iPhone z najlepszą baterią, czyli jaki? Podpowiadamy!

Planujesz zakup iPhone’a i szukasz modelu z dobrą baterią? W naszym artykule przyjrzymy się bateriom w smartfonach Apple i wskażemy te najbardziej wydajne.

Czym wyróżnia się bateria w iPhone?

Wszystkie iPhony dostępne aktualnie w sprzedaży posiadają wydajne baterie litowo-jonowe (Li-Ion). Ich zaletą jest wysoka gęstość, która przekłada się na dłuższy czas pracy, przy zachowaniu niewielkiej wagi. Ogniwa litowo-jonowe potrzebują niewiele czasu do pełnego naładowania i wykazują dużą żywotność – szczególnie w porównaniu z bateriami nikolowo-wodorkowymi (Ni-MH), które były stosowane w starych telefonach komórkowych.

Każdy iPhone oferuje funkcję szybkiego ładowania. Z użyciem zasilacza o mocy 20 W lub wyższej, telefon Apple możesz naładować do 50% w zaledwie 30 minut (dotyczy wszystkich iPhone’ów, począwszy od iPhone'a 8). Bateria iPhone'a ładuje się szybko do około 80% swojej pojemności. W przedziale 80-100% moc ładowania spada, aby ogniwo zachowało swoją trwałość przez długi czas.

Niestety, we wszystkich nowoczesnych smartfonach (w tym smartfonach iPhone), baterie litowo-jonowe ulegają procesowi chemicznego starzenia. Jeżeli jednak zadbasz o swój smartfon iPhone, bateria będzie Ci służyć przez kilka lat. W tym celu zapoznaj się z informacjami zawartymi w artykule: Kondycja baterii iPhone'a - 6 rzeczy, które musisz o niej wiedzieć!

Jeśli posiadasz najnowsze smartfony z linii 14 Pro, pamiętaj o dodatkowym poborze energii przez funkcję Always on Display. W razie potrzeby lub chęci, funkcję AoD możesz wyłączyć w ustawieniach telefonu dla zaoszczędzenia baterii.

W najnowszej wersji systemu iOS 16 zastosowano również nową funkcję „czucie klawiatury”, która wywołuje reakcję haptyczną (delikatne wibracje) w momencie pisania na klawiaturze telefonu. Pojawiły się doniesienia, że wspomniana reakcja haptyczna może wpływać na większe zużycie baterii. Jeśli ten problem faktycznie występuje, to pamiętaj, że taką funkcję można samodzielnie wyłączyć w ustawieniach, wybierając:

  • Ustawienia
  • Dźwięki i haptyka
  • Wyłącz Systemowe sygnały haptyczne

Zapewne problem zostanie rozwiązany przy okazji kolejnych aktualizacji systemu iOS 16.

iPhone z najlepszą baterią - prezentacja 10 modeli

W oficjalnych komunikatach firmy Apple próżno szukać danych określających pojemność baterii w iPhone’ach. W zamian amerykański producent podaje maksymalny czas pracy smartfonów podczas odtwarzania dźwięku i odtwarzania wideo zwykłego i przesyłanego strumieniowo. Wymienione wartości podawane w godzinach są orientacyjne, ale w obrazowy sposób uwidaczniają wydajność baterii – szczególnie w porównaniach jednego modelu iPhone'a z innymi.

Na potrzeby tego artykułu przygotowaliśmy zestawienia pokazujące pojemność baterii, w wyróżnionych modelach. Szczegółowe informacje znajdziesz pod koniec artykułu w formie tabeli. Zestawienie przybliży Cię do podjęcia decyzji, którego iPhone'a wybrać.

Zatem jaki iPhone ma najlepszą baterię? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej. Nasz ranking został opracowany na podstawie oficjalnych danych Apple i własnych testów.

1. iPhone 14 Pro Max / iPhone 13 Pro Max

Pierwsze miejsce nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem. Poznaj telefon z najmocniejszą baterią – to iPhone 14 Pro Max (pojemność baterii: 4 323 mAh). Każdego roku to właśnie iPhone Pro Max jest liderem danej serii w aspekcie wydajności baterii. Wynika to z prostego faktu – iPhone Pro Max to największy dostępny smartfon, a duża obudowa telefonu sprzyja zastosowaniu równie dużej, pojemnej baterii.

Zgodnie z deklaracjami Apple, iPhone 14 Pro Max pozwala na odtwarzanie wideo do 29 godzin, a strumieniowo do 25 godzin oraz na odtwarzanie dźwięku do 95 godzin. Tuż za modelem 14 Pro Max plasuje się inny telefon z najlepszą baterią – iPhone 13 Pro Max, który oferuje tylko o godzinę krótszy czas pracy przy odtwarzaniu wideo (do 28 godzin).

Co ciekawe, największa bateria w telefonie iPhone znajduje się w modelu 13 Pro Max (pojemność baterii: 4 325 mAh), ale wyższa wydajność baterii w nowszym modelu (14 Pro Max) wynika z lepszej optymalizacji sprzętowej oraz dobrej współpracy z systemem iOS. Nie bez znaczenia jest również bardziej energooszczędny procesor A16 Bionic

Polecane produkty z kategorii iPhone 14 Pro Max

2. iPhone 14 Plus

Model „z Plusem” powrócił do oferty Apple po wielu latach i od razu stał się jednym z najlepszych smartfonów pod względem oferowanej baterii – w modelach iPhone 14 Plus zetkniesz się z najwydajniejszą baterią. Wydajność baterii w iPhonie 14 Plus ponownie wynika z rozmiarów urządzenia i pojemności baterii: 4 325 mAh (takiej samej jak w iPhone 13 Pro Max), ale także zastosowania odświeżenia ekranu 60 Hz i braku Always-on display.

Zgodnie z deklaracjami Apple, iPhone 14 Plus pozwala na odtwarzanie wideo do 26 godzin, strumieniowo do 20 godzin oraz na odtwarzanie dźwięku nawet do 100 godzin – to jeszcze więcej niż oferuje iPhone 14 Pro Max.

Polecane produkty z kategorii iPhone 14 Plus

3. iPhone 14 Pro / iPhone 13 Pro

Brązowy medal za smartfon z najlepszą baterią otrzymują ex aequo najnowsze modele Pro, czyli iPhone 14 Pro (pojemność baterii: 3 200 mAh) oraz iPhone 13 Pro (pojemność baterii: 3 095 mAh). Ze względu na mniejsze rozmiary, wydajność baterii w modelach Pro jest odpowiednio mniejsza niż w modelach Pro Max. Mimo to iPhony Pro jako smartfony profesjonalne wciąż oferują dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu niż podstawowe wersje iPhone’ów.

Zgodnie z deklaracjami Apple, iPhone 14 Pro pozwala na odtwarzanie wideo do 23 godzin (strumieniowo do 20 godzin) oraz na odtwarzanie dźwięku do 75 godzin. Nieco starszy iPhone 13 Pro oferuje tylko o godzinę krótszy czas pracy przy odtwarzaniu wideo – do 22 godzin.

4. iPhone 13 / iPhone 14

Porównywalny czas pracy na jednym ładowaniu, jednak ze wskazaniem na nowszy model, oferują smartfony iPhone 13 (pojemność baterii: 3 227 mAh) i iPhone 14 (pojemność baterii: 3 279 mAh). Zgodnie z deklaracjami Apple, iPhone 14 pozwala na odtwarzanie wideo do 20 godzin, a strumieniowo do 16 godzin oraz na odtwarzanie dźwięku do 80 godzin. Model iPhone 14 to gwarancja doskonałej baterii przez cały dzień. Starszy iPhone 13 umożliwia do 19 godzin odtwarzania wideo (15 godzin strumieniowo) oraz do 75 godzin odtwarzania dźwięku.

Polecane produkty z kategorii iPhone 14

5. iPhone 13 mini / iPhone 12

Na piątym miejscu naszego zestawienia uplasował się niespodziewany duet, czyli stosunkowo iPhone 13 mini (pojemność baterii: 2 406 mAh) oraz podstawowy iPhone 12 (pojemność baterii: 2 815 mAh). iPhone 13 mini to mały smartfon z dobrą baterią – wyraźnie ulepszony względem swojego poprzednika.

Zgodnie z deklaracjami Apple, iPhone 13 mini pozwala na odtwarzanie wideo do 17 godzin (strumieniowo do 13 godzin) oraz na odtwarzanie dźwięku do 55 godzin. Z kolei telefon iPhone 12 umożliwia do 17 godzin odtwarzania wideo (11 godzin strumieniowo) oraz do 65 godzin odtwarzania dźwięku.

Polecane produkty z kategorii iPhone 13 mini / iPhone 12

6. iPhone SE 3. generacji

Bateria Apple w budżetowych iPhone’ach z linii SE 1. i 2. generacji nie była specjalnie wydajna, ale w modelu 3. generacji została zauważalnie poprawiona. Choć iPhone SE 3 nadal jest smartfonem z najmniejszą baterią, to jego osiągi są bardzo poprawne jak na niewielkie rozmiary. Zgodnie z deklaracjami Apple, iPhone SE 3 (pojemność baterii wynosi: 2 018 mAh) pozwala na odtwarzanie wideo do 15 godzin (strumieniowo do 10 godzin) oraz na odtwarzanie dźwięku do 50 godzin.

iPhone bateria - zestawienie

  iPhone 14 Pro Max iPhone 13 Pro Max iPhone 14 Plus iPhone 14 Pro iPhone 13 Pro iPhone 14 iPhone 13 iPhone 13 mini iPhone 12 iPhone SE 2022
Pojemność baterii 4 323 mAh 4 325 mAh 4 325 mAh 3 200 mAh 3 095 mAh 3 279 mAh 3 227 mAh 2 406 mAh 2 815 mAh 2 018 mAh
Czas pracy na baterii Do 29 godzin odtwarzania wideo Do 28 godzin odtwarzania wideo Do 26 godzin odtwarzania wideo Do 23 godzin odtwarzania wideo Do 22 godzin odtwarzania wideo Do 20 godzin odtwarzania wideo Do 19 godzin odtwarzania wideo Do 17 godzin odtwarzania wideo Do 17 godzin odtwarzania wideo Do 15 godzin odtwarzania wideo

Który iPhone z dobrą baterią wybierzesz?

Na podstawie naszego zestawienia możesz łatwo wywnioskować, który z modeli iPhone ma największą baterię oraz ile wynosi czas pracy na baterii określany przez Apple. Jeśli iPhone z dobrą baterią jest dla Ciebie priorytetem, wybierz jeden z modeli Pro lub Pro Max. Jeżeli szukasz coś tańszego, to dobrą alternatywą jest iPhone 14 Plus lub iPhone 14 i 13.

Już teraz zachęcamy Cię do odwiedzenia sklepu Lantre – autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz topowe produkty Apple, w tym smartfony iPhone i akcesoria ładujące MagSafe. Zwróć uwagę, że ładowarka iPhone nie znajduje się w pudełku z telefonem – musisz ją dokupić osobno.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!