iPad Pro M1 vs iPad Pro 2020 - który tablet Apple będzie lepszym wyborem?

Tablety iPad z linii Pro to najbardziej zaawansowane tablety marki Apple. Najnowsze modele tych urządzeń mogą posiadać jeden z dwóch rodzajów procesorów – M1 lub A12Z Bionic (2020). Który najlepiej wybrać? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku!

Apple iPad Pro – charakterystyka serii Pro

Firma Apple posiada w swojej ofercie aż cztery rodzaje tabletów: iPada klasycznego (10,2"), iPada mini, iPada Air oraz iPada Pro. Spośród wszystkich wymienionych urządzeń, to właśnie iPad Pro jest najbardziej zaawansowanym tabletem marki Apple. Służy do profesjonalnych zastosowań – doskonale daje sobie radę z obsługą nawet najbardziej wymagających aplikacji.

Pierwszy iPad Pro (1. generacji) został zaprezentowany w 2015 roku, zatem jest najmłodszym tabletem marki Apple. Na przestrzeni kolejnych latach ukazywały się kolejne generacje tabletów z linii Pro, przy czym każdy kolejny model wyróżniał się lepszymi od poprzednika parametrami. W tym i ubiegłym roku gigant z Cupertino zaprezentował iPada Pro w dwóch wersjach – z mniejszym i większym ekranem (11" oraz 12,9").

Tablety iPad Pro 2020 i 2021 – podstawowe różnice

Najnowsze tablety Apple to modele z 2020 oraz 2021 roku. Podstawowym wyróżnikiem obu urządzeń jest rodzaj procesora. Nowy iPad Pro (2021) posiada procesor Apple M1 – taki sam, jaki jest stosowany laptopach MacBook czy komputerach stacjonarnych Mac mini. Z kolei iPad Pro z 2020 posiada procesor A12Z Bionic.

Jeśli jesteś użytkownikiem, który wykorzystuje tablet jedynie do podstawowych czynności (przeglądania internetu, oglądania filmów, korzystania z aplikacji social mediów itp.), różnica w działaniu obu urządzeń nie będzie odczuwalna. Dzieje się tak, ponieważ nowy iPad Pro M1 jest przeznaczony do obsługi zaawansowanych programów – graficznych czy montażowych, jak np. Adobe Photoshop Lightroom czy Adobe Premiere Rush.

iPad Pro M1 – specyfikacja

Premiera tabletu iPad Pro z procesorem M1 odbyła się w 2021 roku. Urządzenie zostało zaprojektowane w dwóch wersjach – z ekranem o przekątnej 11" oraz 12,9". Poza rozmiarem ekranu oba tablety różnią się między sobą parametrami wyświetlacza. Pozostałe komponenty są identyczne.

iPad Pro 11" (2021)

Tablet iPad Pro 11 cali jest mniejszym odpowiednikiem swojego flagowego przyjaciela, czyli modelu Pro z ekranem 12,9-calowym. Model 11-calowy posiada wyświetlacz Liquid Retina, który stanowi jedyny element różniący go od iPada Pro 12,9. Co to oznacza w praktyce?

Otóż tablet Apple iPad Pro 11 cali (3. generacji) posiada wyświetlacz Liquid Retina wykonany w technologii IPS z klasycznym podświetleniem LED, czyli taki sam jak iPad Pro 11" z roku 2020. Maksymalna jasność tego ekranu wynosi 600 nitów i jest wystarczająca do zwykłego użytkowania. Z kolei Apple iPad 12.9 Pro (2021) został wyposażony w wyświetlacz Liquid Retina XDR z innowacyjnym podświetleniem mini-LED i zdecydowanie wyższą jasnością maksymalną (o nim za chwilę).

Sercem iPada Pro 11" (2021) jest procesor M1, czyli całkiem nowa jednostka względem procesora A12Z Bionic, dostępnego w iPadach z 2020 roku. Chip M1 zapewnia potężną moc obliczeniową i deklasuje swoich rywali w testach wydajnościowych. Jeśli używasz tabletu do najbardziej podstawowych czynności, nie odczujesz różnicy w starciu iPad Pro M1 vs iPad Pro A12Z Bionic. Różnica w wydajności może być odczuwalna dopiero w przypadku korzystania np. z zaawansowanych programów graficznych lub montażowych - zwłaszcza przy pracy na dużych plikach graficznych w Adobe Photoshop Lightroom, czy edycji nagrań w rozdzielczości 4K w Adobe Premiere Rush.

Polecane produkty z kategorii iPad Pro 11 cala

Jednak na szybkość i płynność działania tabletu wpływa też ilość pamięci RAM. Nowy iPad Pro 11" 2021 posiada 8 GB pamięci RAM (dla wersji 128, 256 i 512 GB) lub aż 16 GB RAM (dla wersji 1 TB i 2 TB). Z kolei tablet iPad Pro 2020 posiada 6 GB pamięci RAM.

Tak samo jak każdy inny tablet Apple, tak też iPad Pro 11" (2021) jest dostępny w różnych konfiguracjach sprzętowych. Masz do wyboru modele z pojedynczym modułem Wi-Fi lub wersję hybrydową Wi-Fi + Cellular, która dodatkowo umożliwia korzystanie z internetu za pośrednictwem danych komórkowych operatora (poprzez kartę nano-SIM lub usługę eSIM). Jednak w odróżnieniu od iPada Pro 11" z 2020 roku, tablet iPad Pro M1 2021 obsługuje ultraszybki internet 5G.

Ponadto iPad Pro 11" 2021 jest dostępny aż w pięciu wersjach pamięciowych: 128, 256, 512, 1000 oraz 2000 GB, podczas gdy model iPada Pro 2020 nie był dostępny w wariancie 2000 GB (2 TB). Pamięć na poziomie 2 TB daje ogromną ilość miejsca do przechowywania danych, którą będą w stanie wykorzystać tylko ci użytkownicy, którym tablet służy do profesjonalnej pracy.

Może Cię zainteresować: iPad Pro 2021 - czy warto przesiadać się na ten model?

Pozostałe parametry modelu 2021 są w większości zbieżne z parametrami iPada Pro 2020. Są to m.in. aparat szerokokątny 12 Mpix i ultraszerokokątny 10 Mpix, system audio na cztery głośniki, technologia Face ID, skaner LiDAR, a także kompatybilność z akcesoriami (Apple Pencil 2. generacji, Magic Keyboard, Smart Keyboard Folio). Wszystkie modele z 2020 i 2021 roku posiadają dedykowany tabletom Apple system operacyjny iPadOS.

iPad Pro 12,9" (2021)

Tablet iPad Pro 12.9 M1 2021 jest najbardziej zaawansowanym urządzeniem spośród wszystkich tabletów dostępnych obecnie w ofercie Apple. Od wersji 11-calowej różni się jedynie rozmiarem ekranu i parametrami wyświetlacza. Jeśli zatem przymierzasz się do zakupu najnowszego tabletu iPad Pro, specyfikacja wyświetlacza powinna być dla Ciebie decydująca.

Apple iPad Pro 12,9" (2021) został wyposażony w 12,9-calowy wyświetlacz IPS Liquid Retina XDR z innowacyjnym podświetleniem mini-LED. W praktyce oznacza to, że wyświetlacz najnowszego iPada Pro 12,9" składa się z aż 10 tysięcy maleńkich diod LED (w porównaniu do 72 klasycznych diod LED obecnych w modelach Pro 11"). To z kolei przekłada się na wyższą jasność ekranu, która może osiągnąć poziom aż 1600 nitów. Tak jasny wyświetlacz będzie doskonale czytelny w każdych warunkach oświetleniowych, również w pełnym słońcu.

Polecane produkty z kategorii iPad Pro 12.9 cala

Pozostałe parametry iPada Pro 12,9" są zbieżne z przedstawionymi wyżej parametrami modelu Pro 11". Podsumowując, niezwykle wydajny procesor M1 i doskonały ekrany mini-LED czynią z iPada Pro 12,9" (2021) najbardziej zaawansowane urządzenie w swojej kategorii. Co ciekawe, ten tablet w połączeniu z klawiaturą Magic Keyboard może stanowić w przypadku niektórych zastosowań alternatywę dla MacBooka’a Air. Należy jednak pamiętać, że w przypadku tabletu do dyspozycji mamy system iPadOS - który nie zapewnia takiej samej funkcjonalności, co MacOS.

iPad Pro 11" (2020)

Tablet Apple iPad Pro 11 cali (2. generacji) został zaprezentowany w 2020 roku jako jedno z dwóch urządzeń wyposażonych w procesor A12Z Bionic (obok iPada Pro 12,9" 2020). Dopóki firma Apple nie wdrożyła najnowocześniejszych obecnie chipów M1, procesor A12Z Bionic był najbardziej wydajną jednostką możliwą do zastosowania w tabletach Apple.

W porównaniu ze swoim najnowszym konkurentem iPad Pro 11" 2020 posiada mniejszą ilość pamięci RAM (6 GB). Mała ilość RAM-u oznacza z reguły niską płynność funkcjonowania systemu, jednak w przypadku tego modelu nieznacznie niższa wydajność w żadnym stopniu nie wpływa na komfort użytkowania tabletu starszej generacji.

iPad Pro M1 vs iPad Pro 2020 – który tablet Apple będzie lepszym wyborem?

Co jeszcze odróżnia iPada Pro 11" 2020 od wersji 2021? Nieco słabszy przedni aparat (7 Mpix vs 12 Mpix), łączność 4G LTE zamiast 5G, brak wersji pamięciowej o pojemności 2 TB oraz brak obsługi interfejsu Thunderbolt.

Który iPad Pro jest lepszy? Rekomendacja eksperta Lantre

Niekwestionowanym liderem wydajności jest iPad Pro 11" (2021) z procesorem Apple M1. Testy wydajnościowe, przeprowadzone przy użyciu programu Geekbench jednoznacznie wskazują jego przewagę nie tylko nad innymi tabletami, ale również nad MacBookiem Pro z procesorem Intel Core i9. Tak mocny tablet bez trudu obsłuży nawet najbardziej wymagające programy graficzne czy montażowe.

Właśnie dlatego tablet iPad Pro będzie odpowiedni dla osób, które profesjonalnie zajmują się:

  • obróbką graficzną,
  • montażem filmów,
  • lub innymi pracami wymagającymi dużej mocy obliczeniowej.

Pozostałym użytkownikom w zupełności wystarczą niższe modele tabletów, jak choćby wspomniane iPady Pro 11" z 2020 roku.

Podsumowanie

Od momentu wprowadzenia do sprzedaży urządzeń z procesorem M1, firma Apple stała się liderem w dziedzinie wydajności tabletów. Zaprezentowane w 2021 roku iPady Pro 11" i 12,9" podołają nawet najbardziej wymagającym zadaniom. Jednocześnie modele z 2020, a nawet 2018 roku wcale nie tracą na swojej sprawności. Wręcz przeciwnie – w dalszym ciągu są bardzo dobrą propozycją dla wielu użytkowników.

W ofercie sklepu internetowego Lantre.pl znajdziesz tablety Apple w wielu konfiguracjach sprzętowych, które bez problemu dostosujesz do swoich potrzeb. Koszt zakupu urządzeń możesz rozłożyć na dogodne raty lub skorzystać z opcji leasingu dla firm. Zapraszamy!