MacBook Pro 13 M2 Vs MacBook Pro 13 M1

Premiera czipa Apple M2 otworzyła kolejny rozdział w historii firmy Apple. Nowy układ trafił na pokład odświeżonego MacBooka Pro 13. Czy warto go kupić? Przed Tobą pojedynek dwóch laptopów: MacBook Pro 13 M2 vs MacBook Pro 13 M1.

MacBook Pro - modele dostępne w sprzedaży

Do połowy 2022 r. w ofercie Apple były dostępne trzy modele MacBooków z linii Pro: MacBook Pro 13, MacBook Pro 14 oraz MacBook Pro 16 (liczba obok nazwy urządzenia określa przybliżoną wielkość ekranu laptopa, podaną w calach). MacBooki z linii Pro dają mnóstwo możliwości pod względem personalizacji sprzętowej. Każdy z wymienionych laptopów jest dostępny z określonymi procesorami: 13-calowy MacBook Pro z procesorem M1 (teraz już także M2), natomiast MacBooki 14" i 16" - z mocniejszymi procesorami M1 Pro lub M1 Max (do wyboru).

Podczas czerwcowej konferencji WWDC 2022, firma Apple obok nowego MacBook'a Air M2, zaprezentowała odświeżonego MacBooka Pro 13, a wraz z nimi kolejną generację swojego autorskiego procesora - M2. Układ M2 jest częścią odświeżonego MacBooka Pro 13. Zatem czy nowy procesor wart jest dopłaty, w stosunku do procesora M1? Zakup którego modelu laptopa opłaca się bardziej? W dzisiejszym artykule znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania.

MacBook Pro 13 M2 vs MacBook Pro 13 M1 - porównanie laptopów

Procesor

Procesor to główny komponent różnicujący MacBooki Pro 13" - starszego i nowszego. Starszy MacBook Pro 13 (2020) jest napędzany przez procesor M1 - pierwszy autorski procesor komputerowy od Apple. Zaprojektowanie własnego procesora w architekturze ARM było przełomowym momentem w historii Apple. Nowy układ okazał się szybszy od wielu procesorów Intela, a sama konstrukcja układu (ARM) umożliwiła wypracowanie idealnego kompromisu pomiędzy wysoką wydajnością oraz energooszczędnością. W 2020 roku procesor Apple M1 trafił na pokład dwóch laptopów: MacBooka Air 13 i omawianego MacBooka Pro 13.

Zapraszamy do lektury: MacBook Air M2 Vs MacBook Air M1. Czy nowe znaczy lepsze dla każdego?

W czerwcu 2022 roku procesor M1 zyskał godnego konkurenta. Nowy czip Apple M2 stał się sercem odświeżonych MacBooków Pro 13 - dostępnych tylko w jednej konfiguracji pod względem ilości rdzeni: z 8-rdzeniowym procesorem głównym (CPU) i 10-rdzeniowym procesorem graficznym (GPU). Dodatkowym elementem układu jest 16-rdzeniowy system Neural Engine (do uczenia maszynowego) oraz silnik multimedialny do obsługi kodeków wideo (m.in. HEVC i ProRes).

W odróżnieniu od MacBooka Pro 2020, nowy MacBook Pro 13 2022 M2 jest dostępny nie w dwóch, ale w trzech wariantach pamięci RAM (8 / 16 / 24 GB).

Zgodnie z deklaracjami Apple, MacBook Pro 13 M2 może być nawet 1,4x szybszy niż model z czipem M1, a także do sześciu razy szybszy niż model z procesorem Intel.

Dostępne porty i funkcje dodatkowe

Oba laptopy posiadają dwa porty Thunderbolt (USB 4), ale każdy z nich może pełnić różne funkcje. Jeden z portów może Ci służyć do ładowania samego laptopa, a także innych urządzeń, które obsługują szybkie ładowanie (np. iPhone’ów). Dzięki wstecznej kompatybilności port USB 4 jest zgodny ze standardami o niższej przepustowości: Thunderbolt 3 i zwykłym USB-C. Ponadto port USB 4 może pełnić rolę złącza DisplayPort do podłączenia zewnętrznych monitorów.

13-calowe MacBooki Pro to w dalszym ciągu jedyne laptopy Apple, które są wyposażone w Touch Bar, czyli dotykowy pasek nad fizyczną klawiaturą. Touch Bar pełni rolę przycisków funkcyjnych, a tym samym umożliwia sterowanie różnymi funkcjami komputera i systemu macOS. Stałym elementem każdego MacBooka jest też podświetlana klawiatura Magic Keyboard oraz czytnik linii papilarnych Touch ID do logowania się do aplikacji lub zatwierdzania płatności internetowych.

Wyświetlacz

Oba laptopy posiadają identyczne wyświetlacze Retina - wykonane w technologii IPS, z podświetleniem LED, o przekątnej ekranu na poziomie 13,3 cala. Rozdzielczość obu ekranów wynosi 2560 na 1600 pikseli, a maksymalna jasność matrycy osiąga poziom 500 nitów. Standardem jest technologia True Tone, która dostosowuje barwę wyświetlanych na ekranie treści do warunków otoczenia. Dzięki temu korzystanie z komputera jest bardziej komfortowe.

Dowiedz się więcej: Wyświetlacz Retina - co musisz wiedzieć o ekranie od Apple?

Wygląd i wymiary

Podobnie jak wyświetlacz, tak też obudowa nowego MacBooka nie doczekała się żadnych zmian. Odświeżony MacBook Pro 13 M2 posiada dokładnie takie same wymiary (1,56 x 30,41 x 21,24 cm) i waży tyle samo (1,4 kg) co MacBook Pro M1. Identyczne dla obu laptopów są także kolory obudowy: gwiezdna szarość i srebrny (do wyboru).

Kamera i dźwięk

Oba laptopy posiadają identyczne kamery FaceTime HD o standardowej rozdzielczości 720p. Elementem wspólnym są również identyczne głośniki stereofoniczne o szerokim zakresie dynamicznym, natomiast MacBook Pro M2 13 oferuje dodatkowo funkcję dynamicznego śledzenia ruchu głowy przy korzystaniu z najnowszych słuchawek AirPods. Stałym elementem jest gniazdo słuchawkowe 3,5 mm, przy czym nowy MacBook Pro 13 2022 M2 obsługuje słuchawki o wysokiej impedancji, które mogą oferować lepszą jakość dźwięku.

Bateria i zasilanie

Zgodnie z deklaracjami Apple, MacBook Pro 13 M1 - tak samo jak model M2 - umożliwia bezprzewodowe przeglądanie internetu nawet do 17 godzin. W przypadku odtwarzania filmów przez aplikację Apple TV, maksymalny czas pracy na baterii wynosi aż 20 godzin. Różnica między poszczególnymi laptopami dotyczy szybkości ładowania. Nowy MacBook Pro 13 M2 obsługuje zasilacz 67 W. Z kolei MacBook Pro 13 2020 M1 może być ładowany zasilaczem o maksymalnej mocy 61 W.

MacBook Pro M2 i MacBook Pro M1 - różnice

MacBook Pro M2 MacBook Pro M1
Czip Apple M2 Czip Apple M1
Maks. 10-rdzeniowe GPU 8-rdzeniowy GPU
Maks. 24 GB ujednoliconej pamięci RAM Maks. 16 GB ujednoliconej pamięci RAM

Silnik multimedialny: Sprzętowa akceleracja obsługi H.264, HEVC, ProRes i ProRes RAW,
Silnik dekodowania wideo, Silnik kodowania wideo, Silnik kodujący i dekodujący format ProRes

Brak silnika multimedialnego
Dźwięk przestrzenny z dynamicznym śledzeniem ruchu głowy przy korzystaniu
ze słuchawek AirPods (3. generacji), AirPods Pro lub AirPods Max
Brak funkcjonalności
Gniazdo słuchawkowe 3,5 mm z zaawansowaną obsługą słuchawek o wysokiej impedancji Gniazdo słuchawkowe 3,5 mm
Zasilacz USB‑C o mocy 67 W Zasilacz USB‑C o mocy 61 W

MacBook Pro 2022 czy MacBook Pro 2020 - który wybrać?

Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Jak sam widzisz, główna różnica pomiędzy MacBookami Pro 13" z poszczególnych lat dotyczy procesorów (lepszy system głośników oraz minimalnie szybsze ładowanie można uznać za mniej ważne czynniki w tym pojedynku). Pamiętaj, że laptopy MacBook Pro 13 są przeznaczone nie tylko do zwykłej pracy biurowej, ale i do średnio wymagającej pracy w różnych branżach. Każdy MacBook Pro jest idealny do szeroko rozumianej pracy kreatywnej (np. do obróbki zdjęć, montażu filmów, produkowania muzyki, programowania itd.).

Ze wszystkimi wymienionymi zadaniami poradzi sobie zarówno MacBook Pro M2 13, jak i MacBook Pro M1 13, natomiast pierwszy z wymienionych przeprowadzi wszystkie operacje wyraźnie szybciej od swojego poprzednika z 2020 roku. Pamiętaj, że równie duże znaczenie co procesor, ma ilość pamięci RAM. Do zwykłej pracy biurowej wystarczy Ci 8 GB pamięci RAM. Jednak w przypadku korzystania z profesjonalnych aplikacji, postaw na jedną z dwóch opcji: MacBook Pro 13 M1 16GB i MacBook Pro 13 M2 16GB stoją pod względem pamięci RAM na tym samym poziomie, natomiast dla najbardziej wymagających osób przewidziano konfigurację MacBooka Pro M2 z RAM-em na poziomie 24 GB.

Co więcej, spośród porównywanych modeli, to MacBook Pro 13 M2, dzięki obsłudze dedykowanego silnika multimedialnego, poradzi sobie z obsługą formatu ProRes. Tym samym jeżeli jest to kwestia warunkująca Twój wybór - nie musisz się zastanawiać!

MacBook Pro 13 - o czym pamiętać po zakupie

Posiadając wartościowy sprzęt, jakim jest Apple MacBook Pro 13, który w dodatku pewnie będzie Ci służył do zadań związanych z nauką lub pracą, warto zadbać o jego bezpieczeństwo i własny komfort.

Jako sklep Lantre oferujemy dwa rodzaje usług, które służą zachowaniu sprzętu w dobrym stanie przez długi czas. Jest to ubezpieczenie Lantre Care oraz usługa serwisowa Service Pack. Ubezpieczenie Lantre Care możesz wykupić na wypadek dwóch sytuacji: przypadkowego uszkodzenia całego urządzenia (upadek z wysokości / zalanie / inne niespodziewane sytuacje) lub dodatkowo na wypadek kradzieży powiązanej z włamaniem czy rabunkiem. Ubezpieczenie możesz wykupić na okres jednego roku, dwóch lub trzech lat.

Z kolei usługa serwisowa Service Pack jest rozszerzeniem standardowej gwarancji producenta. Jeśli Twój laptop ulegnie awarii, otrzymasz te same przywileje co w czasie obowiązywania standardowego okresu gwarancyjnego. Dodatkowo na czas naprawy otrzymasz urządzenie zastępcze. Service Pack możesz wykupić na okres jednego roku, dwóch lub trzech lat, a obecnie są dostępne nowe warianty gwarantujące Ci spokój nawet przez cztery lata po skończonej gwarancji standardowej (pakiet Platinum Pro 4Y).

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty marki Apple: różne konfiguracje laptopów MacBook Pro, akcesoria Mac, a nawet pokrowce, torby i plecaki.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!