Jak ustawić własny dzwonek - iPhone bez tajemnic

Chcesz ustawić własny dzwonek w iPhonie, ale nie wiesz, jak to zrobić? Zmiana dzwonka na dowolny dźwięk w telefonie Apple nie jest najprostsza, ale możliwa do wykonania. Zatem jak ustawić własny dzwonek iPhone'a? Prezentujemy instrukcję krok po kroku.

Dzwonek na iPhone'a - garść informacji

Pomimo wielu zalet systemu iOS, ciągle istnieją obszary, które nie są wspierane przez firmę Apple. Kłopoty przeciętnego użytkownika dotyczą zwykle kwestii personalizacji telefonu, np. braku możliwości łatwego ustawienia swojego własnego dzwonka dla połączeń przychodzących. Oczywiście zmiana dzwonka na dowolny dźwięk jest możliwa, ale cała procedura zajmuje trochę czasu, a więc jest zarezerwowana dla bardziej wytrwałych osób. Znacznie łatwiej ustawić na dzwonek wybraną melodią systemową.

Dowiedz się więcej: Ekosystem Apple - czym jest i jakie korzyści może Ci dać?

iPhony od lat słyną z doskonałej jakości dźwięku, zatem nic dziwnego, że chcesz ustawić swoją ulubioną piosenkę jako dzwonek na telefon. Jak to zrobić? W dzisiejszym artykule prezentujemy instrukcję ustawiania dzwonka z systemowej biblioteki dźwięków i z własnego źródła. Zaczynajmy!

Jak zmienić dzwonek iPhone'a?

Dzwonek iPhone'a możesz ustawić na kilka sposobów, przy czym sposób ustawiania dzwonka zależy od jego pochodzenia. Najprostszym rozwiązaniem jest wybór dzwonka z biblioteki dźwięków zainstalowanych fabrycznie na każdym iPhonie. Do Twojej dyspozycji jest łącznie kilkadziesiąt różnych melodii, które możesz ustawić jako dzwonek dla połączeń przychodzących, wiadomości SMS i MMS (dzwonki SMS iPhone), wiadomości e-mail, alarmu lub innych powiadomień (np. pochodzących z aplikacji).

 

iPhone ustawianie dzownka systemowego

Fot. iPhone - dźwięki i haptyka

 

Jak ustawić dzwonek iPhone'a? Aby ustawić dzwonek z biblioteki dźwięków systemowych, otwórz Ustawienia telefonu i stuknij w kartę „Dźwięki i haptyka” iPhone'a. Następnie wybierz rodzaj powiadomienia, dla którego chcesz ustawić nowy dźwięk lub melodię (np. Dzwonek lub SMS/MMS). W tym miejscu wybierz melodię, która najbardziej przypadnie Ci do gustu.

Muzyka na dzwonek telefonu - jak ustawić?

Jeśli systemowe melodie z biblioteki dźwięków Cię znudzą, wówczas jako dźwięk telefonu możesz ustawić swoją ulubioną piosenkę lub inne dowolne nagranie w odpowiednim formacie. Jak to zrobić, aby muzyka na iPhone'a była dzwonkiem? Sposobów jest kilka. Poniżej znajdziesz szczegółową instrukcję dla każdej sytuacji.

Dzwonek iPhone do pobrania

Najprostszym sposobem na ustawienie własnego dzwonka jest pobranie ulubionej piosenki na telefon ze sklepu iTunes Store. Jeśli nie masz aplikacji iTune Store na swoim telefonie, możesz ją śmiało pobrać ze sklepu App Store. Jak pobrać piosenkę na iPhone'a? W tym celu otwórz aplikację iTunes Store i stuknij w zakładkę Więcej (oznaczoną symbolem trzech kropek) oraz w zakładkę Dźwięki. Następnie znajdź swój ulubiony utwór, stuknij w cenę i dokonaj zakupu. Po zakupie dzwonka będziesz mógł ustawić pobraną piosenkę jako dzwonek na telefon iPhone lub jako dźwięk powiadomienia iPhone'a (dla wiadomości SMS/MMS). Aby dokonać zakupu musisz być zalogowany do swojego konta Apple ID.

 

iPhone ustawianie dzownka z iTunes

Fot. iPhone - ustawienia własnego dzwonka

 

Jak zgrać muzykę na iPhone'a i stworzyć z niej dzwonek?

Jeśli posiadasz własne pliki muzyczne i chcesz je ustawić jako dzwonki iPhone'a, musisz dokonać konwersji na odpowiedni format. Cała procedura jest dosyć czasochłonna (może Ci zająć kilkanaście minut), ale efektem Twojej pracy będą darmowe dzwonki na iPhone'a. 

Wersja skrócona (postępuj według wyróżnionych punktów):

  1. Konwersja wybranego pliku muzycznego za pomocą programu iTunes do wersji AAC.
  2. Pobranie na komputer wersji AAC.
  3. Zmiana nazwy pliku na dowolną z rozszerzeniem .m4r (np. Piosenka.m4r).
  4. Wysłanie pliku na telefon, w tym celu należy za pomocą przewodu podłączyć iPhone'a do komputera i w programie iTunes przejść do zakładki "Dźwięki" oraz przeciągnąć i skopiować plik.
  5. Odłączenie telefonu od komputera.
  6. Ustawienia właśnego dzownka w iPhone: Ustawienia > Dźwięki i haptyka > Dzwonek.

Wersja opisowa

Do konwersji wybranego pliku muzycznego będzie Ci potrzebny dowolny komputer (PC lub Mac) z zainstalowanym programem iTunes. W przypadku komputerów PC (z systemem Windows), program iTunes musisz pobrać z oficjalnej strony Apple i zainstalować. W przypadku komputerów Mac, iTunes jest zainstalowany domyślnie.

Następnie przygotuj sobie plik muzyczny, który chcesz zamienić we własny dzwonek iPhone'a. Format Twojego źródłowego pliku muzycznego nie ma znaczenia - i tak będziesz musiał przekonwertować go na dzwonek Apple. Jedynym ograniczeniem jest długość utworu, która nie może przekroczyć 40 sekund. W innym przypadku program iTunes nie przyjmie Twojego pliku. Jeśli wybrana przez Ciebie piosenka ma więcej niż 40 sekund, musisz ją odpowiednio skrócić. W tym celu skorzystaj z dowolnego edytora audio, np. programu Audio Trimmer, Audiacity lub MP3 Direct Cut.

W jakim formacie powinien przed konwersją być Twój wymarzony dzwonek iPhone? MP3, WAV, FLAC - nie gra roli, masz tutaj pełną dowolność. Natomiast docelowo, w przypadku iPhone, dzwonek musi posiadać konkretne rozszerzenie. Kiedy zatem masz już gotowy utwór poniżej 40 sekund, musisz przekonwertować go na format AAC. Możesz to zrobić bezpośrednio w programie iTunes. W tym celu zaimportuj plik muzyczny do programu. Wystarczy, że przeciągniesz plik z dowolnego miejsca na swoim komputerze do aplikacji iTunes. Utwór powinien trafić do biblioteki Twoich utworów. Następnie zaznacz utwór i kliknij kolejno: Plik (w prawym górnym rogu okna) > Konwertuj > Utwórz wersję AAC. Wersja AAC to format charakterystyczny dla urządzeń Apple.

Po utworzeniu wersji AAC, w Twojej bibliotece będą widoczne dwa pliki: oryginalny i nowo utworzony. Dla rozróżnienia utworów możesz usunąć plik oryginalny i zostawić tylko ten w formacie AAC. Aby program iTunes traktował utwór AAC jako dźwięk iPhone'a, musisz kolejny raz przekonwertować nowo powstały plik. W tym celu przeciągnij plik z biblioteki iTunes na pulpit swojego komputera lub do dowolnego folderu. Następnie kliknij w niego prawy przyciskiem myszy i wybierz opcję zmiany nazwy. Teraz nazwij swój plik, a na końcu nowej nazwy użyj rozszerzenia .m4r (np. Piosenka.m4r).

Kolejnym krokiem jest wysłanie pliku na telefon - ponownie za pomocą programu iTunes. Jak ściągnąć muzykę na telefon? Aby przesłać plik na telefon, podłącz iPhone'a do komputera za pomocą swojego standardowego przewodu do ładowania. Jeśli nie podłączałeś wcześniej telefonu do komputera, program iTunes poprosi Cię o przepisanie kodu PIN. Postępuj zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie.

Teraz kliknij ikonę telefonu w lewym górnym rogu biblioteki iTunes, następnie przejdź do zakładki „Dźwięki” w programie iTunes i przeciągnij lub skopiuj do niej swój gotowy plik muzyczny z rozszerzeniem .m4r. Po wykonaniu tej czynności możesz odłączyć telefon od komputera i zamknąć program.

Ostatnim krokiem jest ustawienia dzwonka na iPhonie. Jak zmienić dzwonek w iPhone? W tym celu przejdź do Ustawień > stuknij opcję Dźwięki i haptyka > Dzwonek > Dzwonek niestandardowy. Wszystkie dzwonki na iPhone'a (dodane za pośrednictwem aplikacji iTunes w formacie .m4r) pojawią się w górnej części listy.

Przedstawiona instrukcja ma zastosowanie do telefonów iPhone, w tym także do najnowszych smartfonów iPhone 12 i 13 oraz modelu iPhone SE 3.

Zapraszamy do lektury: iPhone 12 vs iPhone 13 - który model wybrać?

Jak ustawić piosenkę na dzwonek iPhone bez iTunes?

Po przeczytaniu tak obszernej instrukcji być może zastanawiasz się jak wgrać dzwonek na iPhone bez iTunes. Teoretycznie istnieją alternatywne programy do eksportu piosenek-dzwonków na iPhone'a, ale korzystanie z nich mija się z celem, ponieważ jest równie czasochłonne, co z korzystanie z programu iTunes. Podobnie czasochłonne i jeszcze bardziej skomplikowane jest ustawianie dzwonka z utworu pobranego z serwisu Spotify (pobierane utwory są zabezpieczone przed modyfikacjami).

Jak zrobić dzwonek na iPhone'a?

Jeśli znudziły Ci się dźwięki systemowe, a nie chcesz ustawiać na dzwonek telefonu żadnej piosenki, możesz stworzyć swoją własną melodię. W tym celu możesz wykorzystać aplikacje GarageBand lub Ringer (dostępne w sklepie App Store). Pamiętaj, że Twoje nagranie nie może być dłuższe niż 40 sekund. Po stworzeniu własnej melodii poszukaj opcji eksportu pliku z aplikacji na telefon. Szczegółowe informacje jak zrobić dzowek za pomocą aplikacji GarageBand znajdziesz na poniższym filmiku!

Zobacz też nasz #LantreHacks: Jak zrobić dzwonek na iPhone'a za pomocą GarageBand?

Spersonalizowany iPhone - dzwonki do Twojej dyspozycji

Wiesz już jak zmienić dzwonek w telefonie iPhone. Ustawienie własnego dzwonka w iPhonie wymaga sporo pracy, ale jest jak najbardziej możliwe. Jeśli nie masz cierpliwości konwertować plików i przesyłać ich na swój telefon, zawsze możesz skorzystać z dzwonków systemowych, stworzyć własny dzwonek w dedykowanej aplikacji lub pobrać piosenkę ze sklepu iTunes Store.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty marki Apple, w tym najnowsze smartfony iPhone 13 oraz modele profesjonalne (iPhone 13 Pro / iPhone 13 Pro Max).

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!