Mac mini 2020 vs 2018 - 5 różnic, które warto znać!

W ostatnich latach Apple zaprezentowało dwie różne wersje komputerów Mac mini. Jakie są między nimi różnice i którą wersję wybrać? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule!

Apple Mac mini – jeden komputer, dwie wersje

Najnowsze wersje komputerów Mac mini ukazały się odpowiednio w 2018 i 2020 roku. Rozróżnienie każdej z nich nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Firma Apple zadbała o to, aby klient nie miał problemu z wyborem modelu, który będzie dla niego odpowiedni. Wizualnie oba modele różnią się tylko kolorem obudowy, ponieważ bryła samego urządzenia jest identyczna. Natomiast podstawowa różnica polega na zastosowaniu różnych rodzajów procesorów.

W dalszej części naszego artykułu omówimy wszystkie najważniejsze nowości, które znajdują się w najnowszym obecnie komputerze Mac mini 2020 względem poprzedniego modelu – Mac mini 2018. Spróbujemy również odpowiedzieć na pytanie, którą wersję komputera lepiej wybrać.

Zobacz także: Mac mini M1 - podpowiadamy jakie akcesoria trzeba do niego dokupić

Mac mini 2020 vs 2018 – różnice w wyglądzie

Premiera omawianych wersji komputerów Mac odbyła się w dwuletnim odstępie czasu. Poprzedni model zaprezentowano w 2018 roku, a najnowszy w 2020. Wbrew niektórym doniesieniom, Mac mini 2019 nigdy nie powstał. Komputery dostępne w sprzedaży w 2019 roku były tak naprawdę modelami, które ukazały się rok wcześniej.

Miniaturowy komputer stacjonarny Apple od lat wygląda tak samo – przybiera postać kwadratowej „skrzyneczki” o wymiarach 19,7 cm × 19,7 cm × 3,6 cm (długość × szerokość × wysokość). Pod względem wymiarów oraz kształtu obudowy, omawiane wersje komputerów Mac mini nie różnią się wcale. Jedyna różnica przejawia się w kolorze obudowy. Komputer Mac mini 2018 jest dostępny w kolorze gwiezdnej szarości, natomiast Mac mini 2020 w srebrnym. Wspólnym elementem dla obu wersji kolorystycznych jest logo Apple umiejscowione w centralnej części obudowy.

Mac mini 2020 vs 2018 – różnice w specyfikacji

1. Procesor i wydajność

Rodzaj procesora jest podstawowym elementem, który odróżnia model Mac mini 2020 od modelu 2018. Otóż w najnowszej obecnie wersji komputera (z 2020 roku) zastosowano procesor Apple M1 – autorski procesor od Apple zaprojektowany w architekturze ARM. Z tego względu Mac mini 2020 jest też znany jako Mac mini M1. Z kolei Mac mini 2018 to ostatni komputer stacjonarny Mac, który został wyposażony w procesor firmy Intel. W zależności od wersji procesora Intel zastosowanego w komputerze, jego nazwa może przybierać oznaczenie układu, np. Mac mini i7 (od procesora Intel Core i7).

W testach benchmarkowych, które mierzą wydajność procesorów podczas dużego obciążenia, zdecydowanym liderem jest układ M1 od Apple. Jego autorski CPU jest nawet 3 razy szybszy od procesora Intela. Grafika jest 6 razy wydajniejsza, a zaawansowany system Neural Engine umożliwia aż 15 razy szybsze samouczenie.

W efekcie oznacza to, że chip M1 zauważalnie lepiej radzi sobie od swojego konkurenta przy wymagających zadaniach, takich jak przetwarzanie obrazu, edycja i montaż wideo czy kodowanie plików wideo. Co więcej, podczas projektowania procesora M1, Apple mogło zoptymalizować cały układ pod kątem funkcjonowania z systemem macOS.

2. Pamięć RAM i SSD

Kolejna istotna różnica dotyczy pojemności pamięci RAM oraz wbudowanej pamięci masowej. Domyślna pojemność pamięci RAM dla obu komputerów (niezależnie od modelu procesora) wynosi 8 GB. W przypadku komputera z procesorem Intela istnieje możliwość rozszerzenia RAM-u do 16 GB, 32 GB lub 64 GB. Z kolei w przypadku Maca mini z procesorem Apple M1, pamięć RAM może być rozszerzona maksymalnie do 16 GB.

Pojemność pamięci masowej dla obu modeli może wynosić 512 GB, 1 TB lub 2 TB. Wyjątkiem jest podstawowy wariant Maca mini 2020, który posiada pamięć wbudowaną o pojemności 256 GB. Na wybrany wariant dysku SSD oraz pamięci RAM warto zdecydować się już podczas zakupu, gdyż późniejsza wymiana tych podzespołów jest praktycznie niemożliwa. W przypadku obydwu modeli są one bowiem przylutowane na stałe do płyty głównej.

3. Liczba i rodzaje portów

Co prawda bryła obu komputerów jest identyczna, ale różnica występuje w rodzaju oraz liczbie dostępnych portów. Komputer Mac mini 2018 jest wyposażony w cztery porty Thunderbolt 3 (USB-C), dwa standardowe porty USB typu A, pojedynczy port HDMI, wejście Ethernet na kabel internetowy oraz klasyczne gniazdo słuchawkowe 3,5 mm.

W przypadku Maca mini z 2020 roku cztery porty Thunderbolt 3 zostały zastąpione dwoma portami Thunderbolt / USB 4. Miejsca na kartę SD zabrakło w obu modelach. Jeśli potrzebujesz takiego gniazda w swoim komputerze Mac, adapter do kart SD lub micro SD będzie niezastąpiony.

Polecamy również: Apple M1 vs Intel - który procesor jest lepszy do pracy? Wyjaśnia ekspert

4. Liczba obsługiwanych monitorów zewnętrznych

Możliwość podłączenia kilku monitorów jest przydatna dla osób, które potrzebują dużego obszaru roboczego lub korzystają z wielu programów jednocześnie. Jeśli podłączysz kilka monitorów, nie musisz przełączać się pomiędzy oknami programów, ponieważ każde okno programowe możesz mieć otwarte na osobnym monitorze.

Z uwagi na różną liczbę i przepustowość portów Thunderbolt, poszczególne modele Maców mini umożliwiają podłączenie określonej liczby monitorów o konkretnej rozdzielczości. W związku z tym komputer Apple Mac mini 2018 może obsłużyć maksymalnie trzy monitory o rozdzielczości obrazu 4K lub dwa monitory o rozdzielczości 5K i 4K.

Apple Mac mini M1 / 16GB / 2TB SSD / Srebrny (Silver) - MGNR3ZE/A/R1/D3

Z kolei komputer Apple Mac mini 2020 umożliwia jednoczesne podłączenie jednego monitora o maksymalnej rozdzielczości 6K oraz drugiego monitora o rozdzielczości 4K. Pamiętaj tylko, że monitor do Mac mini musisz dokupić osobno. Masz jednak pełną swobodę w wyborze producenta, przekątnej ekranu, rozdzielczości obrazu oraz innych istotnych parametrów.

5. Obsługiwane akcesoria

Jeśli zdecydujesz się na komputer Mac mini od Apple, akcesoria musisz dokupić osobno. Akcesoria dodawane do zestawu z komputerem występują tylko w przypadku komputera iMac. Mini komputer od Apple posiada na wyposażeniu wyłącznie kabel zasilający.

Musisz więc zadbać o klawiaturę i mysz. Możesz skorzystać z produktów dowolnych producentów lub z dedykowanych akcesoriów od Apple, takich jak klawiatura Apple Magic Keyboard lub myszka Apple Magic Mouse. Atrakcyjnym akcesorium może się okazać podtrzymująca komputer podstawka. Mac mini będzie wówczas nie tylko narzędziem pracy, ale też ozdobą biurka.

Który Mac mini jest lepszy?

Z punktu widzenia przeciętnego użytkownika, najlepszym wyborem wydaje się Mac mini 2020 z procesorem M1. O naszej rekomendacji decyduje znakomita wydajność tego modelu, wysoka energooszczędność, a także wiele możliwości zastosowań. Nowy model oznacza również lepszą optymalizację pod kątem działania z systemem macOS.

Co więcej, Mac mini M1 jest zauważalnie tańszy od swojego odpowiednika z procesorem Intel. Pamiętaj jednak, że przy zakupie któregokolwiek komputera Mac mini, cena ostateczna będzie uzależniona od wybranej konfiguracji sprzętowej (np. od pojemności pamięci).

Sprzęt od Apple? Komputer Mac mini to dobra propozycja!

Znasz już wszystkie najważniejsze różnice, które występują pomiędzy obiema wersjami Mac mini. W sklepie internetowym Lantre.pl znajdziesz komputery Apple w różnych konfiguracjach sprzętowych. Każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. Zapraszamy!