Apple Event- iPhony z serii 13, iPad mini i iPad - iWatch 7

Za nami wrześniowa konferencja Apple, podczas której zostały zaprezentowane nowe smartfony iPhone 13, nowe modele iPadów, a także nowy zegarek Apple Watch 7. Jakie zaszły zmiany w porównaniu do poprzednich generacji? Omawiamy wszystkie nowości!

Apple Event - wrzesień 2021

Dokładnie 14 września 2021 r. odbyła się prezentacja nowych urządzeń marki Apple. Podczas konferencji zaprezentowano długo wyczekiwane modele smartfonów iPhone z serii 13, nowy model iPada 10,2” 9-generacji oraz iPada mini 6, a także najnowszą generację zegarka Apple Watch 7. Jakie nowości zawierają poszczególne urządzenia w porównaniu do swoich odpowiedników sprzed roku lub z poprzednich lat? Poniżej omawiamy wszystkie najważniejsze zmiany.

Szczegóły nowych produktów Apple

Wrześniowa konferencja Apple rozpoczęła się od przedstawienia najnowszych produkcji kinowych i serialowych, które będą dostępne w ramach platformy Apple TV+. Chwilę później zaprezentowano dwa nowe modele iPadów: klasycznego iPada 10,2” 9-generacji (będącego najtańszym tabletem w rodzinie urządzeń Apple iPad) oraz iPada mini (6. generacji).

Zobacz również: Akcesoria do iPhone jako prezent? 6 pomysłów od Lantre

W dalszej części eventu przedstawiono najbardziej wyczekiwane produkty Apple, czyli nowy model zegarka Apple Watch (iWatch Series 7) oraz kolejną generację iPhone'ów – Apple iPhone 13. Prezentację smartfonów podzielono na dwie tury. Najpierw omówiono specyfikację modeli iPhone 13 oraz iPhone 13 mini, a dopiero później modeli Pro, czyli smartfonów iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro Max.

Wynika to z zastosowania praktycznie identycznych rozwiązań w dwóch tańszych (iPhone 13 / 13 mini) oraz dwóch droższych (Apple iPhone 13 Pro / 13 Pro Max) modelach. Wszystkie nowe smartfony otrzymały również nowy system iOS 15.

Potwierdziły się przypuszczenia ekspertów z branży technologicznej, którzy od początku zakładali, że nowe smartfony iPhone z serii 13 będą raczej ewolucją poprzednich modeli niż rewolucją na jakimkolwiek polu. Bardzo podobnie wygląda sytuacja nowego zegarka Apple Watch 7. Zaskoczeniem okazała się za to prezentacja nowej generacji iPada mini 6, czyli najmniejszego tabletu w ofercie Apple, a także jednego z najmniejszych tabletów dostępnych na rynku.

Premierowe produkty Apple – omówienie nowości

Apple iPhone 13 / Apple iPhone 13 mini

Podsumowanie nowości zaczniemy od omówienia specyfikacji smartfonów iPhone 13. Pojemność pamięci masowej dla obu modeli podstawowych (iPhone 13 / 13 mini) wynosi 128 GB (w najtańszym wariancie cenowym), a nie jak dotychczas 64 GB. To pierwsza rzecz, o której musisz zadecydować przed ewentualnym zakupem nowego smartfona iPhone 13. Kolory urządzeń także uległy zmianom. Od teraz nową trzynastkę możesz kupić w jednym z pięciu kolorów: (Product) RED, księżycowa poświata, północ, niebieskim i różowym. W przypadku telefonów iPhone 13 mini kolory są identyczne.

Pod względem wizualnym, iPhone 13 oraz iPhone 13 mini są bardzo podobne do swoich poprzedników z ubiegłego roku. Bryła urządzeń pozostała kanciasta, natomiast zmienił się układ obiektywów na wyspie z aparatami. Od teraz są one położone na ukos względem siebie. O 20% zmniejszył się również notch, czyli czarny pasek nad wyświetlaczem z czujnikami oraz przednią kamerą. Wyświetlacz Super Retina XDR jest o 28% jaśniejszy i osiąga jasność 800 nitów.

Polecane produkty z kategorii iPhone 13

Oba iPhone’y 13 są w pełni zgodne ze wszystkimi akcesoriami MagSafe - m.in. z etui, pokrowcami, ładowarkami, uchwytami, portfelami oraz przenośnym akumulatorem. Dodatkowo nowe smartfony Apple obsługują więcej pasm sieci 5G. Oznacza to, że pełna prędkość bezprzewodowego internetu nowej generacji będzie dostępna w większej liczbie miejsc na całym świecie.

Sercem najnowszych smartfonów od Apple jest czip A15 Bionic, który według zapewnień jest do 50% szybszy niż u konkurencji. Aparat w modelach iPhone 13 oraz iPhone 13 mini zyskał szybszy przetwornik w obiektywie ultraszerokokątnym i stabilizację matrycy (zamiast dotychczasowej stabilizacji obiektywu), która umożliwia wykonanie nieporuszonych zdjęć.

Jednocześnie zwykły obiektyw szerokokątny wpuszcza aż o 47% więcej światła, dzięki czemu zdjęcia robione przy słabym oświetleniu są jeszcze lepsze. Nowy tryb filmowy (Cinematic Mode) utrzyma ostrość na wybranym przez Ciebie obiekcie podczas kręcenia filmów, a style fotograficzne pomogą Ci zdefiniować wygląd zdjęć jeszcze przed ich zrobieniem. Ciekawą nowością są style fotograficzne, które dostosowują odcienie i temperaturę barw do Twoich preferowanych ustawień. W odróżnieniu od filtrów nie zmieniają jednak naturalnego koloru skóry i nieba.

Czas pracy na baterii również uległ wydłużeniu w porównaniu do ubiegłorocznych modeli. W modelu iPhone 13 mini pojemność baterii wzrosła o 273 mAh (z 2227 mAh do 2500 mAh), dzięki czemu czas pracy na jednym ładowaniu ma być dłuższy o 1,5 godziny.

W przypadku iPhone’a 13 pojemność wzrosła o 490 mAh (z 2775 mAh do 3265 mAh) , dzięki czemu będzie on mógł pracować o 2,5 godziny dłużej. Nowe smartfony iPhone 13 oferują także funkcję Dual eSIM, czyli możliwość używania dwóch wirtualnych kart eSIM równocześnie. Opcja zastosowania jednej karty fizycznej oraz jednej wirtualnej nadal jest możliwa. Apple dba również o prywatność użytkowników - dlatego przetwarzanie niektórych danych odbywa się wewnątrz urządzenia. Jest to gwarancja, że informacje takie jak materiał czytany przez funkcję Tekst na żywo albo niektóre zapytania do Siri pozostają prywatne.

Przeczytaj także: Jak korzystać z dwóch kart SIM w iPhone? Dual SIM w praktyce

Apple iPhone 13 Pro / Apple iPhone 13 Pro Max

Zmiany w przestrzeni na dane użytkownika dotknęły również smartfonów iPhone 13 Pro. Pojemność pamięci masowej dla obu modeli z linii Pro (iPhone 13 Pro / 13 Pro Max) wynoszą 128, 256 oraz 512 GB (tak jak w modelach iPhone 12) lub 1 TB (nowość). Wbudowana pamięć to pierwszy parametr, który musisz uwzględnić przed zakupem smartfona iPhone 13 Pro.

Kolory modeli Pro także uległy pewnym modyfikacjom. Od teraz profesjonalne wersje smartfonów iPhone 13 będziesz mógł kupić w kolorze mocnego grafitu, górskiego błękitu lub kolorach klasycznych – złotym lub srebrnym. W przypadku telefonów iPhone 13 Pro Max kolory są takie same.

Pod względem wizualnym, iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro Max są niemal identyczne co ich odpowiedniki z serii 12. Wyróżnikiem są większe obiektywy oraz mniejszy notch. Obiektyw ultraszerokokątny w smartfonach iPhone 13 Pro może się pochwalić potężnym autofokusem oraz nową funkcją robienia zdjęć w trybie makro. Dzięki temu aparat jest w stanie uchwycić najdrobniejsze szczegóły obiektów fotografowanych z bardzo bliskiej odległości. Obiektyw makro działa także w trybie wideo.

Udoskonalone zostały również te komponenty, które odpowiadają za jakość zdjęć robionych w nocy (o 92% więcej światła przepuszczanego przez obiektyw ultraszerokokątny i tryb nocny w każdym obiektywie). Nowością jest także 3-krotny zoom optyczny w samym teleobiektywie (do robienia zdjęć portretowych) oraz 6-krotny zoom optyczny w całym systemie aparatów.

Dodatkowo iPhone’y 13 Pro umożliwiają od teraz nagrywanie wideo w profesjonalnym trybie ProRes. Oznacza to m.in. wysoką wierność odwzorowania kolorów i niski współczynnik kompresji. Takie nagrania można w łatwy sposób przenieść z iPhone’a do Final Cut Pro na Macu. Albo zrealizować profesjonalnie cały projekt na swoim iPhonie.

Poza tym smartfony iPhone 13 z linii Pro posiadają wszystkie funkcje i komponenty obecne w standardowych smartfonach iPhone 13 – nowe filtry fotograficzne, tryb filmowy, procesor A15 Bionic, Dual eSIM itd. Są też w pełni zgodne ze wszystkimi akcesoriami MagSafe oraz obsługują więcej pasm sieci 5G. Nowością jest za to zwiększona częstotliwość odświeżania obrazu, wynosząca teraz maksymalnie 120 Hz. Taki parametr gwarantuje m.in. niezwykle płynne przewijanie treści.

W modelu iPhone 13 Pro Max pojemność baterii wzrosła o 713 mAh (z 3687 mAh do 4400 mAh), przez co czas pracy na jednym ładowaniu wydłużył się aż o 2,5 godziny (w porównaniu z modelem 12 Pro Max). W przypadku iPhone’a 13 Pro różnica wynosi 375 mAh (z 2775 mAh do 3150 mAh), co daje dodatkowe 1,5 godziny pracy na baterii względem ubiegłorocznego modelu.

iPad mini 6

Nowością w ofercie Apple jest również iPad mini 6, czyli szósty tablet od Apple w wersji mini. Biorąc pod uwagę wielkość tabletu iPad mini 6, wyświetlacz urządzenia jest o 0,4 cala większy niż u poprzednika i teraz ma przekątną 8,3 cala. Design również uległ zmianie i tablet otrzymał obudowę o kanciastych bokach – taką samą, jak w smartfonach iPhone 13.

Nowy mini jest wyposażony najnowszy czip Apple – A15 Bionic. Biorąc pod uwagę kwestie wizualne tabletu iPad mini 6, kolory do wyboru są cztery (gwiezdna szarość, różowy, fioletowy, księżycowa poświata).

Do dyspozycji użytkownika są aparaty o rozdzielczości 12 megapikseli (przód i tył) – w porównaniu do 8 i 7 megapikseli w iPadzie mini 5. Nowością jest także obsługa funkcji "Centrum uwagi", znanej z tabletów iPad Pro oraz komputerów iMac. Sprawia ona, że kiedy rozmówca porusza się podczas wideorozmów, aparat automatycznie podąża za nim, utrzymując go w środku kadru. A kiedy inni uczestnicy dołączają do rozmowy lub ją opuszczają, widok odpowiednio oddala się lub przybliża. Sprawia to, że wideorozmowy przebiegają jeszcze bardziej naturalnie.

Polecane produkty z kategorii iPad mini 6

Co więcej? Nowy tablet Apple jest kompatybilny z rysikiem Apple Pencil 2-generacji, który przyczepia się magnetycznie do jego boku. Z kolei na górnej krawędzi znalazł się przycisk blokady z wbudowanym czytnikiem linii papilarnych Touch ID. Jeśli chodzi o miejsce na aplikacje i zdjęcia w tablecie iPad mini 6, pojemność wbudowanej pamięci może wynosić 64 lub 256 GB. Oprócz tego urządzenie obsługuje sieć 5G i posiada złącze USB-C.

iPad 10,2 9-generacji

Aktualizacji doczekał się także iPad 10,2 cala, znany również jako iPad 9. generacji. Ten najbardziej przystępny cenowo tablet Apple oferuje teraz jeszcze więcej funkcji, zachowując tę samą atrakcyjną cenę, co poprzednim model. Producent postanowił zachować znaną z poprzednich lat konstrukcję, skupiając się głównie na wewnętrznych usprawnieniach.

Dlatego nowy podstawowy iPad otrzymał czip A13 Bionic, które zapewnia o 20% wyższą wydajność w porównaniu do poprzedniego modelu. Według Apple iPad 10,2" 9-generacji jest do 3 razy szybszy niż najlepiej sprzedający się Chromebook i aż 6 razy szybszy niż tablety z Androidem. Dodatkowo od teraz podstawowy wariant urządzenia ma aż 64 GB pamięci na dane. Do wyboru jest również wersja z 256 GB pamięci.

Polecane produkty z kategorii iPad 9-generacji

Użytkownicy mają do dyspozycji nowy przedni ultraszerokokątny aparat o rozdzielczości 12 megapikseli i kącie widzenia 122 stopnie. Obsługuje on Funkcję Centrum uwagi, która automatycznie dopasowuje obraz i sprawia, że rozmówca lub rozmówcy są zawsze pośrodku kadru. Ekran o rozdzielczości 10,2 cala zyskał obsługę technologii True Tone, która dopasowuje balans kolorów w zależności od oświetlenia otoczenia.

Niezmiennie nowy iPad 10,2 jest zgodny z rysikiem Apple Pencil oraz klawiaturą Smart Keyboard, które rozszerzają jego możliwości i ułatwiają codzienną pracę. Pod sekcją z ekranem znajduje się przycisk z Touch ID, zapewniającym prywatność i pozwalającym na płatności Apple Pay.

Zegarek Apple Watch Series 7

Nowy Apple Watch 7 zyskał kosmetyczne zmiany względem swojego poprzednika. Przede wszystkim może się pochwalić nieco większym ekranem. Jego całkowita powierzchnia jest o niemal o 20% większa niż modelu Apple Watch Series 6 i aż o 50% większa, niż w Apple Watch 3. Dzięki temu mieści się na nim więcej tekstu, a dostępna w tym modelu nowa klawiatura ekranowa umożliwia wygodne odpisywanie na wiadomości tekstowe.

Bateria zegarka nadal wytrzymuje jeden dzień, ale ładowanie jest o 33% szybsze, niż w ubiegłorocznym modelu. Nowości zaoferuje też apka Fitness, umożliwiająca zdalne treningi grupowe z innymi osobami. Przednie szkło zegarka jest najtrwalsze spośród wszystkich dotychczas zaprezentowanych modeli Apple Watch. Wszystkie paski do Apple Watch pasują także do najnowszego zegarka serii 7.

Powiększenie ekranu wymusiło także zmiany w konstrukcji najnowszego zegarka Apple. W modelu Series 7 producent zastosował o 50% grubsze szkło, które ma dodatkowo bardziej płaską i stabilniejszą podstawę. Wszystko to sprawia, że ekran jest jeszcze bardziej odporny na pęknięcia w porównaniu do poprzednich modeli, a ponadto zegarek jest pyłoszczelny i wodoodporny - zgodnie z normami IP6X oraz WR50.

Zachęcamy do zakupu nowych produktów Apple!

Nowy iPhone 2021, nowy iPad mini 6, zegarek Apple Watch 7, a może klasyczny iPad 10,2”? Premierowych produktów jest na tyle dużo, że z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie. Pamiętaj, że wszystkie wymienione sprzęty znajdziesz w sklepie internetowym Lantre. Każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. Zapraszamy!