iPhone 13 mini vs iPhone 13 - podobieństwa i różnice

Na pierwszy rzut oka smartfony iPhone 13 mini oraz iPhone 13 różnią się tylko rozmiarem ekranu. Czy tak samo jest w praktyce? W dzisiejszym artykule zestawiamy ze sobą najważniejsze podobieństwa i różnice obu modeli.

Smartfony iPhone – modele dostępne w sprzedaży

Nowe iPhony po raz kolejny ukazały się w czterech wersjach: dwóch podstawowych (iPhone 13 / 13 mini) oraz dwóch profesjonalnych (iPhone 13 Pro / 13 Pro Max). Wszystkie urządzenia trafiły do sprzedaży w 2021 roku. W naszym dzisiejszym artykule weźmiemy pod lupę dwa podstawowe modele „trzynastek” – 13 i 13 mini. Czym się różnią poza wielkością ekranu? Który telefon lepiej wybrać? Przed Tobą porównanie smartfonów iPhone 13 oraz iPhone 13 mini.

Smartfony iPhone 13 – porównanie ze starszymi modelami

Nowe iPhony 13 nie spowodowały rewolucji na rynku smartfonów, ale zastosowano w nich kilka ulepszeń, które dały im przewagę nad starszymi generacjami. Umownie możemy wskazać 5 różnic pomiędzy modelami 12 i 13.

Dotyczą one:

 • procesora,
 • baterii,
 • wyświetlacza,
 • aparatów
 • oraz wbudowanej pamięci.

Ulepszony procesor to standard w przypadku każdej kolejnej generacji iPhone’ów. Nie inaczej jest w przypadku iPhone’ów 13. Każdy smartfon Apple z linii 13 otrzymał ten sam procesor A15 Bionic. Dzięki minimalnie grubszej konstrukcji iPhony 13 mają też większe baterie niż iPhony 12, co oznacza dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu.

Wyświetlacz podstawowych „trzynastek” jest wyraźnie jaśniejszy (800 nitów vs 625 nitów w modelach 12), natomiast aparat zyskał m.in. automatyczną stabilizacja matrycy oraz dedykowany tryb filmowy. Nowe są także pojemności pamięci. Każdy telefon Apple z linii 13 posiada pamięć o pojemności 128 GB w swoim najniższym wariancie (a nie jak wcześniej 64 GB).

Sprawdź także: iPhone 12 vs iPhone 13 – który model wybrać?

iPhone 13 mini vs 13 – podobieństwa i różnice

Wygląd i kolory

Pomijając na razie kwestię rozmiarów, oba smartfony są identyczne pod względem wyglądu obudowy oraz dostępnych wersji kolorystycznych. Każdy z modeli ma kanciaste krawędzie i niewielki notch w górnej części ekranu. Cechą szczególną iPhone’ów 13 są ułożone po skosie obiektywy aparatu.

Firma Apple oferuje dla telefonów iPhone 13 kolory w pięciu wariantach: księżycowa poświata (odcień bieli), północ (odcień czerni), niebieski, różowy oraz czerwony (Product RED). W odniesieniu do smartfonów iPhone 13 mini, kolory obudów są identyczne. Obie konstrukcje powstały ze szkła i aluminium.

Polecane produkty z kategorii iPhone 13

Wyświetlacz i wymiary

Wielkość wyświetlacza jest głównym elementem, który odróżnia od siebie smartfony iPhone 13 mini oraz iPhone 13. Wymiary większego modelu wynoszą w przybliżeniu 14,7 x 7,1 x 0,7 cm. Ekran telefonu ma wielkość na poziomie 6,1 cala. Inaczej jest w przypadku telefonu iPhone 13 mini. Wymiary tego modelu wynoszą w przybliżeniu 13,1 x 6,4 x 0,7 cm. Z kolei wielkość ekranu wynosi zaledwie 5,4 cala.

Ciekawostką jest fakt, że iPhone 13 mini posiada minimalnie ostrzejszy wyświetlacz niż zwykły iPhone 13. Zagęszczenie pikseli jest minimalnie większe w modelu mini (476 ppi vs 460 ppi). Różnica w jakości obrazu pomiędzy jednym a drugim smartfonem nie będzie jednak widoczna gołym okiem.

Pozostałe parametry wyświetlaczy są identyczne dla obu modeli: matryca OLED, technologia HDR, technologia True Tone (dostosowywanie barwy obrazów do warunków otoczenia), jasność typowa (800 nitów) i HDR (1200 nitów).

Jeśli zależy Ci na lepszym wyświetlaczu, wypróbuj iPhone 13 Pro lub iPhone 13 Pro Max. Każdy z nich oferuje technologię ProMotion z adaptacyjną częstotliwością odświeżania do 120 Hz, która gwarantuje większą płynność podczas wyświetlania animacji czy przewijania ekranu.

Przeczytaj również: iPhone 13 vs iPhone 13 Pro – co je różni?

Procesor i bateria

Jeśli przymierzasz się do zakupu któregokolwiek smartfona iPhone 13, specyfikacja procesora powinna Cię szczególnie zainteresować.

Zarówno model mini, jak i zwykły iPhone 13 posiadają ten sam procesor – Apple A15 Bionic. Zgodnie z deklaracjami Apple, nowe CPU jest szybsze do 50% niż u konkurencji, natomiast grafika jest szybsza do 30%. Układ A15 działa w ścisłej współpracy z systemem iOS 15, dostępnym od nowości w każdym iPhonie 13. Ten sam procesor odpowiedzialny jest również za szereg innych funkcji iPhone’a, takich jak łączność 5G czy technologia rozpoznawania twarzy Face ID.

Wydajny procesor oznacza też dłuższy czas pracy na baterii. Pojemność baterii jest drugą po rozmiarze ekranów cechą, która różnicuje smartfony 13 oraz 13 mini. Wynika to z możliwości zastosowania większej baterii w większym smartfonie oraz konieczności zastosowania mniejszej baterii w mniejszym smartfonie. W efekcie iPhone 13 mini może odtwarzać wideo do 17 godzin, zaś iPhone 13 do 19 godzin. Oba smartfony można ładować za pomocą magnetycznych ładowarek indukcyjnych MagSafe.

System aparatów

Jeśli szukasz smartfona z dobrym aparatem, możesz bez obaw wybrać zarówno podstawowy smartfon iPhone 13, jak i mniejszy iPhone 13 mini. Specyfikacja aparatów w obu telefonach jest identyczna. Do dyspozycji masz system dwóch aparatów 12 Mpix (z obiektywem szerokokątnym i ultraszerokokątnym), tryb nocny, automatyczną stabilizację matrycy, 2-krotny zoom cyfrowy do oddalania, 5-krotny cyfrowy, specjalny tryb filmowy, style fotograficzne oraz inne funkcje znane z iPhone’ów 12 oraz iPhone’ów 12 mini.

Jeśli zależy Ci na jeszcze lepszym aparacie, wypróbuj dowolnego iPhone’a 13 Pro lub 13 Pro Max z teleobiektywem. Co więcej, każdy smartfon Pro w wersji od 256 GB wzwyż obsługuje kodek ProRes, który daje ogrom możliwości na etapie postprodukcji wideo.

iPhone 13 mini i iPhone 13 - podobieństwa

 • Wyświetlacz OLED Super Retina XDR z HDR
 • Face ID
 • Łączność 5G
 • Czip A15 Bionic
 • 4 GB pamięci RAM
 • Dwa aparaty 12 MP ƒ/2,4 Ultra Wide i ƒ/1,6 Wide z dwukrotnym zoomem optycznym
 • Warstwa Ceramic Shield z przodu
 • Odporność na zachlapanie, wodę i kurz o stopniu ochrony IP68
 • Ładowanie bezprzewodowe MagSafe i Qi
 • Dostępny z opcjami pamięci: 128 GB, 256 GB, 512 GB
 • Dostępny w kolorze: księżycowa poświata, północ, niebieskim, różowym, (PRODUCT)RED

iPhone 13 mini i iPhone 13 - różnice

iPhone 13 mini iPhone 13
5,4 calowy wyświetlacz o rozdzielczości 2340 na 1080 pikseli 6,1 calowy wyświetlacz o rozdzielczości 2532 na 1170 pikseli
Do 17 godzin odtwarzania wideo Do 19 godzin odtwarzania wideo
Masa: 140 g Masa: 173 g

iPhone 13 mini a 13 – który wybrać?

Pomiędzy modelem 13 a 13 mini występują tylko 3 różnice, które mogą mieć wpływ na Twoją decyzję.

Jest to:

 • wielkość telefonu,
 • przekątna wyświetlacza,
 • pojemność baterii.

Jeśli marzy Ci się telefon kompaktowy, którego obsłużysz jedną ręką i zmieścisz w każdej kieszeni, wybierz smartfon iPhone 13 mini. Wygląd tego modelu – ze względu na niewielkie gabaryty – jest absolutnie wyjątkowy. Drugiego takiego próżno szukać w ofercie innych producentów.

Jeśli jednak wolisz większe telefony lub po prostu zależy Ci na większym obszarze roboczym, wybierz podstawowy smartfon iPhone 13. Wygląd tego modelu jest tak samo atrakcyjny co modelu mini. Pamiętaj, że oba telefony różni pojemność baterii. Zwykły iPhone 13 wytrzyma nieco dłużej na jednym ładowaniu niż jego mniejszy odpowiednik.

Może Cię zainteresować: Co nowego w iPhone 13 Pro i iPhone 13 Pro Max?

Wybierz swojego idealnego iPhone’a!

Nasze porównanie telefonów 13 oraz 13 mini dobiega końca. Jak widzisz, różnice pomiędzy obydwoma telefonami są delikatne – dotyczą głównie tego, co widać na pierwszy rzut oka. Zatem który smartfon wybrać? Swoją ostateczną decyzję musisz uzależnić od oczekiwanych rozmiarów przyszłego telefonu oraz pojemności baterii.

Zachęcamy do odwiedza sklepu Lantre, gdzie znajdziesz wszystkie topowe produkty Apple, w tym smartfony i akcesoria iPhone. Przy zakupie dowolnego iPhone’a możesz skorzystać z naszej specjalnej usługi naklejania folii ochronnej na ekran urządzenia.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. Zapraszamy!