6 powodów dla których MacBook Pro, to najlepszy laptop dla biznesu!

Jesteś przedsiębiorcą i szukasz wydajnego laptopa do pracy? Przed Tobą MacBook Pro – najlepszy laptop w ofercie Apple. Dlaczego jest wyjątkowy i w jaki sposób ułatwia codzienną realizację zadań? Oto 6 powodów, dla których MacBook Pro to dobry wybór dla biznesu.

Czym jest laptop biznesowy?

Laptop biznesowy to dobrze brzmiące, ale bardzo ogólne określenie laptopów przeznaczonych do szeroko pojętej pracy biurowej. Tak naprawdę jest to urządzenie, które doskonale sprawdzi się również w rękach przedstawicieli różnych zawodów – nie tylko dla biznesmenów czy innych osób prowadzących rozległe działalności.

Czym zatem jest laptop biznesowy? Jest to sprzęt o określonych cechach i parametrach, które to ułatwiają pracę (niekoniecznie wykonywaną w biurze). Dobry laptop biznesowy powinien być wystarczająco wydajny, efektywny i wytrzymały – tym bardziej, jeżeli zamierzasz z niego korzystać nie tylko w biurze, ale też w innych miejscach (np. w delegacji lub bezpośrednio u klienta). Zwykle pod pojęciem laptopa biznesowego kryje się ultrabook, czyli stosunkowo niewielki i lekki laptop przystosowany do pracy w dowolnym miejscu (np. w pociągu, samolocie lub przy niewielkim hotelowym biurku).

Dla kogo jest laptop biznesowy?

W takim razie dla kogo są przeznaczone są takie urządzenia jak MacBook Pro M2? Można wymienić kilka grup osób, które z pewnością docenią zalety tego modelu:

  1. ludzie biznesu: szefowie firm, menedżerowie, pracownicy biurowi różnych szczebli;
  2. freelancerzy i inne osoby prowadzące niewielką działalność gospodarczą (np. graficy i reżyserowie dźwięku).

Dlaczego MacBook Pro?

W obecnej ofercie Apple znajdziesz dwie kategorie laptopów MacBook: podstawowego MacBooka Air oraz 3 laptopy MacBook Pro. Cechami wspólnymi netbook'ów są m.in.: wysoka jakość wykonania, ekosystem, intuicyjna obsługa, Apple Silicon, bezpieczeństwo i prywatność. Oczywiście do pracy biznesowej moższe wybrać podstawowego laptopa MacBook Air, jednak to laptopy z linii Pro gwarantują najbardziej efektywne rozwiązania technologiczne. Przewaga tych dotyczy głównie: wydajności (rodzaju procesora), czasu działania na baterii,  jakości obrazu. 

Netbook o konkretnych parametrach musisz dobrać pod kątem charakteru swojej pracy. Jeśli Twoim głównym wymogiem jest rozmiar urządzenia i długi czas pracy na baterii, najlepszym wyborem będzie dla Ciebie MacBook Pro 13. Jeżeli jednak pracujesz jako grafik lub inny twórca kreatywny, lepszym wyborem będzie MacBook Pro 14 M2 lub M3 oraz

MacBook Pro 16 M2 lub M3 – ze względu na: 

  • mocniejszy procesor,
  • możliwości dotyczące konfiguracji (dysku SSD, pamięci RAM)
  • lepszą jakość wyświetlacza.

MacBook Pro jako laptop biznesowy - 6 powodów

1. Doskonała wydajność

MacBook Pro dostępny jest w trzech różnych modelach i bogatej konfiguracji (procesor / pamięć RAM / pamięć masowa). Tylko od Ciebie zależy, jaki model oraz wersję wybierzesz. Poszczególne parametry musisz dostosować do rodzaju wykonywanych na co dzień czynności.

Dla kogo MacBook Pro 13?

Do podstawowych czynności biurowych (korzystanie z pakietu biurowego, przeglądanie internetu, odpisywanie na maile, udział w wideokonferencjach, korzystanie z programów do organizacji pracy) wystarczy podstawowy MacBook Pro 13. Jest on dostępny tylko w jednym wariancie procesora. Posiada czip M2 w konfiguracji 8-CPU, 10-GPU, system Neural Engine, 100 GB/s przepustowości pamięci. Jedyne co musisz ustalić samodzielnie to ilość potrzebnej pamięci RAM oraz pamięci masowej.

Dla kogo MacBook Pro 14 lub 16?

Potrzebujesz laptopa o większej mocy? Odpowiedni będzie dla Ciebie MacBook Pro 14 lub MacBook Pro 16. 16-calowy MacBook Pro, to najlepszy wybór gdy oprócz zwykłych czynności związanych z prowadzeniem biznesu, wykonujesz na laptopie zadania kreatywne, np. obrabiasz zdjęcia, montujesz filmy, projektujesz grafikę czy programujesz. Wcześniej wspomniane zadanie, możesz realizować szybciej, dzięki trybie High Power Mode (który maksymalizuje wydajność podczas wykonywania intensywnych, nieprzerwanych zadań).

MacBook Pro 14 lub 16 może mieć jeden z procesorów z rodziny M2 (M2 Pro lub M2 Max) lub M3 (M3, M3 Pro lub M3 Max). Dokładne parametry poszczególnych układów zależą od wybranej konfiguracji sprzętowej. Do średnio-zaawansowanych zadań wystarczy czip z serii M Pro, lecz do wymagającej pracy, gdzie liczy się szybki czas przetwarzania operacji, czip z serii M Max stanowi słuszny zakup. Procesory różną się liczbą rdzeni CPU/GPU i różną pojemność pamięci RAM.

2. Długi czas pracy na baterii

Praktycznie każdy MacBook Pro może się poszczycić ponadprzeciętnym czasem pracy baterii. Wynosi on nawet do kilkunastu godzin. Wysoka energooszczędność, to zasługa procesorów Apple Silicon, wykonanych w architekturze ARM. W każdym czipie Apple co najmniej kilka rdzeni CPU odpowiada wyłącznie za zużycie energii przez laptop.

Długi czas żywotności baterii eliminuje konieczność częstego ładowania, co z kolei przekłada się na maksymalizację komfortu pracy w podróży. Właściwie każdy MacBook Pro – niezależnie od modelu – jest w stanie wytrzymać co najmniej jeden przeciętny dzień pracy bez potrzeby ładowania. Przy mało intensywnym użytkowaniu, czas ten może się wydłużyć nawet do dwóch dni. To niezwykle przydatna cecha - szczególnie w sytuacji, kiedy traktujesz MacBooka jako urządzenie mobilne i nie zawsze masz dostęp do kontaktu (np. pracując zdalnie w podróży).

Najdłuższy czas pracy na baterii oferuje MacBook Pro 16. Zgodnie z deklaracjami Apple, bateria w tym modelu może wytrzymać do 22 godzin. Taki długi czas pracy na baterii jest możliwy, dzięki zastosowanej największej baterii za sprawą rozmiaru urządzenia.

W laptopie MacBook Pro 14 (2023) czas ten wynosi 18 godzin, a w MacBooku Pro 13 M2 - 20 godzin. Różnice pomiędzy modelami wynikają z różnej pojemności baterii oraz różnego zapotrzebowania na energię.

3. Wyświetlacz Retina zapewniający komfort pracy

Czytelny, wyraźny i przyjazny dla oka wyświetlacz to obowiązkowe cechy laptopa przeznaczonego nie tylko dla grafika, ale także dla przedstawicieli innych zawodów i przedsiębiorców. Dobry wyświetlacz zapewnia wyższy komfort pracy, szczególnie w sytuacji spędzania wielu godzin przed ekranem laptopa. Tutaj przychodzą z pomocą technologie zastosowane w wyświetlaczach Apple.

Przykładem sztandarowej technologii Apple jest True Tone, która dostosowuje barwę wyświetlanych obrazów do warunków oświetleniowych otoczenia. True Tone znajdziesz w każdym nowym laptopie Apple. Wielkość i rodzaj wyświetlacza zależy od wybranego wariantu MacBooka Pro.

Sprawdź także: Wyświetlacz Retina - co musisz wiedzieć o ekranie od Apple?

MacBook Pro 13 M2

Klasyczny wyświetlacz Retina (z matrycą LED o przekątnej 13,3 cala) został wykorzystany w modelu MacBook Pro 13 M2. Jasność matrycy w tym modelu wynosi 500 nitów. To wystarczająco dużo, aby ekran laptopa był czytelny nawet w mocno oświetlonym pomieszczeniu lub w plenerze. Co więcej, niewielki ekran MacBooka Pro 13 przekłada się na niewielkie rozmiary samego urządzenia. MacBook Pro 13 to najmniejszy i najlżejszy laptop Apple dostępny obecnie w sprzedaży (obok modelu Air).

MacBook Pro 14 i 16 z roku 2023

Większe i jeszcze lepsze ekrany oferowane są przez MacBook Pro 14 i 16 z 2023 roku. Poza wielkością wyświetlacza i rozdzielczością ekranu oba modele mają identyczne parametry.

Wyróżnikiem tych urządzeń jest wyświetlacz Liquid Retina XDR. Wykonany jest on w technologii mini-LED, która zapewnia jeszcze lepsze odwzorowanie kolorów i kontrast niż klasyczna matryca LED. Szczytowa jasność matrycy w obu laptopach może sięgać poziomu 1600 nitów (dla treści HDR). Dzięki temu ekran laptopów jest czytelny nawet przy bezpośrednim oddziaływaniu promieni słonecznych.

Zwróć uwagę, że wartości podane przy nazwach laptopów są orientacyjne. W praktyce 14-calowy MacBook Pro posiada ekran o przekątnej 14,2 cala, natomiast 16-calowy MacBook Pro – ekran o przekątnej 16,2 cala.

Dodatkową zaletą ekranów Liquid Retina XDR jest funkcja ProMotion, czyli adaptacyjna częstotliwość odświeżania obrazu do 120 Hz. Taki parametr gwarantuje niezwykle płynne przewijanie ekranu i wyświetlanie animacji.

Jeżeli Twoja praca wymaga korzystania z kilku monitorów jednocześnie, każdy MacBook Pro (zależnie od możliwości procesora i rodzaju portów) umożliwi Ci podłączenie jednego (MacBook Pro 13), dwóch lub nawet trzech zewnętrznych wyświetlaczy (MacBook Pro 14/16).

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro 14

4. Dostępność portów - bogactwo lub minimalizm

Przy wyborze laptopa biznesowego musisz wziąć pod uwagę liczbę i rodzaj dostępnych portów.

MacBook Pro 13 M2

Urządzenie posiada dwa porty USB-C (Thunderbolt 3), a jeśli zajdzie potrzeba podpięcia urządzeń obsługujących inne porty, możesz wykorzystać odpowiednią przejściówkę. Ostatecznie MacBook Pro 13 pozbawiony dużej ilości portów prezentuje się wyjątkowo schludnie, dlatego będzie dobrym wyborem dla miłośników minimalizmu oraz dla osób, które za pomocą jednego złącza USB-C chcą podpiąć wszystkie potrzebne akcesoria i jednocześnie korzystać z funkcji ładowania.

MacBook Pro 14 i 16

Jako laptopy profesjonalne, MacBooki Pro 14 i 16 dysponują większą liczbą złącz. Do Twojej dyspozycji są 3 porty USB-C (Thunderbolt 4), gniazdo na kartę SDXC oraz port HDMI 2.1 (najnowszy dostępny standard HDMI o wysokiej przepustowości). Port HDMI w najnowszym standardzie 2.1 umożliwia podłączenie dodatkowego monitora o wysokiej rozdzielczości i/lub wysokiej częstotliwości odświeżania (np. monitor 8K 60 Hz lub monitor 4K 240 Hz). Z kolei do ładowania baterii netbooka wykorzystano dobrze znany port MagSafe.

Profesjonalne MacBooki 14 i 16 wspierają najnowsze standardy łączności: Wi-Fi 6E oraz Bluetooth 5.3 (gwarantujące szybsze przesyłanie danych oraz wyższy stopień bezpieczeństwa).

5. Podświetlana klawiatura Magic Keyboard z Touch ID

Każdy MacBook Pro posiada klawiaturę Magic Keyboard z mechanizmem nożycowym, który gwarantuje dłuższą żywotność klawiszy. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które wykorzystują laptop głównie do pisania. Każdy klawisz z osobna jest podświetlany, a w prawym górnym rogu klawiatury znajduje się czytnik linii papilarnych Touch ID - niezastąpiony podczas logowania się do systemu i podczas autoryzacji płatności internetowych.

6. Kamera 1080p czy Touch Bar?

Wybór konkretnego modelu MacBooka możesz też podjąć w oparciu o funkcje poboczne, takie jak rozdzielczość wbudowanej kamery lub obecność paska Touch Bar.

Musisz wiedzieć, że MacBook Pro 13 M2 - zamiast fizycznych przycisków funkcyjnych - posiada dotykowy pasek Touch Bar, zastępujący klawisze funkcyjne. Przy użyciu dotykowego paska możesz wykonywać wszystkie czynności zarezerwowane dla klawiszy funkcyjnych, np. zmieniać głośność multimediów, zmieniać jasność ekranu lub zarządzać otwartymi aplikacjami.

Zobacz także: Touch Bar w MacBooku Pro - co to jest i jakie ma funkcje

Jeżeli często prowadzisz wideokonferencje, być może zależy Ci na kamerce o wysokiej rozdzielczości. O ile MacBook Pro 13 oferuje kamerkę o rozdzielczości 720p (HD), tak już profesjonalne MacBooki 14 i 16 posiadają kamerę Full HD (1080p).      

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro 16

MacBook Pro - laptop do pracy w biznesie. Którego wybierzesz?

Jeżeli szukasz laptopa biznesowego, Apple MacBook Pro może okazać się strzałem w dziesiątkę. Każdy laptop MacBook oferuje nie tylko świetne parametry, ale także doskonałą jakość wykonania i estetyczny wygląd - a są to cechy równie ważne z punktu widzenia każdej osoby, która poważnie traktuje swoją pracę i obowiązki.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre - autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz topowe produkty Apple, w tym najnowsze laptopy MacBook Pro.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Dla sektora B2B oferujemy również usługę odroczenia płatności. W celu uzyskania szczegółowe informacji zapraszamy do kontaktu z naszym działem BOK!