iPad jako tablet graficzny - czy warto?

Korzystanie z iPada jako tabletu graficznego daje ogrom możliwości, a sam iPad nadaje się równocześnie do wielu innych zadań. Jednak czy iPad może faktycznie zastąpić klasyczny tablet graficzny? W poniższym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

Tablet graficzny Apple – czy to możliwe?

Wielofunkcyjność tabletów Apple nie zna granic. Twój przyszły tablet iPad może Ci z powodzeniem służyć za klasyczny tablet multimedialny, minikomputer z klawiaturą Magic Keyboard, a nawet profesjonalny tablet graficzny – samodzielny lub współpracujący z dowolnym komputerem Mac.

W dzisiejszym artykule przedstawimy najważniejsze zalety iPadów jako tabletów graficznych. Wymienimy również konkretne modele tabletów, które najlepiej nadają się do rysowania i obróbki grafiki.

iPad i tablet graficzny - podobieństwa i różnice

Najważniejsza różnica pomiędzy tabletem zwykłym a graficznym dotyczy zasady działania i sposobu obsługi. Tablety graficzne należą do grupy akcesoriów komputerowych, a więc muszą być na stałe podłączone do komputera. Tylko zaawansowane tablety graficzne mogą działać niezależnie.

Przeciętny tablet graficzny składa się z dwóch elementów: rysika i podkładki. Tworzone treści są wyświetlane w czasie rzeczywistym na ekranie Twojego komputera – w programie graficznym, którego używasz. Jeśli tablet graficzny posiada ekran, rysowane elementy są widoczne również na ekranie tabletu.

iPady z kolei to urządzenia w pełni samodzielne, które nie potrzebują do działania komputera. Wszelkie projekty graficzne powstają bezpośrednio na tablecie, w przeznaczonych do tego celu aplikacjach. Korzystanie z iPada jako tabletu graficznego wymaga tylko dokupienia rysika Apple Pencil.

Sprawdź również: Jaki iPad wybrać? Znajdź model dla siebie!

Tablet graficzny iPad – zalety rozwiązania

Wielofunkcyjność

W przeciwieństwie do klasycznego tabletu graficznego iPad graficzny jest urządzeniem wielofunkcyjnym. Oznacza to, że w godzinach pracy może Ci służyć jako narzędzie do rysowania, szkicowania oraz innych czynności związanych z szeroko pojętą obróbką grafiki. Po godzinach może pełnić funkcję zwykłego tabletu, którego będziesz używać do zupełnie innych celów: przeglądania internetu, oglądania filmów czy grania w gry.

Niezależność

Przeciętny tablet graficzny ze średniej półki cenowej wymaga podłączenia do komputera. Inaczej jest w przypadku iPada. Podczas korzystania z iPada jesteś całkowicie niezależny od innych urządzeń czy zewnętrznych aplikacji. Wszystkie czynności związane z tworzeniem i obróbką grafiki możesz wykonywać tylko na tablecie, korzystając z aplikacji dedykowanych systemowi iPadOS. Aplikacje dla grafików, ilustratorów, artystów, projektantów oraz innych osób zajmujących się tworzeniem lub obróbką treści graficznych bez problemu znajdziesz w sklepie App Store.

Wysoka precyzja operowania rysikiem

Operowanie rysikiem Apple Pencil to prawdopodobnie największa przyjemność związana z obsługą iPada. Rysik przypomina wyglądem, kształtem i sposobem obsługi tradycyjny ołówek, natomiast sam proces rysowania lub szkicowania łudząco przypomina kreślenie na zwykłej kartce papieru. Z tabletem iPad rysowanie jest niezwykle naturalne.

Firma Apple zaprezentowała do tej pory dwie generacje rysików Apple Pencil. Oba urządzenia są wrażliwe na siłę nacisku i kąt pochylenia, dzięki czemu rysowanie i szkicowanie jest jeszcze bardziej realistyczne. Zaletą rysików jest też wyjątkowa precyzja działania zapewniająca dokładność co do jednego piksela. Opóźnienie w pojawianiu się szkiców na ekranie iPada jest znikome, przez co zupełnie niedostrzegalne dla ludzkiego oka.

Rysik Apple Pencil 2. generacji posiada specjalne pole dotykowe, które umożliwia zmianę narzędzia podczas rysowania (np. z ołówka na pędzel) za pomocą dwukrotnego stuknięcia. Ładowanie rysika odbywa się indukcyjnie, poprzez magnetyczne przyczepienie do krawędzi iPada.

Atrakcyjna cena

Biorąc pod uwagę wymienione wyżej zalety iPada, zakup klasycznego tabletu graficznego bywa mało opłacalny. Wynika to z faktu, że cena tabletów iPad jest porównywalna z ceną profesjonalnych tabletów graficznych. Właśnie z tego powodu zakup tabletu do tworzenia rysunków lub obróbki grafiki powinien być poprzedzony dokładną analizą funkcji oferowanych przez każde z urządzeń.

iPad jako tablet graficzny do komputera

W zależności od Twoich preferencji, tablet iPad może działać nie tylko w sposób niezależny, ale również jak typowy tablet graficzny. Oznacza to, że efekty swojej pracy możesz na bieżąco śledzić na ekranie samego tabletu oraz dodatkowo na ekranie komputera. Jest to możliwe przy wykorzystaniu aplikacji Astropad, która „klonuje” program graficzny z komputera na iPada.

Jeśli wykorzystasz swojego iPada jako tablet graficzny, iOS na Twoim MacBooku lub innym komputerze Mac będzie płynnie współpracował z systemem iPadOS na tablecie.

Rysowanie na iPadzie – który model wybrać?

Rysik Apple Pencil (2. generacji) jest kompatybilny z czterema rodzajami iPadów. Mowa o następujących modelach: iPad Pro 12.9 cala (3., 4. i 5. generacji), iPad Pro 11 cali (1., 2. i 3. generacji), iPad Air (4. generacji) oraz iPad mini (6. generacji).  Z kolei rysik Apple Pencil Pro kompatybilny jest z modeali: iPad Pro M4 oraz iPad Air M2.

Oznacza to, że tabletem graficznym może być dowolny iPad spośród wyżej wymienionych.

W praktyce najlepszy iPad do rysowania to taki, który posiada duży ekran, dobry wyświetlacz i mocny procesor. Wszystkie te parametry spełniają iPady Pro, tablety wyposażone w czip Apple M4 lub M2, które bez problemu udźwignie nawet najbardziej wymagające aplikacje do rysowania czy obróbki grafiki. Ostateczną decyzję musisz uzależnić od swoich oczekiwań, specyfiki swojej pracy oraz wymagań sprzętowych Twoich programów graficznych.

Przeczytaj także: iPad Pro 2021 - czy warto przesiadać się na ten model?

Każdy iPad Pro do rysowania możesz zakupić w jednej z dwóch wersji: z pojedynczym modułem Wi-Fi lub w hybrydowej wersji Wi-Fi + Cellular. Druga z wymienionych opcji daje możliwość korzystania z internetu od operatora przy wykorzystaniu fizycznej karty SIM lub wirtualnej kart eSIM. Każdy nowy iPad Pro obsługuje szybki Internet 5G, a dostęp do plików oraz całej zawartości tabletu zabezpiecza technologia rozpoznawania twarzy Face ID.

Polecane produkty z kategorii iPad Pro

iPad Pro – tablet graficzny na miarę Twoich potrzeb

Możesz być pewien, że z tabletem iPad Pro rysowanie będzie dla Ciebie przyjemnością. Duża w tym zasługa doskonałej współpracy rysika z tabletem, jak również funkcji oferowanych przez sam tablet i system iPadOS. Jeśli więc marzy Ci się tablet graficzny, iPad Pro jest urządzeniem zdecydowanie godnym uwagi.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty marki Apple, w tym tablety i akcesoria iPad.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. Zapraszamy!