iPhone z najlepszą baterią, czyli jaki? Podpowiadamy!

Planujesz zakup iPhone’a i szukasz modelu z dobrą baterią? W naszym artykule przyjrzymy się bateriom w smartfonach Apple i wskażemy te najbardziej wydajne.

Czym wyróżnia się bateria w iPhone?

Wszystkie iPhony dostępne aktualnie w sprzedaży posiadają wydajne baterie litowo-jonowe (Li-Ion). Ich zaletą jest wysoka gęstość, która przekłada się na dłuższy czas pracy, przy zachowaniu niewielkiej wagi. Ogniwa litowo-jonowe potrzebują niewiele czasu do pełnego naładowania i wykazują dużą żywotność – szczególnie w porównaniu z bateriami nikolowo-wodorkowymi (Ni-MH), które były stosowane w starych telefonach komórkowych.

Każdy iPhone oferuje funkcję szybkiego ładowania. Z użyciem zasilacza o mocy 20 W lub wyższej, telefon Apple możesz naładować do 50% w zaledwie 30 minut (dotyczy wszystkich iPhone’ów, począwszy od iPhone'a 8). Bateria iPhone'a ładuje się szybko do około 80% swojej pojemności. W przedziale 80-100% moc ładowania spada, aby ogniwo zachowało swoją trwałość przez długi czas.

Niestety, we wszystkich nowoczesnych smartfonach (w tym smartfonach iPhone), baterie litowo-jonowe ulegają procesowi chemicznego starzenia. Jeżeli jednak zadbasz o swój smartfon iPhone, bateria będzie Ci służyć przez kilka lat.

Może Cię zainteresować: Kondycja baterii iPhone'a - 6 rzeczy, które musisz o niej wiedzieć!

Jeśli posiadasz najnowsze smartfony z linii 14 Pro i 15 Pro, pamiętaj o dodatkowym poborze energii przez funkcję Always on Display. W razie potrzeby lub chęci, funkcję AoD możesz wyłączyć w ustawieniach telefonu dla zaoszczędzenia baterii.

Zobacz także: Always On Display iPhone - zasada działania i konfiguracja niegasnącego wyświetlacza

Począwszy od 16. wersji systemu, iOS oferuje nową funkcję „czucie klawiatury”, która wywołuje reakcję haptyczną (delikatne wibracje) w momencie pisania na klawiaturze telefonu. Może ona nieznacznie skracać czas pracy telefonu na baterii. Jeśli chcesz wyłączyć tę funkcję, możesz to zrobić w ustawieniach iPhone, w tym celu:

  1. Otwórz Ustawienia w iOS.
  2. Wybierz Dźwięki i haptyka.
  3. Przejdź do Czucie klawiatury.
  4. Przesuń suwak przy Haptyka w lewo.

iPhone z najlepszą baterią - prezentacja 10 modeli

W oficjalnych komunikatach firmy Apple próżno szukać danych określających pojemność baterii w iPhone’ach. W zamian amerykański producent podaje maksymalny czas pracy smartfonów podczas odtwarzania dźwięku i odtwarzania wideo zwykłego i przesyłanego strumieniowo. Wymienione wartości podawane w godzinach są orientacyjne, ale w obrazowy sposób uwidaczniają wydajność baterii – szczególnie w porównaniach jednego modelu iPhone'a z innymi.

Na potrzeby tego artykułu przygotowaliśmy zestawienia pokazujące pojemność baterii, w wyróżnionych modelach. Szczegółowe informacje znajdziesz pod koniec artykułu w formie tabeli. Zestawienie przybliży Cię do podjęcia decyzji, którego iPhone'a wybrać.

Zatem jaki iPhone ma najlepszą baterię? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej. Nasz ranking został opracowany na podstawie oficjalnych danych Apple, własnych testów.

1. iPhone 15 Pro Max / iPhone 14 Pro Max

Pierwsze miejsce nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem. Ex aequo zajmują je dwa profesjonalne smartfony w wersji Max – najnowszy iPhone 15 Pro Max oraz iPhone 14 Pro Max. Każdego roku to właśnie iPhone Pro Max jest liderem danej serii w aspekcie wydajności baterii i tym razem nie jest inaczej.

Zgodnie z deklaracjami Apple, zarówno iPhone 15 Pro Max, jak i 14 Pro Max, oferują czas odtwarzania wideo do 29 godzin, odtwarzanie wideo przesyłanego strumieniowo do 25 godzin oraz odtwarzanie dźwięku do 95 godzin. Jednak wstępne testy sugerują, że nowszy model może działać nieco dłużej na jednym ładowaniu w porównaniu ze swoim poprzednikiem.

Jeśli chodzi o pojemność baterii, między modelami Pro Max występuje niewielka różnica. iPhone 15 Pro Max jest wyposażony w ogniwo o pojemności 4 422 mAh, podczas gdy wcześniejszy model dysponuje baterią o pojemności 4 323 mAh.

Polecane produkty z kategorii iPhone 15 Pro Max

2. iPhone 15 Plus / iPhone 14 Plus

Modele z „Plusem” powróciły do oferty Apple po kilkuletniej przerwie i od razu zyskały miano smartfonów z topowym czasem działania na jednym ładowanie. Najnowszy model, iPhone 15 Plus, jest wyposażony w baterię o pojemności 4 383 mAh, podczas gdy jego poprzednik, iPhone 14 Plus, ma baterię mniejszą o zaledwie 58 mAh (4 325 mAh).

To właśnie duża pojemność ogniwa, częstotliwość odświeżania ekranu wynosząca 60 Hz oraz brak funkcji Always-on Display sprawiają, że modele iPhone’y Plus w niektórych testach wyprzedzają nawet wersje Pro Max!

Według oficjalnych informacji, iPhone 15 Plus oraz 14 Plus pozwalają na odtwarzanie wideo do 26 godzin, strumieniowo do 20 godzin oraz na odtwarzanie dźwięku nawet do 100 godzin (odczuwalnie więcej, niż oferują wersje Pro Max).

Polecane produkty z kategorii iPhone 15 Plus

3. iPhone 15 Pro / iPhone 14 Pro

Podium smartfonów z najlepszym czasem na zasilaniu akumulatorowym zamykają najnowsze modele Pro, czyli iPhone 15 Pro (pojemność baterii: 3 274 mAh) oraz iPhone 14 Pro (pojemność baterii: 3 200 mAh). Ze względu na mniejsze rozmiary, wydajność baterii w modelach Pro jest odpowiednio mniejsza niż w modelach Pro Max. Mimo to iPhone’y Pro z 6,1-calowym wyświetlaczem wciąż oferują dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu niż podstawowe wersje iPhone’ów.

Według oficjalnych informacji Apple, iPhone 15 Pro i 14 Pro odtwarzają wideo do 23 godzin (strumieniowo do 20 godzin), a dźwięk do 75 godzin.

Polecane produkty z kategorii iPhone 15 Pro

4. iPhone 15 / iPhone 14

Flagowe modele iPhone mają baterie o pojemności zbliżonej do wersji Pro i podobnie jak one umożliwiają pracę przez średnio cały dzień. Niemniej, ich czas działania jest nieco krótszy w przypadku odtwarzania wideo, co potwierdzają oficjalne dane od Apple.

Zarówno iPhone 15 (pojemność baterii: 3 349 mAh), jak i iPhone 14 (pojemność baterii: 3 279 mAh), pozwalają na odtwarzanie wideo do 20 godzin i strumieniowanie do 16 godzin. W porównaniu z wersjami Pro, podstawowe modele mogą za to odtwarzać dźwięk znacznie dłużej, bo aż do 80 godzin.

Polecane produkty z kategorii iPhone 15 / iPhone 14

5. iPhone 13

Na piątym miejscu w naszym rankingu znajduje się iPhone 13. Ten flagowy smartfon z 2021 roku dysponuje baterią, która niewiele ustępuje swoim nowszym odpowiednikom. Jej pojemność wynosi 3 227 mAh, czyli o 122 mAh mniej niż w „piętnastce”. 

Czas pracy na jednym ładowaniu w iPhone 13 również jest zbliżony do nowszych flagowców. Pozwala na odtwarzanie wideo do 19 godzin (do 15 godzin wideo przesyłanego strumieniowo) oraz do 75 godzin odtwarzania dźwięku. 

Polecane produkty z kategorii iPhone 13

6. iPhone 13 Mini

Szóste i zarazem ostatnie miejsce w naszym zestawieniu zajmuje mniejsza wersja flagowego modelu z 2021 roku, czyli iPhone 13 Mini. Ten model został wyposażony w baterię o niewielkiej względem konkurentów pojemności 2 406 mAh.

Niemniej, dzięki niewielkim rozmiarom ekranu (5,4 cala) oraz doskonałej optymalizacji układu A15 Bionic, ostatni model „Mini” w ofercie Apple oferuje następujące czasy pracy

Wyróżnienie dla iPhone SE

Wyróżnienie w naszym zestawieniu otrzymuje najtańszy i nadal dostępny model z serii budżetowej – iPhone SE z roku 2022. Mimo że jest wyposażony w najmniejszą baterię w całym naszym zestawieniu (jej pojemność to 2 018 mAh), jego czas działania jest więcej niż zadowalający.

Umożliwia odtwarzanie wideo do 15 godzin, co skraca się do 10 godzin w przypadku strumieniowego odtwarzania wideo, oraz do 50 godzin odtwarzania dźwięku. Jest to doskonała opcja dla osób, które korzystają dodatkowo z iPada do przeglądania internetu, a z telefon korzystają sporadycznie.

iPhone bateria - zestawienie

  iPhone 15 Pro Max iPhone 14 Pro Max iPhone 15 Plus iPhone 14 Plus iPhone 15 Pro iPhone 14 Pro iPhone 15 iPhone 14 iPhone 13 iPhone 13 mini
Pojemność baterii 4 422 mAh 4 323 mAh 4 383 mAh 4 325 mAh 3 274 mAh 3 200 mAh 3 349 mAh 3 279 mAh 3 227 mAh 2 406 mAh
Czas pracy na baterii Do 29 godzin odtwarzania wideo Do 29 godzin odtwarzania wideo Do 26 godzin odtwarzania wideo Do 26 godzin odtwarzania wideo Do 23 godzin odtwarzania wideo Do 23 godzin odtwarzania wideo Do 20 godzin odtwarzania wideo Do 20 godzin odtwarzania wideo Do 19 godzin odtwarzania wideo Do 17 godzin odtwarzania wideo

Który iPhone z dobrą baterią wybierzesz?

Na podstawie naszego zestawienia możesz łatwo wywnioskować, który z modeli iPhone ma największą baterię oraz ile wynosi czas pracy na baterii określany przez Apple. Jeśli iPhone z dobrą baterią jest dla Ciebie priorytetem, wybierz jeden z modeli Pro Max/Pro lub Plus. Jeżeli szukasz czegoś tańszego, to dobrą alternatywą są flagowce – iPhone 15, 14 i 13. 

Już teraz zachęcamy Cię do odwiedzenia sklepu Lantre – autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz topowe produkty Apple, w tym smartfony iPhone i akcesoria ładujące MagSafe. Zwróć uwagę, że ładowarka iPhone nie znajduje się w pudełku z telefonem – musisz ją dokupić osobno.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych.

Poznaj również Lantre Plan – wyjątkową opcję finansowania, dzięki której odroczysz spłatę na 12 miesięcy bez dodatkowych opłat. Natomiast jeśli zdecydujesz się na uregulowanie należności po tym czasie, będziesz mógł rozłożyć ją na 36 wygodnych rat. 

 

 

Źródła

1. Oficjalna strona Apple