Co nowego w iPhone 13 Pro i iPhone 13 Pro Max?

Najnowsze smartfony iPhone 13 w wersjach Pro i Pro Max należą do ścisłej czołówki najlepszych urządzeń mobilnych dostępnych na rynku. Czym się cechują i czym różnią? Odpowiadamy na wszystkie pytania!

Porównaj iPhony na dwa sposoby

Parametry oraz funkcje najnowszych iPhone'ów 13 Pro i 13 Pro Max należy rozpatrywać w dwojaki sposób: w porównaniu z ich odpowiednikami z zeszłego roku, czyli smartfonami iPhone 12 Pro i 12 Pro Max, a także w bezpośrednim porównaniu modelu iPhone 13 Pro z modelem iPhone 13 Pro Max. Specyfikacja każdego z modeli zawiera pewne niuanse, dlatego oba porównania są zasadne i mogą być bardzo pomocne przed zakupem iPhone'a.

Apple iPhone 13 Pro vs 13 Pro Max – różnice

Modele 13 Pro na tle modeli 12 Pro

Pomiędzy modelami iPhone 13 Pro i iPhone 13 Pro Max jest znacznie mniej różnic, niż miało to miejsce w zeszłym roku w przypadku modeli Pro. Modele 12 Pro i 12 Pro Max różniły się bowiem nie tylko rozmiarem, ale też parametrami aparatu, m.in. wartością przysłony teleobiektywu, sposobem stabilizacji matrycy czy wielkością zoomu optycznego.

Różnice w obrębie modeli iPhone 13 Pro

W konfrontacji najnowszych smartfonów iPhone 13 Pro i 13 Pro Max różnice są tylko trzy:

  • rozmiar wyświetlacza,
  • pojemność baterii,
  • cena.

Różnica w rozmiarze ekranu pomiędzy obydwoma smartfonami wynosi 0,6 cala (6,1" w modelu 13 Pro vs 6,7" w 13 Pro Max). Z uwagi na wielkość obu urządzeń, w modelu iPhone 13 Pro Max mogła się zmieścić większa bateria, która gwarantuje jeszcze dłuższy czas pracy, mimo że nawet zwykły iPhone 13 Pro posiada pojemność, która wystarcza na co najmniej jeden intensywny dzień korzystania z telefonu.

iPhone 13 Pro – cena premierowych modeli

Przejdźmy do ceny, czyli ostatniej różnicy na linii iPhone 13 Pro vs iPhone 13 Pro Max. Cena smartfona to w wielu przypadkach decydujący czynnik. Porównując podstawowe wersje obu urządzeń (tj. o pojemności pamięci 128 GB), różnica w cenie pomiędzy modelem 13 Pro a 13 Pro Max wynosi kilkaset złotych.

Przeczytaj również: iPhone na raty, czyli jak w prosty sposób wejść do świata Apple

Apple iPhone 13 Pro vs iPhone 13 Pro Max – nowości

Wygląd

Biorąc pod uwagę aspekty wizualne omawianych smartfonów (iPhone 13 Pro / iPhone 13 Pro Max), wygląd każdego z nich jest inspirowany wyglądem urządzeń 12 Pro. Wyróżnikiem tych urządzeń są kanciaste krawędzie wykonane z błyszczącej stali nierdzewnej oraz plecki wykonane z matowego szkła. Jedyną dostrzegalną różnicą w wyglądzie pomiędzy starszymi (12 Pro) a nowszymi (13 Pro) iPhonami jest większa wyspa z aparatami oraz mniejszy o 20% notch (czarny pasek nad ekranem z czujnikami i kamerą). W przypadku najnowszych modeli (iPhone 13 Pro / iPhone 13 Pro Max), wygląd i umiejscowienie aparatów są identyczne.

Dostępne wersje kolorystyczne

Miłośnicy nowości wizualnych mimo wszystko powinni być zadowoleni, ponieważ zmianom uległy wersje kolorystyczne smartfonów iPhone 13 Pro. Kolory najnowszych urządzeń są cztery: srebrny, mocny grafit, złoty, górski błękit, alpejska zieleń. W takich samych wersjach kolorystycznych znajdziesz smartfony iPhone 13 Pro Max. Kolory są na tyle różnorodne, że bez problemu znajdziesz opcję idealną dla siebie.

Wymiary

Ze względu na większy wyświetlacz smartfona iPhone 13 Pro Max, wymiary jego obudowy są większe od smartfona iPhone 13 Pro. Wymiary modelu Apple iPhone 13 Pro Max wynoszą 160,8 x 78,1 x 7,65 mm (wysokość / szerokość / grubość), natomiast zwykłego modelu Pro: 146,7 x 71,5 x 7,65 mm. W porównaniu do modeli 12 Pro z zeszłego roku zmianie uległa jedynie grubość iPhone'ów 13 (7,65 mm w iPhone 13, 7,4 mm w iPhone 12).

Pojemność pamięci

Nowe smartfony iPhone 13 Pro są dostępne aż w czterech (a nie jak dotąd w trzech) wersjach pamięciowych: 128, 256, 512 GB oraz 1 TB (1024 GB). Nowością jest pojemność o wielkości jednego terabajta, dedykowana osobom, które przechowują na swoim iPhonie ogromną ilość plików (zdjęć, filmów, dokumentów, aplikacji).

Wyświetlacz

Telefony iPhone 13 z linii Pro nadal posiadają znakomity wyświetlacz OLED, ale nowością jest zastosowanie w nich technologii ProMotion. Wyświetlacz Super Retina XDR z technologią ProMotion ma zdolność do adaptacyjnej zmiany częstotliwości odświeżania ekranu w zakresie od 10 Hz aż do 120 Hz.

W praktyce zapewnia to zwiększoną płynność podczas przewijania treści oraz wyświetlania animacji. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych algorytmów iPhone 13 Pro (oraz 13 Pro Max) samodzielnie dostosowuje częstotliwość odświeżania do wykonywanych na ekranie czynności, aby zapewnić najwyższy możliwy komfort przeglądania treści przy jak najmniejszym zużyciu baterii.

W porównaniu do modeli 12 Pro w najnowszych iPhone'ach 13 Pro zwiększyła się jasność ekranu, która od teraz wynosi standardowo 1000 nitów oraz 1200 nitów w trybie HDR. Tak wysoka jasność ekranu umożliwia swobodne korzystanie ze smartfona nawet w pełnym słońcu.

Wydajność i oprogramowanie

W obu smartfonach zastosowano najnowszy i jak na ten moment najbardziej energooszczędny procesor Apple A15 Bionic. Testy benchmarkowe wskazują na minimalną przewagę modelu 13 Pro nad modelem 13 Pro Max pod względem wydajności, ale w codziennym użytkowaniu jest to różnica nie do wychwycenia. Na pokładzie wszystkich iPhone'ów 13 znalazł się system operacyjny iOS 15.

System aparatów

Do dyspozycji użytkownika jest system aparatów złożony z trzech obiektywów o rozdzielczości 12 Mpix (szerokokątnego, ultraszerokokątnego i teleobiektywu). Największych usprawnień doczekał się teleobiektyw, który od teraz potrafi wykonywać niezwykle szczegółowe zdjęcia makro i precyzyjne zbliżenia z wykorzystaniem 3-krotnego zoomu optycznego (bez utraty jakości) lub 15-krotnego zoomu cyfrowego. W pozostałych obiektywach zastosowano mniejszą przysłonę, dzięki której obiektywy przepuszczają więcej światła, a zdjęcia są bardziej szczegółowe.

Wśród innych funkcjonalności należy wymienić style fotograficzne (możliwość nałożenia filtrów przed wykonaniem zdjęcia) oraz tryb filmowy, który automatycznie skupia ostrość na twarzach osób znajdujących się w centrum kadru. Nowością jest również nagrywanie wideo w kodeku ProRes, który gwarantuje bezstratną jakość podczas ewentualnej późniejszej obróbki.

Bateria i ładowanie

Dzięki zastosowaniu baterii o większej pojemności oraz energooszczędnego procesora, nowe smartfony iPhone 13 Pro i iPhone 13 Pro Max są w stanie wytrzymać co najmniej jeden dzień intensywnego użytkowania (zwykle jest to jeszcze więcej). Parametry ładowania pozostały identyczne — możliwość szybkiego ładowania 20 W lub ładowania indukcyjnego 15 W przy użyciu ładowarki MagSafe.

Który iPhone 13 Pro wybrać?

Znasz już wszystkie kluczowe parametry smartfonów iPhone 13 Pro Max i iPhone 13 Pro. Specyfikacja obu modeli jest niemal identyczna, a jedyne różnice dotyczą:

  • wielkości wyświetlacza,
  • pojemności baterii,
  • oraz ceny.

Wybór konkretnego modelu powinieneś zatem uzależnić od swoich preferencji dotyczących wielkości smartfona. W każdym przypadku będziesz zadowolony ze swojej decyzji.

Sprawdź także: iPhone 13 vs iPhone 13 Pro - co je różni?

Zachęcamy do zapoznania się pełną ofertą sklepu internetowego Lantre. Znajdziesz tam wszystkie topowe produkty Apple, w tym iPhony i akcesoria iPhone. Oferujemy również usługę zabezpieczenia ekranu nowego smartfona dopasowaną folią ochronną.

Jeśli przymierzasz się do zakupu iPhone 13 Pro lub iPhone 13 Pro Max. Raty obok leasingu w naszym sklepie stanowią jedną z form zakupu. Zapraszamy!