2, możesz wybrać konfigurację z max. 12-rdzeniowym CPU, maks. 38-rdzeniowym GPU, 16-rdzeniowym systemem Neural Engine oraz pamięcią RAM 32 GB, 64 GB lub 96 GB (przy czym liczba poszczególnych rdzeni oraz ilość RAM-u zależy od modelu procesora - M2 Pro lub M2 Max).

Z kolei MacBook Pro 16 M2 jest dostępny standardowo z 12-rdzeniowym CPU, maks. 38-rdzeniowym GPU, 16-rdzeniowym systemem Neural Engine oraz pamięcią RAM 32 GB, 64 GB lub 96 GB (przy czym liczba poszczególnych rdzeni oraz ilość RAM-u ponownie zależy od modelu procesora - M2 Pro lub M2 Max).

Od wybranego modelu procesora zależy także przepustowość pamięci: 200 GB/s dla układu M2 Pro, oraz 400 GB/s dla układu M2 Max. Dodatkowo oba procesory oferują po dwa silniki kodujące i dekodujące wideo w formacie ProRes.

Porty i dodatkowe funkcje

MacBook Pro 13 jako mniejszy laptop posiada tylko dwa porty Thunderbolt / USB 4 (z obsługą ładowania, DisplayPort czy też standardu Thunderbolt 3). Większe laptopy Apple 14 i 16 oferują po trzy porty Thunderbolt 4, jeden port HDMI (w wersji 2.1), gniazdo na kartę pamięci SDXC oraz złącze MagSafe 3 do ładowania za pomocą kabla przyczepianego magnetycznie. Nowością jest interfejs obsługujący Wi-Fi 6E, pozwalajacy cięszyć się większą przepustowościa i stabilnością połączenia.

13-calowy MacBook Pro to jedyny laptop w ofercie Apple, który posiada Touch Bar, czyli dotykowy pasek nad klawiaturą, który zastępuje tradycyjne klawisze funkcyjne. Za pomocą Touch Baru możesz np. zmieniać jasność ekranu i głośność lub sterować funkcjami aktualnie otwartych aplikacji. Są to tylko podstawowe funkcje, jeżeli chcesz poznać więcej informacji na ten temat to zapraszamy do artykułu: Touch Bar w MacBooku Pro - co to jest i jakie ma funkcje?

Ponadto każdy MacBook Pro posiada czytnik linii papilarnych Touch ID (służący m.in. do logowania i potwierdzania płatności internetowych). Na pokładzie wszystkich laptopów Apple znajduje się od nowości system operacyjny macOS.

Kamera i dźwięk

MacBook Pro 13 został wyposażony w kamerę FaceTime HD 720p oraz klasyczne głośniki stereofoniczne. Większe MacBooki Pro posiadają kamerę o rozdzielczości Full HD (1080p) i system aż sześciu głośników hi-fi.

Bateria

Pomimo niewielkich rozmiarów, MacBook Pro 13 oferuje czas pracy na baterii, wynoszący nawet 20 godzin (przy bezprzewodowym korzystaniu z internetu). W MacBookach Pro 14" i 16" z 2023 roku czas ten wynosi odpowiednio 18 i 22 godzin. I to właśnie MacBook Pro 16 cali oferuję najdłuższy czas pracy na baterii. Taki wynik pracy na baterii jest możliwy przez zastosowania większej baterii, który można umieścic w największym laptopie Apple. 

Obsługa zewnętrznych monitorów

Jeśli zechcesz, aby Twój laptop pełnił rolę jednostki centralnej, pamiętaj, że do MacBooka Pro 13  z 2022 roku, możesz podłączyć tylko jeden zewnętrzny monitor o max. rozdzielczości 6K i odświeżaniu 60 Hz. Z kolei procesor M2 Pro w dowolnym MacBooku Pro obsłuży dwa zewnętrzne wyświetlacze 6K przy 60 Hz, natomiast M2 Max – trzy wyświetlacze zewnętrzne 6K i jeden 4K przy 60 Hz. Również w przypadku 14 i 16 calowych modeli, możesz skorzystać z wejścia HDMI 2.1, który pozwala obsłużyć jeden telewizor lub wyświetlacz o rozdzielczości do 8K.

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro 14 M2

MacBook Pro M2 - który model wybrać? Lantre podpowiada

Być może nadal zastanawiasz się, jaki laptop będzie dla Ciebie lepszy: MacBook Pro 2022 czy MacBook Pro 2023. Swoją decyzję musisz uzależnić od przeznaczenia sprzętu oraz własnych wymagań.

W pierwszej kolejności weź pod uwagę rozmiary laptopa. 13-calowy MacBook Pro to laptop kompaktowy, który sprawdzi się zarówno podczas pracy w biurze, jak i w podróży.

W przypadku MacBooka 14-calowego lub 16-calowego musisz się liczyć z większą wagą i większymi rozmiarami, ale w zamian masz do dyspozycji większy i lepszy ekran oraz baterię. Matryca w MacBookach Pro 14 i 16 cali została wykonana w technologii mini-LED, oferuje znacznie wyższą jasność niż MacBook Pro 13 i posiada funkcję odświeżania do 120 Hz.

Te czynniki mogą być dla Ciebie decydujące, jeżeli korzystasz zwykle z programów graficznych, np. do montażu wideo czy obróbki zdjęć.

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro 16 M2

Wybierz MacBook Pro 13 M2, jeśli:

 • Szukasz sprawdzonego laptopa Pro od Apple, lecz masz ograniczony budżet,
 • Do pracy lub rozrywki wykorzystujesz pasek Touch Bar,
 • Do pracy wykorzystujesz tylko jeden dodatkowy monitor,
 • Nie korzystasz z maksymalnego potencjału sprzętu (używasz laptopa w celach prywatnych i biznesowych oraz nie obciążasz go z pomocą najbardziej rozbudowanych aplikacji),
 • Cenisz w laptopie mały rozmiar ekranu i długi czas pracy na baterii.

Zdecyduj się na MacBook Pro 14 i 16 M2, gdy:

 • Korzystasz z laptopa do bardziej złożonych zadań (takich jak obróbka zdjęć lub wideo, produkcja muzyki, czy też gaming),
 • Zależy Ci na możliwości obsługi większej ilości wątków za sprawą obecności większej ilości rdzeni procesora,
 • Zależy Ci na obsłudze większej ilości zewnętrznych monitorów,
 • Oczekujesz większej wydajności sprzętowej za sprawą mocniejszej karty graficznej,
 • Cenisz jakość obrazu z odświeżaniem ekranu na poziomie 120 Hz i płynność działania dobrze zoptymalizowanego sprzętu,
 • Stawiasz na najnowocześniejszy sprzęt komputerowy.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre – autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz topowe produkty Apple, w tym opisane laptopy MacBook Pro w różnych konfiguracjach sprzętowych.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!