iMac czy MacBook Pro - na co się zdecydować? Porównanie produktów Apple

iMac i MacBook Pro, to komputery z dwóch różnych półek cenowych, jednak każdy z nich posiada swoje unikalne cechy, których nie oferuje konkurent. Który komputer będzie lepszy właśnie dla Ciebie? Podpowiadamy!

iMac czy MacBook Pro? Co wziąć pod uwagę?

Pomimo sporej różnicy w cenie (nawet trzykrotnie wyższej w przypadku MacBooka), komputery iMac i MacBook Pro mogą śmiało ze sobą konkurować. Wynika to z prostego faktu – każdy z nich ma cechy, których nie posiada konkurent. Być może są to właśnie te cechy, które będą dla Ciebie decydujące przy zakupie komputera do pracy.

Oba prezentowane dziś komputery miały swoją premierę w tym samym roku (2023). Oba też zostały wyposażone w autorskie układy Apple Silicon, przy czym iMac oferuje podstawowy czip Apple M4, z kolei MacBook Pro 16 może posiadać jeden z dwóch mocniejszych procesorów: Apple M4 Pro lub Apple M4 Max. We wszystkich komputerach z procesorem M4 dostępny jest również 16-rdzeniowy system Neural Engine wspierający Apple Intelligence.

Jakie są zalety każdego z komputerów oraz jakie różnice wynikają z zastosowania różnych procesorów? Osiągi każdej z jednostek porównamy w odniesieniu do ogólnej szybkości działania, montażu filmów oraz czasu eksportu plików. Zresztą takie wyzwanie rzucił tym sprzętom Apple Jordan Koman, który opublikował film na swoim kanale, zestawiając w nim oba urządzenia (ze starszą specyfikacją - procesorami z rodziny M1).

iMac 24 M4 vs MacBook Pro 16 M4 - porównanie urządzeń Apple

Podstawowa różnica między obydwoma sprzętami jest oczywista -  iMac 24, to komputer stacjonarny typu all-in-one, natomiast MacBook Pro 16, to klasyczny laptop. Druga istotna różnica jest widoczna w rozmiarach obu urządzeń: iMac (komputer all-in-one) posiada monitor o przekątnej 23,5 cala. W przypadku MacBooka Pro wielkość ekranu wynosi 16,2 cala. Co jeszcze różni oba komputery – o tym poniżej.

1. Kolory

Apple iMac M4, to jak dotąd jedyny komputer Apple, który jest dostępny w tak wielu różnych kolorach:

  • niebieskim,
  • zielonym,
  • różowym,
  • srebrnym,
  • żółtym,
  • pomarańczowym,
  • fioletowym.

Dostępność poszczególnych kolorów jest uzależniona od wybranej wersji procesora M4 (z 8-rdzeniowym lub 10-rdzeniowym GPU). Wymienione kolory dotyczą podstawki komputera, tyłu obudowy oraz szerokiego pasa pod ekranem (ramki wokół ekranu są białe). Kolor iMaca możesz wybrać, kierując się wystrojem swojego wnętrza lub po prostu gustem.

Profesjonalne laptopy Apple w rozmiarze 16 cali są dostępne w trzech kolorach. Twoim wyborem może być MacBook Pro gwiezdna czerń (Space Black to nowy odcień dostępny w wariantach M3 Pro, M3 Max oraz całej serii M4), MacBook Pro srebrny albo MacBook pro gwiezdna szarość (Space Gray - dostępny tylko w wariantach M1 Pro, M2 Pro lub M1 Max, M2 Max). Kolor MacBooka Pro dotyczy całej obudowy (zewnętrznej i wewnętrznej) oraz przestrzeni między klawiszami.

2. Budowa komputerów

Charakterystyczną cechą iMaca 24 jest wysoka estetyka wykonania. Za sprawą niezwykle cienkiego ekranu (11,5 mm), iMac przypomina z wyglądu duży tablet. Front urządzenia jest w całości wykonany ze szkła, a kąt nachylenia ekranu można dowolnie regulować.

Ekran MacBooka zajmuje niemal całą dostępną przestrzeń, ponieważ ramki wokół ekranu są wyjątkowo cienkie. W górnej części ekranu znajduje się notch (czarny pasek wyposażony w kamerę i zestaw czujników), ale w żadnym stopniu nie przeszkadza on podczas korzystania z laptopa. Cała obudowa laptopa została wykonana z aluminium.

iMac 24 M1 vs MacBook Pro 16 M1 Max – porównanie urządzeń AppleFot. iMac 24 Vs MacBook Pro - budowa komputerów

 

3. Ekrany

Na korzyść iMaca 24 może przemawiać większy ekran (24 cale), natomiast wyższą jakość wyświetlanego obrazu oferuje MacBook Pro 16 M4. Ekran w MacBooku nosi nazwę Liquid Retina XDR. Został on wykonany w technologii mini-LED, gdzie maleńkie diody umożliwiają świetne zarządzanie podświetleniem ekranu.

  • Technologia wykonania matrycy przekłada się także na głębię barw.
  • MacBook Pro 16 zapewnia doskonałe odwzorowanie kolorów, głębokie czernie i zjawiskowy kontrast.
  • Jasność matrycy w trybach SDR i XDR wynosi 1000 nitów, a dla treści HDR – nawet 1600 nitów.
  • Na korzyść MacBooka Pro 16 przemawia także technologia ProMotion, czyli odświeżanie ekranu z częstotliwością do 120 Hz. Wskazany parametr zapewnia płynniejsze wyświetlanie animacji, np. podczas montażu wideo lub grania w niektóre gry.

Komputer iMac M4 posiada klasyczny wyświetlacz LED o nazwie Retina 4,5K (wskazującej rozdzielczość), a maksymalna jasność matrycy wynosi 500 nitów. W porównaniu z MacBookiem wyświetlacz iMaca technicznie jest mniej zaawansowany, ale z uwagi na swoją wielkość może okazać się lepszy – dla zapewnienia lepszego widoku wyświetlanych treści.

Oba modele komputerów w domyślnych konfiguracjach mają wyświetlacz pokryty standardowym szkłem, jednak za niewielką dopłatą można go wymienić na wyświetlacz nanostrukturalny (w przypadku iMaca tylko w modelach z 10-rdzeniowym CPU). Takie wykończenie ekranu zapewnia znacznie lepszą redukcję odbić światła, co jest szczególnie istotne w jasno oświetlonych pomieszczeniach.

4. Kamera FaceTime

Na wyposażeniu porównywanych modeli jest kamera 12MP Center Stage (Centrum uwagi), która wykorzystuje zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji do automatycznego śledzenia użytkownika i utrzymywania go w centrum kadru, co jest szczególnie przydatne podczas wideokonferencji. Dodatkowo, kamery te obsługują funkcję Widok blatu, umożliwiając nagrywanie twarzy rozmówcy i widoku z góry na biurko, co można wykorzystać np. do prezentacji notatek.

Kamery, dzięki zaawansowanemu procesorowi ISP wykorzystującemu techniki wideografii obliczeniowej zapewniają jasny, pozbawiony szumów obraz w rozdzielczości HD 1080p.

5. Zasilanie i MagSafe

Oba komputery posiadają złącze MagSafe, czyli magnetyczny port na kabel zasilania. W obu przypadkach wtyczki nie trzeba specjalnie wpinać do portu, ponieważ wbudowany magnes samodzielnie ją naprowadzi i przyłączy.

Różnica w sposobie zasilania jest oczywista. Jako komputer stacjonarny, iMac musi być stale podłączony do źródła zasilania. MacBook Pro posiada wbudowaną baterię. Do ładowania MacBooka służy zasilacz o mocy 140 W.

6. Dostępne porty

Kolejnym kryterium wyboru konkretnego komputera mogą być porty. iMac posiada dwa lub cztery porty Thunderbolt 4 (do 40 Gb/s z tyłu obudowy). W obu wariantach iMaca istnieje możliwość dodatkowej konfiguracji z portem Ethernet w zasilaczu.

W laptopie znajdziesz nie tylko klasyczne porty. MacBook Pro 16 oprócz trzech portów Thunderbolt 5 oferuje port HDMI oraz czytnik kart SDXC. W obu komputerach znajdziesz za to gniazdo słuchawkowe 3,5 mm obsługujące słuchawki o wysokiej impedancji.

Ponadto oba urządzenia posiadają te same standardy łączności: Wi-Fi 6E oraz Bluetooth 5.3.

7. Głośniki

Zgodnie z deklaracjami Apple, oba komputery oferują ten sam system głośników w liczbie sześciu sztuk, ale tylko MacBook Pro 16, który miał premierę w 2024 roku, zapewnia dźwięk przestrzenny z dynamicznym śledzeniem ruchu głowy przy korzystaniu ze słuchawek AirPods (3. generacji), AirPods Pro lub AirPods Max.

8. Klawiatura, myszka, gładzik

Klawiatura Magic Keyboard i myszka Apple Magic Mouse to akcesoria dołączane standardowo do komputera iMac. Laptop MacBook Pro posiada gładzik oraz klawiaturę Magic z czytnikiem linii papilarnych Touch ID w standardzie. W przypadku iMaca, za klawiaturę z czytnikiem Touch ID trzeba dodatkowo zapłacić.

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro

Stacjonarny komputer Apple czy przenośny MacBook Pro? Lantre radzi

Zanim przejdziemy do omówienia osiągów obu komputerów, należy zaznaczyć, że poniższe testy odnosić się będą do 1. generacji urządzeń - iMaca M1 oraz MacBooka Pro. Warto w tym miejscu dodać, że ich najnowsze warianty, czyli iMac 24 M4 i MacBook Pro 16 M4, oferują jeszcze wyższą wydajność.

iMac z czipem M4, wykonanym w technologii 3 nm, działa ponad dwukrotnie szybciej niż model z czipem M1. Jest to odczuwalne w każdym zadaniu, zarówno podczas codziennego korzystania z internetu, aplikacji biurowych czy przy obróbce zdjęć lub graniu. Przykładowo, 24-calowy iMac M4 względem modelu z M1 oferuje:

  • 1,7x szybsze działanie aplikacji takich jak Microsoft Excel,
  • 1,5x szybsze przeglądanie stron w Safari.

Komputer iMac 24 cale świetnie radzi sobie również w bardziej zaawansowanych zadaniach i grach komputerowych. Dzięki obsłudze techniki mesh shadingu z przyspieszeniem sprzętowym, sprzętowemu przyspieszeniu ray tracingu i dekoderowi AV1, iMac M4 zapewnia (względem iMaca M1):

  • 2x większą liczbę klatek na sekundę w grach komputerowych,
  • 2,1x większą wydajność podczas montażu zdjęć i wideo podczas stosowania filtrów i efektów w aplikacjach takich jak Adobe Photoshop i Adobe Premiere Pro.

W przypadku MacBooka Pro 16 z czipem Apple M4 Max, wydajność jest nawet 3 razy większa niż w przypadku laptopa z układem M1 Max. Nowy model oferuje również możliwość rozbudowy pamięci RAM do 128 GB – dwukrotnie więcej niż Mac z czipem 1. generacji. W praktyce MacBook Pro 16 M4 Max, w porównaniu do MacBooka M1 Max, zapewnia:

  • 3,5x szybsze renderowanie scen w Maxon Redshift,
  • 2,2x szybsze kompilowanie kodu w środowisku Xcode,
  • 1,6x szybsze przetwarzanie wideo w Topaz Video AI.

Przejdźmy do testów właściwych, które odbyły się na komputerach z 1. generacją procesorów Apple.

Szybkość uruchamiania systemu macOS i poszczególnych aplikacji jest na obu urządzeniach porównywalny. Ewentualne różnice (rzędu kilku sekund) przechylają szalę zwycięstwa na korzyść MacBooka z czipem Apple M1 Max.

Jednak bardziej wiarygodne będzie porównanie iMac M1 vs MacBook Pro M1 Max podczas pracy. Płynność działania obu urządzeń w trakcie montażu wideo porównał nasz Ambasador – youtuber Jordan Koman. Każdy komputer musiał obsłużyć 10-bitowe ujęcia nagrane w standardzie H.264, rozdzielczości 4K oraz 50 klatkach na sekundę, dodatkowo z korekcją kolorów. Efekt?

  1. Nieporównywalnie bardziej płynną obsługę wideo zapewnił MacBook Pro 16 M1 Max.
  2. W komputerze iMac 24 M1 podgląd nagranych klatek nie był wystarczająco płynny, aby mówić o komforcie pracy.
  3. Warto jednak pamiętać, że opcje wyświetlania podglądu wideo były ustawione na najwyższą jakość, a więc oba komputery musiały pracować na najwyższych obrotach.

Podobny efekt na linii laptop – iMac można zaobserwować w momencie eksportu plików. W celu przeprowadzenia testów JK wykonał na obu komputerach rendering tego samego nagrania wideo (o długości 16 minut, nagranego w jakości Full HD i 4K, z korekcją kolorów na kilka warstw i dołożonym dźwiękiem).

  1. MacBook Pro wyrenderował materiał w niecałe 5 minut.
  2. Komputer stacjonarny Mac poradził sobie z renderem materiału po upływie nieco ponad 11 minut.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat MacBooka Pro 16 w jednej z najwyższych konfiguracji (MacBook Pro 16 512 GB / 10 CPU / 24 GPU / 32 GB RAM), zapraszamy do przeczytania recenzji autorstwa Jordana - MacBook Pro 16 M1 Max - recenzja Youtubera Jordana Komana

Różnica między urządzeniami z procesorem M1 i M1 Max jest ogromna. A jak wypadają ich odpowiedniki 4. generacji? Według pierwszy testów wykonanych w aplikacji Geekbench, czip M4 Max jest szybszy od podstawowego czipu M4 o ponad 90% w przypadku CPU oraz ponad 400% w przypadku GPU.

Polecane produkty z kategorii iMac 24 / MacBook Pro

MacBook Pro a iMac – decyzja należy do Ciebie

Znasz już najważniejsze różnice na linii iMac 24 a MacBook Pro 16.

  • Jak sam widzisz, komputer Mac ze "zwykłym" procesorem z rodziny Apple Silicon jest przeznaczony do mniej wymagających zadań graficznych lub domowej rozrywki.
  • Jeśli więc szukasz komputera do profesjonalnej pracy na wymagających plikach graficznych lub wideo, lepszym wyborem będzie MacBook Pro 16 z procesorem M1 Max, M2 Max, M3 Max lub M4 Max.

W takim razie, który komputer Mac wybierzesz? iMac czy MacBook Pro? Decyzję uzależnij od specyfiki swojej pracy oraz własnych oczekiwań. Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre - autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz topowe produkty Apple, w tym najnowsze laptopy MacBook Pro (CTO), komputery stacjonarne iMac i akcesoria Mac.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!

 

 

Źródła

1. Oficjalna strona Apple

2. Kanał YT Jordana Komana