Jak zrobić zrzut ekranu (screenshot) na Macu? Instrukcja

Zrzut ekranu jest jedną z najbardziej podstawowych czynności, którą możesz wykonać na swoim komputerze. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, w jaki sposób zrobić zrzut ekranu na dowolnym komputerze Mac.

Na początek trochę teorii. Zrzut ekranu to polska nazwa czynności, którą po angielsku określa się jako print screen lub screenshot. Mac umożliwia wykonanie zrzutu ekranu w bardzo prosty sposób, tj. poprzez odpowiednią kombinację klawiszy. Instrukcję krok po kroku przedstawimy w dalszej części artykułu.

Czym tak właściwie jest zrzut ekranu? Mac daje możliwość zrobienia zrzutu ekranu w różnych formach. Podstawowy zrzut ekranu to po prostu zdjęcie ekranu komputera wykonane w danej chwili i zapisane w formie obrazka. Innym rodzajem print screena jest zrzut konkretnego wycinka ekranu lub okna danego programu.

Czy wykonanie screenshota na Macu jest trudne?

Posiadasz Maca i potrzebujesz zrobić screenshot? Apple udostępnia do tego celu wiele narzędzi. Wykonanie zrzutu ekranu to zupełnie podstawowa czynność, która nie powinna sprawić Ci żadnych trudności. Jeśli kiedykolwiek byłeś lub nadal jesteś użytkownikiem komputera PC, koniecznie sprawdź porównanie systemu Windows i macOS pod względem wykonywania zrzutów ekranu.

Print screen – Mac a Windows

Według wielu osób wykonanie print sreena na Macu (screenshot on Mac) jest jeszcze prostsze niż na Windowsie – nawet pomimo faktu, że klawiatura komputera Mac nie posiada dedykowanego przycisku do tworzenia zrzutów ekranu.

Klawiatury komputerów z systemem Windows posiadają dedykowany klawisz Print Screen. Jego przyciśnięcie powoduje zapisanie zrzutu ekranu w schowku. Aby móc wyświetlić takiego screenshota, należy wkleić go do programu graficznego i zapisać w formie obrazka. Klawisza Print Screen próżno szukać na klawiaturze jakiegokolwiek komputera Mac. Screenshot na Macu wymaga zastosowania specjalnej kombinacji klawiszy.

Gdzie zapisuje się print screen na Macu? To podstawowa różnica pomiędzy macOS a Windowsem, ponieważ print screen na Macu zapisuje się bezpośrednio na pulpicie (w postaci pliku .png). W razie potrzeby możesz zmienić domyślną lokalizację zapisywania wykonanych zrzutów ekranu. Aby to zrobić, otwórz aplikację Zrzut ekranu i wybierz zakładkę Opcje.

Jak zrobić screena na komputerze Mac? Sposoby na zrzut ekranu krok po kroku

Istnieją co najmniej trzy sposoby, które umożliwiają wykonanie zrzutu ekranu na Macu. Najprostszym sposobem jest skorzystanie z odpowiedniej kombinacji klawiszy. Innym sposobem jest skorzystanie z wbudowanych w system aplikacji, takich jak Podgląd czy Zrzut ekranu. Jeszcze jedna opcja to specjalny program do screenów, który może być oferowany przez zewnętrznych deweloperów. Własne rozwiązania od Apple są jednak na tyle wygodne, że korzystanie z zewnętrznych programów wydaje się całkowicie zbędne. Poniżej znajdziesz wbudowne sposoby na zrobienie screen shot w systemie macOS.

1. Wykorzystanie skrótów klawiszowych

Najprostszym oraz najbardziej intuicyjnym sposobem na wykonanie screenshota jest skorzystanie z dedykowanych skrótów klawiszowych.

Aby wykonać klasyczny zrzut całego ekranu, przytrzymaj jednocześnie klawisze Shift + Command + 3.

Zrzut całego ekranu Mac - kombinacja klawiszy

Po krótkiej chwili miniaturka screenshota powinna pojawić się w rogu ekranu. Możesz na nią kliknąć, aby edytować wykonany zrzut, lub poczekać jeszcze chwilę – wówczas Twój print screen zostanie automatycznie zapisany na biurku (pulpicie) komputera. Klikając prawym przyciskiem myszy, możesz zmienić lokalizację wykonanego zrzutu.

Jeśli chcesz wykonać zrzut konkretnej części ekranu, przytrzymaj jednocześnie klawisze Shift + Command + 4.

Zrzut fragmentu ekranu Mac - kombinacja klawiszy

Wówczas Twój kursor zamieni się w charakterystyczny celownik. Zaznacz wtedy obszar ekranu, który chcesz przechwycić. Po zwolnieniu przycisku myszy lub gładzika, zrzut ekranu zostanie zapisany na biurku (pulpicie) komputera.

Istnieje również możliwość wykonania zrzutu konkretnego okna lub menu. W tym celu przytrzymaj jednocześnie klawisze Shift + Command + 4 + spacja. Wówczas Twój kursor zamieni się w charakterystyczną ikonkę aparatu. Klikając w wybrane okno, zostanie wykonany jego zrzut, a następnie zapisany na pulpicie komputera.

Niezależnie od tego, jakiego komputera Mac używasz (Mac mini, iMac, MacBook), skróty klawiszowe do wykonania print screena będą identyczne dla każdego z wymienionych modeli.

Sprawdź także: Jaki komputer z Apple M1 kupić w 2021 roku? TOP 4 modele

2. Wykorzystanie aplikacji Podgląd

Aplikacja Podgląd umożliwia wykonanie zrzutu ekranu z otwartych obrazków lub plików PDF. Jak to zrobić? Uruchom aplikację Podgląd, a następnie otwórz dokument PDF lub obrazek, którego zrzut chcesz wykonać. Do Twojej dyspozycji są takie same opcje jak w przypadku korzystania ze skrótów klawiszowych. Oznacza to, że możesz zrobić zrzut całego ekranu, wycinka ekranu lub okna otwartego pliku.

Wykonany tym sposobem zrzut ekranu będzie dla Ciebie dostępny w aplikacji Podgląd. Specjalnym udogodnieniem jest możliwość dodawania adnotacji do utworzonych w ten sposób zrzutów ekranu.

3. Wykorzystanie aplikacji Zrzut ekranu

Jeszcze innym sposobem, aby wykonać zrzut z ekranu Mac’a, jest użycie dedykowanej do tego celu aplikacji Zrzut ekranu (standardowo dostępnej w komputerach z systemem macOS). Screenshot to jednak nie wszystko. Dodatkową opcję stanowi możliwość nagrywania ekranu.

Aby otworzyć aplikację Zrzut ekranu, naciśnij jednocześnie klawisze Shift + Command + 5.

Zrzut ekranu Mac i nagrywania - kombinacja klawiszy

Do wykonania konkretnych czynności służą różne przyciski. Bez względu na model komputera Mac, print screen możesz wykonać na całym obszarze ekranu, na jego konkretnej części, a także na otwartym oknie programu.

3. Print screen z Touch Bara

Posiadasz laptop MacBook Pro z touchbar? Print screen paska Touch Bar jest również możliwy.

Aby go wykonać, naciśnij jednocześnie klawisze Shift + Command + 6.

Zrzut całego ekranu MacBook Touchbar - kombinacja klawiszy

Jeśli wykonasz taki print screen, MacBook zapisze go na Twoim biurku (pulpicie). Do powyższej kombinacji klawiszy możesz opcjonalnie dołożyć klawisz Control. Jeśli z kolei wykonasz taki print screen, MacBook Air (lub MacBook Pro) zapisze go nie na biurku, lecz w schowku.

Jeśli nie chcesz korzystać z powyższych skrótów klawiszowych, przycisk do zrobienia zrzutu ekranu możesz dodać bezpośrednio do swojego paska Touch Bar. W tym celu otwórz kolejno Preferencje systemowe > Klawiatura > Dostosuj Control Strip. Następnie rozwiń Control Strip i przeciągnij ikonę „Zrzut ekranu” z monitora na Touch Bar.

Jak zrobić zrzut ekranu na Macu? Infografika

Jakie komputery Mac obsługują zrzuty ekranu?

Każdy komputer Mac umożliwia zrobienie zrzutu ekranu. Powyższe procedury dotyczą zatem wszystkich komputerów Apple, niezależnie od ich rodzaju. Możesz go zrobić na dowolnym komputerze stacjonarnym, takim jak nowy iMac lub Mac mini, a także na laptopach MacBook. Screenshot bez problemu wykonasz na laptopach MacBook Pro oraz MacBook Air M1 lub M2. Opcja zrzutu ekranu jest również niezależna od przekątnej ekranu, w związku z czym działa zarówno na niewielkich MacBookach 13,3 cala, jak i na dużym laptopie MacBook Pro 16.

Przeczytaj również: MacBook - klawiatura w układzie PL czy USA? Radzimy, którą wybrać

Zwiększ produktywność dzięki skrótom! Zwiększ produktywność dzięki skrótom!

Posiadasz komputer od Apple? Screen shot to pestka!

Jak sam widzisz, robienie zrzutów ekranu na komputerach Mac jest dziecinnie proste. Jeśli potrzebujesz wykonać screenshot, macOS udostępnia do tego celu wiele narzędzi – od odpowiednich kombinacji klawiszy aż po dedykowane aplikacje.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu internetowego Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe sprzęty Apple, a także pasujące do nich akcesoria i peryferia. Każdy produkt możesz zakupić w atrakcyjnej ofercie ratalnej lub leasingowej. Zapraszamy!