Jaki MacBook dla grafika? Wybierz idealny notebook Mac

Jaki powinien być MacBook dla grafika? Zanim odpowiemy na to pytanie, musimy przeprowadzić dogłębną analizę potrzeb użytkownika, sposobu jego pracy oraz wymagań aplikacji, z których korzysta. W poniższym tekście przybliżymy te elementy i wskażemy laptopy Apple, które najlepiej sprawdzą się w pracy kreatywnej.

Jakie wymagania powinien spełniać laptop dla grafika?

Zanim skupimy się na omówieniu konkretnych laptopów Apple, weźmy pod lupę wymagania, jakie powinien spełniać laptop do grafiki.

1. Wydajność

Wydajność to pierwsza rzecz, na którą musisz zwrócić uwagę wybierając laptop dla grafika. O co konkretnie chodzi? To suma takich parametrów jak:

 • moc procesora oraz układu graficznego,
 • pojemność i szybkość pamięci RAM,
 • prędkość odczytu/zapisu oraz pojemność dysku SSD.

Powyższe cechy decydują o tym, czy praca w aplikacjach do projektowania graficznego będzie płynna, a przez to efektywna. Laptop dla grafiki nie może ograniczać projektanta, musi pozwalać realizować wizję twórcy.

2. Niezawodność

Stabilne działanie komputera to tzw. „must have”. Jeśli interesuje Cię laptop dla grafika to z pewnością wiesz, że nie ma nic bardziej irytującego niż zawieszający się system operacyjny czy przypadkowe wyłączenia sprzętu.

3. Funkcjonalność

Laptop dla grafika musi charakteryzować się wysoką funkcjonalnością. Komputer przenośny, przy pracy stacjonarnej, najczęściej jest sercem rozbudowanego systemu. Działa z monitorem graficznym, urządzeniami wskazującymi, dyskami zewnętrznymi czy tabletem graficznym. Po ich odpięciu stanowi samodzielną jednostkę, która jest gotowa do pracy z dala od gniazdka.

Dlatego laptop dla grafika powinien:

 • pozwalać na długą pracę na baterii bez ograniczenia wydajności
 • posiadać zestaw portów do podłączenia peryferii (dodatkowe monitory, tablet graficzny, karta SD),
 • zapewniać efektywne i ciche chłodzenie.

Komputery Apple od dawna kojarzone są z osobami zajmującymi się projektowaniem graficznym. Zawdzięczają wydajność, niezawodność oraz optymalizację pracy w branży kreatywnej. Dlatego jeśli szukasz komputera typu laptop do projektowania graficznego, powinien zainteresować Cię MacBook Pro.

MacBook Pro do grafiki MacBook Pro do grafiki
MacBook Pro do grafiki MacBook Pro do grafiki
MacBook Pro do grafiki MacBook Pro do grafiki

Jakie cechy powinien posiadać MacBook dla grafika?

Teraz, gdy już wiemy, na co powinniśmy patrzeć kupując laptop dla grafika, przejdźmy do konkretów i omówmy cechy jakie powienien posiadać MacBook dla grafika.

Topowa moc komputera

Zacznijmy od mocy komputera, za którą w przypadku produktów z Cupertino odpowiada – od 2020 roku – układ SoC Apple Silicon. To zintegrowany chipset bazujący na architekturze ARM, który łączy najwyższą wydajność (m.in. procesor, układ graficzny, pamięć RAM, Apple Neural Engine, kontroler SSD) z niskim zapotrzebowaniem na energię. Istnieje kilka rodzajów układów z rodziny „M”:

 • Apple M1,
 • Apple M1 Pro/Max/Ultra,
 • Apple M2,
 • Apple M2 Pro/Max.

Czip Apple M1/M2 Pro/Max/Ultra, to zaawansowane układy o zwiększonej wydajności dedykowane najbardziej wymagającym użytkownikom, do których można zaliczyć grafików. Dzięki nim takie czynności jak modelowanie 3D, renderowanie czy korzystanie z zaawansowanych filtrów będzie sprawne i maksymalnie szybkie. Dla przykładu, przetwarzanie obrazu w najpopularniejszej aplikacji do tworzenia i obróbki grafiki rastrowej Adobe Photoshop w przypadku czipu M2 Pro jest aż o 80% szybsze niż w laptopie z procesorem Intel i9.

 

Image processing in Photoshop

 

Z kolei zunifikowana pamięć RAM, może mieć przepustowość nawet 400 Gb/s, a jej pojemność sięgać 96 GB. Docenią to szczególnie graficy komputerowi zajmujący się tworzeniem i obróbką ogromnych plików, te otwierają się błyskawicznie, praca na skomplikowanych warstwach jest szybka i płynna, nawet przy jednoczesnym korzystaniu z kilku zaawansowanych aplikacji.

Szybki i pojemny dysk SSD

Obok procesora, układu graficznego i pamięci RAM, to właśnie dysk twardy w pracy grafika ma ogromny wpływ na wydajność. Prędkość zapisu i odczytu danych przekłada się:

 • na czas generowania podglądów,
 • prędkość kompresji,
 • szybkość przenoszenia,
 • zapisywania oraz otwierania.

Dyski SSD, w które wyposażone są laptopy MacBook Pro, na tle konkurencji plasują się w ścisłej czołówce. Testy w programie BlackMagic SSD, który bada parametry pamięci masowej, wskazują dużą przewagę nad rozwiązaniami konkurencji. Dysk SSD w laptopów MacBook Pro 14 i 16 można rozbudować do 8 TB.

Wyświetlacz Retina

Każdy laptop Apple posiada ekran wysokiej jakości o dużym zagęszczeniu pikseli Retina oraz wiernym odwzorowaniu kolorów P3. Jednak matryce Liquid Retina XDR, które znajdziemy w dwóch modelach – MacBook Pro 14 i 16 – oferują jeszcze więcej.

Dzięki wykorzystaniu technologii mini-LED z 10 000 stref podświetlenia zapewniają:

 • jeszcze lepsze odwzorowanie kolorów,
 • odczuwalnie wyższy kontrast
 • głębokie czernie znane z ekranów OLED.

Co istotne, ekrany są fabrycznie skalibrowane, a dzięki doskonałemu zarządzaniu barwą w systemie macOS, są idealne do pracy z kolorem.

Porty do pracy

Codzienna praca grafika wymaga stałego podpinania licznych urządzeń takich jak monitory, tablet graficzny, kalibrator. MacBooki Pro dysponują bogatym zestawem wejść/wyjść, a dzięki szybkim portom Thunderbold można je rozszerzyć np. za pomocą HUB-ów. Modele 14 i 16-calowe wyposażone są w 3 porty USB-C, gniazdo kart SDXC, HDMI.

Długi czas pracy na baterii

SoC Apple Silicon oparty jest na układach ARM, które znamy np. z iPhone czy iPada. Dzięki temu, wraz z bezkonkurencyjną wydajnością, pozwala na długą pracę na zasilaniu akumulatorowym.

MacBook Pro 16 M2 Pro/Max, który posiada najpojemniejszą baterię 100 Wh, jest w stanie pracować nieprzerwanie nawet przez 22 godziny na zasilaniu akumulatorowym. Jego mniejszy odpowiednik MacBook Pro 14 M2 Pro/Max wytrzyma maksymalnie 18 godzin, natomiast MacBook Pro 13 M2 do 20 godzin.

Czas ten jest zależny od obciążenia komputera, włączonego Wi-Fi i jasności ekranu, ale każdy wyżej wymieniony model bez problemu poradzi sobie 8-godzinnym dniem mieszanej (wysoka wydajność oraz oszczędzanie baterii) pracy z dala od gniazdka.

Szybkie ładowanie

Laptopy MacBook Pro 14 i 16, wyposażone są w funkcję szybkiego ładowania. Dzięki temu, że w 30 minut naładujesz wspomniane modele MacBooka do 50 procent.

Ekosystem

Laptop graficzny musi pozwalać na łatwą i szybką komunikację między urządzeniami oraz użytkownikami. W przypadku Apple zadba o to mechanizm Continuity. Na przykład korzystając z funkcji AirDrop wyślesz (lub odbierzesz) innym osobom z urządzeniami Apple duże pliki graficznej czy video. Dzięki Handoff możesz kontynuować swoją pracę na innym urządzeniu Apple dokładnie w tym samym miejscu.

Co więcej, Handoff zapewnia uniwersalny schowek, który pozwala na kopiowanie treści, obrazów, wideo czy zdjęć między iPadem, MacBookiem czy iPhonem. Równie przydatny jest Sidecar, który sprawi, że przekształcisz iPada w dodatkowy, bezprzewodowy ekran dla MacBooka.

Tryb wysokiego zużycia energii

Intensywne zadania graficzne mocno obciążające procesor graficzny mogą być wykonywane jeszcze płynniej  po włączeniu trybu wysokiego zużycia energii. Opcja, którą oferuje jedynie Apple MacBook Pro 16 sprawia że, wentylatory kręcą się szybciej, co pomaga schłodzić podzespoły komputera przy bardzo intensywnej pracy.

W ten sposób tryb wysokiego zużycia energii zapewnia płynniejsze działania np.:

 • w trakcie edycji i zapisu obrazu,
 • przetwarzania wideo,
 • renderingu plików 3D.

Funkcja ta działa zarówno po podłączeniu Maca do zasilania, jak i przy pracy na baterii.

Cicha praca

Laptopy MacBook Pro, choć oferują doskonałą wydajność wymagającą aktywnego chłodzenia za pomocą wentylatorów, nie wydają głośnych dźwięków tak jak konkurencyjne rozwiązania. Przy lekkiej obróbce graficznej są wręcz niesłyszalne, co zwiększa komfort pracy grafika.

MacBook dla grafika - jaki wybrać? Propozycje od Lantre

Konfiguracja, jaką powinien mieć MacBook dla grafika zależy od programów, z których korzysta i zadań które na co dzień realizuje. Przyjrzyjmy się różnym komputerom MacBook Pro i wybierzmy ten model, które najlepiej będzie odpowiadał danej charakterystyce pracy.

MacBook Pro 13 M2 – idealny laptop dla początkującego grafika

Jeśli dopiero studiujesz grafikę bądź stawiasz pierwsze kroki w zawodzie, MacBook Pro 13 będzie dla Ciebie idealnym wyborem. Poza ogromną wydajnością czipu M2, możesz liczyć na niesamowicie długi czas pracy na baterii sięgający nawet 20 godzin. To efekt zastosowania wydajnej baterii o pojemności 58,2 Wh, która w połączeniu z ulepszonym pod względem energooszczędności układem M2 gwarantuje niesamowicie długie działanie po odłączeniu kabla zasilającego. Spójrzmy na szczegóły.

Czip Apple M2

MacBook Pro 13 wyposażony jest w nowoczesnym czip Apple M2 z 8-rdzeniowym CPU, 10-rdzeniowym GPU i 16-rdzeniowym systemem Neural Engine. Co to oznacza? Topową wydajność, która zapewni płynność pracy zarówno w aplikacjach z rodziny Adobe, jak i np. Blenderze.

Apple M2 jest zdecydowanie szybszy niż MacBook Pro z procesorem Intel Core i7, np. może w 12,5 szybszym tempie zwiększać rozdzielczość obrazów. Co istotne, MacBook Pro 13 M2 posiada aktywne chłodzenie, dzięki czemu przy wymagającej pracy nie grozi mu przegrzanie, co może doprowadzić do throttling (zabezpieczenie zmniejszające wydajność podzespołów w wyniku ich przegrzania)

Pamięć RAM

Podstawowy model MacBook Pro 13 M2 wyposażony jest w 8 GB zunifikowanej pamięci. Wielkość ta pozwala na wykonanie podstawowych zadań w pracy graficznej – tworzenie i obróbkę prostych grafik, edycję obrazów, raczej w świecie 2D. Pamięć RAM warto rozbudować z myślą o swoich potrzebach - możemy wybrać 16 GB oraz 24 GB.

Przy bardziej zaawansowanych pracach graficznych (działanie na skomplikowanych warstwach, wsadowa obróbka zdjęć o wysokiej rozdzielczości, wymagające filtry) 16 GB RAM-u można uznać za wystarczającą wartość. 24 GB, czyli maksymalna pojemność pamięci operacyjnej jaką obsłuży MacBook Pro M2 sprawdzi się, gdy często korzystasz z wielu aplikacji uruchomionych jednocześnie, np. przy edycji zdjęć w Adobe Lightroom i wielowarstwowej korekcji w Adobe Photoshop, z odpalonymi innymi programami w tle.

Dysk SSD

Podstawowa konfiguracja dysponuje dyskiem SSD o pojemności 256 GB. Wielkość ta przewidziana jest raczej dla niewymagających użytkowników komputera lub początkujących grafików. Naszym zdaniem, powinieneś skorzystać z możliwości jej rozbudowy i wybrać 512 GB jako minimum lub postawić na 1 TB bądź 2 TB. Wszystko zależy od rozmiaru plików, nad którymi pracujesz (pamiętaj, że część projektów możesz składować na iCloud Drive).

Ekran Retina

Fenomenalny - tak można określić ekran w 13" wersji komputera MacBook Pro. Retina, czyli technologia w której został wykonany sprawia, że obraz jest ostry i wyraźny, pokrywa szeroką gamę kolorów P3, co doceni każdy grafik. Nie bez znaczenia jest jasność – 500 nitów pozwoli na komfortową pracę nawet w jasnym biurze.

Bateria

MacBook Pro 13 M2 to prawdziwy „długodystansowiec”. Jeśli zdecydujesz się go kupić, możesz liczyć na maksymalnie 20 godzin działania na baterii. Przy wykonywaniu intensywnych działań w trybie tzw. pracy mieszanej (obróbka zdjęć, edycja i tworzenie obrazów, oglądanie wideo, pisanie, przeglądanie internetu, słuchanie muzyki) czas będzie krótszy wynosząc ok. 10-16 godzin.

Touch Bar, obsługa zewnętrznych wyświetlaczy, komunikacja

MacBook Pro 13 M2 jest aktualnie jedynym dostępnym modelem w ofercie Apple, który posiada pasek Touch Bar. Ten dodatkowy ekran nad klawiaturą może znacznie przyspieszyć pracę grafika. Pozwala bowiem na konfigurację w taki sposób, że skróty do najistotniejszych elementów interfejsu używanych programów graficznych są zawsze „pod ręką”.

Ponadto, MacBook Pro 13 M2 wyposażono w 2 porty Thunderbold np. do podłączenia jednego zewnętrznego wyświetlacza 6k oraz Wi-Fi 6 zapewniające przepustowość nawet 1,2 Gb/s.

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro 14

MacBook Pro 14 i MacBook Pro 16 - najlepsze laptopy dla profesjonalnych grafików

Laptopy MacBook Pro 14 i MacBook Pro 16 to najlepsze komputery mobilne dla grafików. Modele różnią się między sobą:

 • rozmiarem ekranu (14,2 cali i 16,2 cali),
 • baterią (70 Wh w MacBook Pro 14 i 100 Wh w MacBook Pro 16),
 • zasilaczem (MacBook Pro 14 posiada zasilacz 67 W, a MacBook Pro 140 W),
 • obecnością trybu wysokiego zużycia energii(tylko w MacBook Pro 16),

Przyjrzyjmy się specyfikacji tych MacBooków, by wybrać idealny dla Ciebie i Twoje pracy.

Czip Apple M2 Pro i M2 Max

Apple MacBook Pro 14 i MacBook Pro 16 w podstawowej konfiguracji wyposażone są w 10-rdzeniowy CPU, 16-rdzeniowy GPU (możliwość rozbudowy do 12 rdzeni CPU i 19 rdzeni GPU). Jest to czip M2 Pro, przewidziany dla profesjonalistów. Wybór tej opcji nie znaczy, że musimy iść na kompromisy. To superwydajny układ, który zaspokoi wymagania dużej części grafików – bez problemu obsłuży aplikacje na MacBooka zarówno do grafiki 2D jak i 3D.

Kiedy warto pokusić się o większą liczbę rdzeni? W przypadku CPU, kiedy używane aplikacje korzystają z wielowątkowości (np. Adobe Photoshop przy pracy na wielu warstwach czy przy niektórych filtrach). Jeśli chodzi o GPU, większa liczba rdzeni to szybsze wykonywanie operacji na plikach w programach wykorzystujących moc graficzną (np. przy edycji wideo czy renderingu 3D).

 

Effect rendering in Cinema 4D

 

Jeśli czip M2 Pro nawet w rozbudowanej wersji to za mało, możemy wyposażyć komputer MacBook Pro w układ M2 Max. Ten oferuje bezkonkurencyjną wydajność, z której skorzystają profesjonalni graficy pracujący w środowisku 3D lub wykonujący operacje na ogromnych plikach (np. pliki do druku wielkoformatowego). W przypadku M2 Max również możemy liczyć na rozbudowę, tym razem tylko GPU – z 30-rdzeniowego układu do 38-rdzeniowego. CPU zawsze ma 12-rdzeni. Zasadność rozbudowy jest identyczna jak w przypadku M2 Pro.

Pamięć RAM

W przypadku MacBooka Pro 14 i MacBooka Pro 16 w podstawowej wersji mamy 16 GB zunifikowanej pamięci RAM. Ta wielkość wystarczy do profesjonalnej pracy w środowisku 2D oraz podstawowej w środowisku 3D. Wymagający użytkownicy mogą rozbudować ją w miarę potrzeb – do 32 GB przy M2 Pro i M2 Max, 64 GB przy M2 Max lub nawet 96 GB przy M2 Max z 38-rdzeniowym GPU. Takie wielkości RAMu wystarczą na długie lata i zapewnią maksymalny komfort pracy w każdym programie graficznym.

Dysk SSD

Podstawowe konfiguracje MacBooków Pro 14 i 16 dysponują dyskiem SSD o pojemności 512 GB. To wartość, która wraz z iCloud Drive zapewni spory komfort pracy i pozwoli na przechowywanie wielu danych. Jednak, jeśli jesteś grafikiem pracującym na dużej liczbie plików bądź przy wielkoformatowych drukach, możesz rozbudować SDD do 1 TB, 2 TB, 4 TB a nawet 8 TB. Jeśli chodzi o prędkość odczytu i zapisu, ta również jest topowa. Dla przykładu: MacBook Pro 16 M2 Pro 12-core z dyskiem SSD 2 TB osiąga prędkości rzędu 5372 MB/s odczytu i 6491 MB/s zapisu.

Ekran Liquid Retina XDR

Wyświetlacz, który w pracy grafika gra – obok wydajności – główną rolę, w MacBookach Pro 14 i 16 jest niemal bezkonkurencyjny. Przyjrzyjmy się dokładniej jego właściwościom:

 • szeroki zakres dynamiczny, co przekłada się na ogromną rozpiętość między czernią i bielą, a także bogactwo detali w cieniach,
 • pokrycie szerokiej gamy kolorów w przestrzeni P3 – matryca pokaże Ci znacznie więcej niż popularny standard sRGB - docenisz to szczególnie, gdy pracujesz ze zdjęciami, ponieważ kolory będą bardziej nasycone

Różnica między przestrzenią sRGB i P3

Fot. Różnica między przestrzenią sRGB i P3

 

 • ogromne zagęszczenie pikseli (254 piksele na cal) co gwarantuje nieskazitelną ostrość obrazu,
 • wygodna przestrzeń robocza dzięki rozdzielczości 3024x1964 px w laptopie MacBook Pro 14 i 3456x2234 px w laptopie MacBook Pro 16,
 • proporcje ekranu 16:10, co przekłada się na wygodniejszą niż w klasycznych matrycach 16:9 pracę i konsumpcję treści,
 • zaawansowane podświetlenie Mini LED zapewniające bardzo dobry kontrast i głęboką czerń,
 • jasność XDR utrzymywana na poziomie 1000 nitów, dzięki czemu bez problemu będziesz mógł pracować w jasnym biurze czy na dworze, a nawet 1600 nitów w przypadku treści HDR,
 • maksymalna częstotliwość odświeżania wynosząca do 120 Hz dzięki technologii ProMotion,
 • technologia True Tone, by Twoje oczy po ciężkiej pracy nie odczuwały zmęczenia.

Oba wyświetlacze oferują niemal identyczne właściwości, dlatego wybór konkretnego modelu powinien zależeć od preferencyjnego rozmiaru (14” vs 16”), a co za tym idzie również jego wagi (1,60 – 1,63 kg w 14” i 2,15-2,16 kg w 16”, w zależności od wybranego czipu M2).

Bateria i tryb wysokiego zużycia energii

Laptop dla grafika powinien pozwalać na pracę na zasilaniu bateryjnym minimum przez cały dzień roboczy, czyli 8 godzin. MacBook Pro 14 i MacBook Pro 16 nie zawodzą na tym polu. Wersja 14” zapewni do 12 godzin lekkiej pracy na baterii, 16” wytrzyma jeszcze dłużej, bo aż 15 godzin. Co istotne, oba MacBooki oferują możliwość szybkiego ładowania (50% baterii w 30 minut).

Różnicą, o której warto pamiętać rozważając model 14” i 16” jest tryb wysokiego zużycia energii. Ten dostępny jest jedynie w komputerze o większym ekranie.

Obsługa zewnętrznych wyświetlaczy, komunikacja

Przy zaawansowanej pracy z grafiką komputerową, nieocenionym towarzyszem laptopa są dodatkowe monitory. MacBook Pro 14 i MacBook Pro 16 wyposażone są (poza złączem MagSafe) w:

 • 3 porty Thunderbolt 4 pozwalające na ładowanie urządzenia, wyświetlanie obrazu, szybkie przesyłanie danych (do 40 Gb/s),
 • Port HDMI pozwalający podłączyć ekran o wysokiej 8K przy 60 Hz lub rozdzielczości 4K przy 240 Hz,
 • Gniazdo na kartę SDXC,
 • Gniazdo słuchawkowe 3,5 mm z obsługą słuchawek o wysokiej impedancji.

Liczba obsługiwanych monitorów zależeć będzie natomiast od czipu, na który się zdecydujesz. Jeśli potrzebujesz 3 lub 4 wyświetlaczy zewnętrznych, postaw na MacBook Pro M2 Max. Gdy wystarczą Ci 2 monitory, M2 Pro bez problemu wywiąże się z tego zadania. Mówimy tu o ekranach wysokiej rozdzielczości – do 6k przy odświeżaniu 60 Hz.

Ponadto, MacBooki Pro 14 i 16 dysponują nowoczesnym Wi-Fi 6E (dzięki pasmu 6 Ghz możemy liczyć na szybsze i niezawodne połączenia bezprzewodowe) i Bluetooth 5.3.

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro 16

Aplikacje na MacBooka dla grafików!

Komputery Apple od zawsze kojarzone były z pracą graficzną. Nie bez powodu – pierwsza wersja aplikacji Adobe Illustrator czy Adobe Photoshop przeznaczone były jedynie dla komputerów Apple Macintosh.

Zobaczmy, jakie aplikacje na MacBooka powinny zainteresować grafików:

1. Adobe Creative Cloud

To najbardziej znany pakiet aplikacji dedykowanych osobom kreatywnym. W zestawie programów znajdziemy m.in.:

 • Adobe Photoshop do grafiki rastrowej,
 • Adobe Illustrator do grafiki wektorowej,
 • Adobe InDesing do projektowania, łamania i składania materiałów poligraficznych,
 • Adobe Premiere Pro do edycji wideo,
 • Adobe After Effect do tworzenia efektów specjalnych,
 • Adobe Photoshop Lightroom do przetwarzania zdjęć.

2. Sketch

Dedykowanym komputerom Apple edytor grafiki wektorowej przeznaczony głównie do projektowania interfejsów graficznych aplikacji oraz stron www.

3. Affinity

Bezpośrednia konkurencja dla oprogramowania od Adobe, składająca się z trzech aplikacji:

 • Affinity Designer do pracy z grafiką wektorową,
 • Affinity Photo do grafiki rastrowej,
 • Affinity Publisher do projektowania, łamania i składania materiałów poligraficznych.

4. CorelDraw

Pakiet programów służących do obróbki grafiki wektorowej.

5. Pixelmator

Program dedykowanym urządzeniom Apple do tworzenia i obróbki grafiki rastrowej.

6. Autodesk Maya

Pakiet do tworzenia grafiki i animacji 3D.

7. Blender

Oprogramowanie do modelowania i renderowania obrazów i animacji 3D.

8. Cinema 4D

Program do tworzenia grafiki 3D.

Powyższe aplikacje dla grafików obsłuży każdy wskazany w artykule MacBook. Modele, które rekomendujemy spełniają wymagania sprzętowe producentów tych programów, dzięki czemu zapewniają komfortową i efektywną pracę.

Akcesoria Mac dla grafika

Wybór MacBook'a dla grafika to dopiero początek. By zapewnić sobie maksymalny komfort pracy, powinieneś rozważyć zakup dodatkowych akcesoriów. To poniżej szczególnie docenią osoby pracujące w programach graficznych.

Apple Studio Display oraz inne monitory

Jeśli pracujesz stacjonarnie zakup dodatkowego monitora powinieneś traktować priorytetowo. W ten sposób, za pomocą jednego kabla Thunderbolt zmienisz swój komputer MacBook Pro w komputer stacjonarny do grafiki.

Ogromny obszar roboczy jaki oferuje monitor Apple Studio Display (rozdzielczość 5k na 27”) pozwoli Ci na komfortową pracę w aplikacjach graficznych i wygodne rozmieszczenie okien czy przybornika z narzędziami aplikacji.

Co istotne, monitor Studio Display pokrywa szeroką gamę kolorów P3 oraz potrafi wyświetlić obraz z jasnością 600 nitów. W związku z tym spełnia wymogi, jakie profesjonalni graficy stawiają przed monitorem. Ponadto, jeśli preferujesz matową powierzchnię, możesz wymienić standardowe szkło na nanostrukturalne.

Polecane produkty z kategorii Monitory Studio Display

Alternatywą są monitory graficzne producentów specjalizujących się w tworzeniu peryferii dla pracowników kreatywnych. Tu wyróżnić należy szczególnie markę Eizo, która od 1968 r. oferuje wysokiej klasy ekrany do przetwarzania i reprodukcji obrazów.

Monitory dedykowane grafikom rozpoznamy po przedrostku CS lub CG – jest to seria ColorEdge określająca sprzęt dla profesjonalnych zastosowań graficznych i fotograficznych. Natomiast, jeśli jesteś początkującym grafikiem, Eizo EV będą również dobrym (i tańszym) wyborem.

Tablet graficzny lub iPad

Wielu grafików, którzy rysują lub projektują, ale również obrabiają zdjęcia, nie wyobraża sobie pracy bez tabletu graficznego. Ten bez problemu podepniemy przez port USB-C, którym dysponują MacBook Pro 13, MacBook Pro 14 i MacBook Pro 16. W niektórych sytuacjach, tradycyjny tablet graficzny może zastąpić tablet iPad z Apple Pencil – to, obok komputera, podstawowe narzędzie pracy kreatywnej wielu artystów.

MacBook dla grafika w pracy stacjonarnej - akcesoria

Wykorzystując laptop Apple w pracy stacjonarnej, poza monitorem czy tabletem warto dokupić:

 • klawiaturę Apple Magic Keyboard, najlepiej z TouchID (dostępna również z polem numerycznym)
 • myszkę Apple Magic Mouse z wygodną podkładką,
 • gładzik Apple Magic Trackad do efektywnej obsługi narzędzi i przerzucania ekranów,
 • podstawka pod monitor lub laptop Apple, by zadbać o ergonomię pracy i porządek na biurku.

Polecane produkty z kategorii Akcesoria Mac

Zakup laptopa MacBook – raty czy leasing?

Decydując się na zakup laptopa Apple do grafiki, nie musisz jednorazowo płacić całej kwoty. Możesz skorzystać z atrakcyjnej oferty ratalnej. Wszystkie formalności związane z zakupem MacBooka Pro na raty załatwisz za pośrednictwem naszej strony internetowej. Z oferty ratalnej możesz skorzystać niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na laptop MacBooka Pro 13, MacBooka Pro 14, czy MacBooka Pro 16. Promocja oferowana przez nasz sklep umożliwia zakupy na raty 0% - w tym celu wystarczy skontaktować się z działem BOK Lantre.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i rozważasz zakup nowego laptopa MacBook Pro, warto rozważyć leasing. Ta forma sprzedaży laptopów Apple w sklepie Lantre to najlepsza oferta zarówno dla mniejszych, jak i większych firm.

Laptop Apple - jaki wybrać? Sprawdź ofertę sklepu Lantre

Który MacBook dla grafika? Przyjrzyjmy się ponownie zaprezentowanym wyżej modelom i wybierzmy ten, który będzie odpowiedni dla Ciebie.

Jeśli dopiero wkraczasz do świata grafiki komputerowej, chcesz się rozwijać i poszerzać swoje umiejętności, powinieneś zdecydować się na model MacBook Pro 13 z czipem M2, to:

 • wszechstronny komputer o doskonałej wydajności,
 • bardzo dobrym ekranie Retina,
 • długo trzymającej baterii.

Jeśli wybierzesz ten model, powinieneś rozbudować podstawową konfigurację o większą liczbę pamięci RAM i większy dysk SSD.

Możesz również zainteresować się wyższym modelem – MacBook Pro 14. Ten komputer uznać można za bezkompromisowy. Jest niemal bezkonkurencyjny, gdy w grę wchodzi:

 • wydajność,
 • wyśmienity ekran,
 • dostępne porty i mocna bateria.

To również komputer, który po wyborze mocniejszego czipu i rozszerzeniu pamięci RAM oraz dysku SSD sprawdzi się w profesjonalnym studiu graficznym. Wówczas trudno o lepszy mobilny komputer Mac dla grafika.

Jeśli nie interesują Cię półśrodki:

 • pracujesz w najbardziej wymagających aplikacjach np. do renderingu grafiki 3D,
 • często korzystasz z wbudowanego ekranu

to powinieneś skierować swój wzrok w stronę laptopa MacBook Pro 16. Ten model nie ma sobie równych:

 • posiada ekran o ogromnej przestrzeni roboczej
 • jako jedyny oferuje tryb wysokiego zużycia energii, zapewnia najdłuższą pracę na baterii oraz moc.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre – autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz topowe produkty Apple, w tym najnowsze laptopy MacBook Pro.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Dla przedstawicieli sektora B2B mamy również możliwość odroczenia płatności za zakupiony sprzęt. Zapraszamy!

 

Źródła:

1. Oficjalna strona Apple