iPhone 14 Pro Vs iPhone 15 Pro - porównanie profesjonalnych modeli!

Zastanawiasz się, który profesjonalny smartfon Apple wybrać? A może nie jesteś pewien, czy warto przesiąść się z iPhone 14 Pro na 15 Pro? Sprawdź nasze szczegółowe porównanie iPhone 14 Pro vs iPhone 15 Pro i wybierz ten model, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Nowy iPhone 15 Pro - to powinieneś wiedzieć!

iPhone 15 Pro, został zaprezentowany 12 września 2023 roku podczas konferencji Apple „Wonderlust", dokładnie rok po premierze swojego poprzednika. Nowy model wyróżnia się:

 • obudową z tytanu,
 • nowym procesorem,
 • udoskonalonym aparatem,
 • szybszym portem do transferu danych i ładowania
 • oraz przyciskiem czynności.

Czy nowe funkcje pozwolą mu prześcignąć poprzednika w bezpośrednim porównaniu? Jak na tle nowości wypada iPhone 14 Pro sprzed roku? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu!

Zobacz także: Wrześniowa konferencja Apple 2023 - prezentacja nowości przygotowanych przez Apple!

iPhone 14 Pro Vs 15 Pro - porównanie specyfikacji

Wygląd

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy przy porównaniu iPhone'a 15 Pro z modelem 14 Pro, jest wygląd. Nowy model został wykonany z tytanu klasy 5, stopu łączącego wysoką wytrzymałość z niską wagą. Zmiany zaszły również na froncie urządzenia, ekran otoczony jest najcieńszymi dotychczas ramkami w historii iPhone’ów. Dodatkowo poprawiono ergonomię: matowe krawędzie zostały delikatnie zakrzywione, co przyczynia się do wygodniejszego i pewniejszego chwytu.

iPhone 15 Pro - Tytan naturalny iPhone 15 Pro - Tytan naturalny
iPhone 15 Pro - Tytan naturalny iPhone 15 Pro - Tytan naturalny
iPhone 15 Pro - Tytan naturalny - aparat iPhone 15 Pro - Tytan naturalny - aparat
iPhone 15 Pro - kolory iPhone 15 Pro - kolory

 

Fot. iPhone 15 Pro - Wygląd

 

Natomiast iPhone 14 Pro, podobnie jak poprzednie profesjonalne modele, został wykonany ze stali nierdzewnej. W bezpośrednim porównaniu, materiał ten nie wypada tak korzystnie jak tytan, jest mniej odporny na zarysowania, może gorzej wytrzymywać uderzenia. Ponadto, błyszczące wykończenie ramek przyciągają odciski palców, w przeciwieństwie do matowego wykończenia iPhone 15 Pro.

Z innych elementów wpływających na różnicę w wyglądzie pomiędzy iPhone 15 Pro a 14 Pro, są: przycisk czynności i port ładowania.

W modelu z 2023 roku, przycisk czynności zastąpił suwak wyciszania. Po jego naciśnięciu aktywowana może być jedna z przypisanych mu funkcji, takich jak:

 • Szybkie uruchamianie aparatu, latarki, dyktafonu czy tłumacza,
 • Zarządzanie trybami skupienia,
 • Aktywowanie ułatwień dostępu,
 • Wywoływanie predefiniowanych skrótów.

W modelu iPhone 15 Pro, port Lightning został zastąpiony przez USB-C, który obsługuje standard USB 3. Dzięki temu zapewnia transfer danych nawet 20-razy szybszy niż w modelu 14 Pro (ograniczony do 480 Mb/s). Aby osiągnąć prędkość transferu do 10 Gb/s, niezbędny jest dedykowany kabel, dostępny jako akcesorium opcjonalne.

iPhone 14 Pro Głęboka purpura iPhone 14 Pro Głęboka purpura
iPhone 14 Pro Głęboka purpura iPhone 14 Pro Głęboka purpura
iPhone 14 Pro Głęboka purpura - aparat iPhone 14 Pro Głęboka purpura - aparat
iPhone 14 Pro - kolory iPhone 14 Pro - kolory

 

Fot. iPhone 14 Pro - Wygląd

 

Wymiary

Dzięki wykonaniu obudowy iPhone 15 Pro z tytanu, masa telefonu delikatnie się zmniejszyła. Nowy model jest lżejszy o 19 gramów w porównaniu do iPhone 14 Pro. Blisko 10% różnica jest wyraźnie odczuwalna, zwłaszcza gdy nosimy telefon w kieszeni.

Nowszy model, jest również trochę niższy i smuklejszy, choć jednocześnie nieco grubszy. Dokładne wymiary to: 146,6 × 70,6 × 8,25 mm dla iPhone'a 15 Pro oraz 147,5 × 71,5 × 7,85 mm dla iPhone'a 14 Pro.

Wersje kolorystyczne

Kolory w iPhone 14 Pro różnią się od palety barw dostępnej w nowszym modelu, który dzięki tytanowej obudowie wprowadza nowe odcienie do swojej gamy.

iPhone 15 Pro – kolory:

 • Tytan Naturalny,
 • Tytan Błękitny,
 • Tytan Biały,
 • Tytan Czarny.

iPhone 14 Pro - kolory:

 • Głęboka purpura,
 • Złoty,
 • Srebrny,
 • Gwiezdna czerń.

Wyświetlacz

Wyświetlacze obu smartfonów, to Super Retina XDR wykonane w technologii OLED, co gwarantuje głęboką czerń i wiernie odwzorowane kolory. Mają identyczną przekątną wynoszącą 6,1-cala przy rozdzielczości 2556 na 1179 pikseli, co zapewnia bezkompromisową ostrość obrazu. Ich maksymalna jasność wynosi 2000 nitów (w plenerze).

Zarówno iPhone 15 Pro, jak i 14 Pro korzystają z technologii Always on Display, czyli niegasnącego wyświetlacza. W obu modelach znalazła się również funkcja Dynamic Island, zastępująca wcięcie notch, a także True Tone, HDR i ProMotion z adaptacyjną częstotliwością odświeżania do 120 Hz.

Jedyna zauważalna różnica w wyświetlaczu między oboma modelami Pro dotyczy ramki otaczającej ekran - w nowszym modelu są one smuklejsze, mając szerokość 1,55 mm, podczas gdy w 14 Pro wynosi ona 2,17 mm.

Procesor i wersje pamięciowe

Oprócz tytanowej obudowy jednym z kluczowych unowocześnień wprowadzonych w iPhone 15 Pro przez Apple jest nowy procesor. Nowy model wykorzystuje czip A17 Pro, który został wyprodukowany w technologii 3 nanometrów, co stanowi prawdziwą innowację w świecie smartfonów. Pozwoliło, to inżynierom Apple umieścić w nim więcej tranzystorów: iPhone 15 Pro posiada ich 19 miliardów, podczas gdy 14 Pro 16 miliardów. Testy wydajnościowe pokazują, że w A17 Pro w porównaniu czipu A16 Bionic, ma przewagę o około 10% w przypadku 6-rdzeniowego CPU, 20% dla 6-rdzeniowego GPU i nawet 200% w odniesieniu do 16-rdzeniowego systemu Neural Engine.

Kolejnym atutem Apple iPhone 15 Pro jest większa ilość pamięci RAM – urządzenie zostało wyposażone w 8 GB pamięci operacyjnej, co stanowi wzrost o 2 GB w porównaniu z modelem z 2022 roku. Dzięki temu, iPhone 15 Pro sprawdza się lepiej przy pracy z wieloma otwartymi aplikacjami jednocześnie.

Różnice w procesorach z pewnością zauważą także gracze – dzięki sprzętowej obsłudze ray tracingu, iPhone 15 Pro pozwoli zagrać w tytuły, które do tej pory były dostępne tylko dla posiadaczy konsol, takie jak Resident Evil Village, Resident Evil 4, Death Stranding czy Assassin’s Creed Mirage.

W kwestii pojemności dyskowej oba modele oferują identyczne warianty:

 • 128 GB,
 • 256 GB,
 • 512 GB,
 • 1 TB.

System aparatów

Kolejna duża różnica w pojedynku iPhone 14 Pro vs iPhone 15 Pro dotyczy aparatów. Chociaż w obu modelach zastosowano główny aparat 48 MP z przysłoną f/1,78, ultraszerokokątny 12 MP f/2,2, teleobiektyw 12 MP f/2,8 (3x zoom optyczny) oraz aparat do selfie 12 MP f/1,9, to nowszy model wyróżnia się dodatkowymi funkcjami.

Przede wszystkim, iPhone 15 Pro pozwala na ustawienie kadrowania głównej matrycy w trzech opcjach: 1x, 1,2x i 1,5x, uzyskując w ten sposób różne ogniskowe: 24 mm, 28 mm i 35 mm. Co więcej, wybór można zapisać i ustawić jako domyślny. Inną ważną zmianą jest fakt, że w iPhone 15 Pro standardowy rozmiar zdjęć z głównego aparatu to 24 MP, w porównaniu do 12 MP w modelu 14 Pro, co przekłada się na większą szczegółowość – to szczególnie przyda się przy druku zdjęć.

W modelu 15 Pro zastosowano również nową powłokę antyrefleksyjną zmniejszającą odblaski obiektywów, wprowadzono obsługę Smart HDR 5 (w porównaniu do Smart HDR 4 w poprzednim modelu), a także udoskonalono tryb nocny oraz zdjęcia makro.

Zmiany zaszły również w trybie wideo. W iPhone 15 Pro można nagrywać filmy Spatial Video, które będzie można odtwarzać na Apple Vision Pro. Aby było to możliwe, nowy telefon Apple do rejestrowania filmów z głębią wykorzystuje aparat główny oraz ultraszerokokątny.

Ciekawostką, którą docenią profesjonalni fotografowie i filmowcy jest możliwość zapisywania zdjęć ProRAW i filmów 4K (w formacie ProRes i nowym formacie Log oferującym szeroki zakres dynamiczny i tonalny), bezpośrednio na komputerze Mac lub na dysku zewnętrznym.

Nie można także przejść obojętnie obok faktu, że iPhone 15 Pro jako pierwszy i jedyny smartfon na świecie wspiera ACES (Academy Color Encoding System) – globalny standard pracy z kolorami.

Bateria i ładowanie

Ogniwo iPhone 15 Pro jest większe od tego, które wykorzystano w iPhone 14 Pro o nieco ponad 2% - pojemność baterii w nowym modelu to 3 274 mAh. Według danych udostępnionych przez Apple, nie wpływa to na czas działania.  W obu modelach można oczekiwać 23 godzin odtwarzania wideo, 20 godzin odtwarzania wideo ze streamingu oraz 75 godzin odtwarzania audio.

Szybkość ładowania w obu modelach również pozostaje bez zmian. Zarówno iPhone 14 Pro, jak i iPhone 15 Pro obsługują szybkie ładowanie, które pozwala na naładowanie baterii do 50% w ciągu 30 minut przy użyciu zasilacza o mocy 20 W lub większej. Oba modele wspierają także bezprzewodowe ładowanie MagSafe o mocy 15 W oraz standardowe ładowanie Qi o mocy 7,5 W.

Dodatkowe funkcje

W iPhone 15 Pro poprawiono łączność względem starszego modelu. Przede wszystkim, najnowszy smartfon Apple obsługuje Wi-Fi 6E, podczas gdy iPhone 14 Pro wspiera standard Wi-Fi 6. Ponadto, nowy iPhone jest wyposażony w technologię łączności Thread, co umożliwia tworzenie domowej sieci mesh.

Tak jak pozostałe smartfony z linii iPhone 15, model Pro otrzymał układ UWB drugiej generacji, umożliwiający bardziej precyzyjne lokalizowanie innych urządzeń lub iPhone'ów. Model z 2022 roku posiada układ UWB pierwszej generacji. Nowszy model, umożliwia ładowanie zewnętrznych urządzeń, takich jak AirPodsy czy Apple Watch, za pośrednictwem portu USB-C.

Polecane produkty z kategorii iPhone 15 Pro

iPhone 14 Pro i iPhone 15 Pro - podobieństwa

 • 6,1-calowy wyświetlacz OLED Super Retina XDR z HDR
 • Technologia ProMotion z adaptacyjną częstotliwością odświeżania do 120 Hz
 • Niegasnący wyświetlacz
 • Jasność szczytowa 2000 nitów (w plenerze)
 • Dynamiczna wyspa
 • Face ID
 • Łączność 5G
 • Sześciordzeniowy układ Bionic z serii A
 • System Pro aparatów; Główny 48 MP Ultraszerokokątny; Teleobiektyw
 • Warstwa Ceramic Shield z przodu
 • Odporność na zachlapanie, wodę i kurz o stopniu ochrony IP68
 • Ładowanie bezprzewodowe MagSafe i Qi
 • Dostępny z opcjami pamięci 128 GB, 256 GB i 512 GB, 1 TB
 • Alarmowe SOS i wykrywanie wypadków
 • Do 23 godzin odtwarzania wideo

iPhone 14 Pro i iPhone 15 Pro - różnice

iPhone 14 Pro iPhone 15 Pro
Czip A16 Bionic Czip A17 Pro
6 GB pamięci RAM 8 GB pamięci RAM
Bateria o pojemności: 3 200 mAh Bateria o pojemności: 3 650 mAh
Zdjęcia o ultrawysokiej rozdzielczości (48 MP) Zdjęcia o ultrawysokiej rozdzielczości (24 MP i 48 MP)
Tryb Portret z funkcją kontroli punktu i głębi ostrości Udoskonalone portrety z funkcją kontroli punktu i głębi ostrości
Brak funkcji Nagrywanie wideo w formacie Log
Brak funkcji System kolorów ACES (Academy Color Encoding System)
Obsługa USB 2 Lightning Obsługa USB 3 zapewniająca nawet 20x szybszy transfer danych
Wi-Fi 6 Wi‑Fi 6E
Przełącznik trybu dzwonka/cichego Przycisk czynności
Obudowa: Stal nierdzewna i teksturowane matowe szkło (z tyłu obudowy) Obudowa: Tytan i teksturowane matowe szkło (z tyłu obudowy)
Dostępny w kolorze: głęboka purpura, złoty, srebrny, gwiezdna czerń Dostępny w kolorze tytan: naturalny, błękitny, biały, czarny
Waga: 206 g Waga: 187 g

iPhone 14 Pro czy iPhone 15 Pro? Lantre radzi

iPhone 14 Pro czy 15 Pro? Nowy model przewyższa swojego poprzednika niemal w każdej dziedzinie, oferując:

 • wydajniejszy czip A17 Pro, gwarantujący długie wsparcie i wystarczającą moc na wiele lat,
 • bardziej zaawansowany aparat z możliwością nagrywania Spatial Video,
 • programowalny przycisk czynności zwiększający funkcjonalność urządzenia,
 • port USB-C 10 Gb/s pozwalający na bezpośredni zapis zdjęć i filmów na zewnętrznych nośnikach,
 • odporniejszą na uszkodzenia i rysy, a jednocześnie lżejszą obudowę wykonaną z tytanu,
 • wyprofilowane krawędzie zwiększające komfort korzystania z telefonu.

Jeśli jednak nie zależy Ci na topowej specyfikacji, to iPhone 14 Pro w niższej cenie wciąż jest świetnym wyborem, oferuje:

 • doskonały aparat,
 • solidną obudowę,
 • imponujący ekran z Dynamic Island wspierający technologię ProMotion.

iPhone 14 Pro a 15 Pro - czy wiesz już, jaki model wybierzesz?

W starciu iPhone 14 Pro Vs iPhone 15 Pro zwycięzca może być tylko jeden. Nowy model posiada wiele cech, w których wygrywa ze swoim poprzednikiem. Jednak nie znaczy to, że iPhone 14 Pro jest złym wyborem – to równie dobry smartfon, który jeszcze przez kilka lat zapewni wzorcową wydajność i aparat na najwyższym poziomie.

Teraz, gdy już wiesz, który model wybrać, to odwiedź sklep Lantre – autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz telefony iPhone i dedykowane im akcesoria iPhone, takie jak: etui, ładowarki, szkła i folie ochronne czy okablowanie.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych.

Zapoznaj się również z Lantre Plan, ta wyjątkowa oferta pozwoli Ci odroczyć płatność nawet na 12 miesięcy bez dodatkowych kosztów albo rozpocząć spłatę po roku, rozkładając ją na 36 wygodnych rat. Zapraszamy!

 

 

Źródła

1. Oficjalna strona Apple