MacBook Air M1 vs MacBook Pro M1 - na co zwrócić uwagę?

Zakup laptopa naturalnie wiąże się z wyborem modelu i określonej konfiguracji sprzętowej. W katalogu Apple dostępne są dwa podstawowe modele MacBooków – Air i Pro – oba z wydajnym procesorem M1. Jakie są między nimi różnice? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Podpowiadamy!

Jak wybrać dobrego MacBooka Apple?

Firma Apple od wielu lat trzyma się ustalonego przez siebie nazewnictwa laptopów i tabletów. W obu grupach urządzeń wyróżnia się modele Air i Pro. Laptopy i tablety z linii Air uznawane są za bardziej uniwersalne, odpowiednie dla większości zwykłych użytkowników. Z kolei modele Pro – jak sama nazwa wskazuje – kierowane są do profesjonalistów, którzy korzystają z nich np. w celach zawodowych.

Aby przyszły MacBook spełnił Twoje oczekiwania, konieczne jest wybranie odpowiedniej konfiguracji sprzętowej. Przed zakupem zwróć uwagę na liczbę rdzeni procesora, ilość pamięci RAM, a także pojemność pamięci masowej. Wszystkie wymienione parametry mają istotny wpływ na wydajność Twojego komputera i komfort jego obsługi. Poszczególne parametry musisz dostosować do rodzaju czynności, które zamierzasz wykonywać na komputerze.

W 2020 roku firma Apple zaprezentowała MacBooki Air i Pro napędzane procesorem M1 – autorskim procesorem od Apple. Procesory Apple M1 zostały wykonane w architekturze ARM, a ich wyróżnikiem jest wysoka energooszczędność połączona z równie wysoką wydajnością.

Może Cię zainteresować: Apple M1 vs Intel - który procesor jest lepszy do pracy? Wyjaśnia ekspert

W dalszej części artykułu przedstawiamy zestawienie dwóch modeli laptopów: MacBook Air vs Pro M1. Porównamy ze sobą wygląd obu laptopów, ich parametry i osiągi. Spróbujemy także odpowiedzieć na pytanie, który laptop będzie lepszym wyborem dla Ciebie.

MacBook M1 Air vs Pro – najważniejsze różnice

Wiele kluczowych parametrów, takich jak model procesora, przekątna ekranu czy maksymalna ilość pamięci RAM są wspólne dla obu MacBooków. Jednak to różnice decydują o przewadze modelu Pro nad modelem Air.

  • jasności wyświetlacza,
  • rodzaju chłodzenia,
  • czasu pracy na baterii,
  • jakości głośników i mikrofonów,
  • obecności paska Touch Bar.

Wszystkie wymienione parametry naturalnie też wpływają na różnicę w cenie.

Rodzaj chłodzenia

Pomimo obecność tego samego procesora, wydajność obu laptopów może się nieznacznie różnić – ze względu na zastosowanie innej technologii chłodzenia. W laptopach MacBook Air zastosowano chłodzenie pasywne, które może powodować nieznaczne, lecz zauważalne nagrzewanie się komponentów i obudowy, a tym samym minimalny spadek wydajności w porównaniu z modelem Pro. W MacBookach M1 Pro zastosowano chłodzenie aktywne (z wentylatorem), które znacznie lepiej odprowadza ciepło. Dzięki temu MacBook Pro nie nagrzewa się nadmiernie, a to z kolei wpływa na lepsze działanie wszystkich podzespołów, w tym procesora i karty graficznej.

Wydajność

Jak już wspominaliśmy, różne systemy chłodzenia mogą nieznacznie rzutować na wydajność omawianych modeli MacBooków. W codziennym użytkowaniu różnica nie będzie jednak specjalnie widoczna – oba laptopy podołają większości zadań, które przeciętny użytkownik wykonuje na komputerze. Przy większym obciążeniu zauważysz różnicę jedynie w nagrzewaniu się obu urządzeń. Ze względu na pasywny system chłodzenia w MacBooku Air może być on nieco cieplejszy niż MacBook Pro, a to z kolei wpłynie na jego wydajność oraz żywotność baterii.

O różnicy w wydajności obu laptopów decyduje także liczba rdzeni w procesorze. MacBook Air M1 w swojej podstawowej, najtańszej konfiguracji (8/256) jest wyposażony w 8-rdzeniowy procesor główny (CPU) oraz 7-rdzeniowy procesor graficzny (GPU). W przypadku MacBooka Pro liczba rdzeni GPU wynosi 8 już w podstawowej konfiguracji (8/256). Jeśli zatem zdecydujesz się na model Air w rozszerzonej konfiguracji (z 8-rdzeniowym GPU), wówczas musisz się liczyć z dodatkowymi kosztami. Alternatywnym rozwiązaniem jest wybór MacBooka Air w wyższej wersji pamięciowej (8/512), która domyślnie posiada 8-rdzeniowe GPU. 

Czy różnica pomiędzy siedmioma a ośmioma rdzeniami GPU jest odczuwalna? Jeśli jesteś zwykłym użytkownikiem, który wykorzystuje laptopa do przeglądania internetu, oglądania filmów, ewentualnie do korzystania z pakietu biurowego lub też mało wymagających aplikacji – nie odczujesz żadnej różnicy. Z kolei laptop z 8-rdzeniowym procesorem GPU to propozycja dla osób, które korzystają z wymagających aplikacji graficznych. Biorąc dodatkowo pod uwagę system chłodzenia, lepszym wyborem jest MacBook Pro niż rozszerzony nawet o dodatkowy rdzeń MacBook Air. Pro zaoferuje w tym przypadku większą wydajność.

MacBook M1 Pro vs Air – porównanie wyglądu i parametrów

Obudowa i kolory

Apple słynie z wysokiej jakości swoich produktów i nie inaczej jest w przypadku najnowszych MacBooków M1. Oba laptopy wykonano w całości z aluminium. Wymiary obudowy obu laptopów są zbliżone; jedyna różnica dotyczy wagi – MacBook Air waży 1,29 kg, natomiast MacBook Pro – 1,4 kg. Dzięki większej wadze modelu Pro znacznie łatwiej otworzysz pokrywę laptopa jedną ręką.

Nieznacznie też różnią się wersje kolorystyczne. MacBook Air M1 jest dostępny w trzech kolorach (złoty, srebrny, gwiezdna szarość), natomiast MacBook Pro M1 – tylko w dwóch (srebrny, gwiezdna szarość).

Wyświetlacz

Oba modele MacBooków mają tę samą przekątną ekranu – 13,3 cala. Identyczne są również parametry samego wyświetlacza: rozdzielczość ekranu (2560 na 1600 pikseli) oraz technologia wykonania matrycy (IPS z podświetleniem LED). Każdy z laptopów posiada funkcję True Tone, która dostosowuje barwę wyświetlanych treści do warunków otoczenia. Jedyna różnica w specyfikacji ekranów dotyczy jasności wyświetlacza. Wyświetlacz Retina w MacBooku Air osiąga jasność na poziomie 400 nitów, natomiast w MacBooku Pro – 500 nitów.

W jaki sposób różnica stu nitów przekłada się na codzienne korzystanie z obu urządzeń? Jasność na poziomie 400 nitów jest wystarczająca, aby komfortowo używać komputera nawet przy bardzo jasnym oświetleniu. Wyższa jasność ekranu (500 nitów) jest potrzebna tym osobom, które często używają komputera na zewnątrz, przy bezpośrednim oddziaływaniu promieni słonecznych.

Ważną informacją dla wszystkich grafików komputerowych jest informacja, że powierzchnia matrycy w laptopach MacBook Air i Pro jest błyszcząca, a zatem znacznie lepiej odwzorowuje barwy (w porównaniu do popularnych matryc matowych stosowanych w laptopach innych producentów).

Sprawdź także: MacBook dla studenta, grafika i programisty – jaki będzie najlepszy?

Dostępne wersje pamięciowe

Oba laptopy MacBook są dostępne w tych samych wersjach pamięciowych. Mowa zarówno o pamięci RAM, jak i pamięci masowej na pliki użytkownika. Pamięć RAM jest dostępna w dwóch wariantach: 8 GB (ilość „domyślna” dla podstawowej konfiguracji sprzętowej) oraz 16 GB (ilość rozszerzona). W przypadku pamięci masowej istnieje możliwość wyboru jednego z czterech wariantów: 256 GB, 512 GB, 1 TB lub 2 TB. Domyślna pojemność dysku twardego dla obu modeli w podstawowej konfiguracji wynosi 256 GB.

Ilość pamięci RAM oraz pamięci masowej musisz uzależnić od swoich potrzeb. Do zwykłego korzystania z laptopa wystarczająca jest pamięć RAM na poziomie 8 GB. Pamięć 16 GB jest polecana szczególnie tym użytkownikom, którzy wykorzystają MacBooka do pracy zawodowej. Pamięć RAM na poziomie 16 GB zapewnia płynne działanie aplikacji i systemu macOS nawet przy dużej liczbie aplikacji otwartych w jednym momencie. Jeśli jednak korzystasz z laptopa zwykły sposób i wybierzesz niższą pamięć RAM do swojego laptopa MacBook, system macOS również Cię nie zawiedzie.

Pojemność pamięci masowej musisz uzależnić od rodzaju i liczby plików, które przechowujesz na komputerze. Jeśli nie przechowujesz na laptopie ogromnej liczby zdjęć czy filmów oraz nie instalujesz dużej liczby aplikacji, pojemność na poziomie 256 lub 512 GB będzie dla Ciebie wystarczająca. Jeśli jest inaczej, wybierz pamięć 1 lub 2 TB.

Polecane produkty z kategorii MacBook Air M1

Mikrofony i głośniki

Jakość zastosowanych mikrofonów i głośników jest wyraźnie lepsza w modelu Pro. Co prawda system audio w obu urządzeniach to system stereo (dwa głośniki rozmieszczone po bokach klawiatury), ale głośniki w MacBooku Pro oferują szerszy zakres dynamiczny – grają więc lepiej niż głośniki w MacBooku Air. Podobna sytuacja dotyczy mikrofonów – MacBook Pro został wyposażony w wysokiej jakości mikrofony klasy studyjnej, które lepiej zbierają dźwięk od mikrofonów MacBooka Air.

Klawiatura, gładzik, pasek Touch Bar

Oba laptopy zostały wyposażone w podświetlaną klawiaturę nożycową z klawiszami o niskim skoku – charakterystycznymi dla urządzeń Apple. Wbudowany gładzik działa w obu laptopach tak samo dobrze, natomiast w modelu Pro jest on minimalnie większy. Może się to przekładać na wyższy komfort obsługi.

Cechą charakterystyczną wyłącznie dla MacBooka Pro jest obecność dotykowego paska Touch Bar, który znajduje się tuż nad klawiaturą. Pasek Touch Bar został wykonany w technologii OLED i pełni rolę klawiszy funkcyjnych. Umożliwia m.in. zmianę jasności ekranu, regulację głośności odtwarzanych multimediów, całkowite wyciszenie głośników, zarządzanie odtwarzaną muzyką, wywoływanie asystenta Siri oraz wiele innych czynności – związanych np. z obsługą aktualnie otwartych aplikacji. Jeśli więc marzy Ci się MacBook Pro, touchbar z pewnością uprzyjemni Ci pracę.

Przeczytaj również: Touch Bar w MacBooku Pro – co to jest i jakie ma funkcje?

Ponadto każdy z laptopów posiada wbudowany czytnik linii papilarnych Touch ID, służący m.in. do logowania i potwierdzania płatności internetowych.

Czas pracy na baterii

Dość ważna różnica pomiędzy modelem Air a modelem Pro dotyczy czasu działania na baterii. W przypadku MacBooka Air Apple deklaruje do 15 godzin bezprzewodowego przeglądania Internetu, w przypadku MacBooka Pro – o dwie godziny więcej. Wynika to z zastosowania baterii o większej pojemności (bateria w MacBooku Pro jest o 15% większa). Tak długi czas pracy na jednym ładowaniu jest możliwy do osiągnięcia za sprawą wydajnego i wysoko energooszczędnego procesora M1. Apple spisało się tutaj na medal.

Różnice dotyczą także szybkości ładowania obu laptopów. MacBook Pro obsługuje dwukrotnie szybsze ładowanie niż MacBook Air (61 W vs 30 W). Sam proces ładowania nie różni się w obu modelach, ponieważ odbywa się przy użyciu wtyczki USB-C.

Liczba i rodzaje dostępnych portów

Słabszą stroną obu laptopów jest mała liczba portów przeznaczonych do podłączania zewnętrznych urządzeń. Każdy z omawianych MacBooków posiada tylko dwa porty Thunderbolt / USB 4. Jeśli zechcesz podłączyć do nich urządzenia zewnętrzne za pośrednictwem innych złączy (np. klasycznego USB-A lub HDMI), będziesz musiał skorzystać z odpowiedniej przejściówki. Pocieszeniem jest obecność standardowego gniazda słuchawkowego mini jack 3,5 mm.

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro M1

Model z czipem M1: Air czy Pro – który wybrać?

Za nami szczegółowe zestawienie 13-calowych laptopów od Apple (MacBook Air vs Pro 2020 M1). Znasz już wszystkie najważniejsze podobieństwa i różnice między modelami Air i Pro. Jeśli nadal nie wiesz, który model wybrać, uzależnij swoją decyzję od przeznaczenia przyszłego komputera. Do zwykłego użytku domowego lub niezbyt intensywnej pracy zawodowej (pakiet biurowy i podstawowe aplikacje) odpowiedni będzie MacBook Air w najprostszej konfiguracji.

Jeśli zależy Ci na mocniejszym sprzęcie, który: obsłuży więcej wymagających programów, wówczas postaw na MacBooka Air w wersji 16 GB.

Jeśli jednak potrzebujesz mocnego komputera do:

  • pracy zawodowej
  • obróbki zdjęć i filmów,
  • szeroko pojętej grafiki komputerowej,
  • programowania czy obsługi specjalistycznych i wymagających aplikacji.

Wówczas wybierz MacBooka Pro. Laptop MacBook Pro oferuje szereg korzystniejszych rozwiązań, m.in. 8-rdzeniowy procesor graficzny w podstawie, wydajniejszy system chłodzenia, jaśniejszy ekran, lepszą i szybciej ładującą się baterię oraz pasek Touch Bar. Jego cena jest wyższa, ale przekłada się na wiele udogodnień, których brakuje w modelu Air. Jeśli więc marzy Ci się nowy MacBook, modele Air i Pro z nowoczesnym procesorem Apple M1 są do Twojej dyspozycji.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu internetowego Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe urządzenia Apple, akcesoria im dedykowane oraz atrakcyjne pakiety ochronne.

Każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. Zapraszamy!