Mac mini M1 - podpowiadamy jakie akcesoria trzeba do niego dokupić

Komputer Mac mini to klasyczny komputer stacjonarny, który potrzebuje do funkcjonowania co najmniej trzech podstawowych elementów: monitora, klawiatury i myszy komputerowej. Co jeszcze warto do niego dokupić? Podpowiadamy!

Apple Mac mini – akcesoria

Mac mini jest jednym z dwóch komputerów stacjonarnych marki Apple (obok Mac Pro), który do działania potrzebuje kilku dodatkowych akcesoriów. Oba urządzenia to klasyczne jednostki centralne, dlatego musisz do nich podłączyć przynajmniej monitor, mysz i klawiaturę.

Jedynym rodzajem komputera stacjonarnego od Apple, który nie wymaga podłączenia zewnętrznego monitora (ponieważ jest on wbudowany w urządzenie), jest iMac. Mini komputer od Apple to natomiast niewielka obudowa, zawierająca tylko płytę główną, procesor, dysk SSD, pamięć RAM oraz układ chłodzenia. W dalszej części artykułu weźmiemy pod lupę wszystkie podstawowe akcesoria oferowane przez Apple, akcesoria dodatkowe (huby i adaptery) oraz monitory.

Mac mini M1 – garść informacji

Mac mini jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych komputerów marki Apple. Charakterystyczną cechą tego urządzenia są jego kompaktowe rozmiary – ma ono postać niewielkiej skrzyneczki, którą możesz postawić na biurku lub bezpośrednio pod podstawką monitora. Sprawia to, że nie zajmuje ono zbyt wiele miejsca.

Pierwszy Mac mini został zaprezentowany w 2005 roku. Od tamtej pory doczekał się wielu modyfikacji. W 2020 roku powstał niezwykle wydajny Mac mini M1, czyli wersja z autorskim procesorem zaprojektowanym przez firmę Apple. Największą zaletą procesora M1 jest jego doskonała optymalizacja i wydajność.

Mac mini M1 został wyposażony w 7 podstawowych portów. Do Twojej dyspozycji są dwa porty Thunderbolt / USB 4, dwa porty USB typu A, jeden port HDMI, wejście Ethernet oraz klasyczne gniazdo słuchawkowe mini jack 3,5 mm. Komputer jest sprzedawany z systemem macOS Big Sur i otrzyma zaplanowaną na jesień 2021 roku aktualizację do kolejnej wersji - Monterey.

Do podstawowej obsługi komputera wystarczą Ci tylko 3 dodatkowe akcesoria: monitor, klawiatura i mysz. Możesz korzystać z dedykowanych produktów od Apple lub innych producentów – wybór należy do Ciebie. Wszystkie akcesoria mogą być przewodowe lub bezprzewodowe, przy czym akcesoria bezprzewodowe połączysz komputerem w sposób zdalny (np. za pośrednictwem łączności Bluetooth).

Przeczytaj także: Mac mini 2020 vs 2018 - 5 różnic, które warto znać!

Akcesoria do Mac mini M1

Monitor

Firma Apple nie produkuje monitorów jako samodzielnych urządzeń, dlatego masz pełną swobodę podczas zakupu. Możesz wybrać produkt dowolnej marki, kierując się parametrami, które mają dla Ciebie największe znaczenie (przekątna, rozdzielczość częstotliwość odświeżania, wbudowane głośniki itd.).

Polecane produkty z kategorii Studio Display

W sklepie internetowym Lantre.pl znajdziesz monitory marki Eizo lub Iiyama, które także możesz dobrać pod względem odpowiadających Ci parametrów. Wszystkie oferowane przez nas urządzenia są w pełni kompatybilne z komputerami Mac mini. Monitor podłączysz do komputera za pomocą złącza DisplayPort, HDMI lub USB-C.

Klawiatura

W przypadku klawiatur masz nieco większe pole manewru, ponieważ możesz wybrać dedykowaną klawiaturę Apple Magic Keyboard lub inną dowolną klawiaturę przewodową lub bezprzewodową, dostępną na rynku. Warto jednak wspomnieć, że Klawiatura Apple jest w pełni przystosowana do współpracy ze wszystkimi komputerami Mac i została wyposażona w niezbędne przyciski funkcyjne.

Polecane produkty z kategorii Klawiatury

Do wyboru jest model z dodatkowym polem numerycznym lub wariant pozbawiony tego rozwiązania. Parowanie klawiatury Magic Keyboard z komputerem Mac mini odbywa się automatycznie. Dodatkowo ma ona schludny i minimalistyczny wygląd.

Mysz komputerowa

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku myszy komputerowej. Możesz wybrać dedykowane urządzenie od Apple lub inną dowolną myszkę, dostępną na rynku. Myszka Apple - Magic Mouse podobnie jak klawiatura paruje się z komputerem Mac mini w sposób automatyczny, ale działa jak każda inna bezprzewodowa myszka. Mac mini łączy się z nią za pośrednictwem Bluetooth.

Polecane produkty z kategorii Myszki

Niewątpliwą zaletą myszy Magic Mouse w porównaniu do innych modeli jest obszar Multi-Touch, który reaguje na proste gesty. Umożliwia on np. łatwe przechodzenie między stronami internetowymi oraz przewijanie dokumentów.

Trackpad

Trackpad jest nieoczywistym, ale bardzo przydatnym akcesorium. Pełni on funkcję klasycznego touchpada, który jest standardowym elementem wyposażenia laptopów. Podobnie jak wszystkie inne akcesoria Apple, również trackpad automatycznie łączy się w parę z każdym komputerem Mac.

Magic Trackpad od Apple obsługuje technologię Force Touch, która do działania wykorzystuje cztery czujniki pod powierzchnią gładzika. Reagują one na kliknięcie w dowolnym miejscu i na subtelne różnice w sile nacisku. Dzięki temu jedno dotknięcie może mieć wiele znaczeń i wywoływać różne działania.

Huby i adaptery

Akcesoria zwane hubami stosuje się w celu powiększenia ilości portów dostępnych w komputerze. Przykładowo, jeśli Mac mini posiada tylko dwa złącza USB-A, natomiast Ty potrzebujesz wykorzystać ich więcej, wówczas możesz użyć tzw. huba.

W zależności od rodzaju, huby obsługują wiele typów portów – również takich, które w komputerze Mac mini wcale nie występują (np. gniazdo na kartę pamięci SD). Przejściówka pomiędzy jednym złączem a drugim nazywana jest adapterem. W przypadku komputera Mac, adapter do karty SD lub microSD jest niezbędny.

Satechi Podstawka-Hub do Mac Mini z obudową SSD Srebrny - ST-MMSHS

Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie huba z podstawką pod komputer. Jest to urządzenie 6w1, które zawiera jeden port USB-C, trzy porty USB 3.0, czytnik kart micro/SD oraz gniazdo słuchawkowe minijack 3,5 mm. Jednocześnie dzięki swojej konstrukcji, hub nie zajmuje dodatkowego miejsca na biurku - mieści się idealnie pod obudową komputera Mac mini.

Mac mini – co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Zastanawiasz się, jaki będzie najlepszy komputer w wersji mini? Mac mini powinien spełnić Twoje oczekiwania, ponieważ łączy w sobie dwie ważne cechy – wydajność i kompaktowość. Komputer Apple Mac mini z procesorem M1 możesz kupić w kilku wariantach – z wbudowaną 8 GB lub 16 GB pamięci RAM oraz pamięcią masową 256 GB, 512 GB, 1 TB oraz 2 TB. Pamiętaj, że lepsza specyfikacja wiąże się z wyższą ceną urządzenia. Przykładowo, Mac mini M1 16 GB będzie odpowiednio droższy od modelu z pamięcią 8 GB.

Jednak niezależnie od wybranej konfiguracji komputera Mac mini, cena urządzenia jest dość wysoka. Wartościowy sprzęt komputerowy dobrze jest ubezpieczyć, dlatego polecamy skorzystanie z naszych pakietów gwarancyjnych i ubezpieczeniowych. Nasza usługa Service Pack rozszerza standardową gwarancję producenta nawet do 36 miesięcy od daty zakupu urządzenia, a w najwyższym pakiecie zawiera także ubezpieczenie.

Polecamy również: Czy warto kupić Mac mini M1? Oto 7 faktów, które Cię przekona!

Sprawdź akcesoria w sklepie Lantre

W przypadku zakupu komputera stacjonarnego, dużą zaletą jest możliwość rozszerzenia zestawu o całkowicie dowolne akcesoria. Kupując komputer Mac mini możesz postawić na oryginalne akcesoria od Apple, jak również skorzystać z urządzeń od innych producentów, a tym samym w pełni dostosować zestaw komputerowy do swoich potrzeb i oczekiwań.

Zachęcamy do przejrzenia oferty naszego sklepu, w którym na pewno znajdziesz akcesoria odpowiednie dla siebie. Wszystkie produkty możesz zakupić na raty lub skorzystać z usługi leasingu. Zapraszamy!