MacBook dla studenta, grafika i programisty - jaki będzie najlepszy?

Wybór MacBooka do pracy, na studia lub do domu nie sprawi Ci kłopotu, jeśli zwrócisz uwagę na kilka kluczowych parametrów. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jaki laptop Apple będzie odpowiedni dla trzech grup osób: studentów, grafików i programistów.

Dla kogo MacBook to dobry wybór?

Laptopy Apple dla grafików i programistów

Istnieje wiele grup zawodowych, dla których wydajność komputera i parametry wyświetlacza mają kluczowe znaczenie. Należą do nich m.in. graficy i programiści. Komputer w ich przypadku jest podstawowym narzędziem pracy, dlatego tak ważny jest wybór modelu o dokładnie sprecyzowanych parametrach. Korzystanie z odpowiedniego komputera wpływa pozytywnie na jakość i komfort pracy.

Laptopy Apple dla studentów

Podobna sytuacja dotyczy studentów. Na polskich uczelniach coraz łatwiej spotkać studenta z laptopem pod ręką. Nic dziwnego, bo sporządzanie notatek na komputerze jest wygodniejsze i znacznie szybsze od tradycyjnego pisania długopisem po kartce papieru. Co więcej, laptop może służyć studentowi nie tylko do robienia notatek podczas wykładów, ale również do przygotowywania prezentacji multimedialnych lub korzystania z programów wymaganych w toku studiów.

Jaki komputer MacBook jest odpowiedni dla każdego z wymienionych typów użytkowników? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule!

Polecane produkty z kategorii MacBook Air M2

Modele i warianty laptopów MacBook

Dostępne modele

Firma Apple posiada w swojej ofercie dwa modele laptopów: Air i Pro. Wybór modelu laptopa jest pierwszym krokiem do skonfigurowania urządzenia, które spełni Twoje potrzeby w codziennym użytkowaniu. MacBook Air to urządzenie podstawowe, uznawane za optymalne dla większości użytkowników domowych i średnio wymagających użytkowników biznesowych. Z kolei MacBook Pro to propozycja dla wymagających osób, które używają komputera do bardziej zaawansowanych czynności.

Wielkość ekranu i rodzaj procesora

Poszczególne modele MacBooków można różnicować m.in. pod względem przekątnej ekranu. Najnowszy MacBook Air jest dostępny tylko w jednym rozmiarze (13,3 cala), natomiast wersja Pro oferuje wielkości: 13,3 cala, 14 cali oraz 16 cali.

Inne rozróżnienie dotyczy modelu procesora. Podstawowy laptop MacBook Air jest dostępny tylko i wyłącznie z procesorem Apple M1 – autorskim procesorem zaprojektowanym przez Apple. Można go jednak dostać w dwóch wariantach: z 7-rdzeniowym (podstawowym) lub 8-rdzeniowym (rozszerzonym) procesorem graficznym (GPU). Z kolei MacBook Pro – zarówno w wersji 13,3 cala, jak i 16 cali – jest dostępny w dwóch wariantach: z procesorem Apple M1 lub układem scalonym Intela (Intel Core i5 / i7 / i9).

Sprawdź również: Apple M1 vs Intel – który procesor jest lepszy do pracy? Wyjaśnia ekspert

Alternatywa dla MacBooka

MacBook jest urządzeniem w pełni mobilnym, dlatego jako jedyny komputer Apple spełnia funkcję uniwersalnego narzędzia pracy i rozrywki dla studenta. Graficy i programiści mają do wyboru alternatywne rozwiązanie w postaci zakupu któregoś z komputerów stacjonarnych (Maca mini lub iMaca).

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się wyłącznie laptopom MacBook, ponieważ obok wysokiej wydajności zapewniają pełną mobilność, która umożliwia pracę w dowolnym miejscu i czasie.

Polecane produkty z kategorii MacBook Air M1

MacBook Air vs Pro M1 – najważniejsze różnice

W niedalekiej przyszłości firma Apple chce całkowicie uniezależnić się od innych producentów układów scalonych, dlatego coraz większą popularność zyskują komputery z procesorem M1. Oba porównywane modele, czyli MacBook Air M1 oraz MacBook Pro M1 mają ze sobą wiele wspólnego, ale o zakupie konkretnego modelu powinny decydować występujące między nimi różnice.

Procesor i wersje pamięciowe

Podstawowa różnica pomiędzy MacBookiem Air M1 a MacBookiem Pro M1 dotyczy rodzaju procesora oferowanego w standardowej konfiguracji. W przypadku MacBooka Air jest to 7-rdzeniowy procesor graficzny GPU (z możliwością wyboru wersji 8-rdzeniowej za dodatkową opłatą). W przypadku MacBooka Pro M1 8-rdzeniowy procesor graficzny jest oferowany w standardzie.

W praktyce mało kto będzie w stanie zauważyć różnicę pomiędzy wydajnością modelu 7- a 8-rdzeniowego. Z tego powodu, jeśli wybierasz MacBooka Air, zasugeruj się pojemnością pamięci masowej. Wersja 7-rdzeniowa oferuje pamięć o pojemności 256 GB, natomiast wersja 8-rdzeniowa – 512 GB (opcjonalnie 1 TB lub 2 TB). Takie same pojemności pamięci oferuje MacBook Pro.

Wybór pojemności pamięci musisz uzależnić od liczby i rodzaju plików, które zamierzasz przechowywać na dysku. Omówimy ten parametr w dalszej części artykułu.

Chłodzenie, wyświetlacz, bateria

Pozostałe różnice pomiędzy MacBookiem Air M1 a MacBookiem Pro M1 dotyczą m.in. rodzaju chłodzenia (aktywne w modelu Pro i pasywne w modelu Air), jasności wyświetlacza (500 nitów w modelu Pro i 400 nitów w modelu Air), a także czasu pracy na baterii (do 20 godzin w modelu Pro i do 18 godzin w modelu Air). Na korzyść MacBooka Pro 13 M1 przemawia też obecność dotykowego paska Touch Bar powyżej klawiatury.

Obudowa i kolory

Pozostałe różnice są mniej istotne i dotyczą m.in. wykonania obudowy, ciężaru, a także dostępnych wersji kolorystycznych. Obudowa MacBooka Air jest nieco cieńsza, a tym samym lżejsza od bardziej masywnej obudowy MacBooka Pro. Odnośnie do kwestii wizualnych, MacBook Air M1 jest dostępny w trzech kolorach (złoty, srebrny, gwiezdna szarość), natomiast MacBook Pro jest dostępny w dwóch kolorach (srebrny, gwiezdna szarość).

Porównanie z MacBookiem 16 cali

Najważniejsza różnica pomiędzy MacBookami 13 cali (z procesorem M1) a MacBookiem 16 cali (z procesorem Intela) polega na różnej ilości pamięci RAM, a także różnej pojemności pamięci masowej na pliki użytkownika. W przypadku MacBooków 13 cali maksymalna ilość pamięci RAM wynosi 16 GB, podczas gdy w modelu 16 cali może być to nawet 64 GB (16 / 32 / 64). Duże różnice dotyczą także pojemności pamięci masowej, która w MacBooku 16 cali jest dostępna aż w pięciu wariantach (512 GB, 1 TB, 2 TB, 4 TB, 8 TB).

Jaki laptop Apple wybrać? Propozycje dla studenta, grafika i programisty

Znamy już wszystkie kluczowe parametry omawianych laptopów. Pora przejść do zasadniczej części naszego artykułu. Poniżej znajdziesz przykłady konkretnych modeli MacBooków o parametrach, które są odpowiednie dla poszczególnych typów użytkowników.

MacBook dla studenta

Na wstępie zaznaczmy, że każdy student może korzystać z komputera w inny sposób, dlatego nie istnieje jeden konkretny model MacBooka odpowiedni dla wszystkich studentów. Jeśli zatem jesteś studentem, wybór konkretnego modelu MacBooka o konkretnej konfiguracji sprzętowej powinieneś uzależnić od swoich potrzeb oraz rodzaju czynności, które najczęściej wykonujesz na komputerze.

Dla większości studentów klasyczny MacBook Air będzie odpowiednim wyborem. Jeśli zamierzasz wykorzystywać swojego laptopa do zwykłych celów, takich jak praca z pakietem biurowym (robienie notatek na wykładach, tworzenie prezentacji multimedialnych), przechowywanie dokumentów, a nawet korzystanie ze średnio wymagających programów (specyficznych dla kierunku Twoich studiów) – wówczas MacBook Air jest najrozsądniejszym wyborem.

Oczywiście sam musisz zadecydować, jaka pojemność pamięci jest Ci potrzebna. Do wyboru masz wersję 256 GB, 512 GB, 1 TB oraz 2 TB. Jeśli nie przechowujesz na dysku ogromnej ilości „ciężkich” plików (zdjęć lub filmów), to pamięć na poziomie 256 GB będzie dla Ciebie w zupełności wystarczająca. Jeśli jest inaczej, dopasuj pojemność do swoich wymagań.

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro M2

Ponadto MacBook Air spełnia wiele innych cech, które powinny być charakterystyczne dla urządzenia przeznaczonego na studia. MacBook dla studenta powinien być lekki i poręczny, a model Air spełnia obie te cechy.

MacBook dla grafika

W przypadku MacBook'a dla grafika sprawa nie jest już tak oczywista. Ponownie należy zaznaczyć, że wybór konkretnego modelu powinien zależeć od wymagań i preferencji przyszłego użytkownika. W odniesieniu szeroko pojętej grafiki komputerowej kluczową rolę odgrywa jakość wyświetlacza. W celu zapewnienia realistycznego odwzorowania kolorów laptop dla grafika komputerowego powinien posiadać błyszczącą matrycę – na szczęście ten parametr spełniają wszystkie MacBooki dostępne w sprzedaży.

Pozostałe parametry zależą od Twoich oczekiwań. Jeśli jesteś początkującym grafikiem lub fotografem-amatorem, możesz rozważyć zakup MacBooka Air w konfiguracji z lepszym 8-rdzeniowym procesorem graficznym i z 16 GB pamięci RAM. Jeśli jednak jesteś zawodowym grafikiem komputerowym, rozważ zakup MacBooka Pro.

Wielkość ekranu (13 lub 16 cali) oraz dokładne parametry procesora (ilość pamięci RAM) powinieneś uzależnić od stopnia zaawansowania Twojej pracy oraz wymagań sprzętowych programów graficznych, z których korzystasz. Jeśli zajmujesz się renderowaniem lub profesjonalnym montażem treści wideo, wybierz MacBooka o najwyższych możliwych parametrach. Co ważne, wiele programów do obróbki grafiki jest projektowanych specjalnie z myślą o działaniu we współpracy z systemem macOS.

Przeczytaj także: Akcesoria do MacBooka - 8 niezbędnych dodatków, które musisz znać!

MacBook dla programisty

Programiści i deweloperzy stron internetowych muszą zwrócić uwagę na odpowiednio wysoką moc obliczeniową komputera, a także na ilość pamięci RAM. Wybór MacBooka Air jako głównego narzędzia nie jest co prawda najgorszym wyborem, ale tylko przy założeniu, że wybierzesz wariant z 16 GB pamięci RAM. Jeśli jednak marzy Ci się MacBook do programowania z prawdziwego zdarzenia, zainwestuj w MacBooka Pro. W tym przypadku model z procesorem M1, jak również z układem Intela będzie tak samo dobrym wyborem. Pamiętaj tylko, że im wyższa ilość pamięci RAM, tym płynniejsza będzie praca na kilku programach jednocześnie. Wybierz także odpowiednią pojemność pamięci masowej.

Zakup laptopa MacBook – raty czy leasing?

Jeśli nie dysponujesz wystarczającą ilością gotówki na zakup nowego MacBooka, skorzystaj z atrakcyjnej oferty ratalnej. Wszystkie formalności związane z zakupem komputera Apple na raty załatwisz za pośrednictwem naszej strony internetowej. Z oferty ratalnej możesz skorzystać niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na laptop MacBook Pro, czy MacBook Air. Promocja oferowana przez nasz sklep umożliwia zakupy na raty 0%.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i rozważasz zakup nowego laptopa MacBook Air, leasing to propozycja warta Twojej uwagi. Podobnie jest w przypadku komputera MacBook Pro. Leasing laptopów Apple w sklepie Lantre to najlepsza oferta zarówno dla mniejszych, jak i większych firm.

Leasing w wersji Pro - Lantre

Rabat Edu dla wszystkich

Specjalna oferta od Apple kierowana jest do studentów oraz pracowników szkół wyższych, którzy mogą zakupić komputery Mac (w tym również MacBooki) po niższych cenach. W okresie trwania akcji Apple dla edukacji W sklepie Lantre proponuje Ci zniżkę EDU, czyli na starcie masz zniżkę -6% na starcie na wszystkie produkty Appleo. Nie musisz być studentem ani nauczycielem, żeby skorzystać z rabatu. Ceny w sklepie są już pomniejszone o zniżkę edukacyjną lub większą – w zależności od konkretnej promocji na produkt. Oznacza to, że u nas znajdziesz produkty Apple tańsze o nawet kilkaset złotych w porównaniu z ceną standardową. Ponadto możesz skorzystać z dodatkowych korzyści – rat 0% oraz 3 lat gwarancji Service Pack nawet 25% taniej! Jeśli szukasz laptopa MacBook, promocja jest właśnie dla Ciebie.

Laptop MacBook – jaki wybrać? Sprawdź ofertę sklepu Lantre

Katalog produktów Apple jest na tyle bogaty, że bez problemu znajdziesz w nim komputer dopasowany do swoich potrzeb, a także specyfiki wykonywanej pracy. Pamiętaj, że wszystkie modele laptopów MacBook – w różnych konfiguracjach sprzętowych – znajdziesz na stronie sklepu internetowego Lantre.pl. Zapraszamy!