Apple M1 Pro vs Apple M1 Max - poznaj nowe procesory od Apple

Podczas październikowej konferencji 2021 r. firma Apple zaprezentowała nowe wersje procesorów M1 – Pro i Max. Czym się wyróżniają? Dla kogo są przeznaczone? Odpowiadamy na wszystkie pytania!

MacBooki Pro z nowymi procesorami już w sprzedaży

Apple robi coraz większe postępy w dziedzinie układów scalonych. Zaledwie rok temu odbyła się premiera procesora M1 – autorskiego układu od Apple, który trafił na pokład topowych produktów takich jak: MacBook Air i MacBook Pro 13, komputerów Mac mini, iMaców 24, a nawet tabletów iPad Pro.

Układ M1 został zaprojektowany w architekturze ARM, co zapewniło:

 • ponadprzeciętną wydajność,
 • energooszczędność wymienionych sprzętów.

Udoskonalone wersje procesorów M1: Pro i Max – są jeszcze mocniejsze i jeszcze bardziej wydajne od M1. Nowe procesory pojawiły się na razie w najnowszych MacBookach z linii Pro (14 i 16-calowych). Wykonywanie najbardziej skomplikowanych operacji, które były przeznaczone tylko dla iMaców Pro, na notebookach Apple będzie teraz szybsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Nowe procesory M1 Pro i M1 Max – najważniejsze informacje

Jaki procesor dla kogo?

Już na wstępie należy zaznaczyć, że MacBook Pro z najnowszymi procesorami M1 Pro lub M1 Max są przeznaczone dla osób, które korzystają z komputera w profesjonalny sposób. Tylko takie osoby będą w stanie wykorzystać pełen potencjał nowych układów. Dla większości zwykłych użytkowników nadal będzie wystarczający chip Apple M1 w swojej podstawowej wersji (obecny m.in. w MacBook Air M1).

Zaawansowane procesory od Apple otrzymały nazwy Apple M1 Pro (wersja niższa) oraz Apple M1 Max (wersja wyższa). Jeśli zdecydujesz się na zakup MacBooka Pro z nowym układem, wybór konkretnego modelu procesora będziesz musiał uzależnić od rodzaju zadań, które zwykle wykonujesz na komputerze. Przejdźmy zatem do porównania kluczowych parametrów standardowego procesora Apple M1 oraz wersji Pro i Max.

Ilość rdzeni

Główna różnica między poszczególnymi modelami procesorów dotyczy liczby rdzeni. To właśnie liczba rdzeni procesora decyduje o wydajności komputera, jego wielozadaniowości, szybkości oraz płynności działania. Standardowy procesor Apple M1 posiada po 8 rdzeni CPU i GPU (procesora głównego i graficznego).

Najnowsze układy M1 Pro i M1 Max mają po 10 rdzeni CPU oraz 16 lub 32 rdzenie graficzne GPU (16 w modelu Pro i 32 w modelu Max). MacBook z wydajnym procesorem graficznym (GPU) to propozycja dla osób, które profesjonalnie zajmują się przetwarzaniem skomplikowanych treści graficznych oraz treści wideo (np. kodowaniem wideo, renderowaniem 3D, montażem filmów, zaawansowaną obróbką zdjęć).

Pamięć RAM

Drugim najważniejszym elementem, który decyduje o płynności i szybkości pracy komputera, jest pojemność pamięci RAM. Zwykły procesor Apple M1 oferuje RAM na poziomie 8 GB lub maksymalnie 16 GB – w zależności od wybranej opcji. W przypadku najnowszych procesorów M1 Pro i M1 Max, pojemność pamięci RAM może być nawet kilkukrotnie wyższa (32 GB w modelu M1 Pro lub nawet 64 GB w modelu M1 Max).

Ilość RAM-u w swoim komputerze powinieneś uzależnić od rodzaju wykonywanych czynności. Ogólnie można przyjąć zasadę, że im więcej pamięci RAM w laptopie tym lepiej. Trzeba jednak pamiętać, że ilość pamięci RAM na poziomie 32 lub 64 GB jest przeznaczona dla profesjonalistów, którzy korzystają z najbardziej wymagających aplikacji.

Dla zwykłego użytkownika, który wykorzystuje laptopa do klasycznych czynności (przeglądanie internetu, korzystanie z pakietu biurowego, oglądanie filmów itd.), wystarczająca będzie pamięć 8 GB lub maksymalnie 16 GB lub do tych zadań może wybrać tańszego MacBook Air M1.

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro 14 z procesorem M1 Pro i M1 Max

Apple M1 Pro vs M1 Max – porównanie wydajności

Procesory M1 Pro i M1 Max są dostępne w dwóch nowych, całkowicie przeprojektowanych MacBookach Pro 14 i 16 cali. Każdy z laptopów jest dostępny w różnych konfiguracjach sprzętowych, które odnoszą się do liczby rdzeni, pojemności pamięci RAM, pojemności pamięci masowej, a także mocy zasilacza dołączonego do zestawu.

Każdy nowy MacBook Pro 14 oraz MacBook Pro 16 posiada:

 • wbudowane trzy kontrolery Thunderbolt 4,
 • port HDMI, gniazdo na kartę SDXC,
 • magnetyczny port zasilający MagSafe 3.

Przeczytaj również: Nowy MacBook Pro 16 cali i 14 cali – poznaj MacBooka dla profesjonalistów

Firma Apple chwali się, że najnowsze procesory M1 Pro i M1 Max są lepsze nie tylko od poprzedniej generacji procesora Apple M1, ale również od topowych produktów innych firm, takich jak Intel czy AMD. W porównaniu z topowym układem firmy AMD (chipem Radeon Pro 5600M), wydajność graficzna (GPU) procesorów M1 Pro i M1 Max jest odpowiednio 2,5x i 4x lepsza.

Przewaga układów M1 nad konkurencją przejawia się także w specyfikacji procesora głównego (CPU). W porównaniu z układem Intel Core i7, zarówno chip Apple M1 Pro, jak i M1 Max chwalą się o 3,7x większą szybkością. Złudzeń nie pozostawiają również testy przeprowadzone przez niezależnych recenzentów. W testach syntetycznych potężny procesor M1 Max bez trudu wyprzedza pod względem szybkości sztandarowy układ scalony Intela, czyli chip Intel i9.

Wysoka wydajność procesorów Pro i Max przekłada się również na wysoką żywotność baterii i czas pracy na jednym ładowaniu. Nowy MacBook Pro 14 może zaoferować do 17 godzin wyświetlania treści wideo, natomiast 16-calowy MacBook Pro – aż 21 godzin (M1 Max).

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro 16 z procesorem M1 Pro i M1 Max

Apple M1 Pro i Apple M1 Max – podobieństwa

 • Do 10-rdzeniowy CPU z 8 rdzeniami zapewniającymi wydajność i 2 rdzeniami energooszczędnymi,
 • 16-rdzeniowy system Neural Engine,
 • Silnik multimedialny dla sprzętowo akcelerowanych formatów H.264, HEVC, ProRes i ProRes RAW,
 • Silnik dekodowania wideo.

Apple M1 Pro i Apple M1 Max – różnice

M1 Pro M1 Max
Do 16-rdzeniowego GPU Do 32-rdzeniowego GPU
200 GB/s przepustowości pamięci 400 GB/s przepustowości pamięci
Obsługa do 32 GB zunifikowanej pamięci RAM Obsługa do 64 GB zunifikowanej pamięci RAM
Silnik kodowania i dekodowania ProRes Dwa silniki kodowania i dekodowania ProRes
Silnik kodowania wideo Dwa silniki kodowania wideo

M1 Pro czy M1 Max? Wybierz dobrze!

Procesory Apple M1 należą do grupy najlepszych układów scalonych, jakie można spotkać w laptopach użytkowych. Zarówno procesor M1 Pro, jak i chip Apple M1 Max to komponenty wysoko zaawansowane. Ich odbiorcami będą osoby, które wykorzystują sprzęt komputerowy w sposób profesjonalny, głównie w celach zawodowych.

Najnowsze MacBooki z procesorami Pro i Max są przeznaczone m.in. dla:

 • programistów,
 • grafików komputerowych,
 • montażystów czy producentów muzycznych.

To właśnie oni będą w stanie maksymalnie wykorzystać potencjał nowych układów. Ponadprzeciętna szybkość i doskonała optymalizacja systemu macOS przełoży się na dużą oszczędność czasu podczas codziennej pracy.

Polecane produkty z kategorii Mac Studio

Może Cię zainsteresować: MacBook Air M1 vs MacBook Pro M1 - na co zwrócić uwagę?

Najnowsze MacBooki Pro z procesorami M1 Pro i M1 Max znajdziesz w sklepie internetowym Lantre.pl. Pamiętaj, że wszystkie topowe produkty Apple możesz zakupić na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. Zapraszamy!