Monitory Apple
Decydując się na zakup monitora do Maca, należy zwrócić uwagę na kilka cech, takich jak rozmiar, marka i parametry techniczne, które mają wpływ na komfort użytkowania i jakość wyświetlanego obrazu.
Monitory do Apple Mac - atrybuty wyboru
Decydując się na zakup monitora do Maca, należy zwrócić uwagę na kilka cech, takich jak rozmiar, marka i parametry techniczne, które mają wpływ na komfort użytkowania i jakość wyświetlanego obrazu. Oto najistotniejsze z nich.
Rodzaj urządzenia
Wszystkie laptopy Apple z procesorem Apple Silicon są wyposażone w złącza USB-C, służące m.in. do wyświetlania obrazu na zewnętrznym ekranie. Po zastosowaniu odpowiednich kabli lub przejściówek, możliwe jest również podłączenie monitorów z innym złączem. Dodatkowo, laptopy MacBook Pro 14 i 16 posiadają – obok USB-C - złącze HDMI, pozwalające na łatwe podłączenie zewnętrznego wyświetlacza.
Dlatego jeśli interesuje Cię monitor do MacBook Air, zdecyduj się na model ze złączem USB-C. Natomiast, w sytuacji, gdy potrzebny jest Ci monitor do MacBooka Pro, możesz kupić także ekran z portem HDMI. Komputery stacjonarne Mac, takie jak Mac mini i Mac Studio, oferują zarówno porty USB-C, jak i HDMI, za pomocą których można podłączyć monitor.
Producent
Przy wyborze zewnętrznego wyświetlacza, warto skupić się na markach, których produkty zapewniają najwyższą jakość obrazu i wyróżniają się zaawansowanymi parametrami technicznymi. Takimi urządzeniami są monitory Apple oraz Eizo czy Samsung, które zapewniają pełną kompatybilność z komputerami Mac. Cechują się również doskonałym pokryciem palety barw, dostępnością portów USB-C i HDMI (tylko w Eizo) oraz ponadprzeciętną jakością wykonania. Monitory tych firm są cenione przez profesjonalistów takich jak graficy, fotografowie, filmowcy, projektanci 3D, architekci czy osoby pracujące z tekstami ceniące równomierne podświetlenie i wiernie oddane kolory.
Design i jakość wykonania
Monitor Apple (Studio Display), wyróżnia się minimalistycznym, eleganckim designem. Łączy w sobie kolory czarny i srebrny, co zapewnia uniwersalny i efektowny wygląd, idealnie komponujący się z nowoczesnymi wnętrzami. Ponadto, jego obudowa wykonana została z aluminium pochodzącego w 100% z recyklingu, co podkreśla politykę firmy Apple w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Monitory Eizo, charakteryzują się zgrabnym, kompaktowym designem, który sprawdzi się zarówno w biurze, jak i domowym zaciszu. Dostępne są w dwóch kolorach – czarnym i białym, dzięki czemu z łatwością można je dopasować do pozostałych urządzeń czy wystroju wnętrza.
Przekątna ekranu
Jaki rozmiar wziąć pod uwagę, wybierając monitor do laptopa Apple czy komputera stacjonarnego Mac? Odpowiadając na to pytanie, należy skupić się na kilku istotnych czynnikach, taki jak:
- głębokości biurka - większe monitory wymagają głębszych blatów biurek, aby zapewnić komfort i ergonomię pracy,
- rodzaju wykonywanej pracy - większe monitory dobrze sprawdzą się przy pracy kreatywnej czy obsłudze programów wymagających pracy z dużą ilością danych, takich jak Excel,
- budżetu - z reguły, im większa przekątna ekranu, tym wyższa cena monitora.
zwiń
Za optymalne rozwiązanie można uznać Studio Display o przekątnej 27 cala, który stanowi doskonały balans między rozmiarem a wygodą użytkowania. Jest idealny zarówno jako dodatkowy monitor do laptopa, jak i samodzielny wyświetlacz - lub jeden z kilku - podłączony do Mac mini lub Mac Studio.
Format obrazu
Przy wyborze przekątnej ekranu, należy uwzględnić również proporcje ekranu. W ofercie sklepu Lantre dostępne są monitory o różnych współczynnikach proporcji, co pozwala na dopasowanie do indywidualnych potrzeb użytkownika:
- 16:9 – standardowy format, idealny do codziennego użytku, zarówno w pracy, jak i podczas rozrywki,
- 16:10 – format jest nieco wydłużony względem najpopularniejszego 16:9, co sprawdza się w przypadku pracy z danymi ułożonymi wertykalnie,
- 24:10 – format ultraszeroki, szczególnie polecany osobom szukającym zastępstwa dla dwóch monitorów lub potrzebujących rozległej przestrzeni, np. przy pracy z wieloma oknami czy edycji filmów.
Rozdzielczość
Rozdzielczość ekranu jest kluczowa dla ostrości wyświetlanego obrazu. Wyrażana jest przez wskaźnik zagęszczenia pikseli na cal (PPI – Pixel Per Inch). Im wyższe PPI, tym obraz jest bardziej szczegółowy i wyraźny obraz.
Laptopy Apple dysponują matrycami Retina, które wyróżniają się wysoką szczegółowością obrazu, często przekraczającej zdolności rozpoznawcze ludzkiego oka (ponad 200 PPI). Monitor od Apple kontynuuje ten trend, osiągając ostrość na poziomie 218 PPI – jest to możliwe dzięki rozdzielczości 5K (5120 na 2880 pikseli) przy 27 calach.
Z kolei monitory Eizo dostępne są w różnych rozdzielczościach, pozwalając użytkownikom na wybór optymalnej ostrości obrazu zależnie od potrzeb:
- 1920 na 1080 pikseli (Full HD),
- 1920 na 1200 pikseli,
- 2560 na 1440 pikseli,
- 3840 na 2160 pikseli (4K),
- 3840 na 1600 pikseli.
Typ ekranu
Monitory mogą być wyposażone w różne typy matryc dedykowane innym zastosowaniom: IPS, VA i TN. Matryce IPS, z których korzystają Apple monitor oraz ekrany Eizo, są najbardziej wszechstronne oferując znakomite odwzorowanie barw, szerokie kąty widzenia oraz krótki czas reakcji, co czyni je idealnym wyborem dla profesjonalistów zajmujących się grafiką oraz entuzjastów multimediów.
Czas reakcji matrycy
Czas reakcji matrycy monitora to parametr wyrażony w milisekundach [ms], który określa, jak szybko piksel może zmienić swój kolor z jednego na inny, np. czarnego na biały. Niski czas reakcji jest szczególnie istotny w grach komputerowych, ponieważ zapewnia płynniejsze przejścia między klatkami, co z kolei zmniejsza rozmycie ruchu. Wskaźnik na poziomie 5 ms jest więcej niż wystarczający do większości zastosowań, podczas gdy profesjonaliści zajmujący się grafiką, fotografią czy innymi zadaniami, gdzie obraz pozostaje statyczny, mogą nie zauważyć różnicy przy dłuższym czasie reakcji.
Częstotliwość odświeżania
Standardowa częstotliwość odświeżania wynosząca 60 Hz, którą cechują się monitory Apple i Eizo, zapewnia odpowiednią płynność obrazu dla większości działań, takich jak ruch kursorem czy animacje w systemie macOS. Monitory z wyższym odświeżaniem, np. 120 czy 144 Hz skierowane są głównie do zaawansowanych graczy komputerowych, którzy potrzebują jeszcze płynniejszego obrazu podczas szybkiej rozgrywki.
Kontrast
Kontrast określa różnicę w jasności między najjaśniejszym białym a najciemniejszym czarnym, jaką monitor jest w stanie wyświetlić. Im większy kontrast, tym kolory są głębsze i bardziej wyraźne, a obraz dynamiczny. Monitory Apple i Eizo, których kontrast statyczny oscyluje na poziomie około 1 000:1, zapewniają wysoką głębie kolorów, co docenią profesjonaliści zajmujący się obróbką zdjęć, wideo oraz grafiką komputerowej.
Jasność
Jasność wyświetlaczy oferowanych modeli zapewnia komfortowe używanie zarówno w jasnych pomieszczeniach, jak i ciemnych miejscach z minimalną ilością światła.
Monitor od producenta Apple, wyróżnia się zdolnością do osiągnięcia luminancji w okolicy 600 cd/m2, co gwarantuje czytelność obrazu nawet w bardzo jasnych pomieszczeniach. Z kolei każdy monitor Eizo oferuje szeroki zakres regulacji jasności zaczynający się już od 1 cd/m2, co umożliwia komfortową pracę w środowiskach o minimalnym oświetleniu, np. w nocy przy punktowym świetle.
Dostępne porty
Monitory znajdujące się w ofercie, zostały wyposażone w różne porty, które zwiększają ich funkcjonalność i pozwalają na podłączenie zewnętrznych urządzeń poprzez wbudowane huby USB.
Apple Display posiada 4 złącza:
- Jedno złącze Thunderbolt 3 do podłączenia komputera (z możliwością ładowania urządzenia do 96 W),
- 3 porty USB-C działające z prędkością do 10 Gb/s, do których można podłączyć urządzenia peryferyjne, takie jak np. zewnętrzne dyski SSD. Monitory Eizo wyposażone są w zróżnicowany zestaw złączy, w tym USB-C, DisplayPort, HDMI, DVI-D oraz wielofunkcyjny hub z portami USB-A i jack.
Dodatkowe funkcje
O wyborze konkretnego modelu monitora mogą zdecydować dodatkowe funkcje, które podnoszą funkcjonalność urządzenia. Do najbardziej popularnych należą:
- port USB-C z ładowaniem urządzeń - możliwość ładowania laptopa Apple bezpośrednio przez monitor, co ogranicza liczbę potrzebnych kabli,
- PIVOT – funkcja pozwalająca na obrócenia ekranu o 180 stopni, co docenią osoby pracujące z dokumentami w pionie,
- regulacja wysokości – umożliwia dopasowanie wysokość monitora bez konieczności używania podstawki,
- typ powłoki ekranu – Apple monitor może mieć błyszczące szkło, podobnie jak ekrany MacBooka lub szkło nanostrukturalne, które jest zbliżone do matowego wykończenia zapobiegającego odbiciom światła; monitory Eizo są w całości matowe,
- wbudowane głośniki – dzięki wbudowanym głośnikom nie trzeba używać zewnętrznych źródeł dźwięku,
- wbudowana kamera – idealna do wideokonferencji (monitor Mac posiada kamerę 12 MP z przysłoną f/2,4 obsługującą funkcję Centrum uwagi),
- uchwyt mocujący VESA – pozwala na zamocowanie monitora na ruchomym ramieniu, co zwiększa elastyczność ustawienia ekranu
- gwarancja „zero martwych pikseli” – funkcja dostępna dla urządzeń Eizo, zapewniająca obraz bez wad,
- kalibracja sprzętowa - monitory Eizo z serii CS mają dołączone oprogramowanie ColorNavigator, które ułatwia dokładną kalibrację kolorów,
- automatyczna jasność ekranu - funkcja dostosowująca jasność ekranu do warunków oświetleniowych w otoczeniu.
Jak podłączyć monitor do MacBooka?
Aby podłączyć monitor do MacBooka Air lub laptopa MacBook Pro 13, użyj złącza Thundebolt / USB-C 4. Jeśli monitor posiada inne wejścia, np. HDMI, DisplayPort czy DVI, niezbędna będzie odpowiednia przejściówka.
Monitor do MacBooka Pro 14/16 podłączysz korzystając ze złącza Thunderbolt 4, HDMI lub używając adaptera oferującego wymagane złącza, np. DisplayPort lub DVI.
MacBook Air oraz Pro 13-calowy obsługują monitory o maksymalnej rozdzielczości do 6K przy 60 Hz. Z kolei MacBook Pro 14 i 16 pozwala na podłączenie do czterech wyświetlaczy jednocześnie, w tym trzech o rozdzielczości 6K przy 60 Hz i dodatkowo jednego 4K przy 144 Hz.
Jak podłączyć monitor do stacjonarnego komputera Mac?
Chcąc podłączyć monitor do Mac mini, skorzystaj ze złączy Thunderbolt 4 lub HDMI. Monitor do Mac Studio można sparować za pomocą jednego z czterech portów Thunderbolt 4 lub HDMI. W obu przypadkach możliwe jest wykorzystanie przejściówki USB-C z wymaganym złączem, np. DisplayPort lub DVI.
Mac mini obsługuje do dwóch monitorów: jeden o rozdzielczości do 6K przy 60 Hz oraz drugi o rozdzielczości do 5K przy 60 Hz. Wersja z czipem M2 Pro umożliwia podłączenie do trzech monitorów: dwa z rozdzielczością do 6K przy 60 Hz oraz jeden o rozdzielczości do 4K przy 60 Hz. Mac Studio może obsłużyć nawet osiem monitorów – sześć ekranów 6K przy 60 Hz lub 3 ekrany 8K przy 60 Hz albo osiem 4K przy 60 Hz.
Monitory do Apple komputerów w sklepie Lantre
W sklepie Lantre, autoryzowanego sprzedawcy Apple, znajdziesz szeroki wybór monitorów. W ofercie posiadamy monitory w kilku konfiguracjach, które sprawdzą się zarówno w codziennej pracy, jak i profesjonalnych zastosowaniach związanych z pracę twórczą. Posiadamy także niezbędne akcesoria, takie jak kabel do MacBooka, dzięki któremu podłączysz monitor do komputera, przejściówka do monitorów ze złączami innym niż USB-C czy HDMI oraz wielofunkcyjne huby USB-C.
Zachęcamy do skorzystania z wygodnych opcji finansowania dostępnych w Lantre, takich jak system ratalny czy leasing. Zapoznaj się również z Lantre Plan, który pozwala odroczyć płatność na 12 miesięcy bez żadnych dodatkowych opłat, z opcją rozłożenia na 36 wygodnych rat po zakończeniu tego okresu.
Eksperci Lantre rekomendują
Wybór monitora do Maca mini lub Maca Studio ma ogromne znaczenie dla produktywności i komfortu pracy. Bez względu na to, jakie zadania wykonujesz na komputerze, powinieneś zwrócić uwagę na kilka aspektów decydujących o jakości wyświetlacza. W poniższym artykule wyjaśnimy, na które cechy powinieneś zwrócić uwagę szukając monitora do Mac mini lub Mac Studio, aby w pełni wykorzystać potencjał tych komputerów.
Wiele osób ceni sobie możliwość podłączenia do laptopa dodatkowego monitora. Pozwala to zwiększyć obszar roboczy lub sklonować ekran w konkretnym celu. Jaki monitor do MacBooka wybrać i o czym należy pamiętać? Podpowiadamy!
Retina display to jeden z najlepszych wyświetlaczy dostępnych na rynku. Obecnie znajdziesz go we wszystkich urządzeniach ekranowych Apple. Na czym polega przewaga wyświetlaczy Retina w stosunku do innych rozwiązań?
Podczas wiosennej konferencji Apple 2022 odbyła się premiera kolejnego monitora marki, który przyjął efektowną nazwę Apple Studio Display. Czym wyróżnia się ten wyświetlacz i dla kogo jest przeznaczony? Odpowiadamy na wszystkie pytania!
Korzystanie z dwóch lub więcej monitorów jednocześnie to codzienność w pracy biurowej wielu osób. Dodatkowym ekranem dla Maca może być również wyświetlacz iPada. Jak go połączyć z Apple Mac? Przedstawiamy praktyczny poradnik.
Komputer Mac mini to klasyczny komputer stacjonarny, który potrzebuje do funkcjonowania co najmniej trzech podstawowych elementów: monitora, klawiatury i myszy komputerowej. Co jeszcze warto do niego dokupić? Podpowiadamy!
Chcesz podłączyć MacBooka do telewizora, żeby obejrzeć serial lub film na dużym ekranie? A może zastanawiasz się, jak przesłać prezentacje na zewnętrzny wyświetlacz? Zobacz, co musisz zrobić, żeby udostępnić obraz i dźwięk z laptopa Apple na telewizor zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo.