Mac Studio 2022 Vs Mac Pro 2019 - porównanie komputerów stacjonarnych od Apple

Szukasz komputera do profesjonalnej pracy w branży kreatywnej? Firma Apple daje Ci wybór: nowoczesny Mac Studio 2022 lub okazały Mac Pro 2019. Który komputer będzie dla Ciebie lepszy? Oto porównanie obu modeli.

Komputery stacjonarne Apple - garść informacji

W bieżącej ofercie Apple znajdziesz nawet cztery komputery stacjonarne, ale tylko dwa z nich służą do profesjonalnej pracy. Mowa o najnowszym komputerze Mac Studio 2022 i nieco starszym, ale jeszcze do niedawna wciąż najlepszym komputerze Mac Pro. Przez wiele lat pozycja Maca Pro była niezagrożona. Był to najmocniejszy komputer w ofercie Apple i jeden z najmocniejszych komputerów użytkowych dostępnych na rynku.

Ostatnia generacja Maca Pro pochodzi z 2019 roku, zaś nowy flagowy Mac - komputer stacjonarny Mac Studio ukazał się trzy lata później, w 2022 roku. Mac Studio stał się bezpośrednim konkurentem dla Maca Pro, ponieważ zaoferował podobną wydajność (lub nawet wyższą - w określonej konfiguracji) w kompaktowym opakowaniu i przy wielokrotnie niższej cenie.

W momencie swojej premiery komputer Mac Studio (w podstawowej konfiguracji sprzętowej) został wyceniony na ponad 10 tys. złotych, podczas gdy Mac Pro kosztował niemal trzy razy tyle - również w podstawowej konfiguracji. Mało tego - najlepiej wyposażony Mac Pro może kosztować nawet 250 tys. złotych, natomiast Mac Studio - niewiele ponad 30 tys. złotych (stan na maj 2022).

Polecamy artykuł: Nowy Mac Studio od Apple - co go wyróżnia?

Oczywiście każdy komputer stacjonarny Apple ma swoje zalety i wady, które omówimy w dzisiejszym artykule. Postaramy się także odpowiedzieć na pytanie, który komputer będzie lepszy właśnie dla Ciebie. Zaczynajmy!

Mac Studio vs Mac Pro - porównanie parametrów

Wygląd zewnętrzny / konstrukcja

Pierwsza kluczowa różnica dotyczy wyglądu oraz konstrukcji każdego z urządzeń. Oba komputery to klasyczne jednostki centralne (wymagające podłączenia monitora i dodatkowych akcesoriów), ale różniące się między sobą rozmiarem i możliwością rozbudowy. Nowy iMac Studio jest urządzeniem w pełni zabudowanym - przybiera postać stosunkowo niewielkiej aluminiowej skrzyneczki, którą możesz śmiało postawić na swoim biurku. Ze względu na zamkniętą konstrukcję, Mac Studio nie umożliwia rozbudowy bądź wymiany komponentów.

Komputer Apple Mac Pro to zdecydowanie większa jednostka centralna. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby również postawić ją na biurku, ale okazała konstrukcja sugeruje ustawienie jej na podłodze. Biorąc pod uwagę konstrukcję Maca Pro, jego największą zaletą jest modułowość, czyli możliwość swobodnej wymiany komponentów lub dołożenia kolejnych w wybranym momencie.

Każdy Mac Pro posiada 8 slotów PCI Express, które pozwalają na dołożenie kolejnych płytek pamięci RAM lub kart graficznych. W przypadku Maca Studio konfiguracja sprzętowa ustalona w momencie zakupu jest ostateczna i nie można jej później modyfikować.

Procesor i pamięć RAM

Druga najważniejsza różnica dotyczy rodzaju zastosowanych procesorów. Nowy Mac Studio jest napędzany przez wybrany układ od Apple: M1 Max lub M1 Ultra. Z kolei Mac Pro działa we współpracy z układem firmy Intel - Xeon W. To właśnie specyfika procesora odpowiada w dużej mierze za wydajność każdego z omawianych komputerów.

Komputer Apple Mac Studio umożliwia wybór podstawowego procesora Apple M1 Max lub najlepszego w ofercie Apple procesora M1 Ultra. Czip Apple M1 Max oferuje 10-rdzeniowy procesor główny (CPU) i maksymalnie 32-rdzeniowy procesor graficzny (GPU). Przepustowość jego pamięci wynosi 400 GB/s, natomiast ilość pamięci RAM może wynosić 32 lub 64 GB.

Polecane produkty z kategorii Mac Studio

Czip Apple M1 Ultra jest tak naprawdę połączeniem dwóch procesorów M1 Max. Układ M1 Ultra oferuje 20 rdzeni CPU i maksymalnie 64 rdzeni GPU, a przepustowość jego pamięci sięga 800 GB/s. Jednocześnie ilość pamięci RAM może wynosić 64 lub 128 GB. Zaznaczmy też, że tylko procesory Apple posiadają specjalny silnik multimedialny do kodowania i dekodowania materiałów wideo, w tym formatu ProRes.

Komputer Apple Mac Pro oferuje 5 różnych wersji procesora Intel Xeon W, przy czym każda wersja różni się od poprzedniej taktowaniem i liczbą rdzeni. W swojej najlepszej konfiguracji Mac Pro posiada czip Intel Xeon W z 28-rdzeniowym CPU. Warto jednak pamiętać, aby liczba rdzeni w procesorze była dostosowana do rodzaju używanego oprogramowania. Procesor z tak dużą liczbą rdzeni sprawdzi się najlepiej podczas korzystania z oprogramowania wielowątkowego.

Ze względu na swoją modułową konstrukcję, Mac Pro umożliwia pełną swobodę w zakresie dopasowania kart graficznych i pojemności pamięci RAM. Dzięki zastosowanej technologii Mac Pro Expansion Module, komputer stacjonarny Mac Pro oferuje wsparcie dla standardu złączy i protokołów Thunderbolt w całym systemie. Pamiętaj, że fabryczna konfiguracja Maca Pro uwzględnia wyłącznie karty graficzne Radeon od firmy AMD.

Biorąc pod uwagę pamięć RAM, komputer Apple Mac Pro posiada 12 fizycznych gniazd DIMM, które pozwalają zamontować 12 płytek pamięci RAM w różnych konfiguracjach, przy czym minimalna domyślna konfiguracja zakłada pojemność RAM-u na poziomie 32 GB (4x 8 GB), a maksymalna - 1,5 TB (12x 128 GB) - przy odpowiednio dobranym procesorze.

W obu komputerach masz możliwość zastosowania pamięci masowej o tej samej pojemności, tj. maksymalnie do 8 TB.

Dostępne w sieci wyniki testów przeprowadzonych z użyciem oprogramowania Geekbench jasno wskazują, że komputer Mac Studio M1 Ultra (Mac Studio wyposażony w najpotężniejszy procesor Apple) jest o 20% wydajniejszy od Maca Pro z procesorem Intel Xeon w swojej najlepszej konfiguracji (z 28-rdzeniowym CPU). Komputerowi Mac Pro ustępuje Mac Studio M1 Max, ale tylko w bezpośrednim starciu z 28-rdzeniowym CPU komputera Mac Pro.

Dostępne porty

Przewagę pod względem ilości dostępnych portów ma Mac Pro, który oferuje do 12 portów Thunderbolt 3 (USB-C), dwa porty USB 3, dwa porty Ethernet, a także 8 gniazd rozszerzeń PCI Express (w zależności od wybranej konfiguracji), w których możesz zainstalować dodatkowe rodzaje portów.

Każdy komputer Mac Studio posiada z tyłu obudowy cztery porty Thunderbolt 4 (USB-C), dwa porty USB-A, jedno gniazdo Ethernet, port HDMI oraz klasyczne gniazdo słuchawkowe mini jack 3,5 mm. Poza tym z przodu komputera znajdziesz gniazdo na kartę pamięci SDXC oraz kolejne dwa porty USB-C (dla wersji z procesorem M1 Max) lub dwa porty Thunderbolt 4 (dla wersji z procesorem M1 Ultra).

Przewaga Maca Pro polega również na możliwości podłączenia do niego aż 12 wyświetlaczy 4K lub opcjonalnie sześciu wyświetlaczy 5K albo opcjonalnie sześciu profesjonalnych monitorów od Apple - Pro Display XDR. Tymczasem Mac Studio obsłuży maksymalnie cztery monitory Pro Display XDR i jeden monitor 4K. Do każdego z komputerów możesz podłączyć najnowszy monitor od Apple Studio Display - z wyświetlaczem Retina 5K. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby do każdego z komputerów podłączyć dowolny monitor z odświeżaniem obrazu na poziomie 120 Hz.

Polecane produkty z kategorii Studio Display

Zapraszamy do lektury: Apple Studio Display - 8 cech, o których musisz wiedzieć!

Mac Studio czy Mac Pro - który komputer wybrać?

Atrakcyjna cena i potężna wydajność bezsprzecznie przemawia za wyborem Maca Studio. W niewielkiej obudowie Maca Studio kryje się wielka moc (szczególnie w wersji z procesorem M1 Ultra), która zapewnia błyskawiczne przetwarzanie danych podczas korzystania nawet z najbardziej wymagających aplikacji. Zwróć uwagę, że Mac Pro jest mocniejszy od Maca Studio M1 Max tylko przy swojej najlepszej, a zatem też najdroższej konfiguracji (z 28-rdzeniowym procesorem Intel Xeon).

Z drugiej strony zaletą Maca Pro jest może być modułowa konstrukcja, której nie oferuje Mac Studio. Modułowość zapewnia swobodę przy konfiguracji komputera nawet po jego zakupie. Wymiana (lub dołożenie) poszczególnych komponentów jest możliwa w każdym momencie.

Zatem który komputer jest dla Ciebie? Z punktu widzenia stosunku ceny do jakości, jednym słusznym wyborem jest Mac Studio - to najbardziej wydajny komputer w aktualnej ofercie Apple. Komputer Mac Pro jest dla Ciebie lepszy tylko wówczas, jeśli budżet nie gra roli i wyjątkowo zależy Ci na możliwości rozbudowy urządzenia w przyszłości oraz większej ilości portów - pod względem wydajności i tak lepszy jest Mac Studio M1 Ultra.

Komputer od Apple - wybierz dobrze!

Zakup komputera Mac do profesjonalnej pracy to inwestycja na długie lata, dlatego swój wybór musisz dokładnie przemyśleć. Pod względem wydajności, oba komputery spełnią Twoje oczekiwania w porównywalnym stopniu, choć ostatecznie będzie to uzależnione od wybranej konfiguracji sprzętowej. Kieruj się także innymi czynnikami, np. modułowością Maca Pro lub kompaktowymi rozmiarami i niższą ceną Maca Studio. Co więcej, pamiętaj, że 3 lata to w branży technologicznej dużo czasu. Mac Studio ma nowsze podzespoły, a dzięki czipowi Apple M1 od podstaw zaprojektowanemu do pracy z systemem macOS - jest niesamowicie wydajny i energooszczędny.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty marki Apple, w tym komputery Mac i akcesoria bezprzewodowe MagSafe i Magic, takie jak klawiatura Magic Keyboard, mysz Magic Mouse lub gładzik Magic Trackpad.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!