Kondycja baterii w iPadzie - jak ją sprawdzić? 3 sposoby

Masz wrażenie, że bateria w Twoim iPadzie zaczyna gorzej działać? Firma Apple nie udostępnia oficjalnej metody sprawdzenia kondycji baterii w iPadzie, ale są na to inne sposoby. Jakie? Oto nasz poradnik!

Czym jest kondycja baterii? iPad bez tajemnic

Żywotność baterii

We współczesnych tabletach, smartfonach oraz innych urządzeniach mobilnych montuje się nowoczesne baterie litowo-jonowe (Li-Ion). W porównaniu ze starymi bateriami niklowo-wodorkowymi (Ni-MH), baterie Li-Ion zapewniają dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu, są lżejsze, trwalsze oraz bardziej żywotne. Żywotność baterii oznacza łączny czas użytkowania baterii, zanim zajdzie potrzeba jej wymiany na nową.

Kondycja baterii

Z pojęciem żywotności wiąże się pojęcie kondycji baterii. Kondycja baterii określa aktualną pojemność baterii w urządzeniu – w stosunku do baterii zupełnie nowej. Pojemność baterii każdego nowego iPada wynosi 100%. Oznacza to, że bateria jest w pełni efektywna. W miarę chemicznego starzenia się baterii, jej kondycja będzie stopniowo spadać – to naturalne zjawisko. Pamiętaj jednak, że stopniowy spadek kondycji baterii w tablecie jest też uzależniony od sposobu ładowania urządzenia.

Cykle baterii iPad

W tabletach iPad bateria ładuje się i rozładowuje w tzw. cyklach. Jeden cykl trwa tyle, ile potrzeba do pełnego naładowania, a następnie całkowitego rozładowania baterii. Nie oznacza to jednak, że iPad musi być ładowany do pełna i rozładowywany do zera. Oto przykład!

Korzystając z tabletu, zużyłeś 80% baterii. Następnie doładowałeś tablet, po czym zużyłeś 20% baterii. Suma opisanych rozładowań (łącznie 100%) oznacza, że bateria iPad'a pokonała jeden cykl ładowania.

Baterie w iPadach zostały zaprojektowane w taki sposób, aby utrzymały co najmniej 80% swojej pierwotnej pojemności po 1000 cyklach ładowania. W pierwszym, a nawet drugim roku po zakupie iPada spadek pojemności baterii prawdopodobnie nie będzie dla Ciebie specjalnie odczuwalny. Dopiero w kolejnych latach możesz zauważyć, że bateria nie wytrzymuje już tak długo, jak kiedyś.

Jeśli używasz swojego iPada od jakiegoś czasu, być może chciałbyś sprawdzić, jaka jest kondycja jego baterii. W iPhonie jest to bardzo proste – wystarczy otworzyć zakładkę „Bateria” w Ustawieniach smartfona. Niestety w systemie iPadOS podobnej funkcji po prostu nie ma. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które pozwalają sprawdzić liczbę cykli iPada inaczej. Zatem – jak sprawdzić baterię w iPadzie?

Polecane produkty z kategorii Kable i adaptery

Kondycja baterii iPad - jak ją sprawdzić?

Apple nie udostępnia oficjalnej możliwości sprawdzenia kondycji baterii w iPadzie, ale w nieoficjalny sposób możesz sprawdzić ile cykli ładowania ma już za sobą. Oto 3 sposoby jak to zrobić:

Sposób 1. Sprawdź opcję „Dane analiz”

Liczbę odbytych cykli najprościej sprawdzić z wykorzystaniem systemowego narzędzia „Dane analiz”. Aby to zrobić, wykonaj następujące kroki:

 1. Otwórz ustawienia iPada.
 2. Przejdź do zakładki „Prywatność i ochrona”.
 3. Wybierz opcję „Analizy i udoskonalenia”.
 4. Zaznacz opcję „Udostępniaj analizy iPada” – tak, aby pole obok suwaka przyjęło kolor zielony.
 5. Odczekaj co najmniej jeden dzień, żeby tablet Apple iPad zdążył zgromadzić potrzebne dane.
 6. Po tym czasie wróć w to samo miejsce w ustawieniach i wybierz opcję „Dane analiz”.
 7. W górnej części nowego okna zobaczysz wyszukiwarkę. Wpisz w niej wyrażenie „log”.
 8. Z wyświetlonej listy wybierz plik o nazwie „log-aggregated-[najnowsza data].ips.
 9. Skopiuj treść całego pliku do aplikacji Notatki na iPadzie.
 10. W prawym górnym rogu aplikacji Notatki stuknij symbol trzech kropek, a następnie wybierz opcję „Znajdź w notatce”.
 11. W polu wyszukiwania wpisz frazę „batterycyclecount” – podane wyrażenie zostanie podświetlone na żółty kolor.
 12. W linijce niżej, pomiędzy frazami „integer” znajdziesz liczbę – właśnie ta liczba oznacza ilość cykli ładowania, które Twój iPad ma już za sobą.

 

iPad - analizy i udoskonalenia

Fot. iPad - analizy i udoskonalenia

 

Sposób 2. Skorzystaj z aplikacji Skróty

Drugim sposobem na sprawdzenie liczby cykli w iPadzie jest skorzystanie ze skrótu, który został opracowany przez jednego z użytkowników serwisu Reddit. Wobec tego, jak sprawdzić żywotność baterii, a tym samym liczbę odbytych cykli z użyciem skrótu?

 1. Otwórz na swoim tablecie przeglądarkę Safari, a następnie przejdź pod następujący adres: https://www.icloud.com/shortcuts/ca90b3210d024610a387e4302f4a4053
 2. Stuknij przycisk „Pobierz skrót” w dolnej części ekranu.
 3. Po otwarciu systemowej aplikacji Skróty stuknij przycisk „Dodaj skrót”.
 4. Wróć do ekranu głównego tabletu i otwórz Ustawienia.
 5. Otwórz kolejno zakładki: Prywatność i ochrona > Analizy i udoskonalenia > Dane analiz.
 6. Otwórz najnowszy dostępny plik „log-aggregated”.
 7. W prawym górnym rogu stuknij przycisk Udostępnij, a z otwartej listy wybierz opcję „View Battery Cycle”.
  Chwilę później zobaczysz banner przedstawiający aktualny stan baterii iPada oraz liczbę odbytych cykli ładowania.

Sposób 3. Wykorzystaj program iMazing 2

Jako trzeci sposób możesz wykorzystać specjalny program do sprawdzania baterii, który zainstalujesz na swoim komputerze – dowolnym – z systemem macOS lub Windows.

 

 

iPad - instalacja aplikacji iMazing 2

Fot. iPad - instalacja aplikacji iMazing 2

 

 

Zobacz także: Jak zainstalować i odinstalować aplikacje na Macu? 5 wskazówek Lantre

Jak wygląda sprawdzanie baterii w programie iMazing 2? Oto instrukcja:

 1. Przejdź na komputerze pod adres https://imazing.com/download i pobierz aplikację iMazing 2.
 2. Zainstalują aplikację.
 3. Uruchom aplikację na komputerze i podłącz do komputera swój iPad. Wykorzystaj w tym celu swój kabel do ładowania – ze złączem Lightning lub USB-C (w zależności od posiadanego modelu iPada).
 4. Odblokuj tablet i wpisz kod dostępu. Jeśli pojawi się monit o utworzenie kopii zapasowej – wybierz opcję „Later” (u dołu okna aplikacji).
 5. W kolejnym oknie kliknij ikonę baterii widoczną w prawym dolnym rogu.
 6. Gotowe! Aplikacja przeprowadzi szybki test baterii iPada i wyświetli szereg informacji o baterii w osobnym oknie. Liczbę odbytych cykli znajdziesz obok pola „Battery Charge Cycles”.

Polecane produkty z kategorii Apple Pencil

iPad - kondycja baterii i sposoby wydłużenia jej żywotności

Apple iPady wymagają dbania o baterię podobnie jak iPhone’y. Aby jak najdłużej cieszyć się dobrą baterią w iPadzie, stosuj kilka prostych zasad.

1. Unikaj skrajnych wartości stanu baterii

Baterie litowo-jonowe Apple nie lubią skrajnych wartości. Postaraj się zatem, aby stan baterii w Twoim iPadzie oscylował w przedziale 20-80% (nie mniej i nie więcej). Szczególną uwagę zwróć na dolny zakres. Nie dopuszczaj do sytuacji, aby poziom baterii często spadał poniżej 20%, ponieważ w perspektywie czasu osłabi to baterię.

2. Włączaj tryb niskiego zużycia baterii

Jeżeli używasz iPada poza domem, baterii zbliża się do krytycznego poziomu baterii, a jednocześnie nie masz dostępu do kontaktu, włącz tryb oszczędzania energii. System obniży wówczas jasność ekranu, wyłączy niektóre animacje i ograniczy powiadomienia, co pozwoli zaoszczędzić baterię.

3. iPad – ładowanie nie odbywa się

Czasem może się zdarzyć, że iPad nie wykryje obecności ładowarki. W takiej sytuacji sprawdź, czy używasz kompatybilnych akcesoriów (ładowarka iPad, przewód) oraz czy tablet nie jest zbyt gorący lub zbyt chłodny. Jeśli wszystko jest w porządku, spróbuj uruchomić iPada ponownie i ponownie podłączyć ładowarkę.

Polecane produkty z kategorii Ładowarki

iPad - wymiana baterii. Co musisz wiedzieć?

Jeśli aktywnie korzystasz z iPada już kilka lat, prawdopodobnie ma on za sobą co najmniej kilkaset cyklów ładowania. Być może zaczynasz odczuwać wyraźny spadek wydajności pracy urządzenia na baterii. Swoje przypuszczenia możesz potwierdzić, sprawdzając liczbę odbytych cykli ładowania z użyciem jednej z wymienionych metod. Jeśli liczba cykli zbliża się do tysiąca (lub już przekroczyła ten próg), konieczna może być wymiana baterii w iPadzie.

iPad - cena wymiany baterii

Koszt wymiany baterii zależy od modelu urządzenia. Jeśli zechcesz wymienić baterię za pośrednictwem oficjalnej strony Apple, koszt usługi sprawdzisz pod linkiem https://support.apple.com/pl-pl/ipad/repair. Ceny baterii do iPadów wahają się w przedziale od kilkuset do ponad tysiąca złotych.

Zadbaj o baterię w iPadzie z Lantre!

Wiesz już jak sprawdzić kondycję baterii iPad’a oraz co zrobić w różnych sytuacjach – kiedy bateria w iPadzie zbliży się do krytycznego poziomu lub gdy tablet odbył już ponad 1000 cykli ładowania.

Zachęcamy Cię do odwiedzenia sklepu Lantre – autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz topowe produkty marki Apple, w tym tablety Apple iPad oraz dedykowane im akcesoria iPad.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!