Mac Studio Vs Macbook Pro 2021 - podobieństwa i różnice

Szukasz komputera, który błyskawicznie przeprowadzi nawet najbardziej wymagające operacje? Jeśli tak, to firma Apple ma dla Ciebie dwie propozycje: laptopa MacBook Pro 2021 oraz komputer stacjonarny Mac Studio z 2022 roku. Który z nich jest lepszy w jakiej sytuacji?

Komputer stacjonarny Mac Studio czy MacBook Pro - co wybrać?

Porównywanie urządzeń z dwóch odmiennych kategorii produktowych może wydawać się dziwne - przynajmniej na pierwszy rzut oka. Zwykle decyzja o zakupie komputera zaczyna się od wyboru jego typu. Dla osób pracujących w różnych miejscach, naturalnym wyborem jest MacBook. Z kolei dla ludzi pracujących z jednego miejsca, pierwszym wyborem jest komputer stacjonarny.

W dzisiejszym artykule porównujemy więc dwa, zdawałoby się bardzo odmienne urządzenia - komputer stacjonarny Mac Studio i laptop MacBook Pro 2021. Jednak oba mają wspólny mianownik, a mianowicie wyjątkową w swoich kategoriach wydajność. Ponadprzeciętna moc obliczeniowa obu komputerów wynika z zastosowania układów Apple M1, czyli najlepszych jak dotąd procesorów stworzonych przez Apple.

Czy w pojedynku Mac Studio Vs MacBook Pro 2021 można wyłonić jednoznacznego zwycięzcę? Przed Tobą szczegółowe porównanie wydajności oraz najważniejszych parametrów obu komputerów. Zaczynajmy!

Mac Studio 2022 vs MacBook Pro 2021 - porównanie parametrów

Procesor - dostępne wersje i konfiguracje

Ktoś niewtajemniczony mógłby powiedzieć, że oba komputery dysponują takim samym procesorem - Apple M1. Jednak występuje on w różnych wersjach. MacBook Pro może posiadać czip M1 Pro lub M1 Max, natomiast Mac Studio - M1 Max (taki sam, jak w MacBooku) lub M1 Ultra.

Najbardziej podstawowym układem spośród wyżej wymienionych jest czip Apple M1 Pro. Jest on dostępny w różnych konfiguracjach: maksymalnie z 10-rdzeniowym procesorem głównym (CPU) i 16-rdzeniowym procesorem graficznym (GPU). Przepustowość jego pamięci wynosi 200 GB/s, a ilość pamięci RAM może wynosić 16 lub 32 GB.

Czip Apple M1 Max znajduje się o jedną pozycję wyżej w hierarchii procesorów od Apple (względem procesora M1 Pro). Układ M1 Max oferuje 10-rdzeniowy procesor główny (CPU) i maksymalnie 32-rdzeniowy procesor graficzny (GPU). Przepustowość jego pamięci wynosi 400 GB/s (dwa razy więcej niż w modelu M1 Pro), natomiast ilość pamięci RAM może wynosić 32 lub 64 GB.

Najpotężniejszym obecnie układem w bieżącej ofercie giganta z Cupertino jest czip Apple M1 Ultra, który w praktyce jest połączeniem dwóch procesorów M1 Max. Układ M1 Ultra oferuje 20 rdzeni CPU i maksymalnie 64 rdzeni GPU, a przepustowość jego pamięci sięga 800 GB/s. Jak się pewnie domyślasz, ilość pamięci RAM może wynosić 64 lub 128 GB.

Ponadto wszystkie wymienione procesory posiadają osobny silnik, odpowiedzialny za przetwarzanie szeroko pojętych multimediów (m.in. kodowanie i dekodowanie danych w formacie ProRes). W tym obszarze układ M1 Ultra jest dwa razy lepszy od swoich konkurentów.

Polecane produkty z kategorii Mac Studio

Wydajność

W jaki sposób wybór konkretnego procesora przekłada się na wydajność komputera? Najwyższą możliwą moc obliczeniową (a tym samym największą szybkość działania) oferuje oczywiście procesor M1 Ultra - dostępny wyłącznie w komputerach Mac Studio. Zgodnie z deklaracjami Apple, procesor M1 Ultra może być od 50 do nawet 80% szybszy od układu M1 Max. Pamiętaj jednak, że różnica w działaniu obu układów będzie widoczna tylko przy wykonywaniu najbardziej zaawansowanych operacji w profesjonalnych programach (m.in. do obróbki zdjęć, montażu filmów, renderingu 3D, tworzenia animacji komputerowych, transkodowania kodeków ProRes, obróbki grafiki wektorowej i rastrowej czy produkcji muzyki).

Pomimo co najmniej 50-procentowej przewagi w mocy obliczeniowej układu M1 Ultra, również czip M1 Max należy do ścisłej czołówki najlepszych procesorów dostępnych na rynku - szczególnie w grupie laptopów. Procesor M1 Max to najlepszy możliwy układ, jaki może obsłużyć laptopy MacBook Pro 14 oraz MacBook Pro 16.

Najniżej w hierarchii znajduje się czip M1 Pro - z tak samo wydajnym procesorem głównym co M1 Max, ale z nieco słabszym (o połowę) procesorem graficznym. Biorąc pod uwagę powyższe parametry, M1 Pro to najbardziej ekonomiczny wybór dla zwykłych użytkowników, którzy są zdecydowani na zakup laptopa MacBook Pro 14 2021 lub MacBook Pro 16 2021. Zwróć uwagę, że starszy MacBook Pro M1 13" jest napędzany przez najzwyklejszy procesor Apple M1, który w momencie premiery zrobił furorę w branży technologicznej. Tymczasem procesory M1 Pro, Max i Ultra oferują nieporównywalnie więcej możliwości.

Sprawdź także: Nowy MacBook Pro 16 cali i 14 cali - poznaj MacBooka dla profesjonalistów

Dostępne porty

Zarówno komputer Mac Studio, jak i laptopy MacBook Pro (14" i 16") oferują sporą liczbę portów - adekwatną do swoich gabarytów. Każdy komputer Mac Studio 2022 (niezależnie od wybranej konfiguracji) posiada z tyłu obudowy:

 • cztery porty Thunderbolt 4 (USB-C),
 • dwa porty USB-A,
 • gniazdo Ethernet, port HDMI
 • klasyczne gniazdo słuchawkowe mini jack 3,5 mm.

Poza tym z przodu komputera znajdziesz:

 • gniazdo na kartę pamięci SDXC
 • kolejne dwa porty USB-C (w przypadku wersji Mac Studio M1 Max) lub dwa porty Thunderbolt 4 (w przypadku wersji Mac Studio M1 Ultra).

Laptopy MacBook Pro 14" i 16" oferują:

 • trzy porty Thunderbolt 4 (USB-C),
 • pojedynczy port HDMI,
 • gniazdo na kartę SDXC
 • klasyczne gniazdo słuchawkowe mini jack 3,5 mm
 • magnetyczny port ładujący MagSafe.

Typ urządzenia / wyświetlacz

Najważniejsza różnica pomiędzy komputerem iMac Studio a laptopem MacBook Pro wynika z samego typu obu urządzeń. Komputer Apple Mac Studio to klasyczna jednostka centralna, do której musisz dokupić i podłączyć pozostałe wyposażenie: monitor (np. nowy Studio Display), mysz i klawiaturę. Zaletą jest jednak dowolność w doborze dodatkowego sprzętu.

Wybierając laptopa otrzymujesz urządzenie, które od razu jest gotowe do pracy. Zaletą laptopów MacBook Pro 14" i 16" jest znakomity wyświetlacz Liquid Retina XDR z podświetleniem mini-LED, o jasności 1000 nitów (w trybie XDR) i jasności szczytowej na poziomie 1600 nitów. Dokładna przekątna ekranu dla poszczególnych modeli wynosi odpowiednio 14,2 cala oraz 16,2 cala. Dodatkowym atutem jest technologia ProMotion, czyli adaptacyjna częstotliwość odświeżania ekranu do 120 Hz, gwarantująca niezwykle płynne animacje.

Mac Studio Vs Macbook Pro 2021 - podobieństwa

 • Czip Apple M1 Max
 • Możliwość konfiguracji 32-rdzeni GPU
 • Możliwość konfiguracji 64 GB zunifikowanej pamięci RAM
 • Do 8 TB pamięci masowej
 • Obsługa ProRes i ProRes RAW
 • Porty Thunderbolt 4
 • Port HDMI
 • Gniazdo kart SDXC
 • Wi‑Fi 6 802.11ax i Bluetooth 5.0
 • Dostępny w kolorze srebrnym

Mac Studio Vs Macbook Pro 2021 - różnice

Mac Studio Macbook Pro 2021
Brak wyświetlacza Wyświetlacz o przekątnej 14,2 lub 16,2 cala
Czip Apple M1 Max lub czip Apple M1 Ultra Czip Apple M1 Pro lub czip Apple M1 Max
Maks. 20 rdzeni CPU Maks. 10 rdzeni CPU
Maks. 64 rdzenie GPU Maks. 32 rdzenie GPU
Maks. 128 GB zunifikowanej pamięci RAM Maks. 64 GB zunifikowanej pamięci RAM
Brak zintegrowanej baterii litowo-polimerowa Zintegrowana bateria litowo-polimerowa o pojemności 70 Wh (14 cali) lub 100 Wh (16 cali)
Touch ID dostępny z klawiaturą Magic Keyboard Touch ID
Porty (tył i przód): Thunderbolt 4 (USB-C), 2 x USB-A, gniazdo Ethernet, HDMI, gniazdo słuchawkowe mini jack 3,5 mm, gniazdo na kartę pamięci SDXC, 2 x USB-C (w przypadku wersji Mac Studio M1 Max) lub 2 x Thunderbolt 4 (w przypadku wersji Mac Studio M1 Ultra). Porty: 3 x Thunderbolt 4, HDMI, port ładowania MagSafe 3, gniazdo na kartę pamięci SDXC, gniazdo słuchawkowe mini jack 3,5 mm z zaawansowaną obsługą słuchawek o wysokiej impedancji
Dostępny w kolorze srebrnym Dostępny w kolorze srebrnym i gwiezdnej szarości

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro 14

MacBook czy Mac Studio - który komputer wybrać?

W pierwszej kolejności odpowiedz sobie na pytanie, jaki typ urządzenia (laptop czy komputer stacjonarny) będzie dla Ciebie wygodniejszy. Jeśli jest to laptop, a zamierzasz używać go w profesjonalnej pracy grafika, programisty lub producenta (i zależy Ci na najwyższej możliwej wydajności), wówczas wybierz model 14- lub 16-calowy z procesorem M1 Max (MacBook Pro Max). Jeśli jednak szybkość działania ma dla Ciebie mniejsze znaczenie lub jeśli kupujesz laptopa z myślą o zwykłym użytkowaniu - wówczas wystarczy Ci model z procesorem M1 Pro.

Komputer Mac Studio jest zarezerwowany dla konkretnej grupy użytkowników - ludzi pracujących na stałe w jednym miejscu i oczekujących od komputera najwyższych osiągów. W tym przypadku masz do dyspozycji dwa procesory: M1 Max lub najpotężniejszy czip M1 Ultra, który sprawdzi się jako wydajne narzędzie do najbardziej zaawansowanej pracy.

Zobacz także: Nowy Mac Studio od Apple - co go wyróżnia?

Każdy komputer Apple posiada od nowości zainstalowany system operacyjny macOS, który jest wyjątkowo ceniony w gronie osób zajmujących się profesjonalną pracą kreatywną.

Laptop czy komputer stacjonarny? Wybierz dobrze!

Jeśli przymierzasz się do zakupu któregoś z omawianych komputerów, najważniejszym krokiem jest wybór typu urządzenia (laptop vs komputer stacjonarny). Dalsza konfiguracja urządzenia, czyli wybór procesora czy ilości pamięci RAM ściśle zależy od rodzaju zadań, które wykonujesz na komputerze. Jednak niezależnie od Twojej ostatecznej decyzji, komputer Mac zaoferuje Ci znakomite parametry.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty marki Apple, w tym komputery Mac i bezprzewodowe akcesoria Magic. Możesz także zakupić pakiet rozszerzonej obsługi serwisowej Service Pack. Zobacz, na czym polega najnowsza wersja dla omawianych produktów: Service Pack - Pakiet Platinium 4Y do Apple Mac Studio oraz Service Pack - Pakiet Platinum Pro 4Y do Apple MacBook Pro 14 i Pro 16.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!