iPadOS 15 - 12 funkcji, o których musisz wiedzieć!

We wrześniu 2021 roku odbyła się premiera kolejnej wersji systemu iPadOS, który powstał specjalnie z myślą o iPadach. Jakie nowości przyniósł nowy system i do czego mogą się przydać jego funkcje? Przed Tobą 12 najlepszych rozwiązań z systemu iPadOS 15!

System iPadOS 15 - garść informacji

Jeszcze do niedawna tablety iPad (tak samo jak iPhone'y) działały pod kontrolą systemu iOS. W 2019 roku firma Apple wprowadziła do użytku system iPadOS, czyli dedykowany system dla iPadów - bardziej przyjazny tabletom, a także lepiej dostosowany pod ich funkcjonalności.

Aby uniknąć niejasności, firma Apple nadaje kolejnym wersjom systemów iOS oraz iPadOS identyczne oznaczenia. I tak oto we wrześniu 2021 roku odbyła się jednoczesna premiera systemów iOS 15 oraz iPadOS 15. Niektóre funkcje oferowane przez systemy pokrywają się ze sobą, inne zaś są przeznaczony wyłącznie na tablety lub wyłącznie na smartfony.

W dzisiejszym artykule prezentujemy 12 najbardziej przydatnych funkcji systemu iPad OS 15, które ułatwią i uprzyjemnią Twoje codzienne korzystania z iPada.

Jakie nowości oferuje system iPadOS 15?

1. Wielozadaniowość

Jedną z najciekawszych nowości w systemie iPadOS 15 jest wielozadaniowość. Korzystanie z wielu aplikacji jednocześnie było możliwe na iPadach już od dawna, ale dopiero teraz tryb wielozadaniowości został wyraźnie ulepszony.

Do Twojej dyspozycji są 3 podstawowe tryby wielozadaniowości. Możesz je wywołać za pomocą przycisku trzech kropek u góry każdej aplikacji. Widok Split View umożliwia wyświetlanie dwóch aplikacji obok siebie (na jednym ekranie). Pomiędzy aplikacjami znajduje się specjalny suwak, który służy do rozszerzania i zwężania wielkości okien otwartych aplikacji.

Może Cię zainteresować: Sidecar, czyli iPad jako dodatkowy ekran Maca

Widok Slide Over umożliwia z kolei otwarcie dodatkowej aplikacji w małym oknie - podczas jednoczesnego korzystania z innej aplikacji w trybie pełnoekranowym. Małe okienko dodatkowej aplikacji możesz swobodnie przeciągać po ekranie i pozostawiać w miejscu, które jest dla Ciebie najwygodniejsze.

Apple iPad 9-generacji 10,2 cala 64GB Wi-Fi Gwiezdna szarość (Space Gray) - MK2K3FD/A

Trzeci tryb umożliwia otwarcie konkretnego okna (np. maila lub notatki) pośrodku ekranu, bez konieczności wychodzenia z aktualnie obsługiwanej aplikacji. Otwarcie danego elementu na środku ekranu pozwoli Ci się maksymalnie skupić na wyświetlonej treści.

Nowością jest również „półka”, czyli specjalne miejsce u dołu ekranu, w którym znajdują się ikony aktualnie otwartych aplikacji. Półka ułatwia przełączanie się pomiędzy aplikacjami podczas korzystania z trybu wielozadaniowości.

2. Nowe skróty klawiaturowe

Jeśli klawiatura do iPada jest Twoim obowiązkowym gadżetem w codziennej pracy, na pewno ucieszy Cię wiadomość o nowych skrótach klawiaturowych. Od teraz skróty klawiaturowe (dostępne z poziomu aktualnie otwartych aplikacji) obejmują menu wielozadaniowości i menu kontekstowe. Wykorzystując klawiaturę, możesz z łatwością przełączać się pomiędzy otwartymi aplikacjami.

3. Widżety

Każdy tablet iPad z systemem iPadOS 15 pozwala na umieszczanie widżetów na ekranie głównym. Systemowe widżety mogą przedstawiać np. procent naładowania baterii tabletu, nowe wiadomości e-mail lub aktualną prognozę pogody - a wszystko to bez konieczności wchodzenia w ustawienia, aplikację Mail lub aplikację pogodową.

Z kolei dostępność widżetów dla konkretnej aplikacji zewnętrznej zależy od rozwiązań zastosowanych przez dewelopera. Do projektowania aplikacji dla systemu iPadOS deweloperzy korzystają z narzędzia SwiftUI, służącego do budowania pierwszego widoku aplikacji.

4. Biblioteka aplikacji

Kolejną nowością w systemie iPadOS 15 jest tzw. biblioteka aplikacji. W tym miejscu wszystkie aplikacje zainstalowane na Twoim tablecie są automatycznie grupowane według kategorii. Aplikacje przypisane do poszczególnych kategorii są przechowywane w folderach, a przykładowe kategorie to m.in. aplikacje biurowe, społeczności, narzędzia, rozrywka czy gry.

5. Udoskonalone notatki

Od teraz w systemowej aplikacji Notatki możesz korzystać z tzw. tagów (słów kluczowych poprzedzonych znacznikiem #), które pomogą Ci w segregacji notatek. Dzięki zastosowaniu konkretnych tagów bez trudu znajdziesz dokładnie te notatki, na których Ci zależy. Pożądane tagi wystarczy umieścić w treści notatek. System automatycznie pogrupuje notatki opatrzone konkretnymi tagami w nowo utworzonych folderach.

Apple iPad mini 6 8,3 cala 64GB Wi-Fi + Cellular (5G) Fioletowy (Purple) - MK8E3FD/A

Nowością są również szybkie notatki, które możesz uruchomić w dowolnym miejscu na tablecie - bez konieczności wchodzenia w aplikację Notatki. Aby wywołać szybką notatkę, wystarczy przeciągnąć palcem lub rysikiem Apple Pencil od prawego dolnego rogu ekranu w kierunku środka.

Sprawdź również: Notatki na iPadzie - jak wykorzystać iPad do nauki zdalnej?

6. Lepsze Mapy

Systemowa aplikacja Mapy od firmy Apple daje możliwość interaktywnego oglądania różnych zakątków globu w trybie 3D. Drogi w największych miastach świata zostały odwzorowane z jeszcze większą dokładnością, a udoskonalona mapa transportu publicznego pozwala łatwiej rozeznać się w położeniu tras.

7. Wiadomości

Od teraz treści multimedialne (zdjęcia, utwory muzyczne, linki do artykułów), które otrzymasz za pośrednictwem SMS-a, MMS-a lub wiadomości iMessage, będą gromadzone w specjalnej sekcji „Udostępnione Tobie”. Tę sekcję znajdziesz we wszystkich aplikacjach, które odpowiadają rodzajowi otrzymanych treści. Oznacza to, że zdjęcia otrzymane np. za pośrednictwem wiadomości SMS odnajdziesz w folderze „Udostępnione Tobie” w swojej galerii zdjęć.

8. Tryb skupienia

Tryb skupienia to dokładnie ta sama funkcja, którą znajdziesz w systemie iOS 15. Jej działanie polega na filtrowaniu powiadomień z różnych aplikacji zgodnie z Twoimi preferencjami. Podstawowy tryb skupienia (Nie przeszkadzać) wyłącza powiadomienia ze wszystkich aplikacji, które mogłyby Cię rozpraszać, kiedy jesteś zajęty.

Apple iPad Air M1 10,9 cala 64GB Wi-Fi Niebieski (Blue) - MM9E3FD/A

Ponadto możesz skonfigurować własne tryby skupienia lub skorzystać z trybów domyślnych, takich jak Sen, Relaks czy Jazda samochodem. Dla każdego trybu możesz ustawić otrzymywanie powiadomień jedynie z konkretnych aplikacji lub od konkretnych osób.

9. Tekst na żywo

Funkcja „Tekst na żywo” umożliwia kopiowanie tekstu widocznego na zdjęciach dokładnie w taki sam sposób jak zwykłego tekstu. Z „Tekstu na żywo” możesz korzystać zarówno w swojej galerii zdjęć, jak i bezpośrednio w przeglądarce Safari.

10. Wyszukiwarka Spotlight

Funkcja Spotlight służy do przeszukiwania zawartości tabletu. Wystarczy, że wpiszesz do wyszukiwarki słowo kluczowe, a w jednym miejscu zostaną wyświetlone wszystkie powiązane z nim treści, takie jak zdjęcia, notatki, kontakty czy nawet wyniki z internetu. Funkcję Spotlight uruchomisz poprzez przeciągnięcie palcem w dół po ekranie blokady.

11. SharePlay

Funkcja SharePlay jest nowością w aplikacji FaceTime (internetowym komunikatorze Apple). Dzięki funkcji SharePlay możesz wspólnie ze znajomymi oglądać i komentować filmy i seriale lub wspólnie słuchać muzyki, a wszystko to w trakcie Waszej wideorozmowy. Ponadto, za pomocą funkcji SharePlay z łatwością udostępnisz znajomym widok ekranu swojego tabletu.

12. Ulepszone zasady prywatności

Ponadto firma Apple jeszcze lepiej zadbała o prywatność swoich użytkowników. Specjalna funkcja ochrony prywatności w aplikacji Mail uniemożliwia sprawdzenie przez odbiorcę maila Twojego adresu IP. Oprócz tego, w dedykowanej sekcji w Ustawieniach możesz sprawdzić jakie aplikacje uzyskiwały dostęp do Twojej lokalizacji, zdjęć, aparatu, kontaktów i mikrofonu w ciągu ostatnich siedmiu dni.

Apple iPad Pro 11 cala M1 2TB Wi-Fi Srebrny (Silver) - 2021 - MHR33FD/A

Jeśli korzystasz z usługi iCloud+, zyskasz możliwość generowania losowych adresów e-mail (zsynchronizowanych z Twoim adresem właściwym). Dzięki temu nie musisz ujawnić swojego prawdziwego adresu e-mail, kiedy na przykład zapisujesz się do newslettera.

Przeczytaj także: iPad z klawiaturą zamiast MacBooka Air?

System iPadOS 15 - z jakich funkcji skorzystasz?

System iPadOS 15 wprowadził wiele nowości ułatwiających codzienne korzystanie z tabletu. Zwróć uwagę, że zmiany dotyczą nie tylko aplikacji, ale również konkretnych rozwiązań systemowych (wielozadaniowość, tryb skupienia, dostęp do biblioteki aplikacji).

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty marki Apple, w tym najnowsze tablety: uniwersalny iPad 10.2, kompaktowy iPad mini, zaawansowany iPad Air oraz profesjonalny iPad Pro. Sklep Lantre oferuje usługę naklejania folii ochronnej na ekran nowo zakupionego urządzenia.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!