6 pomysłów na ciekawe zdjęcia, które zrobisz w domu.

Każdego z nas dopada czasami kryzys twórczy, mózg się laguje, a żadna rezolutna myśl lub pomysł na nową fotografię wcale nie przychodzi do głowy. To właśnie dlatego FOTOZIOMEK spieszy z pomocą i przynosi Ci 6 gotowców, które odpalą Twoją kreatywność i sprawią, że ruszysz z miejsca.

 

Pomysł 1 - płaskoleże

Flatlay to fotografie, na których uwiecznione są kompozycje ułożone na płasko, a samo zdjęcie zrobione jest z lotu ptaka. To ten typ fotografii, który od wielu lat fantastycznie radzi sobie na Instagramie i jest sporo ciekawych twórców, którzy od lat dzielą się tylko takimi kadrami. I wiesz co? To może się nigdy nie znudzić.

Co może być tematem takiego zdjęcia? W zasadzie wszystko, co jest w stanie zmieścić się w kadrze. To, co leży na Twoim biurku, to, co masz w plecaku lub torebce... Możesz w ten sposób zaprezentować składniki potrzebne do przygotowania posiłku.

Mogą to być przedmioty w określonym kolorze lub kształcie, a sama kompozycja może być matematycznie idealna lub totalnie odbiegająca od symetrii.

By zrobić takie zdjęcie potrzebujesz uściślić co jest jego tematem, znaleźć odpowiednie miejsce, wybrać podłoże (może nim być drewniany stół, biały brystol, stare gazety, wełniany koc.. cokolwiek co będzie pasowało do tematu i klimatu twojego zdjęcia). Potem dobierz dodatki, które nadadzą całości niepowtarzalnego klimatu i wypełnią kadr.

Na sam koniec ustaw się tak, by móc złapać kadr z odpowiedniej wysokości i gotowe.

Pomysł 2 - coś słonego...

Ok. To zdecydowanie mój temat. Jestem tym typem dziwoląga, który na pytanie czy ma ochotę na deser, za każdym razem na myśli ma coś słonego, najlepiej chipsy. Niezależnie od tego czy masz podobnie - to jest temat, z którym polecam Ci się zmierzyć.

Chcę byś udowodnił sobie i innym, że nawet zawartość paczki smażonych na głębokim tłuszczu, kawałków pokrojonego ziemniaka, może być super fotogeniczna.

Oczywiście na potrzeby fotografii możesz wykorzystać inne przekąski. Popcorn, orzeszki, grzanki - co tylko chcesz i na co możesz mieć przy okazji fotografowania, ochotę (po co ma się marnować?).

Ale coś słonego to przecież nie tylko przekąski. Każdy posiłek to idealna okazja do kreatywnego wyżycia się ze smartfonem w ręku.

Nie bez powodu mawia się, że fotografowie kulinarni jadają zimne. Fotka zawsze na pierwszym miejscu. Zachęcam Cię zatem to wcielenia się w rolę kulinarnego fotografa i designera w jednej osobie. I nawet jak będziesz jeść zimne - uwierz mi, czasami warto.

 

 

Pomysł 3 - domowy reportaż

Wiesz, jak powstają najlepsze zdjęcia reportażowe na świecie? Spontanicznie. Najlepsi fotografowie uliczni to tacy, którzy po prostu są w odpowiednim miejscu i mają ze sobą sprzęt, którym robią zdjęcie.

Zabaw się w fotoreportera we własnym domu. Oczywiście, będzie Ci dużo łatwiej, jeśli nie jesteś jedynym domownikiem. Bawiące się dzieci to niekończąca się kopalnia pomysłów na domowy fotoreportaż. Gotujący partner? Uchwyć idealny moment. Może partnerka, która przeżywa właśnie wciągającą historię, z książką w ręku? Spontaniczne emocje to te, które na fotografiach wyglądają najlepiej. To trudny temat, ale daje naprawdę ogromne ilości satysfakcji. Wiesz co jest w tym najlepsze? Po takiej zabawie będziesz mieć też zestaw fantastycznych wspomnień, do których chętnie wrócisz za jakiś czas. Gwarantuję.

Pomysł 3 - niezwykle zwykłe

To Ci się spodoba. Sam uwielbiam ten temat i staram się często po niego sięgać! Zabawa wymaga odrobiny zaangażowania i cierpliwości, ale daje bardzo dużo frajdy już na etapie realizacji pomysłu. O co chodzi? O fotografię przedmiotu codziennego użytku w takiej formie, by każdy zapragnął mieć ten przedmiot. Mam na myśli te, które bardzo często są tak zwykłe, że nie poświęca się im kreatywnej uwagi.

 

To może być naprawdę coś banalnego. But, butelka, łyżka do zupy, papier toaletowy, wazon, szczoteczka do zębów. Wyobraź sobie, że Twoim zadaniem jest stworzenie fotografii reklamowej, która ma sprzedać wybrany przedmiot. Wykorzystaj dodatkowe elementy, by podkreślić kluczowe zastosowanie przedmiotu.

Pomysł 5 - świat zabawek

Pod żadnym pozorem nie chodzi o fotografię dla dzieci. Jak zwykle chodzi o wyjście trochę poza utarte schematy i zrobienie czegoś, co wyzwoli chociaż trochę dodatkowej porcji kreatywności. Jestem przekonany, że niezależnie od tego, ile masz lat, w Twoim domu znajdziesz coś, co świetnie sprawdzi się w tym wyzwaniu. Może to być ulubiona zabawka z dzieciństwa, którą trzymasz z sentymentu. Może być model auta, które jest twoim największym motoryzacyjnym marzeniem. Równie dobrze sprawdzi się zabawka z Kinder jajka. Kontekst i temat zdjęcia zaklęty jest właśnie w „zabawce”.

Jeśli jest to model auta - postaraj się wykonać fotografię w klimacie motoryzacyjnym. Możesz w tle za autem postawić tablet i wyświetlić na nim zdjęcie miejskiej scenerii, które nada dodatkowego smaku. Dla pingwinka z Kinder jajka możesz wykorzystać kilka kostek lodu z zamrażalnika i w ten sposób stworzyć mu odpowiednią scenografię. Niech to będzie dla Ciebie wyzwanie! Wiadomo, że im trudniejsze, tym satysfakcja na wyższym poziomie!

 

Pomsył 6 - niezbędnik

Wspominałem o tym w kontekście zdjęć flatlay, ale temat niezbędnika jest tak chłonny, że z powodzeniem możemy potraktować go jako odrębną kategorię. Choćby z tego względu, że każdy z nas posiada zupełnie inny zestaw przedmiotów, bez którego nie wyobraża sobie dnia.

Dla mnie będzie to telefon, aparat, często notes i długopis. W sumie moim niezbędnikiem jest cały bałagan, który znajduje się na biurku. Dla Ciebie może to być zupełnie inny zestaw przedmiotów

- ulubiona książka, okulary i szminka. A może scyzoryk, paczka miętówek i zegarek.

To teraz do dzieła. O ile wybór przedmiotów będzie oczywisty,

o tyle sama kompozycja i uwiecznienie jej na fotografii mogą

być już wyzwaniem. Jak do tego zadania podejdziesz? Może

być wspomniany styl flatlay - ale to trochę pójście na łatwiznę. Proponuję tym razem wydobyć najważniejszy z przedmiotów na pierwszy plan, a pozostałe spróbować np. rozmyć poprzez mniejszą głębię ostrości, wykorzystując tryb portretowy w naszym iPhonie.

Pamiętaj, że im bardziej zbliżysz się do fotografowanego przedmiotu, tym bardziej dalszy plan będzie rozmyty.

Polecane produkty z kategorii iPhone 15 Pro Max

I jak? Z którym pomysłem zmierzysz się w pierwszej kolejności?Wykorzystaj te zasady, by robić zdjęcia z efektem WOW!

Chcesz się pochwalić fotografią, w której wykorzystałeś/wykorzystałaś wiedzę z tego artykułu? Oznacz @lantrepl i @fotoziomek na Instagramie! I koniecznie zaglądaj na lantre.pl, bo już wkrótce kolejna odsłona nasze mini-akademii fotografii mobilnej.