Wirus w kalendarzu iPhone'a - jak go usunąć? Instrukcja krok po kroku

Dla wielu osób iPhone jest synonimem bezpieczeństwa i nie ma w tym stwierdzeniu cienia przesady. Jak się jednak okazuje, nawet tak bezpieczny system jak iOS ma swoje drobne niedoskonałości. Jeśli zauważyłeś w swoim kalendarzu na iPhonie podejrzane wpisy, przychodzimy Ci z pomocą i przedstawiamy szczegółową instrukcję, jak się z nimi uporać.

iPhone, kalendarz, wirus – o co tutaj chodzi?

Z punktu widzenia przeciętnego użytkownika, system iOS jest jednym z najbezpieczniejszych systemów operacyjnych. Programiści Apple skrupulatnie dbają o to, aby na iPhone’ach po prostu nie dało się zainstalować złośliwego oprogramowania – nawet przez przypadek. Mimo to, w 2021 roku użytkownicy smartfonów iPhone zaczęli sygnalizować problem z systemową aplikacją Kalendarz, w której niespodziewanie zaczęły pojawiać się dziwne zapiski.

Jeśli napotkałeś podobny problem – bez obaw. Wpisy w Twoim kalendarzu nie są spowodowane obecnością wirusa w telefonie, lecz efektem zaimportowania (zasubskrybowania) gotowego kalendarza z internetu. Zamieszczone w nim notatki to typowy spam – taki sam, jaki często trafia do naszych skrzynek mailowych. Mogą to być różnego rodzaju zaproszenia czy informacje o wydarzeniach.

Skąd bierze się wirus na iPhone?

Powiedzieliśmy już sobie, że wpisy w kalendarzu nie są spowodowane obecnością wirusa, lecz wgraniem do telefonu gotowego kalendarza z internetu. Zastanawiasz się pewnie jak to możliwe, skoro nic podobnego nie instalowałeś na swoim telefonie.

Gotowy szablon kalendarza prawdopodobnie sam pobrałeś z internetu, próbując zamknąć wyskakujące okienka z reklamami lub fałszywymi komunikatami o obecności wirusa (którego w rzeczywistości nie ma i nie było). Takie reklamy lub komunikaty bardzo często wyświetlają się na różnych stronach internetowych, na które zostajesz automatycznie przekierowany z innych stron.

Komunikaty o zainfekowaniu iPhone’a wirusem są nieprawdziwe. Oszuści rozsyłają je zazwyczaj po to, abyś zainstalował na swoim urządzeniu konkretną aplikację z płatnymi usługami. Bez obaw – nawet jeśli ją zainstalujesz, Twój iPhone z iOS pozostanie całkowicie bezpieczny.

System iOS jest systemem hermetycznym (zamkniętym), dlatego zainstalowanie złośliwego oprogramowania (wpuszczenie do telefonu wirusa) jest bardzo mało prawdopodobne. Z tego względu nie jest Ci potrzebny żaden program antywirusowy na iPhone’a. Instalacja takiego oprogramowania mija się z celem.

Jak wyczyścić iPhone'a ze spamu?

Jeśli zastanawiasz się, jak wyzerować iPhone po nieumyślnym pobraniu kalendarza, uspokajamy – nie musisz tego robić. Przywracanie ustawień fabrycznych w telefonie iPhone to ostateczność zarezerwowana dla najpoważniejszych sytuacji. W zdecydowanej większości przypadków takie działanie nie jest konieczne, a z ewentualnymi problemami można sobie poradzić inaczej.

Pozbycie się wirusa z kalendarza, czyli tak naprawdę usunięcie nieumyślnie pobranej subskrypcji jest bardzo proste.

Aby to zrobić:

  1. Wejdź w aplikację Ustawienia na swoim iPhonie (ikona koła zębatego),
  2. Następnie stuknij kolejne pola: Kalendarz >> Konta >> Kalendarze subskrybowane.
  3. Jeśli wyświetli Ci się kilka kalendarzy, wejdź w każdy z nich i wybierz opcję „Usuń konto”. W ten sposób pozbędziesz się niechcianych wpisów i powiadomień, które nieumyślnie subskrybowałeś. Twój kalendarz iPhone stanie się ponownie czysty.

Jak uniknąć wirusów na iPhonie?

Tak jak już wspomnieliśmy, iOS jest systemem zamkniętym. Oznacza to, że wszystkie aplikacje, które instalujesz na swoim iPhonie, muszą pochodzić z App Store, czyli oficjalnego sklepu Apple. Firma Apple szczegółowo weryfikuje bezpieczeństwo aplikacji dostępnych w sklepie App Store, dlatego prawdopodobieństwo zainstalowania na telefonie złośliwego oprogramowania jest wyjątkowo niskie. Właśnie z tego powodu antywirus na iOS nie jest konieczny. Jeśli więc posiadasz iPhone’a, zawirusowany telefon nie powinien być Twoim zmartwieniem.

 

iPhone - widgety

Dopóki jednak firma Apple nie upora się z problemem nieumyślnego subskrybowania kalendarzy z internetu, powinieneś pamiętać o podstawowych środkach ostrożności. Uniknięcie złośliwych reklam i fałszywych komunikatów jest zwykle niemożliwe, dlatego musisz zachować szczególną czujność, kiedy coś takiego pojawi się na ekranie Twojego iPhone’a.

Musisz pamiętać, że oszuści bywają niezwykle przebiegli w swoich działaniach. Zdarza się często, że znaczek [X], który w normalnej sytuacji sugeruje możliwość zamknięcia wyświetlanej właśnie reklamy, w tym konkretnym przypadku oznacza pobranie „wirusa” do systemu, czyli zasubskrybowanie kalendarza z niechcianymi wpisami oraz powiadomieniami.

Co w takim razie zrobić, jeśli podejrzana reklama lub komunikat pojawi się na ekranie iPhone’a? Jeśli reklama wyświetli się jako tożsama część strony internetowej, najlepszym rozwiązaniem będzie zamknięcie karty w przeglądarce lub całej przeglądarki. Może się również zdarzyć, że fałszywy komunikat ze strony internetowej wyświetli się w formie okna systemowego.

Aby tego uniknąć:

  1. W ustawieniach przeglądarki Safari włącz funkcję blokowania wyskakujących okienek.
  2. Możesz to zrobić w sekcji „Ogólne”, gdzie znajdziesz opcję „Blokuj wyskakujące okienka”.

Polecane produkty z kategorii Ładowarki iPhone

Skorzystaj z naszego poradnika!

Dziwne wpisy w aplikacji Kalendarz na iPhonie mogą w pierwszej chwili wzbudzić niepokój, ale na szczęście nie oznaczają nic groźnego. Nie jest to wirus – iPhone zainfekowany wirusem to niezmierna rzadkość. Jeśli skorzystasz z naszego poradnika, z łatwością pozbędziesz się spamu ze swojego kalendarza. Zajmie Ci to dosłownie kilka chwil. Nie jest Ci też potrzebny żaden antywirus – iPhone doskonale poradzi sobie ze wszystkimi potencjalnymi zagrożeniami nawet bez takiego oprogramowania.

W celu zapewnienia swojemu smartfonowi należytej ochrony pamiętaj o regularnych aktualizacjach systemu. Najnowsze wersje systemu iOS posiadają wszystkie niezbędne zabezpieczenia, które chronią iPhone’a przed najnowszymi zagrożeniami. Przed każdą aktualizacją wykonaj dla bezpieczeństwa backup swoich danych za pośrednictwem usługi iCloud.

Zachęcamy Cię do odwiedzenia naszego sklepu internetowego Lantre.pl, w którym znajdziesz sprzęt Apple w atrakcyjnych cenach i specjalnych ofertach. Oferujemy korzystne sposoby finansowania, m.in. zakup sprzętu na raty lub w formie leasingu. Zapraszamy!