iPhone 15 Vs iPhone 15 Pro - jaki model smartfona Apple wybrać?

W trakcie wrześniowej konferencji Wonderlust, Apple zaprezentowało dwie serie nowych smartfonów: flagowe iPhone 15 i profesjonalne iPhone 15 Pro. Którą linię wybrać? Czy warto dopłacać do wersji Pro albo Pro Max? Sprawdź nasz pojedynek iPhone 15 Vs iPhone 15 Pro i wybierz ten model smartfonu, który najlepiej spełnia Twoje oczekiwania.

Nowe telefony Apple: iPhone 15 i 15 Pro - jakie zmiany?

Premiera najnowszych modeli iPhone’ów podczas wrześniowej konferencji Apple, przyniosła szereg znaczących zmian w obu liniach produktów. iPhone 15 przejął niektóre kluczowe funkcje modelu Pro z ubiegłego roku, takie jak:

 • procesor A16 Apple Bionic,
 • główny aparat 48 MP,
 • zoom optyczny,
 • Dynamiczną wyspę,
 • podwyższoną jasność szczytową wyświetlacza.

Flagowy model na 2023 rok charakteryzuje się również lekko odświeżonym designem, dostępnym w pięciu wariantach kolorystycznych. Posiada także uniwersalne złącze USB-C, które obsługuje więcej funkcji w porównaniu do poprzedniego standardu Lightning.

Z kolei iPhone 15 Pro w porównaniu do iPhone 15, oferuje jeszcze więcej innowacji takich jak:

 • obudowę wykonaną z nowego materiału
 • zupełnie nowy procesor,
 • większą pamięć operacyjną,
 • superszybkie złącze USB-C,
 • ulepszony system aparatów,
 • wielofunkcyjny przycisk czynności. 

Analizując powyższe informacje, można zauważyć znaczące różnice między modelami. Jednak czy są na tyle znaczące, że warto dopłacić do modelu Pro względem flagowego iPhone'a?

iPhone 15 i iPhone 15 Pro - dane techniczne modeli

Wygląd

Już na pierwszy rzut oka można łatwo rozróżnić oba smartfony.

Podstawowy model iPhone 15 wykonany jest z dwóch materiałów: aluminium i barwionego szkła z tyłu obudowy. To surowce dobrze znane miłośnikom marki Apple, stosowane w produkcji ich smartfonów od lat. Co wyróżnia „piętnastkę” od poprzedników, to odmienny sposób barwienia tylnej części. Jej powierzchnia jest w całości nasycona kolorem i ma matowe wykończenie. Zmieniono również krawędzie urządzenia. Teraz są wyprofilowane tak, by poprawiały chwyt i jednocześnie były bardziej komfortowe w użytkowaniu.

Fot. iPhone 15 - wygląd

 

Z kolei iPhone 15 Pro oraz iPhone 15 Pro Max mają obudowę z lekkiego, ale wytrzymałego tytanu, barwionego w czterech różnych odcieniach. Dzięki zastosowaniu tego materiału, smartfony z linii Pro są najlżejszymi spośród wszystkich dotychczasowych modeli Pro. Co więcej, ta seria wyróżnia się najcieńszymi ramkami wokół ekranu spośród wszystkich iPhone’ów.

Kolejna różnica w wyglądzie dotyczy bocznych przycisków. Tam, gdzie w iPhone 15 znajduje się suwak do wyciszenia telefonu, w modelach 15 Pro umieszczono przycisk czynności. Można go używać do aktywacji różnych funkcji, takich jak wyciszanie, włączanie aparatu, dyktafonu, latarki, zarządzanie trybami skupienia czy uruchamianie predefiniowanej akcji w apce Skróty.

Mimo różnic dzielących smartfony iPhone, modele 15 i 15 Pro łączy: jasność wyświetlacza, której wartość to teraz 2000 nitów w plenerze, dynamiczna wyspa i złącze USB-C, które zastępuje poprzedni port Lightning. Dzięki niemu można ładować baterię telefonu korzystając z kabla MacBooka lub tabletu Apple.

Wymiary

Chociaż modele: iPhone 15 i iPhone 15 Pro, posiadają ekran o identycznej przekątnej 6,1-cala, ich wymiary i waga nieco się od siebie różnią. iPhone 15 jest delikatnie wyższy i szerszy od modelu 15 Pro, a jednocześnie smuklejszy i lżejszy. Z kolei model iPhone 15 Pro Max, ze względu na większy rozmiar wyświetlacza, jest największy i najcięższy z tej trójki.

 • iPhone 15 - wymiary: 147,6 x 71,6 x 7,80 mm; waga: 171 g.
 • iPhone 15 Pro - wymiary: 146,6 x 70,6 x 8,25 mm; waga: 187 g.
 • iPhone 15 Pro Max - wymiary: 159,9 x 76,7 x 8,25 mm; waga: 221 g.

Fot. iPhone 15 Pro - wygląd

 

Wersje kolorystyczne

Apple zawsze oferowało swoje smartfony z serii Pro w bardziej stonowanych kolorach w porównaniu z „radośniejszymi” odcieniami swoich flagowych modeli. Aktualna oferta nie jest wyjątkiem. iPhone 15 można nabyć w czterech pastelowych barwach oraz w klasycznym czarnym. Natomiast wersje iPhone 15 Pro i 15 Pro Max prezentują się w bardziej subtelnych odcieniach.

iPhone 15 - kolory:

 • różowy,
 • żółty,
 • zielony,
 • niebieski,
 • czarny.

iPhone 15 Pro - kolory:

 • tytan naturalny,
 • tytan błękitny,
 • tytan biały,
 • tytan czarny.

Wyświetlacz

Kolejna różnica w porównaniu iPhone 15 Vs iPhone 15 Pro dotyczy ekranu. iPhone 15 posiada wyświetlacz OLED Super Retina XDR o przekątnej 6,1-cala i rozdzielczości 2556 na 1179 pikseli. Wspiera technologię HDR, True Tone, Haptic Touch, jego kontrast wynosi 2 000 000:1. W odróżnieniu od poprzednika, wcięcie notch zastąpiła Dynamiczna wyspa, wcześniej dostępna w modelu iPhone 14 Pro. Szczytowa jasność wyświetlacza, której wartość to teraz 2000 nitów w plenerze, jest kolejnym elementem „przejętym” z poprzedniej wersji Pro.

Z kolei wyświetlacz iPhone 15 Pro w wielu aspektach jest podobny do tego z iPhone 15: wspiera te same technologie, ma identyczny kontrast, jasność oraz Dynamic Island. Niemniej, prezentuje dwie kluczowe różnice. Pierwszą z nich jest częstotliwość odświeżania: w modelach iPhone 15 Pro wykorzystano technologię ProMotion oferującą 120 Hz, podczas gdy wersja podstawowa ma 60 Hz. Drugim wyróżnikiem jest funkcja Always on Display, dzięki której na wygaszonym ekranie widoczne są podstawowe informacje, takie jak powiadomienia, godzina, data czy widżety.

Wyświetlacz iPhone 15 Pro Max jest bardzo zbliżony do tego z modelu Pro. Główna różnica polega na większej przekątnej, która wynosi 6,7 cala, oraz wyższej rozdzielczości – 2796 x 1290 pikseli.

Procesor i wersje pamięciowe

Wydajność urządzeń to kolejny aspekt, który odróżnia iPhone 15 i modele iPhone 15 Pro. Za moc flagowego iPhone 15 odpowiada czip A16 Bionic, wcześniej wykorzystany w iPhone 14 Pro. Ten wysoce wydajny układ posiada 6-rdzeniowy procesor CPU, 5-rdzeniowy procesor GPU oraz 16-rdzeniowy system Neural Engine.

Z kolei w iPhone 15 Pro oraz Pro Max znajduje się innowacyjny czip A17 Pro. Testy wydajnościowe pokazują, że jego 6-rdzeniowy CPU jest o około 10% wydajniejszy niż odpowiednik z "piętnastki", 6-rdzeniowy GPU o 20%, a 16-rdzeniowy Neural Engine działa dwukrotnie sprawniej niż w czipie A16 Bionic.

Różnice w wydajności stają się jeszcze bardziej widoczne, biorąc pod uwagę dostępną ilość pamięci operacyjnej. Modele profesjonalnr, dysponuje 8 GB RAM-u, co daje mu przewagę o 2 GB w porównaniu do podstawowego iPhone 15.

Pojemność pamięci wewnętrznej to kolejna cecha odróżniająca oba modele. Dla iPhone 15 dostępne są trzy opcje do wyboru:

 • 128 GB,
 • 256 GB,
 • 512 GB.

iPhone 15 Pro, do powyższych oferuje jeszcze wersję 1 TB. Model Pro Max nie jest dostępny z pamięcią 128 GB, oferując warianty:

 • 256 GB,
 • 512 GB,
 • 1 TB.

System aparatów

Elementem, który wyróżnia podstawowe iPhone’y od wersji Pro, to system aparatów. Mimo że flagowy iPhone 15, posiada wiele usprawnień w porównaniu do swojego poprzednika, nie oferuje tak zaawansowanych funkcji jak modele profesjonalne.

iPhone 15, podążając śladem wcześniejszych flagowców, wyposażony jest w system 2 aparatów:

 • Główny aparat 48 MP z przysłoną f/1,6,
 • Aparat ultraszerokokątny 12 MP z przysłoną f/2,4.

Oprócz ulepszonego głównego aparatu, iPhone 15 jako pierwszy w swojej klasie posiada zoom optyczny, umożliwiając zmianę ekwiwalentu ogniskowej w zakresie: 0,5x, 1x do 2x. Model ten nie posiada teleobiektywu. W związku z tym, niemożliwe jest fotografowanie obiektów oddalonych od fotografa bez utraty jakości obrazu. Ponadto, przy robieniu portretów, iPhone 15 wypada gorzej niż modele 15 Pro. Wynika to z faktu, że większa ogniskowa teleobiektywu pozwala uzyskać lepszy efekt rozmytego tła (bokeh), który oddziela obiekt od reszty kompozycji zdjęcia.

iPhone 15 Pro dysponuje systemem 3 aparatów:

 • Główny aparat 48 MP z przysłoną f/1,78,
 • Aparat ultraszerokokątny 12 MP z przysłoną f/2,2
 • Teleobiektyw 12 MP z przysłoną f/2,8.

Dzięki temu, jego aparat pokrywa zakres ogniskowych o ekwiwalencie 13-77 mm.

Jeszcze bardziej zaawansowane rozwiązania oferuje model iPhone 15 Pro Max. Jako pierwszy w historii iPhone, jest wyposażony w teleobiektyw 12 MP z przysłoną f/2,8 o ekwiwalencie ogniskowej 120 mm. Sprawia to, że jego zakres 13-120 mm jest najbardziej wszechstronnym spośród wszystkich Apple iPhone.

Dodatkowo modele Pro, w odróżnieniu od wersji podstawowej, oferują możliwość robienia zdjęć portretowych w trybie nocnym, zdjęcia makro oraz zapisu w formacie ProRAW, co daje większą kontrolę nad kolorystyką i światłem w postprodukcji.

Telefony Apple różnią się także pod względem możliwości nagrywania wideo. Wersja podstawowa umożliwia nagrywanie filmów w jakości 4K przy maksymalnie 60 klatkach na sekundę (w tym wideo HDR z Dolby Vision), posiada tryb Akcji, stabilizację obrazu oraz nagrywanie wideo poklatkowe w trybie Noc.

Wersja iPhone 15 Pro i 15 Pro Max, przynosi szereg dodatkowych funkcji w zakresie filmowania, oto niektóre z nich:

 1. Możliwość rejestrowania obrazu w skali makro, w tym wideo w zwolnionym tempie i poklatkowe, 
 2. Umożliwia nagrywanie tzw. Spatial Videos, które będzie można odtwarzać wykorzystując okulary Apple Vision Pro, 
 3. Jako pierwszy smartfon na rynku obsługuje globalny standard obróbki kolorów ACES (Academy Color Encoding System), 
 4. Oferuje możliwość rejestrowania materiału wideo w formacie ProRes oraz w profilu LOG, co daje użytkownikowi większe pole manewru podczas postprodukcji.

To, czym jeszcze wyróżniają się Apple iPhone 15 i Pro/Pro Max jest zdolność do bezpośredniego zapisu zdjęć i filmów bezpośrednio na zewnętrzny nośnik, za pośrednictwem portu USB-C. Jest to możliwe dzięki bardzo wysokiej prędkości transferu danych, dochodzącej do 10 Gb/s (standard USB 3). Dla porównania, port USB-C w iPhone 15 obsługuje 20-krotnie wolniejszy standard USB 2.

Bateria i ładowanie

Różne modele z serii iPhone 15 mają następującą pojemność baterii:

 • iPhone 15: 3 349 mAh,
 • iPhone 15 Pro: 3 274 mAh,
 • iPhone 15 Pro Max: 4 422 mAh.

Najdłuższą pracę bez konieczności ładowania zapewnia model iPhone 15 Pro Max. Pozwala na 95 godzin odtwarzania dźwięku, do 29 godzin odtwarzania wideo i do 25 godzin odtwarzania wideo w trybie streamingowym.

iPhone 15 Pro posiada nieco krótszy czas pracy na baterii, wynoszący do 75 godzin przy odtwarzaniu dźwięku, do 23 godzin przy odtwarzaniu wideo oraz do 20 godzin w przypadku wideo przesyłanego strumieniowo.

Pod względem czasu odtwarzania wideo, najkrócej „trzyma” iPhone 15: do 20 godzin dla plików wideo oraz do 16 godzin w trybie streamingowym. Jednakże, kiedy chodzi o odtwarzanie dźwięku, jego wydajność jest lepsza niż w przypadku iPhone 15 Pro, osiągając 80 godzin.

Wszystkie smartfony z serii iPhone 15, tak jak ich poprzednicy, obsługują szybkie ładowanie przy użyciu zasilacza o mocy 20 W lub wyższej. Modele z większym ekranem o przekątnej 6,7 cala potrzebują 35 minut, aby naładować baterię do 50%. Dla modeli z ekranem 6,1 cala wystarczy 30 minut.

Dodatkowo, w kwestii ładowania bezprzewodowego – wszystkie wersje wspierają standardy MagSafe 15 W oraz Qi 7,5 W.

Interesujące jest, że oba modele iPhone’ów pozwalają ładować słuchawki AirPods oraz zegarek Apple Watch przez port USB-C. Dodatkowo, podłączając w ten sposób innego iPhone'a, można również naładować jego baterię.

Polecane produkty z kategorii iPhone 15 Pro

Dodatkowe funkcje

Modele z serii Pro mają unowocześnione standardy łączności względem flagowców. Obsługują Wi-Fi 6E, podczas gdy iPhone 15 wspiera standard Wi-Fi 6. Zapewniają łączność Thread, co umożliwia tworzenie domowej sieci mesh.

iPhone 15 i iPhone 15 Pro - podobieństwa

 • Dynamiczna wyspa.
 • Wyświetlacz Super Retina XDR.
 • Ekran o jasności szczytowej 2000 nitów.
 • Autoryzacja przez Face ID.
 • Alarmowe SOS i wykrywanie wypadków.
 • Warstwa Ceramic Shield.
 • Łączność 5G.
 • Style fotograficzne.
 • Tryb Akcja.
 • Obsługa szybkiego ładowania i MagSafe.
 • Możliwość ładowania Airpodsów czy Apple Watch przez port USB-C.
 • Dual SIM z eSIM.
 • Port USB-C.
 • Certyfikat IP68, gwarantujący odporność na działanie wody, zachlapania oraz pył.
 • Druga generacja czipu Ultra Wideband, usprawniająca lokalizowanie urządzeń Apple.

iPhone 15 i iPhone 15 Pro - różnice

iPhone 15 iPhone 15 Pro
Czip A16 Bionic Czip A17 Pro
6 GB pamięci RAM 8 GB pamięci RAM
Bateria o pojemności: 3 349 mAh Bateria o pojemności: 3 274 mAh lub 4 422 mAh (wersja Max)
Odświeżanie ekranu 60 Hz Technologia ProMotion z adaptacyjną częstotliwością odświeżania do 120 Hz
Brak funkcji Niegasnący wyświetlacz
Brak funkcji Dedykowany dekoder AV1
Aparat główny 48 MP z przysłoną f/1,6 Aparat główny 48 MP z przysłoną f/1,78 i większą matrycą
Opcje zoomu optycznego: 0,5x, 1x i 2x Opcje zoomu optycznego: 0,5x, 1x, 2x, 3x i 5x (5x tylko w modelu Pro Max i bez 3x)
Brak funkcji Skaner LiDAR
Brak funkcji Fotografia makro
Brak funkcji Portrety w trybie nocnym
Brak funkcji AppleProRAW
Brak funkcji Nagrywanie wideo bezpośrednio na dysk zewnętrzny
Brak funkcji Nagrywanie wideo w formacie Log
Brak funkcji Obsługa globalnego standardu obróbki kolorów ACES (Academy Color Encoding System),
Port USB 2 Port USB 3
Prędkości transferu USB 2 (do 480 Mb/s) Prędkości transferu USB 3 (do 10 Gb/s, 20x szybciej)
Łączność Wi-Fi 6 Łączność Wi-Fi 6E
Pamięć wbudowana: 128 GB, 256 GB, 512 GB Pamięć wbudowana: 128 GB, 256 GB, 512 GB, 1 TB (minimalna pamięć w wersji Max to 256 GB)
Przełącznik trybu dzwonka/cichego Przycisk czynności
Obudowa: Aluminium i barwione szkło (z tyłu obudowy) Obudowa: Tytan i teksturowane matowe szkło (z tyłu obudowy)
Dostępny w kolorze: niebieski, żółty, czarny, zielony, różowy Dostępny w kolorze: tytan naturalny, tytan błękitny, tytan biały, tytan czarny
Waga: 171 g Waga: 187 g lub 221 g (wersja Max)

Polecane produkty z kategorii iPhone 15 Pro Max

iPhone 15 czy iPhone 15 Pro? Porada Lantre

iPhone 15 Pro, wraz z modelem 15 Pro Max, to najbardziej zaawansowane smartfony w ofercie Apple. Są też najbardziej kosztowną propozycją wśród smartfonów zaprezentowanych w 2023 roku.

Dla kogo jest  iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max?

 • dla entuzjastów technologii, pragnących korzystać z innowacyjnych rozwiązań i funkcji,
 • dla graczy, którzy chcą wykorzystać smartfon Apple do grania w tyuły, które dotychczas były dostępne jedynie na konsole,
 • dla fotografów, którzy docenią zaawansowany system aparatów z możliwością zapisu zdjęć w formacie ProRAW,
 • dla filmowców, oczekujących najlepszej jakości nagrań w formacie ProRes i profilu LOG,
 • dla osób, które chcą zmienić swój dotychczasowy telefon Apple, np. iPhone 11 Pro, 12 Pro czy 13 Pro.

Jeśli nie należysz do grona wspomnianych osób, ale oczekujesz od telefonu:

 • wysokiej wydajności, która wystarczy na długi czas,
 • gwarancję aktualizacji systemu iOS przez najbliższe 5 lat,
 • solidnej konstrukcji o atrakcyjnym designie,
 • wysokiej jakości aparatu, świetnie radzącego sobie w codziennym użytkowaniu czy podczas podróży,
 • baterii, która wytrzyma cały dzień używania,
 • ekranu o dużej jasności, zapewniającego komfort użytkowania nawet w mocnym świetle słonecznym,

to iPhone 15 będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. Poza tym, flagowy model jest znacznie tańszy od wersji Pro. 

Polecane produkty z kategorii iPhone 15

iPhone 15 oraz iPhone 15 Pro – w sklepie Lantre Premium Reseller

iPhone 15 Vs iPhone 15 Pro? Po zapoznaniu się z naszym porównaniem z pewnością wiesz już, który z tych modeli będzie dla Ciebie idealny.

Jeżeli dokonałeś już wyboru i wiesz, jaki smartfon chcesz kupić, zapraszamy do sklepu Lantre – autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz różne modele iPhone’a, zarówno 15 jak i 15 Pro. Ponadto, oferujemy dedykowane im akcesoria iPhone, takie jak etui, ładowarki, kable czy szkła i folie ochronne.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych.

Polecamy również zapoznanie się z ofertą Lantre Plan. Dzięki niej możesz odroczyć spłatę nawet na 12 miesięcy, bez żadnych ukrytych kosztów. Decydując się na regulowanie należności po tym okresie, masz możliwość rozłożenia jej na 36 komfortowych rat. Zapraszamy!

 

 

Źródła

1. Oficjalna strona Apple