Mac mini - podpowiadamy jakie akcesoria trzeba do niego dokupić

Komputer Mac mini to klasyczny komputer stacjonarny, który potrzebuje do funkcjonowania co najmniej trzech podstawowych elementów: monitora, klawiatury i myszy komputerowej. Co jeszcze warto do niego dokupić? Podpowiadamy!

Apple Mac mini – akcesoria

Mac mini jest jednym z dwóch komputerów stacjonarnych marki Apple (obok Mac Pro), który do działania potrzebuje kilku dodatkowych akcesoriów. Oba urządzenia to klasyczne jednostki centralne, dlatego musisz do nich podłączyć przynajmniej monitor, mysz i klawiaturę.

Jedynym rodzajem komputera stacjonarnego od Apple, który nie wymaga podłączenia zewnętrznego monitora (ponieważ jest on wbudowany w urządzenie), jest iMac. Mini komputer od Apple to natomiast niewielka obudowa, zawierająca tylko płytę główną, procesor, dysk SSD, pamięć RAM oraz układ chłodzenia. W dalszej części artykułu weźmiemy pod lupę wszystkie podstawowe akcesoria oferowane przez Apple, akcesoria dodatkowe (huby i adaptery) oraz monitory.

Mac mini – garść informacji

Mac mini jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych komputerów marki Apple. Charakterystyczną cechą tego urządzenia są jego kompaktowe rozmiary – ma ono postać niewielkiej skrzyneczki, którą możesz postawić na biurku lub bezpośrednio pod podstawką monitora. Sprawia to, że nie zajmuje ono zbyt wiele miejsca.

Pierwszy Mac mini został zaprezentowany w 2005 roku. Od tamtej pory doczekał się wielu modyfikacji. W 2020 roku powstał niezwykle wydajny Mac mini M1, czyli wersja z autorskim procesorem zaprojektowanym przez firmę Apple. Trzy lata później ukazał się kolejny, jeszcze mocniejszy komputer Mac mini – z czipem M2 i M2 Pro. Największą zaletą procesorów Apple Silicon jest ich doskonała optymalizacja i wydajność.

Mac mini M2 (2023) jest ulepszonym odpowiednikiem Maca mini M1 z 2020 roku. Podstawowy czip Apple M2 wyposażony został w: 8-rdzeniowe CPU (procesor główny), 10-rdzeniowe GPU (układ graficzny), 16-rdzeniowy system Neural Engine (do uczenia maszynowego), 100 GB/s przepustowości pamięci oraz dedykowane silniki multimedialne do kodowania i dekodowania wideo.

Szukasz czegoś jeszcze efektywniejszego? Do wymagających zadań został stworzony Mac mini M2 Pro. Czip Apple M2 Pro oferuje maks. 12-rdzeniowe CPU, maks. 19-rdzeniowe GPU, 16-rdzeniowy system Neural Engine, 200 GB/s przepustowości pamięci oraz dedykowane silniki multimedialne do kodowania i dekodowania wideo.

Mac mini M1 oraz Mac mini M2 posiadają 7 podstawowych portów. Są to: dwa porty Thunderbolt / USB 4 (Mac mini M1) lub dwa porty Thunderbolt 4 (Mac mini M2), dwa porty USB typu A, jeden port HDMI, wejście Ethernet oraz klasyczne gniazdo słuchawkowe mini jack 3,5 mm. Zaawansowany komputer Mac mini M2 Pro jest wyposażony nie w dwa, ale cztery porty USB-C (Thunderbolt 4).

Komputery Mac mini M2 oraz M2 Pro możesz skonfigurować z gniazdem Ethernet 10 Gb (zamiast standardowego Gigabit Ethernet). Dodatkową zaletą Maca mini z czipem M2 (lub M2 Pro) jest interfejs Wi-Fi 6E, który zapewnia jeszcze większą przepustowość łącza niż standardowy interfejs Wi-Fi 6 (dostępny w Macu mini M1). Każdy komputer Mac mini oferuje system operacyjny w najnowszej wersji macOS Ventura.

Do podstawowej obsługi komputera wystarczą Ci tylko 3 dodatkowe akcesoria: monitor, klawiatura i mysz. Możesz korzystać z dedykowanych produktów od Apple lub innych producentów – wybór należy do Ciebie. Wszystkie akcesoria mogą być przewodowe lub bezprzewodowe, przy czym akcesoria bezprzewodowe połączysz komputerem w sposób zdalny (np. za pośrednictwem łączności Bluetooth).

Przeczytaj także: Mac mini 2020 vs 2018 - 5 różnic, które warto znać!

Akcesoria do Mac mini

Monitor

Wybierając monitor do komputera Mac mini kieruj się parametrami, które mają dla Ciebie największe znaczenie. Może być to:

  • przekątna ekranu,
  • typ matrycy,
  • rozdzielczość ekranu,
  • częstotliwość odświeżania.

Komputer Mac mini współpracuje z monitorami wszystkich producentów, ale najbardziej oczywistym wyborem będzie monitor Apple, np. Studio Display. Gwarantuje on pełną kompatybilność sprzętową, co przekłada się na komfort i wydajność eksploatacji.

Polecane produkty z kategorii Monitory do Apple

W sklepie internetowym Lantre znajdziesz monitory marki: Apple, Eizo lub Samsung, które także możesz dobrać pod względem odpowiadających Ci parametrów. Wszystkie oferowane przez nas urządzenia są w pełni kompatybilne z komputerami Mac mini. Monitor podłączysz do komputera za pomocą złącza DisplayPort, HDMI lub USB-C.

Do różnych komputerów Mac mini możesz podłączyć określoną ilość zewnętrznych wyświetlaczy (monitorów). Komputery Mac mini M1 oraz M2 umożliwiają podłączenie dwóch, a Mac mini M2 Pro – nawet trzech zewnętrznych wyświetlaczy.

W komputerach Mac mini z czipem M2 Pro zastosowano najnowszy standard portu HDMI (2.1), który umożliwia podłączenie jednego wyświetlacza 8K do 60 Hz lub opcjonalnie 4K do 240 Hz. W zwykłym Macu mini M1 lub M2 port HDMI można wykorzystać najwyżej do podłączenia monitora 4K 60 Hz.

Naturalnie istnieje możliwość jednoczesnego podłączania monitorów o różnych parametrach. Do Maca mini M1 lub M2 możesz podłączyć dwa monitory z wykorzystaniem złącza Thunderbolt (monitor 6K 60 Hz) oraz HDMI (monitor 4K 60 Hz).

Najnowszy Mac mini M2 umożliwia jeszcze inny wariant połączeniowy, tj. poprzez dwa porty Thunderbolt. Oznacza to możliwość podłączenia monitora do 6K 60 Hz i jednocześnie do 5K 60 Hz.

W Macu mini z czipem M2 Pro masz do wyboru nawet 3 opcje:

  • podłączyć 2 wyświetlacze 6K 60 Hz (do portów Thunderbolt) i jeden 4K 60 Hz do HDMI),
  • podłączyć 1 wyświetlacz 6K 60 Hz (Thunderbolt) oraz jeden 4K do 144 Hz (HDMI),
  • podłączyć 1 wyświetlacz 8K do 60 Hz lub opcjonalnie 4K do 240 Hz (wyłącznie poprzez HDMI).

Zobacz także: Jaki monitor do Mac mini lub Mac Studio wybrać? Podpowiadamy!

Klawiatura

W przypadku klawiatury do Mac mini masz nieco większe pole manewru, ponieważ możesz wybrać dedykowaną klawiaturę Apple Magic Keyboard lub inną dowolną klawiaturę przewodową lub bezprzewodową, dostępną na rynku. Warto jednak wspomnieć, że Klawiatura Apple jest w pełni przystosowana do współpracy ze wszystkimi komputerami Mac i została wyposażona w niezbędne przyciski funkcyjne. Świetnym wyborem będzie klawiatura Magic Keyboard z Touch ID – do logowania i autoryzacji płatności internetowych za pomocą odcisku palca.

Polecane produkty z kategorii Klawiatury

Do wyboru jest model z dodatkowym polem numerycznym lub wariant pozbawiony tego rozwiązania. Parowanie klawiatury Magic Keyboard z komputerem mini odbywa się automatycznie. Dodatkowo ma ona schludny i minimalistyczny wygląd.

Mysz komputerowa

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku myszki do Mac mini. Możesz wybrać dedykowane urządzenie od Apple lub inną dowolną myszkę, dostępną na rynku. Myszka Apple - Magic Mouse podobnie jak klawiatura paruje się z komputerem Mac mini w sposób automatyczny, ale działa jak każda inna bezprzewodowa myszka. Mac mini łączy się z nią za pośrednictwem Bluetooth.

Polecane produkty z kategorii Myszki

Niewątpliwą zaletą myszy Magic Mouse w porównaniu do innych modeli jest obszar Multi-Touch, który reaguje na proste gesty. Umożliwia on np. łatwe przechodzenie między stronami internetowymi oraz przewijanie dokumentów.

Trackpad

Trackpad jest nieoczywistym, ale bardzo przydatnym akcesorium. Pełni on funkcję klasycznego touchpada, który jest standardowym elementem wyposażenia laptopów. Podobnie jak wszystkie inne akcesoria Apple, również trackpad automatycznie łączy się w parę z każdym komputerem Mac.

Magic Trackpad od Apple obsługuje technologię Force Touch, która do działania wykorzystuje cztery czujniki pod powierzchnią gładzika. Reagują one na kliknięcie w dowolnym miejscu i na subtelne różnice w sile nacisku. Dzięki temu jedno dotknięcie może mieć wiele znaczeń i wywoływać różne działania.

Huby i adaptery

Akcesoria zwane hubami stosuje się w celu powiększenia ilości portów dostępnych w komputerze. Przykładowo, jeśli komputer posiada tylko dwa złącza USB-A, natomiast Ty potrzebujesz wykorzystać ich więcej, wówczas możesz użyć tzw. hub do Mac mini.

W zależności od rodzaju, huby obsługują wiele typów portów – również takich, które w komputerze Mac mini wcale nie występują (np. gniazdo na kartę pamięci SD). Przejściówka pomiędzy jednym złączem a drugim nazywana jest adapterem. W przypadku komputera Mac, adapter do karty SD lub microSD jest niezbędny.

Polecane produkty z kategorii Huby

Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie huba z podstawką pod komputer. Jest to urządzenie 6w1, które zawiera jeden port USB-C, trzy porty USB 3.0, czytnik kart micro/SD oraz gniazdo słuchawkowe minijack 3,5 mm. Jednocześnie dzięki swojej konstrukcji, hub nie zajmuje dodatkowego miejsca na biurku - mieści się idealnie pod obudową komputera Mac mini.

Mac mini – co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Zastanawiasz się, jaki będzie najlepszy komputer w wersji mini? Mac mini powinien spełnić Twoje oczekiwania, ponieważ łączy w sobie dwie ważne cechy – wydajność i kompaktowość. Komputer Apple Mac mini z procesorem M1 możesz kupić w kilku wariantach – z wbudowaną 8 GB lub 16 GB pamięci RAM oraz pamięcią masową 256 GB, 512 GB, 1 TB oraz 2 TB. Mac mini M2 jest dostępny w dodatkowym wariancie 24 GB RAM, natomiast Mac mini M2 Pro może zaoferować nawet 32 GB RAM-u. Pamiętaj, że lepsza specyfikacja wiąże się z wyższą ceną urządzenia. Przykładowo, Mac mini M1 16 GB będzie odpowiednio droższy od modelu z pamięcią 8 GB.

W komputerach Mac mini z procesorem M2 Pro masz do dyspozycji inne warianty pamięci masowej: 512 GB, 1 TB, 2 TB, 4 TB i 8 TB.

Jednak niezależnie od wybranej konfiguracji komputera Mac mini, cena urządzenia jest dość wysoka. Wartościowy sprzęt komputerowy dobrze jest ubezpieczyć, dlatego polecamy skorzystanie z naszych pakietów gwarancyjnych i ubezpieczeniowych. Nasza usługa Service Pack rozszerza standardową gwarancję producenta nawet do 36 miesięcy od daty zakupu urządzenia, a w najwyższym pakiecie zawiera także ubezpieczenie.

Polecamy również: Czy warto kupić Mac mini M1? Oto 7 faktów, które Cię przekona!

Sprawdź akcesoria w sklepie Lantre

W przypadku zakupu komputera stacjonarnego, dużą zaletą jest możliwość rozszerzenia zestawu o całkowicie dowolne akcesoria. Kupując komputer Mac mini możesz postawić na oryginalne akcesoria od Apple, jak również skorzystać z urządzeń od innych producentów, a tym samym w pełni dostosować zestaw komputerowy do swoich potrzeb i oczekiwań.

Zachęcamy do przejrzenia oferty naszego sklepu, w którym na pewno znajdziesz akcesoria odpowiednie dla siebie. Wszystkie produkty możesz zakupić na raty lub skorzystać z usługi leasingu. Zapraszamy!